ویزا در واقع مجوزی است برای ورود افراد به کشوری به غیر کشور خودشان به طور کلی مردم کشورهایی به غیر از کشورهای  لبنان، ترکیه، مصر، ارمنستان، بولیوی، سوریه، گرجستان و جمهوری آذربایجان  برای سفر به ایران باید ویزای ایران را دریافت کنند، ویزا مهری است که بر روی گذرنامه یا پاسپورت شخص متقاضی درج می شود. لازم به ذکر است اتباع امارات متحده عربی نیز برای ورود به کشور ایران باید اقدام به اخذ ویزا این کشور کنند در ادامه ی مطلب به بررسی انواع ویزای ایران و شرایط دریافت آن برای اتباع امارات آشنا خواهیم شد.

شرایط دریافت ویزای ایران برای اتباع دبی

انواع ویزای ایران برای اتباع دبی

ویزای ایران برای اتباع دبی می توان به چند دسته تقسیم کرد:

 1. ویزای زیارتی ایران : این ویزا برای آن دسته از افرادی که به قصد زیارت اماکن مذهبی و زیارتی ایران می خواهند به این کشور سفر کنند صادر می شود.
 2. ویزای توریستی ایران : آن دسته از متقاضیانی که هدفشان از سفر به کشور ایران بازدید از جاذبه های گردشگری و تاریخی این کشور است باید برای دریافت ویزای سیاحتی ایران اقدام کنند.
 3. ویزای تحصیلی ایران : ویزای تحصیلی برای دانشجویان، دانش آموزان، طلاب علوم دینی کشورهای مختلف که برای ادامه تحصیل می خواهند به ایران سفر کنند صادر می شود.
 4. ویزای سیاسی ایران : متقاضیانی که برای اهداف گوناگون سیاسی می خواهند به ایران سفر کنند باید ویزای سیاسی ایران را دریافت کنند.
 5. ویزای مطبوعاتی ایران : همانگونه که از نام ویزای مطبوعاتی مشخص است این ویزا برای عکاسان، خبرنگاران و روزنامه نگاران که تابعیت خارجی دارند و برای انجام امور مطبوعاتی می خواهند به ایران سفر کنند صادر می شود.
 6. ویزای حق کار ایران : افرادی که جویای کار در کشور ایران هستند با توجه به کشور محل تابعیت خود می توانند بعد از سپری کردن مراحل مشخص اقدام به دریافت ویزای حق کار ایران کنند و به کشور ایران سفر کنند.
 7. ویزای عبور ایران : ویزای عبور برای مهمانداران هواپیما، خلبان ها و افرادی که تنها قصد عبور از ایران را دارند و نمی خواهند در این کشور اقامت یا توقف داشته باشند صادر می شود.
 8. ویزای الحاق به خانواده ایران : این ویزا برای افرادی که قصد ثبت ازدواج در کشور ایران را دارند صادر می شود علاوه بر این آن دسته از افرادی که در کشور ایران اقامت دائم داشته و تصمیم دارند به دیدار خانواده ی خود بروند باید مرخصی موقت دریافت کنند این افراد باید قبل از اتمام مدت اعتبار ویزایشان به ایران بازگردند.
 9. ویزای کثیر المسافرت یا ویزای مولتی ایران : این ویزا برای افرادی که به خاطر شرایط کاری مجبور هستند چندین بار به ایران وارد شده و از آن خارج شوند صادر می شود. به طور کلی کارشناسان و بازرگانان در این دسته قرار می گیرند، این ویزا معمولا بین سه تا یک سال اعتبار دارد.
 10. ویزای اقوام ایران : این ویزا برای اقوام و خویشاوندانشان در خارج از کشورکه می خواهند به دیدن خانواده ی خود در ایران بیایند صادر می شود،  شخص متقاضی برای دریافت این ویزا باید فرم مشخصات خود را ارائه دهد.
 11. ویزای خروج ایران : این ویزا را افرادی که می خواهند به طور دائم از کشور خارج شوند تهیه کنند.

شرایط دریافت ویزای ایران برای اتباع دبی

شخص متقاضی برای دریافت ویزای ایران برای اتباع دبی باید مدارکی را ارائه دهد برخی از این مدارک به شرح ذیل می باشد:

 1. تکمیل فرم های درخواست ویزا
 2. اصل و اسکن از اسناد ترک تابعیت برای متقاضیانی که می خواهند از تابعیت ایران خارج شوند.
 3. خبرنگاران ملزم به تکمیل فرم خبرنگاری هستند.
 4. دو قطعه عکس 4*3
 5. در صورتی که شخص متقاضی کمتر از 18 سال سن دارد باید رضایت کتبی از پدر را ارائه دهد. (در صورتی که والدین شخص متقاضی طلاق گرفتند ارائه ی حکم دادگاه مبنی بر سرپرستی مادر از فرزند الزامی است.)
 6. ارائه ی گذرنامه با اعتبار شش ماهه
 7. برای دریافت ویزای تجاری شخص متقاضی باید از محل کار معرفی نامه دریافت کند.
 8. ارائه ی بیمه معتبر
 9. ارائه ی اصل و اسکن از سند اقامت کشور امارات
 10. اثر انگشت برای اتباع کشورهای عضو پیما شینگن

ذکر چند نکته درخصوص اخذ ویزای ایران برای اتباع دبی

شخص متقاضی سفر به مناطق آزاد ایران مانند قشم و کیش باید ویزای چهارده روزه تهیه کند این ویزا موقع ورود به این مناطق قابل دریافت هستند، در صورتی که شخص متقاضی بعد از ورود به مناطق آزاد ایران تصمیم گرفت به دیگر نقاط کشور سفر کند موظف است با مراجعه به نمایندگی وزارت امور خارجه ایران در آن منطقه ویزای مربوطه را دریافت کند. لازم به ذکر است در صورتی که مناطق ذکر شده مبادی ورودی نداشته باشند شخص متقاضی باید پیش از سفر به ایران اقدام به دریافت ویزا کند. آن دسته از افرادی که تابعیت (شناسنامه و گذرنامه) ایرانی دارند با ارائه یاین مدارک نمی توانند به ایران سفر کنند این افراد باید گذرنامه ی جدیدی تهیه کرده و بعد از آن نسبت به دریافت ویزای ایران اقدام کند. لازم به ذکر است هزینه ی پرداختی توسط شخص متقاضی بازگردانده نخواهد شد.

ذکر چند نکته درخصوص اخذ ویزای ایران برای اتباع دبی

دریافت ویزای ایران برای اتباع دبی

شخص متقاضی تبعه ی شهر دبی باید به کنسولگری جمهوری اسلامی در کشور امارات مراجعه کرده و بعد از تکمیل فرم های مربوطه و مشخص کردن هدفش از سفر به ایران نسبت به دریافت ویزای کشور ایران اقدام کند. نوع دیگری از ویزا به نام ویزای فرودگاهی وجود دارد که شخص متقاضی می تواند در مبادی فرودگاه آن را دریافت کند این ویزا مورد تایید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است، ویزای کشور ایران مدت 3  ماه اعتبار دارد و متقاضیان می توانند با دریافت این ویزا به مدت یک ماه در کشور اقامت داشته باشند در صورتی که شخص متقاضی بخواهد مدت زمان بیشتری در ایران بماند می تواند ویزای خود را تا مدت 60 روز تمدید کند البته در صورت داشتن شرایط لازم و تاییدیه ی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تمدید ویزا انجام خواهد شد.

صدور دعوتنامه توریستی ایران برای اتباع دبی

برای دعوت از شخصی که تبعه ی کشور دیگری است به ایران شخص متقاضی باید ابتدا نسبت به تکمیل فرم های دعوت نامه اقدام کند.

صدور دعوتنامه توریستی ایران برای اتباع دبی

کلام آخر

بهتر است برای به دست آوردن اطلاعات کامل تر در خصوص روند اخذ ویزای ایران، شخص متقاضی باید به وزارت امور خارجه و یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دبی مراجعه کند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *