ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور روسیه می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور روسیه به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور روسیه برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. دانشجویان با داشتن ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی 10 ساعت در هفته و برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته در نظر گرفته شده است که می توانند کار کنند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور روسیه

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های روسیه شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور روسیه فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته باشید که در این بخش هزینه ای توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد.

زبان رسمی دانشگاه های کشور روسیه روسی است، اما امکان تحصیل به زبان انگیسی نیز وجود دارد. بنابراین دانشجویانی که تصمیم به تحصیل در روسیه را می گیرند باید در همان سال اول زبان روسی را یاد بگیرند. در صورتی که بخواهید رشته های تخصصی و پزشکی را بخوانید باید بر زبان های دیگری مانند انگلیسی و یا فرانسوی تسلط داشته باشید تا بتوانید در این دانشگاه ها ادامه تحصیل دهید. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور روسیه چیزی حدود 4 سال است. افراد متقاضی این مقطع تحصیلی باید مدرک دیپلم را داشته باشند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور روسیه

این 4 سال تحصیلی به زبان روسی تدریس می شود. مدت زمان دوره فوق لیسانس 2 سال است در این مقطع به 2 زبان روسی و انگلیسی دانشگاه ها تدریس می کنند. در روسیه برای دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند ماهیانه 2 میلیون دلار هزینه کمک تحصیلی می دهند. به همین علت دانشجویان ایرانی زیادی متقاضی تحصیل در روسیه هستند و درخواست ویزای تحصیلی روسیه را می دهند. جهت تحصیل در روسیه بهتر است دارای معدل بالا و رزومه قوی باشید چرا که با داشتن معدل خوب و رزومه قوی می توانید در اکثر دانشگاه های پذیرش بگیرید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی روسیه

روسیه شرایط خوبی برای ادامه تحصیل فراهم می کند. همچنین وجود نزدیکی این کشور با کشور ایران مورد توجه بسیاری از متقاضیان جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور شده است. بهترین دانشگاه های این کشور در شهر مسکو قرار گرفته اند که شهری امن برای تحصیل به شمار می رود . متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور روسیه در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های روسیه داشتن مهارت زبان است.

پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور روسیه سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. برای درخواست ویزای تحصیلی روسیه به سفارت روسیه و یا کنسولگری این کشور مراجعه کنید تا بتوانید روادید خود را انجام دهید. البته باید بدانید که در بعضی از کشورها مراکز ویزای خاصی وجود دارد که می توانند بهترین خدمات ممکن را برای ویزای تحصیلی روسیه انجام دهند.

مراحل درخواست روادید تحصیلی روسیه

درخواست ویزای تحصیلی روسیه مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. ابتدا باید فرم مربوطه را باید طبق اطلاعات شخصی خود کاملا دقیق پر کنید و بعد پرینت آن را تهیه کنید. البته می توانید این فرم مربوطه را دانلود کنید و سپس به طور کامل تکمیل کنید. این فرم درخواست ویزای تحصیلی روسیه باید امضا شود. بعد به کمک یکی از آژانس های معتبر مدارک مورد نیاز سفارت را آماده کنید تا آنها را جهت بازبینی و تایید به مامورین سفارت تحویل دهید. شما باید به همراه مدارک مورد نیاز هزینه اخذ ویزا را هم ارسال کنید. بعد از ارسال درخواست، منتظر جواب ویزای خود بمانید. به شما تاریخی می دهند که از آن تاریخ می توانید پیگیر نتیجه درخواست ویزای خود از سفارت باشید.

مراحل درخواست روادید تحصیلی روسیه

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی روسیه

اگر می خواهید ویزای تحصیلی روسیه را بگیرید، باید مدارکی را به سفارت ارائه دهید. مدارک ویزای تحصیلی روسیه شامل موارد زیر می شود:

هزینه اخذ ویزای تحصیلی روسیه

هزینه صدور ویزای دانشجویی روسیه مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه روسیه تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. هزینه تحصیل در کشور روسیه بسیار پایین می باشد این هزینه تحصیل برابر با 2 تا 5 هزار دلار است که متقاضیان ویزای تحصیلی روسیه باید آن را در نظر بگیرند که می توانند پرداخت کنند یا خیر بعد به دنبال این ویزا باشند.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی روسیه

مدت اعتبار ویزای تحصیلی روسیه

در اولین مرحله درخواست ویزای تحصیلی روسیه برای مدت 3 ماه صادر می شود. پس از این مرحله شما باید برای انجام امور مهاجرتی درخواست تمدید ویزای تحصیلی روسیه را بدهید. در این صورت یک ویزای 1 ساله برای شما صادر می شود که می توانید به روسیه سفر کنید. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید تا ویزای شما برای 1 سال دیگر تمدید شود. این روش را می توانید چندین بار و تا زمان اتمام تحصیل انجام دهید.

سفارت کشور روسیه در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *