دریافت ویزای کشور ایران برای برخی از کشورها دشوار است ویزای ایران برای شهروندان افغان در این گروه قرار دارد البته شرایط دریافت ویزای ایران برای اتباع افغان فرق کرده است و ما در این مقاله سعی کرده ایم جدیدترین قوانین اخذ ویزای ایران را برای اتباع افغان مورد بررسی قرار دهیم در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید تا با قوانین دریافت ویزای کشور ایران برای اتباع افغان آشنا شوید.

ویزای ایران برای اتباع افغانستانی

شما قصد دریافت چه نوع ویزای دارید ؟

اگر هدف شما یکی از این موارد بالا می باشد بهتر است که این مطلب را تا انتها مطالعه کنید چرا که به تمامی سوالات و نیازهای شما در این خصوص پاسخ داده شده است.

ویزای ایران برای اتباع افغان

دریافت ویزای کشور ایران برای اتباع افغان به روش قدیمی کمی سخت بود به عنوان مثال در قدم اول شخص متقاضی باید در مقابل سفارت ایران در صف های طولانی منتظر می ماند و این قضیه دردسر ساز می شد. ولی امروزه اتباع افغان می توانند با مراجعه به سامانه ی الکترونیکی و تکمیل فرم درخواست ویزا به صورت الکترونیکی به راحتی ویزای خود را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان

یکی از اساسی ترین مسائل برای دریافت ویزای کشور ایران ارائه ی مدارک می باشد مدارک لازم جهت اخذ ویزای ایران برای اتباع افغانی به شرح ذیل می باشد:

 1. عکس با زمینه ی سفید که مربوط به چند ماه اخیر باشد (بدون عینک و کلاه)
 2. ارائه ی گذرنامه یا پاسپورت با اعتبار شش ماهه که تعداد دو برگه سفید برای درج برچسب داشته باشد.
 3. لازم به ذکر است اتباع افغان برای اخذ ویزای ایران نیاز به ارائه ی مدرک تحصیلی خاصی ندارند و سطح سواد برای دریافت ویزا اهمیتی ندارد.
 4. تکمیل فرم درخواست ویزا

تکمیل فرم اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان

شخصی که تبعه ی کشور افغانستان است برای دریافت ویزای ایران باید اقدام به تکمیل فرم های مربوطه کند این فرم با بقیه ی فرم های ویزای ایران متفاوت است و در آن سوالات مختلفی وجود دارد که شخص متقاضی باید به طور کامل به آن پاسخ دهد در بخش اول فرم کادرهای خالی برای وارد کردن مشخصات شخص متقاضی وجود دارد که شخص متقاضی باید آن ها را تکمیل کند سه بخش دیگر فرم مربوط برای پرسش و پاسخ می باشد.

پرسش های موجود در فرم به صورت تصادفی هستند بدین معنا که سوالات هر شخصی با شخص دیگر متفاوت خواهد بود شخص متقاضی باید با دقت و صداقت به تمامی سوالات پاسخ دهد و در زمان مشخص شده فرم را تکمیل کند فرم مربوطه باید به صورت اینترنتی ارسال شود.

اسامی شهرهایی که می توانند ویزای ایران را دریافت کنند

اتباع افغان برای اخذ ویزای کشور ایران می توانند از طریق سفارت های مزار شریف، هرات، کابل و جلال آباد اقدام کنند متقاضیانی که پاسپورتشان را از ولایت های بامیان، پنجشیر، لوگر، پروان، خوست، دایکندی، کابل، کاپیسا، میدان وردک و پکتیکا دریافت کرده اند می توانند از طریق این سامانه درخواست ویزای ایران را ارسال کنند.

محل اخذ گذرنامه و سفارت خانه ی افغانستان

دریافت ویزای ایران برای اتباع افغان با گذرنامه های خارجی

این اشخاص باید در ابتدا مشخص کنند که می خواهند ویزای خود  را از کدام شهر اخذ کنند این افراد می توانند از بین شهرهای کابل، هرات، جلال آباد، مزار شریف و یا قندهار یک شهر را انتخاب کنند. شخص متقاضی بعد از تکمیل مدارک مورد نیاز باید درخواست خود را در وزارت امور خارجه ثبت کند و از طریق سیستم آنلاین نوبت گیری اقدام به دریافت کد رهگیری کند بعد از آن نسخه ی چاپی کد رهگیری باید بین ساعات 8 صبح تا 12 ظهر به بخش کنسولگری سفارت ارسال شود. لازم به ذکر است فرد متقاضی تنها در زمان مشخص شده باید اقدام به ارسال کد رهگیری خود کند.

رعایت نکردن زمان مشخص شده برای اخذ ویزای ایران توسط اتباع افغان

اگر شخص متقاضی در زمان مشخص شده برای اخذ ویزای خود اقدام نکند نوبت او از بین خواهد رفت و نمی تواند در روز بعد از نوبتش استفاده کند نوبت جدید در تاریخ 25 هر ماه اضافه می شود. لازم به ذکر است تجار مشمول این قانون نخواهند شد البته باید توجه داشته باشید که ثبت نام به عنوان تاجر و صحت اطلاعات وارد شده توسط شما چندین بار پیگیری خواهد شد و در صورت وارد کردن اطلاعات نادرست علاوه بر رد شدن درخواست شما به مدت یک سال از دریافت ویزای ایران محروم خواهید ماند.

مراجعه حضوری اتباع افغان برای دریافت ویزای ایران

شخص متقاضی هنگام مراجعه ی حضوری و دریافت ویزا باید مدارک ذیل را با خود به همراه داشته باشد:

 1. عکس پشت نویسی شده به ابعاد 4*6
 2. ارائه ی کد رهگیری
 3. گواهی سلامت جسمی و روحی
 4. اصل و دو سری کپی از گذرنامه
 5. فیش پرداخت هزینه ی اخذ ویزا (البته این مقدار متغیر است).
 6. افراد متاهل ملزم به ارائه ی برگه ی ازدواج و تجار ملزم به ارائه ی جواز کاری هستند.
 7. رانندگان کامیون باید برگ سبز ارائه دهند.

لازم به ذکر است که صدور و یا رد درخواست اتباع افغان برای دریافت ویزای کشور ایران به عهده ی وزارت امور خارجه ایران خواهد بود.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای ایران برای اتباع ویتنامی

ذکر چند نکته درخصوص اخذ ویزای ایران توسط اتباع افغان

شخص متقاضی باید سه تا 15 روز بعد از دریافت کد تاییدیه ی ویزا به سفارت ایران مراجعه کند در صورت تایید از سوی وزارت امور خارجه ویزای ایران به او تعلق خواهد گرفت معمولا 15 روز کاری طول می کشد تا ویزای شخص متقاضی به پاسپورت او الصاق شود البته با توجه به سفارت مورد نظر این زمان کاهش و یا افزایش پیدا خواهد کرد لازم به ذکر است اطلاعات ارائه شده و قوانین ویزای کار برای اتباع افغان دائما در حال تغییر می باشد.

شرایط تمدید ویزای ایران برای اتباع افغان

در صورتی که اعتبار ویزای ایران برای شخصی که تبعه ی افغانستان است به اتمام رسید شخص متقاضی می تواند نسبت به تمدید آن اقدام کند البته در صورتی که در مدت اقامتش در کشور ایران مشکلی ایجاد نکرده باشد چرا که در صورت وجود مشکل و یا خسارت ویزای کشور ایران برای او تمدید نخواهد شد. اما در صورتی که شخص مشکلی نداشته باشد باید برای تمدید ویزای خود درخواست دهد بعد از آن درخواست وی مورد بررسی قرار خواهد گرفت گاهی ممکن است تمدید ویزا زمان زیادی طول بکشد ولی معمولا یک بار تمدید آن بدون مشکل انجام خواهد شد.

هزینه ی اخذ ویزای ایران برای اتباع افغان

هزینه های اخذ ویزای ایران توسط اتباع افغان متغیر خواهد بود و بستگی به سفارت مربوطه دارد ولی به طور کلی شخص متقاضی برای دانلود و ارسال فرم های مربوطه باید هزینه ای را پرداخت کند این هزینه با هر بار ارسال فرم باید انجام شود هزینه ی بعدی مربوط به روز مصاحبه می باشد که حتی در صورت رد شدن درخواست شخص این هزینه به هیچ عنوان بازگردانده نخواهد شد.

شرایط دریافت ویزای تجاری ایران برای اتباع افغان

خیلی کم دیده شده است که شخصی از تبعه ی کشور افغانستان بخواهد در ایران تجارتی به راه بیاندازد اما به طور کلی شرایط دریافت ویزای تجاری ایران برای اتباع افغان بستگی به تجارت شخص متقاضی دارد البته روند دریافت آن کمی پیچیده است.

عدم ارائه ی ضمانت نقدی توسط مردم افغان برای دریافت ویزای ایران

در قوانین قدیمی تر تبعه ی افغان برای دریافت ویزای کشور ایران باید ضمانت نامه ی مالی یا به عبارت دیگر گردش حساب بانکی گسترده ای را به همراه سایر مدارک خود به سفارت ارائه میداد اما قوانین جدید حاکی بر این است که شخص افغان دیگر نیازی به ارائه ی ضمانت مالی ندارد و گردش مالی او مهم نیست این خبر می تواند برای شخص متقاضی از تبعه ی افغان خوشحال کننده باشد در این صورت افراد بیشتری می توانند برای دریافت ویزای کشور ایران اقدام کنند.

شرایط صدور ویزای ایران برای افراد افغان متاهل

دریافت ویزای کشور ایران برای اتباع افغان متاهلی که یکی از زوجین ایرانی است خیلی ساده تر از اخذ ویزا توسط شخص مجرد می باشد. در این شرایط فرد متقاضی باید هنگام تکمیل فرم های مربوط به اخذ ویزای کشور ایران وضعیت تاهل خود را مشخص کند تا معلوم شود همسرش ایرانی است در این صورت بررسی فرم و شرایط دریافت ویزا برای او آسان تر خواهد شد در صورتی که شخص متقاضی فرزند بالای 18 سال داشته باشد اجازه ندارد فرزندش را همراه خود بیاورد بلکه پروسه ی اخذ ویزا برای فرزندش به صورت جداگانه ای انجام خواهد شد.

کلام آخر

 

12 پاسخ

 1. سلام من افغان هستم در کشور آمریکا زندگی میکنم میخواهم برای ویزای ایران به افغانستان بروم کجا برای من ویزا میزند وراخت تر است درضمن پاسپورت افغانی ام را از کنسول افغانستان در آمریکا گرفته ام

  1. سلام وقت بخیر . برای دریافت ویزای ایران در کشور افغانستان تمامی کنسولگری های ایران در هرات – مزارشریف -کابل و … مراجعه کنند و از اونجا ویزای ایران را دریافت کنند.

 2. سلام اکبری هستم
  سایت ثبت نام ویزای ایرن از کنسولگری جلال آباد
  کدام هست به کدام سایت ثبت نام میشود
  تشکر

  1. سلام وقت بخیر- برای ثبت نام باید به سایت خود کنسولگری مراجعه کنید یا حضوری تشریف ببرید

 3. سلام من فیض محمد راسخ افغانی فعلا در ایران با ویزه سه ماه آمدم ولی تاریخ ویزه ام رو به اتمام است .
  دوباره میخواهم تمدید ویزه کاری یکساله کنم به کجا باید برم و چگونه باید تمدید کنم میشه معلومات ارایه بفرماید ـ ممنون

  1. سلام وقت بخیر – شما باید به پلیس اتباع خارجه در شهر محل اقامت خود مراجعه و از اونجا اقدام به تمدید نمایید

 4. با سلام و احترام
  زن و بچه ای من قرار است از افغانستان به ایران بیایند و از سفارت یکی از کشور های اروپایی ویزا گرفته و به این کشور اروپایی بیایند، چون این کشور اروپایی در افغانستان سفارت ندارد. کارهای ویزا در سفارت مربوطه در تهران حل شده. سوال من این است که زن و بچه ام با کدام ویزا وارد ایران شوند تا موقع پرواز از فرودگاه تهران به مقصد اروپا به مشکلی بر نخورند؟ ویزای زیارتی/سیاحتی، ویزای دیدار از دوستان یا نوع دیگر ویزا؟
  ممنون بابت معلومات

  1. سلام وقت بخیر – خانواده شما با این نوع ویزا ها میتوانند وارد ایران شوند و تاریخ ها باید کاملا هماهنگ شده باشد
   ویزای زیارتی
   ویزای سیاحتی
   ویزای دیدار از دوستان

 5. سلام مجدد
  در جایی خواندم که ویزای ترانزیت و عبور برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به کشور سومی را از طریق کشور جمهوری اسلامی ایران دارند. حداکثر مدت زمان این ویزا 7 روز است. مهمان‌داران هواپیما، کارکنان قطار، رانندگان وسایل نقلیه‌ی عمومی، خدمه‌ی کشتی یا افرادی که قصد ماندن در ایران را ندارند و فقط از ایران عبور می‌کنند باید ویزای ترانزیت یا عبور ایران را بگیرند.
  آیا این معلومات حقیقت داره؟ با این شرایط باید زن و بچه ام باید ویزای سیاحتی بگیرند.
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر – برای این مورد پیشنهاد میکنیم از کنسولگری های ایران در هرات – مزار شریف – کابل پیگیری شود.

 6. سلام من خودم ایران هستم زن و بچه هام میخوان بیان ایران برای دیدن همدیگر و فامیلا آیا بدون حضور داشت من به زن و بچه ام ویزه میدن یا خیر‌

  1. سلام وقت بخیر
   همسر و فرزندان شما به سفارت ایران در افعانستان مراجعه کنند.
   مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *