کشور هلند دانشگاه های بسیار خوبی برای ادامه تحصیل دارد درحالیکه این مراکز آموزش بسیار معتبر هستند و همه ساله دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا به قصد ادامه تحصیل به این کشور زیبا سفر می کنند. برای سفر به کشور هلند با هر هدفی مانند تحصیل باید ویزای این کشور را دریافت کنید. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که می خواهید برای ادامه تحصیلات به کشور هلند سفر کنید و مدتی را در این کشور زندگی کنید، باید با روند اخذ ویزای تحصیلی هلند آشنا شوید.

ویزای تحصیلی چیست

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور هلند می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور هلند به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی چیست

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور هلند

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های هلند شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور هلند فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته باشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین افرادی که در دروس انگلیسی، امار، ریاضی و … نمره بالاتری دارند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی هلند برخوردار خواهند بود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند

شما قبل از اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی هلند، می بایست از کشور هلند و دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی هلند اقدام کنید. متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا چند ماه پیش از شروع سال تحصیلی یعنی ماه سپتامبر باید مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید، تا درخواست شما بررسی شود. برای ورود به دانشگاه های هلند و مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم را داشته باشید. در غیر این صورت باید برای آزمون ورودی دانشگاه های این کشور امتحان بدهید. برای حفظ ویزای تحصیلی و اقامت نیز شما می بایست در حداقل 50 درصد دروس پذیرفته شوید. بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید.

با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور هلند در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. چراکه شما می بایست هزینه شهریه یک ترم یا یک سال تحصیلی، هزینه خوابگاه، اقامت و بیمه را پرداخت نمایید. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های هلند داشتن مهارت زبان است.

تحصیل در هلند در مقطع لیسانس 4 سال به طول می انجامد و زبان تدریس در این دوره زبان آلمانی است به همین دلیل متقاضیان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در هلند مدرک B1 یا B2 زبان آلمانی را داشته باشند. اما در مقطع دکتری اغلب رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. بنابراین پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور هلند سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد.

شرایط کار ضمن تحصیل در هلند برای دانشجویان مقاطع مختلف، متفاوت است. شما در هر دوره تحصیلی که مشغول به تحصیل هستید، باید به همان نسبت کار کنید و حقوق مشخصی داشته باشید. برای مثال دانشجویان دوره کارشناسی قادر خواهند بود حداکثر 10 ساعت در هفته کار کنند و پولی که از انجام این کار به دست می آورند باید طبق سقف تعیین شده باشد. این روال برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری نیز به همین شکل است. در دوره کارشناسی ارشد شما می توانید در هفته به مدت حداکثر 20 ساعت و در دوره دکتری به میزان حداکثر 30 در هفته کار کنید و درآمد داشته باشید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی هلند

مراحل درخواست ویزای تحصیلی هلند

درخواست ویزای تحصیلی هلند مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. برای ارسال درخواست اخذ ویزای تحصیلی هلند، شما ابتدا فرم درخواست ویزا را به صورت دقیق تکمیل کنید و از طریق یکی آژانس های معتبر مسافرتی به آدرس ایمیل سفارت هلند ارسال کنید. شما باید اطلاعات هویتی خود و شماره تماس و آدرس خود را صحیح ثبت نمایید. پس از بررسی درخواست، اگر با آن موافقت شود، به شما وقت سفارت هلند اعطا می شود. در این صورت شما باید در زمان مشخص شده به سفارت هلند مراجعه کنید و مدارک لازم را مامورین سفارت ارائه دهید. در وقت سفارت هلند از شما مصاحبه به عمل آمده و انگشت نگاری انجام می شود.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی هلند

هزینه اخذ ویزای تحصیلی هلند

هزینه صدور ویزای دانشجویی هلند مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه هلند تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. جهت اطلاع بیشتر از این مبلغ با سفارت در ازتباط باشید.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

مدت اعتبار روادید تحصیلی هلند

ویزای دانشجویی هلند حدودا 3 ماه زمان می برد تا صادر شود. تحصیل در هلند به دو صورت کوتاه مدت یا بلند مدت امکان پذیر است. برای تحصیل کوتاه مدت در کشور هلند باید ویزای اقامت موقت یا MVV  و برای تحصیل بلند مدت باید ویزای اقامت بلند مدت یا VVR  را دریافت نمایید. با این حال به طور کلی ویزا دانشجویی هلند و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند.

بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی هلند باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر زمان زیادی از درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور هلند در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *