ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور نروژ می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور نروژ به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور نروژ برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 18 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور نروژ

بهترین زمان برای فرستادن درخواست به دانشگاه ‌ها اوایل ماه اکتبر است زیرا کلاس های درس در دانشگاه های نروژ از ماه سپتامبر شروع می شوند. برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های نروژ شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور نروژ فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید.

توجه داشته باشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین معدل بالا قطعا شانس قبول شدن در دانشگاه عالی را افزایش می دهد. دانشجویانی که مصمم به ادامه تحصیل در نروژ هستند و معدل نسبتا خوبی ندارند می توانند با نمره زبان بالاتر یا رزومه تحصیلی قوی و مهارت هایشان این موضوع را جبران کنند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور نروژ

شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور نروژ در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد.

افرادی که قصد دارند در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه های نروژ شوند باید دوره 12 ساله دیپلم را گذرانده باشند. این دوره به زبان نروژی ارائه می شوند. بنابراین داشتن مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه های رنکینگ بالا ضروری است. اگر تمایل دارید تا دوره لیسانس خود را به زبان انگلیسی بگذرانید در آزمون آیلتس باید حداقل نمره ۵ و در تافل امتیاز ۶۰ کسب کرده باشید. طول دوره لیسانس در کشور نروژ ۳ سال است. اگر برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ به زبان نروژی اقدام می کنید.

می توانید پس از گذراندن یکسال واحدهای زبان نروژی به تحصیل در رشته مورد نظر خود بپردازید. رشته های روانشناسی، مدیریت، زیست شناسی، مهندسی مکانیک، مهندسی پزشکی، برق و کامپیوتر و… به زبان نروژی ارائه می شوند. دانشجویانی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی نروژ می شوند می توانند روزانه ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی داشته باشند. همانطور که گفتیم هزینه‌ های تحصیل در این کشور برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا کاملا رایگان است. اما هزینه‌ های اقامت، خورد و خوراک و سایر موارد به عهده خود دانشجویان است.

طول دوره فوق لیسانس در نروژ حدود ۲ سال است. با داشتن ویزای تحصیلی نروژ می توانید در مقطع فوق لیسانس هم رایگان تحصیل کنید. البته این رایگان بودن فقط مربوط به هزینه های مربوط به دانشگاه است. اگر بخواهید می توانید دوره فوق لیسانستان را با زبان انگلیسی بگذرانید که در آن صورت به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارید، یعنی باشد آیلتیس ۶ تا ۵/۶ یا تافل۷۲  تا ۸۰ داشته باشید. باوجود اینکه اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه می شوند. اما برای کار و زندگی در نروژ به دانستن زبان این کشور نیاز دارید.

دقت کنید که فقط در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل در رشته لیسانس خود را داشته باشید موفق به کسب ویزای دانشجویی نروژ می شوید. اگر دانشگاه مورد نظرتان رشته تحصیلی شما را ندارد می توانید رشته ای را انتخاب کنید که شباهت بیشتری به مدرک لیسانستان داشته باشد. معدل بالای ۱۵ احتمال پذیرش از دانشگاه و گرفتن ویزای تحصیلی نروژ را بیشتر می کند. دانشجویان مقطع ارشد در نروژ اجازه ۲۰ ساعت کار پارت تایم دانشجویی را دارند.

دوره دکتری در نروژ 4 تا 5 سال طول می کشد و کاملا رایگان می باشد. شما در هر رشته ای که بخواهید می توانید در مقطع دکتری به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهید. برای گرفتن ویزای تحصیلی نروژ باید در آزمون آیلتس نمره ۷ را کسب کنید. دانشجویان دکتری در نروژ مانند سایر دانشجویان خارجی اجازه ۲۰ ساعت کار دانشجویی را دارند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ

مراحل درخواست ویزای تحصیلی نروژ

درخواست ویزای تحصیلی نروژ مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. بعد از دریافت فرم اخذ ویزا آن را کامل پر کنید و به کمک یکی از موسسات معتبر به سفارت ارسال شده و منتظر می مانید تا ایمیل تائیدیه برای شما ارسال شود، بعد از آن تاریخ و ساعت روز مصاحبه تحت عنوان وقت سفارت نروژ برای شما تعیین می گردد که باید در همان زمان به سفارت مراجعه کنید و مدارک تان را تحویل دهید و دیگر امور مربوط به اخذ ویزای تحصیلی نروژ را انجام دهید و همچنین انگشت نگاری را هم در همین زمان انجام می دهند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی نروژ

مدارک مورد نیاز سفارت نروژ عبارتند از:

هزینه اخذ ویزای تحصیلی نروژ

هزینه صدور ویزای دانشجویی نروژ مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه نروژ تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. نرخ قبلی هزینه ویزای تحصیلی حدود 411 دلار بوده است و اکنون به حدود 681 دلار رسیده است. کشور نروژ یکی از ارزان ترین کشورها فقط برای تحصیل است که به دلیل دانشگاه های دولتی آن، برای دانشجویان داخلی و بین المللی رایگان می باشد. درحالیکه هزینه زندگی در آناجا بالا بوده و سالانه حدود 14 هزار دلار تخمین زده شده است.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی نروژ

مدت اعتبار روادید تحصیلی نروژ

زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ معمولا در تابستان و از ماه جولای تا آگوست است و حدودا 20 تا 60 روز کاری زمان می برد تا صادر شود. با این حال ویزا دانشجویی نروژ و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد.

توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. البته کشور نروژ در سال های گذشته اعلام کرده که به علت شرایط خاص خاورمیانه صدور ویزای تحصیلی نروژ برای دانشجویان ایرانی کمی سخت تر از گذشته شده است.

سفارت کشور نروژ در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *