اتباع خارجی که تصمیم دارند به کشور ایران وارد شوند باید قبل از هر چیز نسبت به دریافت ویزای این کشور اقدام کنند همانطور که ما برای سفر به سایر کشورها باید ویزای آن کشور را تهیه کنیم افراد دیگر هم برای اینکه بتوانند به ایران وارد شوند قبل از هر چیزی باید ویزای ایران را دریافت کنند. در این مقاله درباره ی ویزای ایران برای اتباع پرتغالی ، انواع ویزای ایران و شرایط دریافت ویزا صحبت خواهیم کرد همچنین اگر دوستی در کشور پرتغال دارید و می خواهید برای او دعوت نامه ارسال کنید در این مطلب شما را با نحوه ثبت نام و مدارک لازم برای صدور ویزا آشنا خواهیم کرد.

صدور انواع ویزای ایران

ویزای کشور ایران را می توان به چهار دسته تقسیم بندی کرد دسته های دیگر ویزا را می توان زیر مجموعه ی این چهار دسته به حساب آورد. شخص متقاضی باید با توجه به هدف سفر و فعالیتی که می خواهد در ایران انجام دهد اقدام به دریافت یکی از انواع ویزا کند. ویزای ایران را می توان به چهار دسته ی ذیل تقسیم کرد:

در ادامه به بررسی هر یک از انواع ویزا و شرایط دریافت هر یک خواهیم پرداخت.

صدور انواع ویزای ایران

ویزای ورود ایران (نوع A) برای اتباع پرتغالی

ویزای ایران از نوع A برای افرادی که می خواهند برای انجام فعالیت هایی مانند عقد قرارداد، راه اندازی دستگاه های جدید، مذاکره برای سرمایه گذاری و… به کشور ایران سفر کنند صادر می شود این ویزا برای افرادی که دعوت نامه ی مخصوصی از وزارتخانه ها، شرکت های خصوصی و یا وزارت خانه ها دارند صادر می شود.

 1. تاجران و کارشناسان
 2. رانندگان کالا یا مسافر
 3. کارکنان سازمان ملل و یا سازمان های وابسته
 4. اعضای خانواده های خارجی مقیم کشور ایران
 5. اعضای هیئت های فرهنگی، سیاسی، هنری، ورزشی و سازمان های بین المللی

ویزای توریستی ایران (نوع B) برای اتباع پرتغالی

ویزای توریستی یا گردشگری برای اتباع خارجی که به قصد بازدید از جاذبه های گردشگری و تفریحی ایران به این کشور سفر می کنند صادر می شود.

ویزای زیارتی ایران (نوع C) برای اتباع پرتغالی

ویزای زیارتی زیر مجموعه ی ویزای توریستی بوده و برای مسلمانان خارج از کشور که به قصد زیارت به کشورهای مذهبی ایران را دارند صادر می شود.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای توریستی ایران برای اتباع پرتغالی

اتباع پرتغالی برای دریافت ویزای توریستی ایران ملزم به ارائه ی مدارکی به شرح ذیل می باشند:

 1. ارائه ی اسکن عکس رنگی به ابعاد 6*4 (عکس باید واضح و جدید باشد.)
 2. تکمیل فرم درخواست ویزا
 3. ارائه ی اسکن گذرنامه میهمان
 4. ارائه ی اسکن از صفحه ی اول شناسنامه میزبان

صدور ویزای سیاسی (نوعD ) و ویزای خدمت (نوع S) ایران برای اتباع پرتغالی

شرایط دریافت ویزای سیاسی و ویزای خدمت مانند یکدیگر است به عبارت دیگر این ویزا برای مقامات سیاسی و دولتی صادر که به جهت شرکت در جلسات یا رایزنی ها به ایران وارد می شود از سوی وزارت امور خارجه ی جمهوری اسلامی ایران صادر خواهد شد.اعتبار این دو ویزا یک سال خواهد بود لازم به ذکر است این ویزا با تایید نمایندگان جمهوری اسلامی ایران قابل تمدید خواهد شد. تمامی دارندگان ویزای خدمت و ویزای سیاسی باید در هنگام ورود به ایران پاسپورت خود را به وزارت امور خارجه ارائه دهد.

صدور ویزای تحصیلی( نوع E) برای اتباع پرتغالی

ویزای تحصیلی برای آن دسته از دانشجویان و یا طلابی که اتباع کشور پرتغال بوده و تصمیم دارند در دانشگاه های ایران به تحصیل بپردازند صادر می شود. این افراد باید در ابتدا با مراجعه به مراکز علمی، وزارت علوم و آموزش و پرورش پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنند.

صدور ویزای تحصیلی( نوع E) برای اتباع پرتغالی

ویزای کاری (نوع F) ایران برای اتباع پرتغالی

متقاضیان تبعه ی کشور پرتغال در صورتی که تصمیم دارند در کشور ایران به تحصیل بپردازند می توانند با داشتن دعوت نامه یا با تایید وزارت کار ویزای کاری دریافت کرده و در ایران به کار مشغول شوند. مهندسان، پزشکان و کارگران متقاضیان اخذ ویزا کاری ایران می باشند.

صدور ویزای عبور (نوع G) ایران برای اتباع پرتغالی

ویزای ترانزیت یا عبور برای تاجران، رانندگان و یا گردشگرانی که می خواهند از طریق خاک ایران به کشور دیگری سفر کنند صادر می شود.

صدور ویزای مطبوعاتی (نوع H) ایران برای اتباع پرتغالی

ویزای مطبوعاتی برای تصویربرداران، تهیه کنندگان و دست اندرکاران فیلم صادر خواهد شد به عبارت دیگر افرادی که برای انجام یک کار حرفه ای مانند فیلم و گزارش، دیجیتالی، شنیداری و… وارد ایران می شوند می توانند این ویزا را دریافت کنند این افراد باید از دیپلماسی عمومی مجوز داشته تا بتوانند برای دریافت ویزای مطبوعاتی ایران اقدام کنند.

صدور ویزای سرمایه‌ گذاری (نوع I) ایران برای اتباع پرتغالی

ویزای سرمایه گذاری برای تجار و سرمایه گذارانی که به قصد تجارت به کشور ایران سفر می کنند صادر می شود اتباع پرتغالی که متقاضی دریافت ویزای سرمایه گذاری هستند می توانند با مراجعه به سازمان سرمایه گذاری و ارائه ی مدارک مورد نیاز ویزای سرمایه گذاری را دریافت کنند ویزای ایران از نوع سرمایه گذاری اعتباری شش ماهه دارد.

صدور ویزای سرمایه‌ گذاری (نوع I) ایران برای اتباع پرتغالی

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای سرمایه گذاری ایران برای اتباع پرتغالی

 1. ارائه ی اسکن عکس متقاضی به ابعاد 4*6
 2. ارائه ی کپی رنگی از صفحه ی اول پاسپورت میزبان
 3. ارائه ی کپی رنگی از صفحه ی اول پاسپورت میهمان
 4. تکمیل فرم مشخصات فردی میهمان و میزبان
 5. ارائه ی اسکن از صفحه ی شناسنامه ی میزبان
 6. ارائه ی روزنامه رسمی که نشان دهنده ی آخرین تغییرات شرکت باشد.
 7. ارائه ی سربرگ به همراه مهر و امضای رسمی مدیر عامل شرکت

صدور ویزای اقوام (نوع Mایران برای اتباع پرتغالی

ویزای اقوام برای شخص متقاضی ، همسر و فرزندان وی که می خواهند برای دیدار با اقوام خود به ایران سفر کنند صادر می شود، برای صدور این ویزا شخص باید به اداره ی کنسولی وزارت امور خارجه مراجعه نماید و درخواست ویزای خود را به مسئولین ارائه دهد.

صدور ویزای اقوام (نوع M) ایران برای اتباع پرتغالی

مدارک لازم جهت دریافت ویزای اقوام ایران برای اتباع پرتغالی

صدور ویزای درمانی (نوع T)  ایران برای اتباع پرتغالی

افرادی که برای درمان بیماری می خواهند به کشور ایران سفر کنند و با مراجعه به پزشکان متخصص و بیمارستان های ایران به معالجه بپردازند می توانند ویزای درمانی کشور ایران را دریافت کنند.

مراحل لازم جهت دریافت ویزای کشور ایران

 1. اولین مرحله برای دریافت ویزای ایران تکمیل فرم های مشخصات کامل میزبان و میزبان می باشد.

لازم به ذکر است در صورتی که وزارت امور خارجه با ویزای شما موافقت نکند هزینه ی پرداختی به شما بازگردانده نخواهد شد، شرایط اخذ ویزای ایران برای اتباع کشورهای مختلف با توجه به روابط دیپلماتیک بین کشورها متفاوت خواهد بود. ویزای کشور ایران سه ماه اعتبار دارد و شخص با دریافت این ویزا می تواند در مدت سی روز یک مرتبه به ایران سفر کند در صورت داشتن شرایط شخص متقاضی برای تمدید ویزای وی تا 60 روز افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *