اتباع عراقی که تصمیم دارند به کشور ایران سفر کنند باید ویزای ایران برای اتباع عراقی را دریافت کنند هر ساله تعداد زیادی از مسافرین بین دو کشور عراق و ایران سفر می کنند در ادامه ی مقاله قصد داریم به بررسی انواع ویزای ایران برای اتباع عراقی، همچنین شرایط و نحوه ی دریافت ویزای ایران برای اتباع عراقی بپردازیم.

کشور عراق

کشورهای ایران و عراق اشتراکات مذهبی و فرهنگی بسیار زیادی  دارند و مردم این دو کشور از سالیان دور با هم در ارتباط بوده اند به دلیل وجود اماکن مقدس در کشور عراق و همچنین وجود بارگاه ملکوتی علی ابن موسی الرضا علیه السلام در کشور ایران رفت و آمد بین این دو کشور افزایش یافته است. البته در مدت جنگ بین دو کشور ایران و عراق ارتباط بین این دو کشور قطع شده بود ولی امروزه روابط بین این دو کشور محکم تر شده است.

در ادامه ی مقاله به دلایل سفر اتباع عراقی به ایران،  انواع و شرایط دریافت ویزای کشور ایران توسط اتباع عراقی خواهیم پرداخت.

کشور عراق

درباره کشور عراق

کشور عراق با جمعیتی حدود 25 میلیون نفر از سمت غرب با کشور ایران همسایه است پایتخت این کشور بغداد و شهرهای نجف و کربلا جزء مهم ترین شهرهای این کشور برای ایرانیان می باشد که شمار زیادی از ایرانیان در این شهرها زندگی می کنند. مردم این کشور به زبان کردی و عربی صحبت می کنند کشور عراق را می توان به عنوان بزرگ ترین تولید کننده ی نفت در خاورمیانه نام برد.

دلیل دریافت ویزای کشور ایران توسط اتباع عراقی

دلایل مختلف زیارتی، درمانی و گردشگری باعث شده است تعداد زیادی از مردم کشور عراق مایل دریافت ویزای ایران و سفر به این کشور باشند ایران مقصد مناسبی برای مقاصد درمانی و زیارتی مردم عراق محسوب می شود همچنین دانشجویان عراقی بسیاری در ایران به تحصیل مشغول هستند امروزه به دلیل روابط مناسب و خوبی که بین دولت های ایران و عراق وجود دارد مراحل اخذ ویزای کشور ایران توسط اتباع عراقی خیلی ساده تر شده است و مردم عراق می توانند به راحتی ویزای ایران را دریافت و به این کشور سفر کنند.

همانطور که اشاره شد دلایل زیادی برای سفر مردم عراق به کشور ایران وجود دارد که در ادامه ی مطلب به برخی از مهم ترین این دلایل اشاره خواهیم کرد.

وجود حرم امام رضا (ع) در ایران

وجود حرم حضرت علی ابن موسی الرضا علیه السلام را می توان از جمله دلایل اصلی سفر مردم کشور عراق به ایران دانست چرا که بخش عظیمی از جمعیت کشور عراق را شیعه تشکیل داده است. شهر مشهد هر ساله میزبان تعداد زیادی از اتباع عراقی است که برای زیارت به این کشور سفر می کنند این شهر با داشتن امکانات مناسب گردشگری و رفاهی به عنوان قطب گردشگری اتباع عراقی شناخته می شود البته تعداد مسافران عراقی که به سایر شهرهای ایران مانند شیراز و اصفهان سفر می کنند کم نیست.

به عبارت دیگر مردم عراق کشور ایران را به عنوان کشوری مناسب و ارزان برای سفر خود می شناسند.

وجود حرم امام رضا (ع) در ایران

دریافت ویزای درمانی ایران برای اتباع عراقی

هر ساله تعداد کثیری از مردم کشور عراق برای مقاصد درمانی و ادامه ی معالجات خود به کشور ایران سفر می کنند تا در بیمارستان های مجهز به درمان بپردازند بر طبق قوانین منعقد شده بین دو دولت ایران و عراق صدور ویزای درمانی برای اتباع عراقی به راحتی انجام می گیرد تا اتباع عراقی بتوانند از پزشکان خوب ایرانی و بیمارستان های مجهز این کشور بهره ببرند.

تحصیل اتباع عراقی در دانشگاه های ایران

یکی دیگر از دلایل اخذ ویزای کشور ایران توسط اتباع افغانی تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور می باشد بسیاری از جوانان عراقی با ورود به دانشگاه های کشور ایران و تحصیل در رشته های مختلف مهندسی و پزشکی موفق به دریافت مدارک عالی از سوی دانشگاه های معتبر ایران شده و بعد از ورود به خاک عراق به راحتی می توانند وارد بازار کار شوند البته طی مذاکرات انجام شده توسط دو دولت کشور عراق تعدادی از دانشجویان خود را در دانشگاه های ایران بورسیه می کند. دریافت ویزای کشور ایران به هدف تحصیل در این کشور روند طولانی تری دارد و باید توسط وزارت علوم در ایران بررسی شود.

تحصیل اتباع عراقی در دانشگاه های ایران

اتباع عراقی ساکن کشور ایران

به دلیل تشابهات فرهنگی بین دو کشور ایران و عراق از زمان های قدیم تعداد کثیری از خانواده های عراقی در شهرهای مختلف ایران ساکن شده اند برای همین اتباع عراقی می توانند با دریافت ویزای توریستی کشور ایران به دیدار خانواده و دوستان خود در ایران بیایند. به عبارت دیگر دیدار با خانواده در ایران یکی دیگر از دلایل اخذ ویزای توریستی ایران توسط اتباع عراقی می باشد.

مردم کشور عراق از قومیت های مختلف آشوری، عرب و کرد تشکیل شده اند. اتباع عراقی دلایل مختلفی برای مهاجرت به کشور ایران داشته اند عواملی مانند سرکوب شیعیان توسط صدام و جنگ عراق و آمریکا سبب افزایش مهاجرت ها شده است. در حدود 500 هزار عراقی در ایران زندگی می کنند که البته تابعیت قانونی دارند.

انواع ویزای کشور ایران برای اتباع عراقی

اتباع عراقی برای ورود به خاک ایران باید ویزای کشور ایران را دریافت کنند البته در صورت نداشتن سوء پیشینه روند صدور ویزا برای اتباع عراقی به سادگی انجام خواهد شد در ادامه ی مقاله به بررسی و توضیحاتی پیرامون انواع ویزای کشور ایران برای اتباع عراقی خواهیم پرداخت.

ویزای توریستی ایران برای اتباع عراقی

برای دریافت ویزای توریستی ایران شخص عراقی باید از طریق سفارت ایران در کشور عراق اقدام کند بعد از بررسی و  داشتن شرایط لازم ویزای توریستی ایران برای وی صادر می شود این ویزا با هدف گردش و مسافرت و بازدید از اماکن زیارتی برای شخص متقاضی صادر خواهد شد لازم به ذکر است ویزای توریستی ایران برای اتباع عراقی برای بازدید از جاذبه های گردشگری و اماکن زیارتی صادر می شود.

ویزای توریستی ایران برای اتباع عراقی

ویزای تجاری ایران برای اتباع عراقی

ویزای تجاری ایران یکی دیگر از انواع ویزای کشور ایران می باشد و برای اتباع عراقی که به هدف ثبت شرکت و برقراری روابط تجاری با شرکت های ایرانی قصد سفر به کشور ایران را دارند صادر می شودبرخی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تجاری ایران به شرح ذیل می باشد:

1.      عکس پرسنلی

2.      اسکن از صفحه اول پاسپور

3.      شغل و آدرس محل زندگی شخص متقاضی

ویزای تجاری ایران اعتباری سه ماهه دارد و شخص دریافت کننده ی این نوع ویزا می تواند به مدت سی روز در ایران اقامت داشته باشد در صورت نیاز به تمدید ویزای تجاری شخص متقاضی باید به مراکز پلیس اتباع خارجی مراجعه کند.

ویزای مولتی ایران برای اتباع عراقی

ویزای مولتی برای آن دسته از متقاضیانی که تصمیم دارند به دفعات مکرر به کشور ایران سفر کرده و هر بار وقت و هزینه ای صرف دریافت ویزا نکنند مناسب می باشد البته نکته ی قابل توجه برای اخذ ویزای مولتی این است که این ویزا برای افرادی که از طریق ویزای تجاری به دفعات زیاد به ایران سفر می کنند قابل استفاده است نه از طریق ویزای توریستی.

افرادی که می خواهند ویزای ایران از نوع مولتی را دریافت کنند باید طی مدت یک سال حداقل سه بار ویزای یک بار ورود تجاری ایران را دریافت کرده باشند در این صورت با داشتن این سه ویزا قادر خواهند بود ویزای مولتی سه ماهه ایران را به مدت 15 روز اقامت اخذ کنند شخص متقاضی بعد از دریافت ویزای سه ماهه می تواند با داشتن اقامت های طولانی تر ویزای شش ماهه و یا یک ساله را دریافت کند.

ذکر نکاتی در خصوص اخذ ویزای ایران از نوع مولتی

با اخذ این ویزا شخص متقاضی اجازه دارد تا مدت زمان اعتبار ویزای خود در کشور ایران اقامت داشته باشد لازم به ذکر است ویزای مولتی به هیچ عنوان قابل تمدید نمی باشد در صورتی که شرکتی فردی را برای مدت زمان طولانی در ایران نیاز دارد باید مراحل ویزای حق کار را طی کند بهتر است برای اطلاع دقیق از این ویزا و شرایط دریافت آن به آژانس های مسافرتی مراجعه کنید و از آن ها برای دریافت این نوع ویزا کمک بگیرید.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای مولتی ایران توسط اتباع عراقی 

1.      اسکن از عکس پرسنلی شخص متقاضی

2.      اسکن از صفحه ی اول پاسپورت شخص متقاضی

3.      آدرس محل سکونت و شغل

4.      ارائه ی اسکن ویزاهای دریافتی در طول یک سال گذشته به همراه مهرهای ورود و خروج آن

ویزای ایران از نوع مولتی برای اتباع عراقی که قصد دارند به دفعات به ایران رفت و آمد کنند توصیه می شود چون با دریافت ویزای مولتی در وقت و هزینه ی خود صرفه جویی می کنند و دیگر نیازی به گذراندن مراحل طولانی اخذ ویزا نخواهند داشت البته ویزای مولتی ایران برای اتباع عراقی می تواند در صورت داشتن شرایطی به اقامت دائم در کشور ایران تبدیل شود.

ویزای کشور ایران از نوع فرودگاهی

ویزای دیگری وجود دارد که در آن شخص متقاضی در لحظه ی ورود به فرودگاه های بین المللی و با داشتن برگه ی تاییدیه ی ویزا و همچنین طی مراحل چند ساعته به کشور وارد می شود البته برخی از کشور ها مانند کانادا، آمریکا، انگلستان، سومالی و عراق اجازه ی دریافت این ویزا را ندارد و مراحل اخذ ویزا برای اتباع عراقی باید قبل از ورود به فرودگاه انجام شود.

فرودگاه های شیراز، مشهد، امام خمینی، بندرعباس و تبریز ویزای فرودگاهی صادر می کنند.

ویزای ایران برای اتباع عراقی میهمان

در صورتی که تصمیم دارید از میهمان خود که در کشور عراق ساکن است دعوت کنید باید با مراجعه به وزارت امور خارجه اقدام به دریافت ویزا کنید همچنین می توانید با کمک آژانس های مسافرتی در مدت زمان کمتری ویزای ایران را برای میهمان خود دریافت کنید. اخذ این ویزا شامل مراحل ذیل می باشد:

تکمیل و ارسال فرم مشخصات میزبان و میهمان

پرداخت هزینه ی مشخص شده

دریافت کد رهگیری

بعد از دریافت کد تایید میهمان می تواند به مدت 30 روز با مراجعه به کنسولگری های ایران در کشور عراق برای دریافت ویزای ایران اقدام کند.

البته این دعوت می تواند از سوی شرکت های تجاری ایرانی برای ورود تاجران عراقی به این کشور انجام شود که برای اخذ ویزا علاوه بر مدارک عنوان شده باید اسکن روزنامه رسمی و آخرین تغییرات شرکت به همراه اسکن دعوت نامه و سربرگ شرکت با مهر و امضای مدیر عامل ارائه شود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *