ویزای ایران مدرکی است که به واسطه ی آن شخص متقاضی می تواند به کشور دیگری سفر کند ویزا به دو صورت مهر یا برچسب بر روی پاسپورت شخص متقاضی قرار می گیرد و به معنای اجازه ی ورود یا خروج شخص متقاضی می باشد.

شرایط اخذ ویزای توریستی ایران

ساکنان بیشتر کشورهای خارجی می توانند با داشتن گذرنامه (پاسپورت) با اعتبار شش ماهه به کشور ایران سفر کنند ویزای ایران در 4 دسته ی تجاری، توریستی، کثیرالمسافرت یا مولتی و ویزای اقوام صادر می شود و در حالت کلی 13 نوع ویزا ارائه می شود.

شرایط اخذ ویزای توریستی ایران

انواع ویزای کشور ایران

 1. (M) الحاق به خانواده : این ویزا برای خانواده ی فرد مقیم و اتباع خارجی که برای ازدواج به کشور وارد می شوند صادر خواهد شد.
 2. (C)  زیارتی : زائران مکان های مذهبی
 3. (H) مطبوعاتی : این ویزا برای عکاسان و خبرنگاران صادر می شود.
 4. (B) توریستی : ویزای توریستی به گردشگران خارجی ارائه خواهد شد.
 5. (F) حق کار : افرادی که با هدف کار می خواهند وارد کشور شوند باید اقدام به دریافت این ویزا کنند.
 6. (T) درمانی : اتباع خارجی که برای معالجه به مراکز درمانی مراجعه می کنند.
 7. (D) سیاسی : ماموران سیاسی،دیپلمات ها و ماموران سیاسی می توانند این ویزا را دریافت کنند.
 8. (I) سرمایه گذاری : افراد خارجی که به هدف سرمایه گذاری به ایران سفر می کنند.
 9. (A) ورود : افرادی که از سازمان، نهاد، وزارت خانه یا شرکت های معتبر دعوت نامه ای برای شرکت در سرمایه گذاری یا همایش دارند.
 10. (S) کارمندان عادی : نمایندگان سیاسی
 11. (E) تحصیلی : دانشجویان،طلاب و دانش آموزان می توانند ویزای تحصیلی ایران را دریافت کنند.
 12. (G) ترانزیت : این ویزا برای افرادی که می خواهند از ایران عبور کنند ولی در آن جا اقامت نداشته باشند صادر می شود مانند خدمه هواپیما و رانندگان.
 13. (H) مطبوعاتی : اصحاب رسانه های خارجی مانند تهیه کنندگان و سازندگان فیلم می توانند این ویزا را دریافت کنند.

مراحل اخذ ویزای ایران برای تمامی کشورها یکسان نیست و دلیل آن سیاست های دولت ایران در مقابل سایر کشورهاست که می تواند مراحل دریافت ویزا را ساده تر یا پیچیده تر کند. به عنوان مثال اخذ ویزا برای کشورهایی مثل انگلیس، آمریکا و کانادا دشوارتر است و ممکن است چندین ماه طول بکشد حتی بعد از صدور ویزا در مورد اتباع این کشورها سخت گیری های بیشتری صورت می گیرد.

هر ساله تعداد زیادی از شهروندان کشورهای خارجی برای بازدید از جاذبه های تاریخی و فرهنگی کشور ایران به این کشور سفر می کنند به دلیل سیاست های کشور ایران که مبنی بر رونق گردشگری در این کشور است صدور ویزای توریستی نسبت به سایر ویزاها ساده تر است لازم به ذکر است ویزای توریستی کشور ایران در دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت ارائه می شود.

شرایط لازم جهت اخذ ویزای توریستی کشور ایران

 1. صدور ویزا برای اتباع تمامی کشورها به جز رژیم صهیونیستی اسرائیل بدون مانع است.
 2. افرادی که سنشان از 18 سال کمتر است باید اجازه ی کتبی از پدر داشته باشند لازم به ذکر است این اجازه نامه باید به تایید محضر رسمی ایران رسیده باشد.
 3. در صورتی که با درخواست ویزای شما موافقت نشود هزینه ی پرداختی به هیچ عنوان بازگردانده نخواهد شد.
 4. کشورهایی که پاسپورت و اجازه ی اقامت در محل کنونی خودشان را دارند قادر هستند بعد از ارائه ی مدارک و دریافت ویزای کشور جمهوری اسلامی ایران به این کشور سفر کنند.
 5. مسافران خارجی که برای بازدید از مناطق آزاد به ایران آمده اند می توانند با مراجعه به نمایندگی وزارت امور خارجه در مناطق آزاد و دریافت روادید بر طبق مقررات از سایر مناطق کشور دیدن کنند.
 6. جهت اخذ ویزای کشور ایران باید از کامل بودن مدارکتان مطمئن باشید چرا که در صورت ناقص بودن مدارک به درخواست شما ترتیب اثری داده نخواهد شد و درخواست ویزای شما رد خواهد شد.
 7. لازم است در مرحله ی اول مدارک به صورت کامل ارائه شوند البته کامل بودن مدارک دلیلی بر پذیرش درخواست ویزای شما نخواهد بود.
 8. افرادی که در سایر کشورها اقامت دارند می توانند به مناطق آزاد کشور از جمله کیش، چابهار و قشم سفر کنند این افراد قادر هستند ویزا را در مدت 15 روز اخذ کنند.
 9. در صورتی که نیاز باشد نمایندگی جمهوری اسلامی ایران می تواند شخص درخواست کننده را برای توضیحات به این نمایندگی دعوت کنند.
 10. نمایندگی کشور جمهوری اسلامی ایران می توانند با توجه به بررسی موارد روادید بنا به تشخیص خود روادید را برای شخص صادر نکنند.
 1. ایرانیانی که تابعیت خود را ترک نکرده اند و شناسنامه و گذرنامه ی ایرانی دارند و گذرنامه ی خارجی یا مدرک مسافرتی پناهندگی دارند نمی توانند با این مدارک به کشور ایران سفر کنند این افراد باید گذرنامه ی جدید دریافت کرده و با گذرنامه ی ایرانی به کشور ایران سفر کنند.
 2. افراد متقاضی برای بازدید از مناطقی که راه مستقیم هوایی، زمینی و دریایی ندارند باید به نمایندگی های کشور ایران در کشورهای خارجی مربوطه مراجعه کرده و اجازه ورود دریافت کنند.

شرایط لازم جهت اخذ ویزای توریستی کشور ایران

نحوه دریافت ویزای توریستی ایران

اخذ ویزای توریستی ایران از طریق کنسولگری و سایت جمهوری اسلامی ایران

شخص متقاضی می تواند با مراجعه به سایت و ثبت درخواست خود به صورت الکترونیکی اقدام به دریافت ویزای توریستی ایران کند.

البته برای برخی از کشورها امکان درخواست الکترونیکی وجود ندارد و شخص متقاضی باید به صورت حضوری و با مراجعه به نمایندگی کشور جمهوری اسلامی ایران اقدام به دریافت ویزای این کشور کند. شخص متقاضی باید در قسمت ثبت درخواست نوع ویزای خود را مشخص کند به عنوان مثال اگر ویزای شما از نوع توریستی است باید در قسمت ثبت درخواست ویزا نوع آن را گردشگری و توریستی انتخاب کنید.

شخص متقاضی باید دیگر مشخصات خود مانند تصویر گرنامه، نوع گذرنامه، ملیت و عکس پرسنلی را هم وارد کند و بعد از تکمیل فرم درخواست ویزا و تایید آدرس الکترونیکی خود درخواست خودش را ثبت کند در صورتی که شخص آدرس الکترونیکی خود را تایید نکند به معنای انصراف از درخواست خواهد بود تایید آدرس الکترونیکی اهمیت زیادی دارد و دلیل آن ارسال نتیجه ی درخواست به آدرس ایمیل تایید شده توسط شما خواهد بود.

در مرحله ی بعدی به شما کد رهگیری داده خواهد شد و شما موظف هستید از این برگه پرینت تهیه کنید در صورتی که در برگه  زمانی برای مصاحبه مشخص شده باشد شخص متقاضی باید در زمان و تاریخ مشخص شده به نمایندگی کشور جمهوری اسلامی ایران مراجعه کند اما در صورتی که در برگه زمانی برای مصاحبه ثبت نشده باشد شخص متقاضی می تواند با مراجعه به نمایندگی کشور جمهوری اسلامی ایران و ارائه ی اصل مدارک خود و پرداخت هزینه های مشخص شده ویزای توریستی ایران را دریافت کند.

ذکر چند نکته جهت دریافت ویزای توریستی ایران

ثبت درخواست ویزا به صورت الکترونیکی جهت دریافت ویزای توریستی ایران اهمیت زیادی دارد در صورتی که مراحل ثبت نام را به درستی انجام ندهید و یا مدارکتان ناقص باشد درخواست شما رد خواهد شد بهتر است در صورت نداشتن اطلاعات لازم در مورد ثبت درخواست اینترنتی این فرآیند را به افراد ماهری بسپارید.

توجه به موارد ذیل موقع ثبت نام اینترنتی الزامی است

اخذ ویزای توریستی از طریق آژانس های مسافرتی

شخص متقاضی می تواند علاوه بر حضور در سفارت خانه ی ایران در کشورهای مختلف برای اخذ ویزای توریستی از طریق یکی از آژانس های هواپیمایی اقدام کند مراجعه به آژانس های گردشگری باعث تسریع در روند دریافت ویزا خواهد شد.

مدارک شخص متقاضی و آژانس هواپیمایی به وزارت خارجه ارسال می شود و در نهایت کد تاییدیه ای به آژانس فرستاده می شود و آژانس هواپیمایی موظف است کد تایید را برای شخص متقاضی ارسال کند و شخص با ارائه ی کد تاییدیه به سفارت خانه ی جمهوری اسلامی ایران می تواند ویزای توریستی ایران را دریافت کند.

ممکن است با داشتن کد تاییدیه بتوانید ویزای توریستی کشور ایران را از برخی فرودگاه های بین المللی این کشور دریافت کنید. بهتر است برای دریافت ویزای ایران به آژانس های گردشگری مراجعه کنید چرا که به دلیل آشنا بودن آژانس های مسافرتی با مراحل اخذ ویزا روند دریافت ویزای ایران ساده تر خواهد شد.

اخذ ویزای توریستی از طریق آژانس های مسافرتی

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی ایران

مدارکی که باید شخص میهمان ارائه دهد به شرح ذیل می باشد

 1. عکس پرسنلی
 2. ارائه ی اسکن از صفحه ی اول گذرنامه
 3. شغل میهمان
 4. نشانی محل زندگی میهمان
 5. نام پدر شخص میهمان

مدارکی که باید شخص میزبان ارائه دهد به شرح ذیل می باشد

 1. شغل میزبان
 2. اسکن کارت ملی و صفحه اول شناسنامه
 3. نشانی و تلفن محل کار
 4. آدرس محل زندگی میزبان

ویزای توریستی کشور ایران اعتباری سه ماهه دارد به این معنا که شخص متقاضی اجازه دارد سه ماه بعد از تاریخ ثبت به ایران سفر کند

شخص می تواند بعد از ورود به کشور ایران 30 روز در این کشور اقامت داشته باشد و در صورت تمدید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کند. لازم به ذکر است تمدید ویزا توسط وزارت خارجه انجام نمی شود بلکه شخص متقاضی برای تمدید ویزا باید به پلیس اتباع خارجی مراجعه کند در صورتی که مدت اعتبار ویزای توریستی شخص تمام شود و شخص متقاضی به ایران سفر نکند ویزای توریستی او باطل خواهد شد و باید تمامی مراحل دریافت ویزا را از ابتدا انجام دهد.

ویزای توریستی ایران (فرودگاهی)

به جهت راحتی گردشگران برای سفر به کشور ایران، وزارت امور خارجه اخذ ویزای توریستی ایران را در فرودگاه های بین المللی کشور ایران ممکن ساخته است لازم به ذکر است تمامی کشورها شامل ویزای توریستی از نوع فرودگاهی نیستند علاوه بر این  فرودگاه های محدودی ویزای فرودگاهی را به متقاضیان ویزای توریستی ایران ارائه می دهند.

ویزای توریستی ایران (فرودگاهی)

اسامی فرودگاه هایی که ویزای فرودگاهی صادر می کنند

بر طبق قوانین مشخص شده توسط جمهوری اسلامی ایران دفاتر گذرنامه و وزارت امور خارجه که در فرودگاه های عنوان شده قرار دارند برای کشورهای زیر ویزای توریستی از فرودگاهی صادر می کنند. اتریش، سوئد،هلند، یونان، لبنان، ایرلند، کرواسی، قطر، برزیل، استرالیا، مالزی، لهستان، ایتالیا، چین، بلاروس، ارمنستان، مغولستان، فلسطین، پرو، اندونزی، بحرین، کره شمالی، بلژیک، سوریه، آلبانی، ازبکستان، امارات متحده عربی، لوکزامبورگ، عمان، قبرس، یوگسلاوی، آلمان، دانمارک، اکراین، بلغارستان، ویتنام، مجارستان، برونتی، عربستان، قرقیزستان، بوسنی هرزگوین، تاجیکستان، کوبا، گرجستان، کره جنوبی، نروژ، مکزیک، ونزوئلا، پرتغال، فرانسه، سنگاپور، سوئیس، گرجستان، نیوزیلند، تایلند، رومانی، آذربایجان، کلمبیا، اسلوانی، ترکمنستان، ژاپن، کویت، اسپانیا،روسیه، سنگاپور و اسلوواک.

مدارک لازم برای دریافت ویزای توریستی ایران ( بلند مدت )

 1. شماره ملی میزبان
 2. ارائه ی روزنامه رسمی شرکت
 3. مشخصات کامل میزبان
 4. اسکن رنگی از گذرنامه ی میهمان
 5. اسکن رنگی از صفحه ی اول شناسنامه ی میزبان
 6. آدرس محل اقامت شخص میهمان
 7. آدرس و شماره ی محل کار و منزل

نکاتی در خصوص اخذ ویزای توریستی ایران

نکاتی در خصوص اخذ ویزای توریستی ایران

برخی از استثنائات در خصوص صدور ویزای توریستی ایران

در صورتی که شخصی از اتباع خارجی متقاضی دریافت ویزای توریستی کشور ایران می باشد موظف است از توری که لیدر آن مورد تایید وزارت امور خارجه، میراث فرهنگی و پلیس اتباع خارجی است استفاده کند.

 1. بر طبق قوانین مشخص شده اتباع کشورهای بولیوی، گرجستان و مصر می توانند بدون دریافت ویزای توریستی ایران به این کشور سفر کنند.
 2. افراد متقاضی که تبعه ی کشورهای ترکیه، آذربایجان، سوریه و ترکیه هستند می توانند برای مدت زمان مشخصی به کشور ایران سفر کنند.
 3. افراد متقاضی که تبعه ی کشورهای انگلیس، کانادا و آمریکا هستند می توانند با تور به کشور ایران سفر کرده و ویزای توریستی ایران را دریافت کنند در این حالت تور مورد نظر باید برنامه ی مشخصی داشته باشد و تاریخ ورود و خروج همچنین مسیرهای مورد نظر برای سفر به مکان های مختلف را به اطلاع مقامات مربوطه برسانند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *