یکی از کشور های زیبا در بین کشورهای اروپایی که طبیعت تماشایی دارد کشور رومانی می باشد شخص متقاضی برای سفر به این کشور باید اقدام به دریافت ویزای شینگن یا ویزای رومانی کند شاید افراد زیادی این کشور را برای گردشگری انتخاب نکنند اما جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی آن نظر هر گردشگری را به خود جلب خواهد کرد در ادامه ی مطلب به انواع ویزای کشور رومانی و شرایط دریافت آن می پردازیم.

[aparat id=’kGotY’]

درباره کشور رومانی

یکی از کشورهای زیبای اروپایی کشور رومانی است پایتخت این کشور بخارست است و ترانسیلوانیا یکی از مناطق مشهور در کشور رومانی می باشد که بازدیدکنندگان فراوانی را به خود جذب می کند. کشور رومانی جاذبه های گردشگری و دیدنی فراوانی دارد مناطقی مانند مولاوا، دو برگا و والاچیا به عنوان زیباترین مناطق در کشور رومانی معروف هستند. واحد پول کشور رومانی لئو بوده و مردم این کشور به زبان رومانیایی صحبت می کنند برای سفر به کشور رومانی باید ویزای این کشور را دریافت کنید در ادامه ی مطلب به انواع ویزای کشور رومانی و شرایط و نحوه ی دریافت آن خواهیم پرداخت.

درباره کشور رومانی

اخذ ویزای کشور رومانی

کشور رومانی چندین سال است به عضویت کشورهای اتحادیه اروپا و شینگن در آمده است در صورتی که شخصی ویزای شینگن داشته باشد می تواند به راحتی و بدون دریافت ویزای رومانی و حتی درخواست وقت سفارت رومانی به این کشور وارد شود در صورتی که ویزای شینگن ندارید باید از طریق سفارت رومانی در کشور ایران اقدام به دریافت این ویزا کنید تا بتوانید به کشور رومانی سفر کنید.

آب و هوای کشور رومانی چگونه است؟

کشور رومانی مانند سایر کشورهای واقع در جنوب شرقی اروپا آب وهوایی معتدل دارد زمستان های این کشور سرد و همراه با بارش های فراوان است ولی تابستان ها هوا خیلی گرم و روزها طولانی است در اغلب اوقات، کشور رومانی زمستان های خیلی سردی دارد به خصوص در ماه مارس دمای هوا به شدت کاهش میابد.

مناسب ترین فصل برای سفر به کشور رومانی

اولین نکته ای که لازم است برای سفر به کشور رومانی به آن توجه کنید قیمت بلیط است چرا که قیمت بلیط برای سفر به کشور رومانی در فصل های مختلف سال متغیر است نکته ی بعدی آب و هوای این کشور است که برای دریافت ویزا ی این کشور باید به آن توجه کنید بهترین فصل سفر به کشور رومانی تابستان است البته کشور رومانی در تمامی فصل های سال جذابیت های خاص خود را دارد ولی به دلیل آب و هوای مناسبی که کشور رومانی در فصل تابستان دارد بهترین فصل سفر به این کشور تابستان می باشد.

مناسب ترین فصل برای سفر به کشور رومانی

انواع ویزای کشور رومانی

اگر تصمیم دارید برای ادامه تحصیل به کشور رومانی سفر کنید باید ویزای تحصیلی این کشور را تهیه کنید.

در صورتی که می خواهید از پرواز توقف دار استفاده کنید و تنها از فرودگاه کشور رومانی برای توقف استفاده کنید باید ویزای فرودگاهی از نوع A  را تهیه کنید در این صورت با داشتن این ویزا می توانید در فرودگاه این کشور حضور داشته باشید.

اگر می خواهید برای انجام کارهای ترانزیتی در کشور رومانی اقامت داشته باشید باید ویزای ترانزیت از نوع B را تهیه کنید چون با داشتن ویزای ترانزیت به شما اجازه می دهند به مدت 5 روز کاری در این کشور اقامت داشته باشید.

ویزای کوتاه مدت یا ویزای نوع C یکی دیگر از انواع ویزای کشور رومانی است که به موجب آن شخص متقاضی اجازه دارد به مدت شش ماه طی 90 روز در کشور رومانی اقامت داشته باشد لازم به ذکر است ویزای رومانی از نوع  C قابل تمدید نیست و شخص متقاضی بعد از اتمام اعتبار ویزای خود باید خاک کشور رومانی را ترک کرده و به کشور خود بازگردد این ویزا بیشتر برای شرکت در فعالیت های ورزشی یا اهداف گردشگری و دیدار با خانواده برای شخص متقاضی صادر می شود.

در صورتی که تصمیم دارید بیشتر از 90 روز در کشور رومانی اقامت داشته باشید می توانید از ویزای نوع D استفاده کنید با داشتن این ویزا اجازه دارید در حالت عادی به مدت 90 روز در کشور رومانی اقامت داشته باشید البته این ویزا قابل تمدید می باشد و اگر مایل باشید می توانید نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

انواع ویزای کشور رومانی

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای رومانی

شخص متقاضی برای دریافت ویزای کشور رومانی باید مدارکی را به سفارت این کشور ارائه دهد این مدارک برای انواع ویزای کشور رومانی مشترک می باشد ولی برخی از این مدارک براساس ویزای درخواستی شخص متقاضی متفاوت خواهد بود.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای رومانی
 2. ارائه ی اصل گذرنامه به همراه دو برگه خالی
 3. ارائه ی کارت بین المللی دانشجویی یا حکم استخدامی هیئت علمی (برای دانشجویان یا اعضای هیئت علمی)
 4. ترجمه ی تمامی مدارک
 5. دو عدد عکس 4*3 با زمینه ی رنگی که مربوط به شش ماه اخیر باشد.
 6. ارائه ی بیمه نامه درمانی
 7. ارائه ی هدف از سفر به کشور رومانی به همراه مدت زمان اقامت و تاریخ برگشت به کشور خودتان
 8. ارائه ی بلیط هواپیما
 9. ارائه ی برگه رزرو هتل
 10. کپی فیش حقوقی به همراه آخرین حکم کارگزینی(برای کارمندان دولت)
 11. گواهی اشتغال به کار به همراه گواهی بیمه تامین اجتماعی(برای کارمندان خصوصی)
 12. مبلغ ضمانت به صورت نقدی
 13. ارائه ی پرینت از حساب بانکی به همراه مهر و امضای شعبه (حداقل موجودی باید ده میلیون تومان باشد)
 14. در صورتی که صاحب شرکت خصوصی هستید ارائه ی کپی از روزنامه رسمی شرکت و آخرین تغییرات شرکت الزامی است.

هزینه ی دریافت ویزای رومانی

هزینه ی اخذ ویزا کشور رومانی بستگی به نوع آن دارد که با توجه به نوع آن قیمتش کم و یا زیاد خواهد شد اما ویزای کوتاه مدت 60 یورو و ویزای بلند مدت 120 یورو می باشد.

قوانین دریافت ویزای کشور رومانی

شخص متقاضی باید هزینه ی دریافت ویزا را هنگام اخذ آن به صورت نقدی به سفارت کشور رومانی در ایران پرداخت کند. شخص متقاضی باید برای مصاحبه در سفارت این کشور حاضر شده و هزینه را به صورت نقدی پرداخت کند لازم به ذکر است تمامی افراد یک خانواده که درخواست ویزا کرده اند باید شخصا در روز مصاحبه در سفارت کشور رومانی حاضر شوند.

در صورتی که ویزای کوتاه مدت کشور رومانی را دریافت کرده اید اجازه ندارید بیشتر از مدت زمان مشخص شده در این کشور اقامت داشته باشید همچنین ویزای شما باید سه ماه بعد از تمام شدن سفرتان اعتبار داشته باشد.

در صورتی که می خواهید ویزای بلند مدت کشور رومانی را دریافت کنید باید به دفتر مهاجرت و وزارت امور داخلی رومانی مراجعه کنید در صورت تایید از سوی این مرکز برای شما ویزای بلند مدت صادر خواهد شد.

قوانین دریافت ویزای کشور رومانی

آدرس سفارت کشور رومانی

کشورهایی که با یکدیگر مراودات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دارند باید سفارت خانه ای در کشور یکدیگر داشته باشند تا تمامی مراودات بین دو کشور از آن طریق صورت بگیرد به عنوان مثال شخص متقاضی برای دریافت ویزای کشور رومانی باید به سفارت این کشور در ایران مراجعه کند تا پروسه ی دریافت ویزا و مصاحبه در آن جا انجام شود و در صورت کامل بودن شرایط و تاییدیه از سوی سفارت خانه برای این شخص ویزای رومانی صادر خواهد شد علاوه بر فعالیت های مربوط به صدور ویزا و انجام مصاحبه در سفارت خانه فعالیت های دیگری در این بخش انجام می شود که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

دریافت وقت سفارت رومانی

برای دریافت ویزای هر کشوری مانند رومانی شخص متقاضی باید با همراه داشتن مدارک لازم برای انجام مصاحبه در سفارت خانه ی این کشور حاضر شود لازم به ذکر است شخص باید در زمان مشخص شده از سوی سفارت برای انجام مصاحبه در آن جا حاضر باشد البته لازم است قبل از مراجعه ابتدا وقت گرفته و سپس به آن جا مراجعه کنید.

تلفن سفارت رومانی : (021)77534658 و 77539041  (021)

سایت سفارت رومانی : www.maeo.ro/en

فکس: 0098-021-77509841

دریافت وقت سفارت رومانی

فعالیت سفارت خانه ی کشور رومانی

یکی از مهم ترین کارهای سفارت خانه ی رومانی در کشور ایران انجام مصاحبه برای صدور ویزای رومانی می باشد. فعالیت های دیگری مانند ثبت تولد، طلاق، فوت، ازدواج، اخبار ایرانیان مفقود، صدور گذرنامه، امور قضایی و حقوقی نیز بر عهده ی سفارت خانه است به طور کلی تمامی امور مربوط به ایرانیان مقیم این کشور بر عهده ی سفارت رومانی است. رسیدگی به اختلافات و فرستادن بیماران به کشور رومانی یا بالعکس نیز از وظایف سفارت می باشد.

رسیدگی به اختلافات مالی و اعزام بیماران به این کشور و یا بالعکس به عهده سفارت است.

جذب نخبگان و سرمایه گذاری در کشور رومانی و امور مربوط به خرید غیبت از سربازی برای مشمولان نیز به عهده سفارت رومانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *