کشور مالت واقع در جنوب اروپا جزیره ای کوچک است که به دلیل نزدیکی با کشور ایتالیا فرهنگ مردمش با آداب و رسوم مردم ایتالیا آمیخته شده است. از آن جا که کشور مالت عضو محدوده ی شینگن است برای سفر به این کشور باید اقدام به دریافت ویزای شینگن مالت کنید. با اخذ ویزا می توانید به این کشور سفر کرده و در شهرهای والتا و سنت سلیما اقامت کنید. کشور مالت در ایران سفارت خانه ای ندارد و فرد متقاضی  برای انجام مراحل دریافت ویزا باید شخصا به سفارت اتریش مراجعه کند.

[aparat id=’kGotY’]

ویزای کشور مالت  

برای ورود به برخی از کشورها احتیاج به ویزا دارید در واقع ویزا یا روادید برگه ای است که نشان می دهد یکی از نمایندگان کشور مقصد با درخواست شما برای ورود به کشورش موافقت کرده و تشخیص داده شما برای ورود به آن کشور هدف خاصی دارید.

ویزا مهر یا چسبی است که بر روی گذرنامه ی فرد زده می شود و مهمترین سند بعد از گذرنامه است. شرایط دریافت ویزا در کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد اما معمولا کشورهای عضو شینگن روند یکسانی برای صدور ویزا دارند.

ویزای کشور مالت  

انواع ویزای مالت براساس هدف از سفر

به طور کلی ویزا با توجه به هدف شما از سفر به کشور مقصد صادر می شود و انواع مختلفی به شرح زیر دارد :

1.      ویزای توریستی: به منظور تفریح و مقاصد گردشگری صادر می شود.

2.     ویزای درمانی: این ویزا برای ادامه ی درمان و استفاده از تجهیزات پزشکی کشور مقصد می باشد.

3.     ویزای کار و تعطیلات: این نوع از ویزا برای مواقعی که فرد علاوه بر گردشگری به صورت پاره وقت به کاری مشغول باشد صادر می شود.

4.     ویزای تجاری: به منظور تجارت و تبادل کالا صادر می شود.

5.     ویزای ترانزیت: ویزای کوتاه مدتی که فرد متقاضی فقط می تواند در فرودگاه به منظور تعویض مسیر خود استفاده کند.

6.     ویزای دانشجویی : برای افرادی که قصد ادامه تحصیل دارند صادر می شود.

7.      ویزای مبادله ای : ویزای کوتاه مدتی که برای دانشمندان، پژوهشگران، معلمان و اساتید صادر می شود.

8.     ویزای خانواده: در صورت ازدواج با شهروند ساکن کشور مقصد صادر می شود.

ویزای شینگن چیست؟

شینگن به مجموع 26 کشور گفته می شود که برای فعالیت های سیاسی ، قوانین ورود و خروج و فعالیت های اقتصادی قوانین متحدی دارند برای همین تمامی افرادی که خارج از این محدوده هستند برای ورود به کشورهای عضو پیمان شینگن باید اقدام به دریافت ویزای شینگن کنند. متقاضیانی که قصد سفر به مالت دارند باید با دریافت ویزای مالت شینگن برای سفر یا اقامت به این کشور اقدام کنند.

افراد متقاضی با دریافت ویزای شینگن می توانند به سایر کشورهای عضو پیمان شینگن از جمله لتونی، پرتغال، لهستان، دانمارک، استونی، سوئیس، مالت، اسلوونی ،آلمان ، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، اتریش ، لیتوانی،اسپانیا ، فرانسه، اسلواکی، نروژ، چک، بلژیک، هلند ، یونان ، لوکزامبورگ ، سوئد، فنلاند ، لیختن اشتاین بدون محدودیت سفر کنند.

ویزای شینگن چیست؟

انواع ویزای مالت براساس تعداد دفعات ورود به کشورh2

ویزا از جهت تعداد دفعات ورود و خروج به چند دسته تقسیم می شود :

مراحلی که برای اخذ ویزای مالت باید طی کنید

1.      درخواست اخذ ویزای مالت از طریق آنلاین

2.     مدارکی که نشان می دهد فرد متقاضی دانشجو یا شاغل است

3.     بیمه مسافرتی

4.     رزرو هتل

5.     دعوت نامه

6.     رزرو بلیط رفت و برگشت

7.      عکس رنگی با زمینه ی سفید که مربوط به شش ماه اخیر باشد.

8.     اثبات تمکن مالی شخص متقاضی

9.     پرینت حساب بانکی و گردش سه ماه آخر

ترجمه ویزای مالت

مدارک لازم برای تحویل به سفارت باید توسط دارالترجمه به زبان فارسی و زبان کشور مقصد ترجمه شود مهر دادگستری باید روی تمامی ترجمه ها موجود باشد. نرخ ترجمه طبق نرخ سالیانه مصوب در تمامی دارالترجمه ها یکسان است.

تمدید ویزای مالت

مدت اعتبار ویزای مالت محدود است و در صورت اتمام اعتبار باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید در غیر این صورت حضور شما در کشور مقصد غیر قانونی خواهد بود با توجه به نوع ویزای شما مراحل تمدید ویزا متفاوت خواهد بود برای تمدید ویزای کشورهای عضو شینگن باید به یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن رفته و با اثبات دلیل و مدارک درخواست تمدید ویزا دهید بعد از بررسی در صورت صحت ادعای شما با تمدید ویزایتان موافقت خواهند کرد.

تمدید ویزای مالت

شرایط لازم برای اخذ ویزای مالت

کشور مالت عضو محدوده ی شینگن است و به دلیل اینکه در ایران سفارت خانه ای ندارد متقاضیان دریافت ویزای این کشور باید با مراجعه ی حضوری به سفارت اتریش رفته و ویزای مالت حوزه ی شینگن را دریافت کنند. بهتر است قبل از سفر به اتریش با مراجعه به وب سایت سفارت اتریش اطلاعات لازم را کسب کنند.

داشتن ویزای مالت شینگن به معنای اجازه ی صد در صدی شما برای ورود به محدوده ی شینگن نخواهد بود و شما فقط اجازه ی ورود به مالت را خواهید داشت. ویزا در انواع مختلف عبور، بلند مدت، ترانزیت و توریستی صادر می شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مالت

برخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مالت عبارت است از:

1.      کارت ملی و شناسنامه

2.     2 قطعه عکس 4*6 با زمینه ی سفید بدون رتوش

3.     فرم درخواست ویزا

4.     اصل پاسپورت

5.     کپی از ویزاهای قدیمی به همراه مهر ورود و خروج(در صورت که قبلا ویزای شینگن یا ویزای کشور دیگری را دریافت کرده اید)

6.     بیمه ی مسافرتی

7.      رزرو بلیط

8.     اثبات تمکن مالی

9.     گردش شش ماه اخیر حساب بانکی

10.در صورتی که دانشجو هستید ارائه ی گواهی اشتغال به تحصیل

11.  رزرو هتل

12. سند مالکیت

13. گواهی اشتغال به کار که در آن سمت و میزان حقوق درج شده است به همراه فیش حقوقی

14. در صورتی که بازنشسته هستید ارائه ی گواهی بازنشستگی

15. برای صاحبان مشاغل ارائه ی کارت بازرگانی و پروانه کسب الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای مالت

در روز مصاحبه چه سوالاتی می پرسند؟

برای دریافت ویزا از قبل باید از سفارت خانه وقت بگیرید و در تاریخ مشخص شده شخصا برای مصاحبه و انگشت نگاری در سفارت حاضر شوید ممکن است در زمان مصاحبه سوالات زیر از شما پرسیده شود:

نحوه دریافت بلیط هواپیما

پرواز مستقیم از ایران به کشور مالت وجود ندارد و شما باید توسط کشور واسطه به مالت سفر کنید بعد از اخذ ویزای کشور مالت می توانید توسط یکی از کشورهایی که ارتباط هوایی با مالت دارد ویزای عبور دریافت کنید و به کشور مالت سفر کنید.

می توانید اسامی کشورهایی که پرواز مستقیم به مالت دارند را در سایت های اینترنتی پیدا کنید.

ویزای تحصیلی مالت

افرادی که قصد دریافت ویزای تحصیلی کشور مالت را دارند در ابتدا با مراجعه به وب سایت سفارت می توانند فرم درخواست ویزا را دانلود و به دقت تکمیل کنند بعد از آن فرم باید به سفارت خانه ، کنسولگری یا کشور واسطه که نماینده ی کشور مالیت است تحویل داده شود. مدارک مورد نیاز که باید به سفارت ارائه شود عبارت است از:

  1. پاسپورت با حداقل اعتبار سه ماهه
  2. اثبات تمکن مالی (ارائه ی چک مسافرتی، بلوک پول در حساب بانکی، پول نقد قابل تبدیل به ارز،کارت اعتباری که ثابت می کند شما توانایی تامین هزینه های خود را در کشور مقصد دارید)
  3. ارائه ی مدارکی که محل اقامت شما را در کشور مقصد مشخص می کند.
  4. بیمه ی مسافرتی
  5. دو قطعه عکس جدید
  6. نامه ی پذیرش از دانشگاهی که قصد تحصیل در آن جا را دارید
  7. ارائه ی رسید بانکی جهت پرداخت هزینه ی دریافت ویزا

ویزای درمانی مالت

افرادی که می خواهند ویزای درمانی مالت را دریافت کنند باید ابتدا ویزای پزشکی شینگن را اخذ کنند این افراد باید گواهی بیمارستان و پزشک معالج در کشور مالت که نشان دهنده ی تاریخ شروع معالجه و وضعیت درمانی متقاضی می باشد به همراه تاییدیه ی پرداخت تمامی هزینه های درمانی را ارائه دهند.

ویزای کاری مالت

ویزای کاری مالت چند نوع می باشد و داشتن اقامت دائم در این کشور به معنای اجازه ی کار در این کشور نمی باشد یک نوع از ویزای کاری ویزای کار فرما است در این نوع ویزا کارفرما در کشور مالت باید به فرد متقاضی پیشنهاد کار داده و او را به عنوان کارمند استخدام کند.

نوع دیگری از ویزای کاری به نام ویزای جست و جوی کار است که فرد متقاضی بعد از داشتن شرایطی مثل سن، سابقه کاری و تحصیلی می تواند این ویزا را دریافت کرده و در کشور مالت به جست و جوی کار بپردازد  در صورتی که موفق نشد کاری پیدا کند باید کشور را ترک کند.

نوع دیگری از ویزای مالت  به نام ویزای مهارت کاری است. در این نوع ویزا فرد متقاضی با توجه به سابقه ی کاری و تحصیلی و شرایط سنی امتیاز بندی می شود.

ویزای توریستی مالت

افراد زیادی برای ورود به شینگن از ویزای توریستی استفاده می کنند چرا که دریافت این ویزا به نسبت سایر ویزاها آسان تر است.

برای دریافت ویزای توریستی مالت باید مدارکی را برای اثبات بازگشت به کشور خودتان ارائه دهید(مدارکی مانند سند ملکی به نام شخص متقاضی یا چک بانکی در وجه آژانس) به همراه پرینت حساب بانکی و آخرین فیش حقوقی

روش دیگر اخذ  ویزا دریافت دعوت نامه ای از جانب دوست یا فامیل است.

ویزای مالت سه نوع صادر می شود:

  1. ویزای یک بار ورود(در مدت اعتبار ویزا یک بار می توانید به کشور وارد شوید)
  2. ویزای دوبار ورود(در مدت اعتبار ویزا دو بار می توانید به کشور وارد شوید)
  3. ویزای نامحدود(در مدت اعتبار ویزا به تعداد نامحدود می توانید به کشور وارد شوید)

در صورتی که برای بار اول می خواهید به شینگن سفر کنید مدت زمان اعتبار ویزای شما 15 تا 20 روز خواهد بود و برای اشخاصی که قبلا به حوزه ی شینگن سفر کردند ویزاهای 90 روزه و گاهی یکساله یا بیشتر صادر می شود. بهتر است 4 ماه قبل از سفر برای دریافت ویزای توریستی اقدام کرده و شخصا برای انجام تمامی مراحل در سفارت حاضر شوید.

ویزای توریستی مالت

ویزای ازدواج مالت

یکی از روش های دریافت اقامت دائم در کشور مالت ازدواج با تبعه ی این کشور است. دریافت اقامت از طریق ازدواج در این کشور تابع قوانین اتحادیه شینگن است و کسی که با تبعه ی مالت ازدواج می کند می تواند ویزای کوتاه مدت دریافت کند و تبدیل این ویزا به دائم به شرایط خاصی بستگی دارد.

در زمان مصاحبه برای اثبات ازدواج از زوجین سوالاتی پرسیده می شود و در صورت داشتن عکس دو نفره لازم است به سفارت ارائه دهید همچنین تبعه ی مالت باید تمکن مالی خود را برای هزینه های زندگی اثبات کند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *