پیش از آنکه جهت دریافت ویزای تحصیلی لتونی اقدامی انجام دهید بهتر است که با نظام آموزشی دانشگاه های این کشور و رشته های موجود در آنها آشنا شوید. به طور کلی تحصیلات در لتونی دوازده سال به طول می انجامد که از شش سالگی آغاز می شود. دانشگاه های هنر و پزشکی در لتونی دارای رتبه های علمی بالایی در بین سایر کشور های اروپایی هستند از این رو می توانند گزینه مناسبی برای تحصیل باشند. بنابراین برای هرگونه تحصیل در این کشور نیاز به ویزای تحصیلی لتونی می باشد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

ویزای تحصیلی چیست

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور لتونی می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور لتونی به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور لتونی برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی چیست

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور لتونی

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های لتونی شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور لتونی فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته باشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد که افراد از شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی لتونی برخوردار خواهند بود.

تحصیل در مقاطع لیسانس حدود 3 الی 4 سال زمان می برد که معمولا در رشته های علوم مهندسی پذیرش انجام می شود. کمک هزینه تحصیلی در این مقطع ماهانه 350 یورو خواهد بود که سبب کاهش هرینه های دانشجویی می شود. مقطع ارشد در رشته هایی چون علوم انسانی، کامپیوتر، مهندسی صنایع و … ارائه می شود. دوره دکتری حدود 3 تا 5 سال طول خواهد کشید که در رشته های خاصی رایگان برگزار می شود. اما در دوره دکتری برای انجام موضوعات تحقیقاتی، دانشجویان ماهانه 420 دلار حقوق دریافت می کنند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی لتونی

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور لتونی در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های لتونی داشتن مهارت زبان است. پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید.

شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور لتونی سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. برای کار دانشجویی میانگین حقوق ماهانه 1100-400 یورو خواهد بود. اما اگر دانشجو، کار ساعتی انجام دهد این میزان در هر ساعت 7 یورو می باشد. میزان مجاز کار کردن در روز 8 ساعت و در هفته 40 ساعت خواهد بود. دانشجویی که تحصیلاتش به اتمام برسد به میزان 6 ماه فرصت دارد تا کار مورد نظر خود را پیدا کند و به آن مشغول شود. با این روش ویزای تحصیلی لتونی را به ویزای کاری تبدیل خواهید کرد. لازم به ذکر است که اخذ ویزای همراه لیتوانی تنها برای کسانی میسر است که اقامت دائم این کشور را دریافت کرده اند، و با داشتن اقامت موقت، اقدام برای اخذ ویزای همراه ممکن نیست.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی لتونی

مراحل درخواست ویزای تحصیلی لتونی

درخواست ویزای تحصیلی لتونی مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. یکی از اموری که برای اخذ ویزای تحصیلی در اولویت قرار دارد، گرفتن وقت سفارت لتونی و ارائه مدارک لازم می باشد. برای ویزای تحصیلی لتونی دو نوع ویزا در نظر گرفته شده است که در واقع با توجه به شرایط درخواستی و تحصیلی‌ تان به شما تعلق خواهد گرفت. یکی از این ویزاها ویزای شینگن لتونی است که مدتی 3 ماهه دارد و برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که قصد تحصیلات دانشگاهی به مدت زمان زیاد را دارند. اما اگر فرد بخواهد به عنوان یک هنرجو یا کارآموز در دوره‌های آموزشی یا یادگیری زبان به خاک لتونی وارد شود ویزای وتاه مدت لتونی را باید درخواست دهد.

این ویزا نهایتاً 6 ماه اعتبار دارد و فرد می‌تواند از طریق آن یک الی سه بار در کشور ورود و خروج داشته باشد. قبل از مراجعه به سفارت این کشور برای اخذ ویزای تحصیلی لتونی بهتر است به دنبال کسب گواهی پذیرش از دانشگاه‌های معتبر برای ورود به خاک این سرزمین و ادامه تحصیل باشید در این صورت ارائه ویزای تحصیلی لتونی از سوی سفارت این کشور نیز با شانس بیشتری صورت خواهد گرفت.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی لتونی

هزینه اخذ روادید تحصیلی لتونی

هزینه صدور ویزای دانشجویی لتونی مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه لتونی تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. هزینه پردازش روند اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت لیتوانی 60 یورو می باشد.

هزینه اخذ روادید تحصیلی ایتالیا

مدت اعتبار ویزای تحصیلی لتونی

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کشور لیتوانی 14 روز تا 4 ماه می باشد. با این حال ویزا دانشجویی لتونی و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور لتونی در تهران

کشور لتونی متاسفانه در ایران هیچ سفارت فعالی ندارد و نزدیک ترین سفارت لتونی به ایران در شهر آنکارا کشور ترکیه و شهر دبی می باشد .

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *