ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور اسلواکی می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور اسلواکی به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور اسلواکی برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور اسلواکی

کشور اسلواکی دانشگاه‌ هایی با سطح علمی بالای بسیاری دارد که از معروف ترین آنها می توان به دانشگاه کمنیوس و دانشگاه های پزشکی این کشور اشاره نمود. دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه ‌ها را دارند، باید این نکته را فراموش نکنند که پذیرش تعدا دانشجویان بورسیه شده بسیار پایین است. بنابراین باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلواکی و ثبت‌ نام در این دانشگاه‌ ها هرچه زودتر شروع کنید. با این شرایط افرادی که در دانشگاه ‌های کشور اسلواکی پذیرش می ‌شوند، قطعا سطح علمی بالایی دارند. البته ناگفته نماند که خود این دانشگاه ها هم می توانند از نخبه ها و دانشجویان ممتاز دیگر کشورها پذیرش ارسال کنند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور اسلواکی

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های اسلواکی شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور اسلواکی فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته اشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین افرادی که در دروس انگلیسی، امار، ریاضی و … نمره بالاتری دارند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی اسلواکی برخوردار خواهند بود.

شرایط اخذ روادید تحصیلی اسلواکی

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور اسلواکی در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های اسلواکی داشتن مهارت زبان است.

پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. دریافت ویزای تحصیلی اسلواکی برای افرادی که از هوش سرشار و مدارک علمی بالا برخوردار می باشند، کار بسیار آسانی محسوب می شود. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلواکی سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت تا ۱۰ ساعت در هفته کار کنند و از این راه بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود در اسلواکی را پوشش دهند، البته این ساعت با توجه به مقطع تحصیلی تان تغییر خواهد کرد.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی اسلواکی

درخواست ویزای تحصیلی اسلواکی مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. اولین مرحله برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور، دریافت وقت سفارت کشور اسلواکی می ‌باشد. افراد می ‌توانند به‌ صورت حضوری از طریق موسسات معتبر اقدام به تعیین وقت سفارت این کشور کنند و در روزی که مقرر می‌ شود، باید برای مصاحبه به سفارت اسلواکی مراجعه کنند.

این افراد باید در روز مصاحبه تمام اسناد و مدارکی که بتواند مسئولین سفارت را برای دادن روادید تحصیلی اسلواکی راضی نماید، به سفارت تحویل  نمایند. بعد از آنکه اسناد مربوط به پذیریش در دانشگاه های اسلواکی مورد پذیرش مسئولین سفارت قرار گرفت، افراد می ‌توانند ویزای تحصیلی اسلواکی را دریافت نمایند. در کل می ‌توان گفت افرادی که از لحاظ سطح عملی بالا هستند، در دریافت روادید تحصیلی اسلواکی به کمترین مشکل بر خواهند خورد و همچنین افرادی که دعوتنامه تحصیلی اسلواکی را دریافت می کنند، می‌ توانند با ارائه دعوتنامه تحصیلی به سفارت، بسیار راحت ویزا را دریافت نمایند. البته باید بدانید که دریافت دعوتنامه تحصیلی هیچ ضمانتی در صدور ویزا نیست، اما فرآیند دریافت آن را آسان می کند.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی اسلواکی

مدارک مورد نیاز جهت دریافت روادید تحصیلی اسلواکی

در این بخش به مدارک لازم در اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی می پردازیم:

هزینه اخذ ویزای تحصیلی اسلواکی

هزینه صدور ویزای دانشجویی اسلواکی مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه اسلواکی تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور اسلواکی نسبت به دیگر کشورهای همتای آن پایین است و البته این هزینه با توجه به زبان تحصیل متفاوت می باشد. هزینه تحصیل به زبان اسلواکی در این کشور تحصیل کاملا رایگان است، اما هزینه تحصیل به زبان های خارجی دیگر مانند انگلیسی ۷۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو در سال می باشد. اگر به صورت جزئی دسته بندی کنیم باید گفت که در مقطع کارشناسی 2000 تا 5000 یورو، مقطع کارشناسی ارشد 3000 تا 5000 یورو و در مقطع پزشکی 9000 تا 10000 یورو نیاز است که در هر سال تحصیلی پرداخت نمایید.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی اسلواکی

ویزای دانشجویی اسلواکی حدودا 4 تا 9 هفته زمان می برد تا صادر شود. با این حال ویزا دانشجویی اسلواکی و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. در واقع زمانی که برای انواع مختلف ویزای تحصیلی اسلواکی در نظر گرفته شده است، با توجه به مقطع تحصیلی که افراد در آن حضور پیدا می‌ نمایند، متفاوت می ‌باشد.

بنا بر هر دلیلی اگر مدت زمان تحصیل کمی به درازا کشیده شد، افراد می‌توانند با مراجعه به سفارت اسلواکی مدت زمان ویزای خود را تمدید نمایند. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی اسلواکی

سفارت کشور اسلواکی در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *