ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور ایتالیا می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور ایتالیا به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور ایتالیا برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور ایتالیا

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های ایتالیا شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور ایتالیا فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته اشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین افرادی که در دروس انگلیسی، امار، ریاضی و … نمره بالاتری دارند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا برخوردار خواهند بود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی استونی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیل از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور ایتالیا در روند صدور ویزا شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های ایتالیا داشتن مهارت زبان است. پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزا کشور ایتالیا سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. دانشجویان در حین تحصیل در کشور ایتالیا، از 10 ساعت تا 30 ساعت در هفته به صورت پاره وقت می توانند کار کنند، البته این ساعت با توجه به مقطع تحصیلی تان تغییر خواهد کرد. دسمتمزد کارتان می توانید کمک خرج هزینه های زندگی تان شود.

مراحل درخواست روادید تحصیلی ایتالیا

جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا حتما باید اقدامات لازم را انجام داد. اولین قدم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا تشکیل پرونده ویزا و تعیین وقت سفارت ایتالیا  می باشد. ابتدا باید به سفارت مراجعه کرده و مدارک لازم را ارائه دهید. تشکیل پرونده به منظور درخواست وادید تحصیلی ایتالیا می باشد که پس از بررسی مورد تائید قرار خواهد گرفت. با مراجعه به سفارت ایتالیا در بخش ویزای تحصیلی، مدارک لازم به اطلاع شما خواهد رسید. در ادامه مقاله تمامی مدارک مورد نیاز ذکر شده است. در ابتدا نام و نام خانوادگی و میزان تحصیلات تان را جویا خواهند شد و پس از تشکیل پرونده مدارک را از شما درخواست خواهند کرد که پس از ارائه تمامی مدارک مورد نیاز پرونده تکمیل شده و تحت بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت صحت مدارک و پیشینه تحصیلی متقاضی، ویزای تحصیلی وی صادر خواهد شد.

به طور کلی ویزای تحصیلی ایتالیا به دلیل داشتن پذیرش دانشگاه امکان ریجکت شدن آن کمتر خواهد بود. اما مواردی وجود دارد که ممکن است باعث رد ویزای تحصیلی ایتالیا شود. از مهم ترین دلایلی که سبب رد شدن روادید تحصیلی ایتالیا می شود مهر فرودگاهی است که در پاسپورت شخص متقاضی خورده است. چرا که فرودگاهی که به عنوان فرودگاه غیر مجاز شناخته می شود قابل قبول سفارت ایتالیا قرار نخواهد گرفت. همچنین پاسپورتی که برای هیچ گونه سفری استفاده نشده است، جهت اخذ ویزا واجد شرایط نخواهد بود. اما اگر به هردلیلی درخواست ویزای شما ریجکت شد بعد از رد شدن ویزا به هیچ عنوان قبل از 6 ماه اقدام به ارسال درخواست ویزا ننمائید چرا که پس از 6 ماه امکان تائید وجود خواهد داشت. درخواست روادید تحصیلی ایتالیا مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود.

مراحل درخواست روادید تحصیلی ایتالیا

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

بایستی تمامی مدارک تحصیلی و شناسایی خود را به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه کنید و به سفارت تحویل دهید. دانشجو موظف است سایت دانشگاه مورد نظر خود را دنبال کند، زیرا این احتمال وجود دارد که دانشکده مورد نظر خواهان ارائه مدارک متفاوت یا تکمیلی باشد که کنسولگری از آن اطلاع نداشته باشد. مدارک کلی عبارتند از:

هزینه اخذ روادید تحصیلی ایتالیا

هزینه صدور ویزای دانشجویی ایتالیا مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه ایتالیا تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. به طور کلی مبلغ ۵۰ یورو جهت صدور ویزای تحصیلی ایتالیا باید پرداخت گردد. بیشترین هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا به دلیل ضمانت آن می باشد که به لطف مسئولین این ضمانت به کمترین مقدار خود رسیده و دانشجویان می توانند با ارائه مبلغ 5.818 یورو به ازای هر سال تحصیلی به سفارت ایتالیا جهت برگشت خود ضمانت دهند.

همچنین از دیگر هزینه هایی که دانشجویان باید در نظر داشته باشند، میزان هزینه لازم جهت اقامت در آن شهر می باشد. شهریه دانشگاه های ایتالیا بین 700 تا 1000 یورو می باشد که دانشجویان باید این مبلغ را در هر ترم پرداخت نماید. اما شهریه دانشگاه های خصوصی بسیار بالا بوده و مبلغی از حدود 6000 تا 20000 یورو را شامل می شود. پرداخت شهریه معمولا در دو قسط قابل پرداخت است که قسط اول زمان ثبت نام و زمان حضور دانشجو در ایتالیا و قسط دوم 6 ماه بعد پرداخت می شود.

هزینه اخذ روادید تحصیلی ایتالیا

مدت اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای دانشجویی ایتالیا حدودا 3 ماه زمان می برد تا صادر شود. با این حال ویزا دانشجویی ایتالیا و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور ایتالیا در تهران

آدرس سفارت ایتالیا : تهران- خیابان جردن- خیابان نلسون ماندلا (بولوار آفریقای سابق)، بن بست فرزان شرقی، پلاک ۱۵

تلفن سفارت ایتالیا : 66726955 – 66726956

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *