صدور ویزای ایران برای اتباع بنگلادشی مانند دیگر کشورها نیاز به سپری کردن مراحل خاصی دارد شخص متقاضی باید مدارک اعلام شده از سوی سفارت را تهیه و به سفارت ایران ارائه دهد تا بتواند به راحتی ویزای ایران را دریافت کند. در ادامه ی مطلب به بررسی مراحل دریافت ویزای ایران و مدارک اخذ ویزا خواهیم پرداخت.

 صدور ویزای ایران برای اتباع بنگلادشی

ویزا یا روادید در واقع برگه ای است که مجوز ورود فرد به کشور دیگری می باشد و به شخص دریافت کننده ی ویزا اجازه می دهد با اخذ آن به کشور دیگری سفر کند. اتباع خارجی برای ورود به کشور ایران مانند سایر کشورها نیاز به اخذ ویزا دارند، اتباع بنگلادشی می توانند با مراجعه به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به دریافت ویزا اقدام کنند روش دیگری که برای دریافت ویزا وجود دارد مراجعه به آژانس ها ی معتبر گردشگری و شرکت های هواپیمایی می باشد که البته استفاده از این روش سبب صرفه جویی در وقت خواهد بود.

ویزای ایران برای اتباع بنگلادشی و سایر افراد خارجی 60 روز اعتبار دارد البته این مدت برای افراد 30 روز حساب می شود ولی در صورت موافقت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این ویزا قابل تمدید می باشد و مدت زمان آن به 60 روز افزایش خواهد یافت، در صورتی که مدت اعتبار ویزای شخص تمام شود و فرد متقاضی کشور ایران را ترک نکند مرتکب جریمه خواهد شد.

لازم به ذکر است که شخص تبعه ی بنگلادشی در کشور ایران باید قوانین این کشور را رعایت کند در غیر این صورت شخص مرتکب جریمه خواهد شد.

  انواع ویزای ایران جهت افراد بنگلادشی

ویزای کشور ایران برای اتباع بنگلادشی به 13 نوع تقسیم می شود که در ادامه ی مطلب به توضیح کامل درباره ی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

ویزای ورود ایران (نوع A) : ویزای ورود برای گروه های علمی ، اهالی ورزش و تمامی افرادی که تصمیم دارند به دفعات به خاک ایران وارد شوند صادر می شود.

ویزای سیاحتی ایران (نوع B):  ویزای سیاحتی ایران برای آن دسته از متقاضیانی که به هدف گردشگری و تماشای جاذبه های توریستی به ایران وارد می شوند صادر می شود تمامی اتباع بنگلادشی می توانند برای سفر به ایران با هدف گردشگری اقدام به دریافت ویزای سیاحتی ایران کنند.

  انواع ویزای ایران جهت افراد بنگلادشی

ویزای زیارتی ایران (نوع C): افرادی که تصمیم دارند به مکان های مذهبی ایران بروند باید اقدام به دریافت ویزای زیارتی کرده و با دریافت این ویزا به کشور ایران سفر کنند.

ویزای سیاسی ایران (نوع D): صدور ویزای سیاسی برای مقامات دولتی و مامورین کشورها که به منظور جلسات و نشست ها می خواهند به ایران سفر کنند انجام می شود.

ویزای تحصیلی ایران (E): آن دسته از افرادی که تصمیم به ادامه ی تحصیل در کشور بنگلادش دارند می توانند ویزای تحصیلی ایران را دریافت کرده و برای تحصیل به این کشور سفر کنند.

ویزای حق کار ایران (F):  ویزای حق کار برای افرادی که به دنبال کار هستند و تصمیم دارند به قصد کار به ایران وارد شوند صادر می شود.

ویزای ترانزیت ایران (G): ویزای عبوری یا ترانزیت برای رانندگان وسایل نقلیه ی عمومی همچنین خدمه کشتی یا میهمانداران قطار و یا هواپیما صادر می شود به عبارت دیگر تمامی مسافرانی که می خواهند از کشور ایران رد شده و به کشور دیگری سفر کنند و قصد توقف در این کشور را ندارند صادر می شود.

ویزای مطبوعاتی ایران (H): تمامی عکاسان، خبرنگاران و روزنامه نگارانی که تصمیم دارند برای یک رویداد خبری به کشور ایران سفر کنند باید قبل از ورود به کشور اقدام به دریافت ویزای مطبوعاتی ایران کنند.

ویزای کارمندان خدمت ایران (S): این ویزا برای نمایندگان کشورهای دیگر و کارمندانی که برای ماموریت می خواهند به ایران سفر کنند صادر می شود.

ویزای متعدد ایران : بازرگانان و کارشناسانی که تبعه ی کشور بنگلادش هستند می توانند در مدت زمانی مشخص به دفعات زیاد به کشور ایران سفر کنند.

ویزای الحاق به خانواده ایران : این ویزا برای خانواده ی افرادی که مقیم کشور ایران هستند و افرادی که تبعه ی کشورهای خارجی هستند و تصمیم دارند برای ثبت ازدواج به کشور ایران سفر کنند صادر می شود این افراد با دریافت ویزای الحاق خانواده می توئانند به کشور ایران سفر کنند.

ویزای الحاق به خانواده ایران

ویزای خروج و مراجعت ایران: این نوع از ویزای ایران به افرادی که در کشور هستند و تصمیم  دارند به خارج از کشور برای دیدار خانوادشان سفر کنند و دوباره به ایران بازگردند تعلق می گیرد.

ویزای خروج ایران : ویزای خروج ایران برای افرادی که مقیم ایران بوده و می خواهند از کشور خارج شده و دیگر قصد بازگشت به ایران را ندارند صادر می شود.

  مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای ایران برای اتباع بنگلادشی

تبعه ی کشور بنگلادش که می خواهند ویزای کشور ایران را دریافت کنند باید مدارک مربوط را به سفارت این کشور ارسال کنند البته مدارک اعلام شده از سوی سفارت برای هر کدام از انواع ویزا متفاوت خواهد بود و شخص متقاضی ملزم به ارائه ی مدارک مرتبط به ویزای درخواستی خود می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای توریستی ایران برای اتباع بنگلادشی

متقاضیان دریافت ویزای توریستی ایران ملزم به ارائه ی مدارک ذیل  می باشند:

  1. ارائه ی کپی از شناسنامه شخص میزبان
  2. آدرس و شماره محل سکونت و محل کار میزبان
  3. ارائه ی کپی از گذرنامه ی میهمان

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای توریستی ایران برای اتباع بنگلادشی

 مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تجاری ایران برای اتباع بنگلادشی

  1. کپی شناسنامه مدیر عامل شرکت میزبان
  2. کپی پاسپورت فرد متقاضی ویزای تجاری ایران
  3. ارائه ی کپی دعوت نامه و روزنامه رسمی شخص میزبان

 صدور ویزای فرودگاهی ایران برای اتباع بنگلادشی

متقاضیان دریافت ویزای توریستی می توانند قبل از ورود به ایران با مراجعه به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ویزای فرودگاهی دریافت کرده و وارد خاک ایران شوند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *