کشور لیتوانی از لحاظ آموزشی در سطح بالایی قرار دارد. کیفیت بالای آموزش در این کشور سبب شده تا مدارک دانشگاهی آن در دنیا معتبر باشد و همین باعث شده است تا تقاضا برای دریافت ویزای تحصیلی لیتوانی در دنیا زیاد شود. دانشگاه های این کشور به دو دسته ی خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی مبلغی برای شهریه دریافت نمی کنند و هزینه تحصیل در هر مقطعی در این دانشگاه ها رایگان می باشد، اما در دانشگاه های خصوصی برای هر ترم باید مبلغی را واریز نمایید. تعداد دانشگاه های دولتی لیتوانی 14 و دانشگاه های خصوصی 9 می باشد.

ویزای تحصیلی چیست

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور لیتوانی می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور لیتوانی به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور لیتوانی برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی چیست

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور لیتوانی

دانشجویان سراسر دنیا می توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای گرفتن ویزای تحصیلی لیتوانی اقدام کنند. جالب است که بدانید مدت زمان تحصیلی در دوره کارشناسی بستگی به رشته تحصیلی تان دارد و از 3 تا 6 سال متغیر می باشد. اما در کارشناسی ارشد این زمان 2 سال کاهش می باشد و مقطع دکتری نیز در حدود 3 یا 4 سال طول می کشد. این درحالیست که تدریس در هر سه مقطع به زبان انگلیسی می باشد.

ارسال درخواست پذیر در دانشگاه ها در ماه جولای انجام می شود بنابراین هرچه سریع تر درخواست پذیرش خود را ثبت کنند. چرا که روند شروع درخواست پذیرش، تایید مدارک و سایر امور ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد. برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های لیتوانی شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید.

بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور لیتوانی فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته باشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین افرادی که در دروس انگلیسی، امار، ریاضی و … نمره بالاتری دارند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی لیتوانی برخوردار خواهند بود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور لیتوانی در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های لیتوانی داشتن مهارت زبان است.

پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور لیتوانی سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. دانشجویان در حین تحصیل در کشور لیتوانی، از 10 ساعت تا 30 ساعت در هفته به صورت پاره وقت می توانند کار کنند، البته این ساعت با توجه به مقطع تحصیلی تان تغییر خواهد کرد. دسمتمزد کارتان می توانید کمک خرج هزینه های زندگی تان شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی

مراحل درخواست ویزای تحصیلی لیتوانی

درخواست ویزای تحصیلی لیتوانی مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. برای گرفتن ویزای تحصیلی لیتوانی شما باید فرم مربوط به درخواست ویزای تحصیلی لیتوانی را کامل کنید، فرم ویزای تحصیلی لیتوانی نیاز به توضیح خاصی ندارد و تنها اطلاعات شخصی شما باید در این فرم ثبت شود. بعد از آن یک وقت مصاحبه از سفارت خانه کشور لیتوانی باید بگیرید و در زمانی که مشخص می کنند، برای مصاحبه در این سفارت حضور پیدا کنید. لازم به ذکر است که در تعیین وقت سفارت لیتوانی عجله کنید چراکه تعیین وقت سفارت لیتوانی خیلی سریع پر می شود.

در زمان تعیین شده در سفارت حضور داشته باشید و ضمن کامل بودن مدارکتان از آن ها یک نسخه کپی بگیرید و همراه خود داشته باشید. شما باید در مصاحبه ای که با شما انجام می شود هدف خود از سفرتان بیان کنید و مأمور سفارت را متقاعد کنید که پس از تحصیل به کشور خودتان باز خواهید گشت و در کشور لیتوانی به صورت غیر قانونی اقامت نخواهید کرد. همچنین محل دقیق اقامت خود در کشور لیتوانی را باید در زمان مصاحبه بگویید و آنان این محل و دیگر مدارک شما را بررسی می کنند تا ویزای تحصیلی لیتوانی برای صادر شود یا خیر.  در صورت دیدن هر گونه تناقض و مبهم بودن در صحبت های شما این امکان وجود دارد که درخواست ویزای تحصیلی لیتوانی شما ریجکت شود.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی لیتوانی

هزینه اخذ ویزای تحصیلی لیتوانی

هزینه صدور ویزای دانشجویی لیتوانی مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه لیتوانی تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. هزینه اخذ ویزای اقامت موقت 400 لیتاس لیتوانی می باشد. 300 لیتاس یا 100 یورو در مرحله درخواست ویزای تحصیلی پرداخت می شود و 100 لیتاس آن را پس از دریافت ویزا در کشور لیتوانی پرداخت خواهید کرد.

اگر بخواهید در دانشگاه های خصوصی این کشور تحصیل کنید، مبلغ شهریه شما بستگی به رشته تحصیلی تان خواهد داشت اما به طور حدودی این مبلغ 3-7 هزار یورو در سال می باشد. اگر قصد داشته باشید که از خوابگاه ها استفاده نکنید و خانه ای در این کشور اجاره کنید، در صورتی که این آپارتمان در مرکز شهر باشد، ماهی 382 یورو و در خارج از مرکز شهر 230 یورو می باشد که این موضوع هزینه های شما را برای اقامت افزایش خواهد داد.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی لیتوانی

ویزای دانشجویی لیتوانی حدودا 1 تا 4 هفته کاری زمان می برد تا صادر شود. با این حال ویزا دانشجویی لیتوانی و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین مجوز اقامت لیتوانی 1 سال اعتبار دارد. اما اگر نیاز به ویزای بلند مدت پیدا کردید باید به سفارت درخواست ویزای بلند مدت داشته باشید. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور لیتوانی در تهران

سفارت این کشور در ایران وجود ندارد و برای سفر به این کشور بهتر است که به ترکیه و شهر آنکارا رفته و از طریق سفارت آن جا اقدام نمایید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *