یکی از الزامات سفر به هر کشوری دریافت ویزای آن کشور می باشد برای مثال برای ورود به کشور عراق فرد متقاضی در ابتدا باید مراحلی را طی کرده تا بتواند بعد از اخذ ویزا عراق به آن کشور سفر کند. مراحل دریافت ویزا خیلی ساده نیست و برای صدور آن شما باید مدارک هویتی زیادی را به سفارت آن کشور تحویل دهید.  در صورت نقص یا مشکلی در مدارک شما روند صدور ویزا با مشکل مواجه خواهد شد با مطالعه ی مقاله ی پیش رو می توانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید و در سریع ترین زمان ممکن ویزای خود را دریافت کنید.

[aparat id=’kGotY’]

ویزای عراق

ویزا یا روادید مدرکی است که در کنار پاسپورت قرار می گیرد و هویت افراد را نشان می دهد هر فردی که تصمیم می گیرد به کشور دیگری سفر کند باید علاوه بر داشتن پاسپورت مدرک دیگری به نام ویزا دریافت کند به طور کلی ویزا نشان می دهد که یکی از نمایندگان کشور بیگانه با درخواست مسافر جهت سفر به کشورش موافقت نموده است ویزا علاوه بر اینکه هویت افراد را نشان می دهد به فرد متقاضی اجازه ی اقامت در آن کشور را هم خواهد داد.

به عنوان مثال در صورتی که ویزای عراق را دریافت کرده باشید این ویزا مشخص می کند که برای چه هدفی به این کشور سفر می کنید و مدت زمان اقامت شما در این کشور چند وقت خواهد بود.

ویزای عراق

انواع ویزای عراق

ویزای عراق مانند سایر کشورها با توجه به هدف فرد متقاضی از سفرش به آن کشور متفاوت خواهد بود به عنوان مثال ویزای شخصی که به هدف کار به عراق سفر می کند با فردی که برای معالجه تصمیم به سفر دارد متفاوت خواهد بود. پس ویزا با توجه به هدف شخص متقاضی به انواع مختلفی به شرح زیر تقسیم می شود:

·        ویزای ازدواج

·        ویزای تحصیلی

·        ویزای توریستی

·        ویزای کاری

·        ویزای پزشکی

ویزای کاری عراق

این ویزا برای آن دسته از افرادی که تصمیم دارند برای کسب و کار به عراق سفر کنند صادر می شود. یکی از بیشترین استفاده هایی که از این ویزا می شود انجام پروژه های شرکت در خارج از کشور می باشد که البته سود زیادی هم دارد.

مراحل اخذ ویزای کاری توسط خود فرد متقاضی انجام می شود البته این امکان وجود دارد که کارفرما اقدام به دریافت ویزای کاری برای کارمند خود کند. به طور کلی ویزای کاری برای کار در کشور دیگری صادر می شود.

ویزای تحصیلی عراق

ویزای عراق از نوع تحصیلی گونه ی دیگری از انواع ویزاست که در آن فرد محصل برای آموزش و تحصیل در کشور دیگری دریافت می کند بیشترین مشتری این نوع ویزا دانشجویان هستند.

ویزای تحصیلی نشان می دهد دانشجو تا چه زمانی اجازه ی اقامت در عراق را برای تحصیل دارد.

ویزای پزشکی عراق

ویزای عراق از نوع پزشکی برای انجام کارهای پزشکی و معالجه یا عمل جراحی در کشور عراق صادر می شود آن دسته از افرادی که برای ادامه ی معالجه یا امور پزشکی قصد سفر به عراق را دارند باید اقدام به اخذ ویزای پزشکی عراق کنند.

ویزای پزشکی عراق

ویزای توریستی عراق

یکی از محبوب ترین انواع ویزای عراق ویزای توریستی است آن دسته از افرادی که به قصد تفریح و گردشگری قصد سفر به عراق دارند باید اقدام به دریافت ویزای توریستی عراق کنند.

به طور کلی هدف از اخذ ویزای توریستی مشاهده جاذبه های گردشگری و دیدنی کشور عراق است آن دسته از افرادی که ویزای توریستی عراق را دریافت می کنند معروف به جهانگرد هستند.

ویزای ازدواج عراق

امروزه به دلیل پیشرفت فناوری و راه های ارتباطی افراد با یکدیگر ویزای ازدواج محبوبیت زیادی پیدا کرده است.ویزای ازدواج عراق برای آن دسته از افرادی صادر می شود که به قصد ازدواج با فردی که تبعه ی آن کشور است تصمیم به سفر به عراق را دارند. به طور کلی ویزای ازدواج با هدف ازدواج در یک کشور خارجی صادر می شود.

انواع ویزا از نظر تعداد دفعات ورود و خروج از کشور عراق

گونه ی دیگری از دسته بندی ویزا بر اساس تعداد دفعات مجاز برای ورود به کشور عراق می باشد که در ادامه ی مطلب به تفصیل درباره ی آن صحبت خواهیم کرد.

ویزای single عراق : این ویزا به فرد متقاضی تنها اجازه ی یک بار ورود به کشور مقصد را می دهد به عنوان مثال در صورتی که ویزای عراق شما از نوع سینگل باشد و بعد از ورود به عراق از آن خارج شوید دیگر اجازه ی ورود به کشور را نخواهید داشت حتی در صورت باقی ماندن مدت اعتبار ویزایتان این ویزا برای افرادی که دائما در حال سفر نیستند و تنها به دلایل خاصی اقدام به سفر می کنند مناسب است.

ویزای multiple عراق : افرادی که ویزای عراق از نوع مولتیپل را دریافت می کنند می توانند به دفعات مکرر به کشور عراق ورود و خروج داشته باشند  به عنوان مثال در صورتی که فرد متقاضی ویزای چند بار ورود عراق را دریافت کرده باشد می تواند به دفعات مکرر به عراق سفر کرده و از آن خارج شود. به عبارت دیگر این ویزا برای افرادی که دائما در حال سفر به کشورهای مختلف برای انجام اموری مانند تفریح، تجارت یا… می باشند مناسب است.

صدور ویزای انفرادی عراق

در صورتی که تصمیم دارید به صورت انفرادی به کشور عراق سفر کنید باید مراحل ذیل را پشت سر بگذارید و ویزای انفرادی خود را دریافت کنید.

1.     مراجعه به سفارت کشور عراق

اولین مرحله برای اخذ ویزای عراق مراجعه به سفارت عراق  در کشور ایران می باشد البته در صورتی که برای سفر زیارتی عازم عراق هستید باید قبل از مراجعه به سفارت به واحد امور زیارتی استان تهران به نشانی میدان فلسطین، روبه روی مسجد امام صادق مراجعه کنید.

2.    تهیه مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

برای دریافت ویزای کشور عراق فرد متقاضی باید مدارکی را به سفارت این کشور ارائه دهد این موارد عبارت است از:

1.      دو قطعه عکس جدید با زمینه ی سفید به ابعاد 4*3

2.     ارائه ی گذرنامه با اعتبار 6 ماهه به همراه دو کپی از صفحه اول آن

3.     هزینه صدور ویزای عراق

برای اخذ ویزای کشور عراق باید مبلغ 10 هزار تومان به همراه 40 دلار به عنوان حق الزحمه کارگزاری سفارت عراق باید پرداخت شود لازم به کر است هزینه ها باید به دلار پرداخت شود.

صدور ویزای انفرادی عراق

4.منتظر دریافت ویزای عراق باشید 

در صورتی که مراحل فوق را به درستی سپری کنید می توانید به سرعت ویزای عراق را دریافت کنید در صورت بروز مشکل در مدارک شما دریافت ویزای شما لغو خواهد شد.

5.دریافت ویزای عراق

در صورتی که مدارک ارائه شده به سفارت کامل باشد و مشکلی در صدور ویزای انفرادی عراق نباشد دو روز بعد از تایید مدارکتان ویزای عراق به دست شما خواهد رسید. توجه داشته باشید این ویزا تنها برای فرد متقاضی معتبر خواهد بود و به صورت گروهی نمی توان از آن استفاده کرد.

صدور ویزای گروهی عراق (مانیفست)

معمولا این ویزا به سفارش کاروان های زیارتی صادر می شود.

در صورتی که تصمیم دارید به صورت گروهی و با هدف زیارت به کشور عراق سفر کنید باید تمامی مراحل را پشت سر بگذارید تا موفق به اخذ ویزای گروهی عراق شوید.

1.     ثبت نام اعضای گروه جهت دریافت ویزای عراق

این ویزا برای افرادی که تصمیم دارند به صورت گروهی به کشور عراق سفر کنند صادر می شود برای این کار باید در ابتدا به وب سایت سماح مراجعه کنید و به دقت اطلاعات هویتی افراد گروه را در آن وارد کنید. این وب سایت به صورت رایگان خدمات ثبت نام از افراد متقاضی را انجام می دهد.

2.    تایید گذرنامه ی اعضای گروه

بعد از ثبت نام در سایت سماح باید مدارک هویتی تمامی افراد گروه را به همراه اصل گذرنامه ها ارائه دهید بعد از تایید گذرنامه ها توسط شرکت سماح پاسپورت افراد گروه تایید خواهد شد و مبلغ 5 هزار تومان از افراد دریافت می شود و بعد از آن مجوز ویزای گروهی عراق صادر خواهد شد.

3.    ارائه مدارک افراد و پرداخت هزینه ها

برای اخذ ویزای گروهی عراق باید اصل گذرنامه ی تمامی افراد را به همراه دو قطعه عکس با زمینه ی سفید و 2 کپی از صفحه اول گذرنامه ها به اداره امور زیارتی در میدان فلسطین ارائه دهید و بعد از آن نسبت به پرداخت هزینه ها اقدام کنید.

5 هزار تومان به عنوان هزینه ی کارگزاری و 5 هزار تومان هم برای صدور ویزای عراق باید به شرکت سماح پرداخت شود 40 دلار هم برای هر نفر از اعضای گروه  در این مرحله باید پرداخت شود.

4.   صدور ویزای عراق

در صورت تایید مدارک شما مراحل صدور ویزا به راحتی طی خواهد شد در صورتی که حتی یک نفر از اعضای گروه دارای مشکلی باشد باید نام آن فرد را از گروه خارج کرده یا مشکل او را حل کنید تا زمانی که مشکل فرد حل نشود ویزای گروهی عراق صادر نخواهد شد.

5.    تحویل ویزای عراق

در صورت نبود مشکل و کامل بودن مدارک اعضای گروه بعد از 48 ساعت از زمان تحویل مدارک ویزای عراق به دست تمامی اعضای گروه خواهد رسید. لازم به ذکر است که امکان سفر انفرادی با ویزای گروهی وجود ندارد حتی در داخل کشور عراق برای گشت و گذار و تفریح لازم است که تمامی اعضای گروه با یکدیگر بوده و از هم جدا نشوند.

شرایط تمدید ویزای عراق

اگر اعتبار ویزای شما به اتمام رسیده باشد باید هرچه سریع تر نسبت به تمدید آن اقدام کنید به عبارت دیگر ویزای بدون اعتبار هیچ گونه ارزشی ندارد. توجه داشته باشید ویزای انفرادی عراق قابل تمدید نیست و با داشتن این ویزا تنها یک بار می توان وارد و خارج شد.

شرایط تمدید ویزای عراق

نحوه ترجمه ویزای عراق

یکی از مدارکی که باید برای اخذ ویزا به سفارت کشور عراق ارائه دهید ترجمه ی مدارک توسط دارالترجمه های معتبر و رسمی می باشد مدارک هویتی شما نظیر شناسنامه برای تحویل به سفارت خانه باید ترجمه شوند.

هر گونه مشکلی که در ترجمه وجود داشته باشد برای شما دردسرساز خواهد شد حتی ممکن است باعث لغو ویزای شما شود برای همین بهتر است برای انجام این کار به مراکز معتبر مراجعه کنید.

آدرس سفارت عراق در ایران

سفارت عراق در ایران به نشانی تهران ، میدان ولیعصر جنب وزارت بازرگانی پلاک 11640 واقع شده است.

تلفن سفارت : 88938865(021)

ذکر چند نکته جهت اخذ ویزای عراق

برای اخذ ویزا ذکر چند نکته به شرح ذیل ضروری است :

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *