اطلاعاتی مهم درباره ویزای ایران

تا چه اندازه درباره ویزای ایران و شرایط آن می دانید؟ همه می دانیم که ویزا سندی است که با استفاده از آن شما اجازه ورود به خاک یک کشور را پیدا می کنید. در واقع ویزا یک مهر بر روی پاسپورت شخص می باشد که نشان دهنده اجازه  شما برای وردو به کشور مقصد می باشد. در این مطلب برای متقاضیان ورود به خاک ایران از هر کشوری شرایط و قوانین و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ایران را توضح خواهیم داد. تا متقاضیان ورود به ایران با تمام روند این کار آشنا شوند.

[aparat id=’kGotY’]

قوانین اخذ ویزای ایران

قوانین ویزای ایران یعنی سیاست هایی که کشور ایران در قبال ورود اتباع خارجی به خاک ایران دارد تا از بروز هر گونه مشکلی جلوگیری کند. لازم به ذکر است که شرایط دریافت روادید ایران برای تمامی اتباع همه کشورها از یک قانون پیروی نمی کنند. برای مثال یک فرد آمریکایی باید تا چند ماه برای دریافت ویزای ایران تلاش و صبر کند و همینطور برخی افراد حتی با داشتن ویزا نیز ممکن است در فرودگاه موفق به ورود به خاک ایران نشوند و با مشکل مواجه شوند.

از قوانینی که برای گردشگران بسیار کارآمد می باشد ویزای فرودگاهی می باشد که جزو قوانین ویزای ایران است البته شایان ذکر است که شهروندان 7 کشور از جمله ترکیه ، سوریه ، جمهوری آذربایجان ، مصر، گرجستان ، لبنان و … تنها با داشتن پاسپورت و بدون ویزا به مدت 6 ماه وارد خاک ایران شوند. شرایط تعیین کننده این مدت زمان بستگی به توافقات دیپلماتیک دارد، و ویزای ایران به صورت ماهیانه پیگیری خواهد شد.

برای مثال سفر اتباع خارجی به مناطق آزادی چون قشم و کیش و چابهار بدون ویزا میسر می باشد که مدت این اقامت دو هفته و یا کمتر می باشد . چنانچه شخص قصد داشته باشد که مدت بیشتری در ایران بماند باید به دفاتر نمایندگی ورازت امور خارجه رفته و با استفاده از قوانین برای ویزای بلند مدت ایران درخواست دهند که البته در این راه نیاز به راهنمایی نیز دارند.

در ادامه این مطلب 13 نوع ویزای ایران را شرح خواهیم داد.

اطلاعاتی مهم درباره ویزای ایران

اخذ ویزای ورزشی ایران

همانگونه که از نام این ویزا مشخص می شود کسانی که قصد سفر با اهداف ورزشی را دارند باید این نوع ویزا را دریافت کنند. در مواردی تیم های ورزشی قصد دارند که برای مسابقات و انجام امور ورزشی به ایران سفر کنند در این صورت نیاز به یک یا چندین بار ورود به خاک ایران را دارند، در این موارد باید نسبت به اخذ ویزای ورزشی اقدام کنند . از مزایای این نوع ویزا مشخص بودن هدف سفر می باشد.

برای مثال چنانچه شخصی قصد شرکت در مسابقاتی در غایران را داشته باشد که این مسابقات در فاصله های زمانی برگزار می شود نیاز دارد که بعد از هر مسابقه به وطن خود بازگردد و دوباره به ایران سفر کند و این حالت ممکن است چندین باز اتفاق بیفتد و اگر بخواد برای هر مرحله از نو ویزا ی ایران دریافت کند زمان زیادی را باید صرف کند و ممکن است گاهی موفق به این کار نشود برای جلوگیری از بروز این مشکلات ویزای ورزشی برای ورزشکاران صدور می شود تا به مشکل بر نخورده و براحتی بتوانند با یک ویزا چندبار ورود به ایران داشته باشند. گرفتن ویزای ایران کار مشکلی نمی باشد.

دسته دیگری از افراد می توانند با اخذ ویزای ورزشی به ایران سفر کنند. کسانی که اهداف علمی و در لوای تیم های علمی برای سفرهای تحقیقاتی قصد ورود به ایران رادارند . با دریافت این نوع ویزای ایران می توانند طی جند مرحله و فقط با تمدید ویزای خود به کشور ما سفر کنند و این فرصت خوبی برای اخذ ویزای ایران می باشد.

اخذ ویزای سیاحتی ایران

این ویزا برای اهداف توریستی و گردشگری می باشد و از اعتبار زیادی برخوردار نیست و برای بازدید از منطقه های توریستی و گردشگری ایران صادر می شود و شخص موظف است در مدت مشخصی خاک کشور را ترک کند. چنانچه توریست بخواهد مدت بیشتری از زمان درج شده در ویزای خود در ایران بماند باید نسبت به تمدید ویزای ایراان اقدام کند و باید یک سری قوانین را رعایت کرده تا ویزای او تمدید گردد.

نام دیگر این ویزا، ویزای توریستی می باشد. چنانچه شخصی برای سفر به ایران و سیاحت در آن دعوتنامه داشته باشد شانس بیشتر ی در دریافت ویزای توریستی ایران خواهد داشت و روند صدور ویزا برای او سریعتر خواهد بود. معمولا در دعوتنامه ارسالی از شخص ایرانی هدف سفر به خوبی بیان می شود و اینکه در طول سفر شخص در کجا ااقامت خواهد داشت. اگر شخص دعوت شده بخواهد که در محل زندگی شخص دعوت کننده ساکن شود و اقامت خود را در آن جا بگذراند باید در عوتنامه با صراحت کامل ذکر شود.  بطور کلی شخص دعوت کننده باید بدون پرده پوشی و یا ابهامی ذکر کند که شخص دعوت شده به قصد گردش و تفریح و بازدید از مناطق توریستی به اران سفر می کند و مسولیت وی را بپذیرد.

اخذ ویزای زیارتی ایران

معمولا درایفت ویزای زیارتی آسان است البته از نوع دیگر ویزا ها آسانتر بوده و این مساله نسبی می باشد. چنانچه قصد دارید از کشورهای دیگر به ایران برای زیارت اماکن مقدس سفر کنید باید به دنبال اخذ ویزای زیارتی ایران باشید. ویزای زیارتی برای بازدید از تمامی اماکن زیارتی ایران ضروری می باشد و استثنایی وجود ندارد. برای دریافت این ویزا نیازی به دعوتنامه نمی باشد اما وجود آن خالی از فایده نیست و روند اخذ ویزا را سریعتر می کند. این نوع ویزا عمر کوتاهی دارد.

نکته ای که باید به آن دقت کنید زمان درخواست ویزای زیارتی می باشد زیرا که قوانین مربوط به صدور آن در برخی فصول سال با تغییراتی مواجه می شود که باید در نظر گرفته شود تا در روند صدور ویزای خللی بوجود نیاید و موفق به اخذ این نوع از ویزا  شوید.

اخذ ویزای سیاسی ایران

ویزای سیاسی جهت امور سیاست برای مقامات حکومتی صادر می شود و قوانین و شرایط صدور این ویزا با هر نوع دیگری از ویزا بسیار متفاوت می باشد. در پی اجلاس های سیاسی و رایزنی ها در خصوص مسائل سیاسی در ایران هر مقام خارجی باید ویزای سیاسی تهیه کرده و سپس وارد خاک ایران شود. این ویزا در هر زمان و هر شرایطی صادر نمی شود و در زمان های بخصوصی صادر می شود.

در حال حاضر قوانین تازه ای برای ویزای سیاسی اعلام نشده و این مسئله سبب می شود که اخذ این ویزا  ساده تر شود و تا حدامکان به مشکل برنخورد.

ویزای تحصیلی ایران

ویزای تحصیلی ایران برای بسیاری از محصلین آشناست زیرا که سالانه افراد بسیاری اقدام به اخذ این نوع ویزا می کنند کسانی که برای هدف ادامه تحصیل می خواهند به ایران سفر کنند باید این نوع ویزا را دریافت کنند. این نوع ویزا بیشتر توسط دانش آموزان و دانشجویان و طلبه ها دینی درخواست می شود . باید برای دریافت این ویزا مدارک تحصیلی خود را آماده کنید.

مطمئنا برای تحصیل در مقاطع متفاوت در ایران نیاز به اخذ ویزای تحصیلی ایران دارید که خود نیازمند مدارک مختلفی می باشد که همه آن ها ار به دقت شرح می دهیم. شخص دارنده این ویزا باید بعد از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردد، برای اخذ این ویزا و اقامت و تحصیل در ایران باید از پشتوانه مالی خوبی برخوردار باشید. در مورد مقطع تحصیلی باید گفت که شخص درخواست دهنده این ویزا باید مدارک کامل و تائید شده مقطع پیشین خود را ارئه دهد تا موفق به تحصیل در مقطع بعدی در ایران شود.

سیاست های کشور ایران برای افراد متقاضی برای ادامه تحصیل در ایران مخصوص می باشد و باید ذکر شود که ادامه تحصیل در رشته های دینی در ایران بسیار مورد استقبال می باشد و هر شخصی از هر کشوری قادر خواهد بود برای تحصیل در رشته های دینی ویزای تحصیلی ایران را دریافت کند.

ویزای کار ایران

در مورد این ویزا باید گفت که اخذ ان نسبت به باقی ویزاها به مراتب سخت تر می باشد. این ویزا مختص کسانی است که به قصد کا و تجارت ویا فعالیت های اقتصادی وارد ایران می شوند می باشد. این ویزا برای اقامت طولانی مدات در کشور می باشد و شخص برای اخذ آن باید محل کار و سمت شغلی خود را با دقت و صحت کامل ذکر کند . در حقیقت کسانی که می خواهند برای کار به ایران سفر کنند و در آن اقامت داشته باشند باید طی نامه ای عدم  سو سابقه در محل قبلی کار خود را به اثبات برساند و در صورت هر گونه تخلفی از سوی واحد و یا سازمانیپوشش داده می شود

لازم به ذکر است که تمامی موارد گفته شده در روز مصاحبه با وسواس خاصی مورد بررسی قرار می گیرد.

اخذ ویزای کاری برای شهروندان برخی از کشورها بمرتب سخت تر می باشد و شخص درخواست کننده باید صبر و شکیبایی بیشتری بخرج دهد و مدارک کحکمتری ارائه کند همچنین قابل ذکر است که ویزای کاری ایران به صورت دوره ای قابل تمدید خواهد بود.

ویزای عبور ایران

کسانی که برای سفر به کشور دیگر نیازمند عبور از مرزهای ایران را دارند باید این نوع ویزا را دریافت کنند تا هنگام عبور از کشور ایران و رقفتن به مقصد خود دچار مشکل نشوند ، برخی این اشخاص شامل مهمانداران هواپیما ، خدمه قطار ، رانندگانی که از راه زمینی با وسایل نقلیه از خاک ایران عبور می کنند و خدمه کشتی و … می باشند.

این نوع ویزا به شما اجازه نخواهد داد که در ایران اقامت داشته باشید حتی به مدت یک شب. این ویزا در حقیقت ساعتی صادر می شود و باید سر ساعت مقرر شخص دارنده ویزا از ایران خارج شود. به هیچ وجه بدون داشتن این ویزا نمی توانید از کشور ایران برای ورود به کشورهای دیگر عبور کنید این نکته را به یاد داشته باشید.

ویزای مطبوعاتی ایران

خبرنگاران و مستند سازان بای ورود به ایران و فعالیت در زمینه مستند سازی و خبرنگاری باید این نوع ویزا را دریافت کنند. برای مثال خبرنگاران ف روزنامه نگاران و تیم های خبرسازی که برای تهیه خبر از یک رویداد قصد دارند وارد ایران شوند باید ویزای مطبوعاتی دریافت کنند. برای دریافت ویزای مطبوعاتی باید مدارکی دال بر حسن نیت شخص خبرنگار  و تیم های خبری به سفارت ایران ارائه شود. عموما در مورد ویزای ایران باید گفت هر زمان که این نوع ویزا با مسائل سایسی ادغام شود با سختگیریهایی همراه خواهد بود بنابراین چنانچه قصد دارید که با یک تیم خبرنگاری و یا تنها برای ویزای مطبوعاتی اقدام کنید سعی کنید که اهداف سفر شما شفاف و بدون پرده پوشی و یا مورد مشکوکی باشد تا هر چه زودتر بتوانید ویزای خود را دریافت کنید و مدت زمان بیشتری در کشور ایران اقامت داشته باشید.

ویزای متعدد ایران

برخی افراد از جمله کارشناسان و تجار مجبور هستند طی زمانی مشخص چند بار به ایران سفر کنند ، بهتر است چنین افرادی این نوع ویزا را دریافت کنند . این گونه افراد باید هدف سفر خود را بدون کوچکترین مورد مشکوک و یا پنهان کاری شرح دهند.تجار برای سفرهای تجاری و یا افراد با هدف انجام کارهای غیررسمی در ایران باید نسبت به اخذ این ویزا اقدام کنند.

در مورد ویزای ایران ویزای الحاق به خانواده نیز در این دسته از ویزا جای میگیرد، کسانی که هدف آن ها از ورود به ایران ازدواج در این کشور است باید این نوع از ویزای ایران را تهیه کند. صدور این ویزا به صورت دوره ای بوده  و باید برای هر بار ورود به خاک کشور ایران نسبت به تمدید ان اقدام کنید.

سایر ویزای ایران

برای تبعه های خارجی که محل زندگی دائمی آن ها ایران است و قصد دارند جهت دیدار خانواده و یا خویشاوندان خود به کشورهای دیگر سفر کنند و  مرخصی موقت گرفته و در زمان بازگشت به کشور ایران  باید ویزای ایران بگیرد. اگر این سفر کمتر از 3 ماه به طول بینجامد نیازی به اخذ دوباره ویزای ایران نمی باشد و بعد از این زمان باید ویزا تمدید شود.

سایر ویزای ایران

ویزای خروج ایران برا اشخاصی صادر می شود که پس از خروج از ایران دیگر قصد برگشت به کشور ایران را ندارند. هدف این ویزا با توجه به عدم برگشتدوباره فرد صادر می شود و بعد از اخذ آن دیگر شخص قادر نخواهد بود به کشور ایران بازگردد.

شرایط دریافت ویزای ایران

دو راه برای اخذ این ویزا وجود دارد که به شرح زیر است :

با استفاده از روش اول متقاضی باید از طریق سایت وزارت امور خارجه نسبت به اخذ ویزای ایران کنند. روش دوم اقدام از طریق آژانس ها و موسسات گردشگری فعال در این زمینه می باشد.

استفاده از روش دوم یعنی اقدام از طریق آژانس های گردشگری بسیار راحت تر می باشد. از طریق این آژانس ها می توانید دعوتنامه ای برای شخص مورد نظر خود فرستاده و او را به ایران دعوت کنید. البته قابل ذکر است که این دعوتنامه باید به تائید وزارت امور خارجه ایران برسد. در صورت تائید شماره ای به آژانس ارسال می شود که شخص متقاضی باید این کد را به کنسولگری ایران در کشور خود برده و ویزای مورد نظر خود را دریافت کنید.

محل دریافت ویزای ایران را باید خود فرد درخواست کننده تعیین کند. مدت زمانی که کانفرم ویزای شخص توسط وزارت امور خارجه برای شخص ارسال می شود، بین یک هفته الی ۱۰ روز کاری طول می کشد . لازم به ذکر است که ویزای فوری ایران در مدت 3 الی 4 روز صادر می شود.

انواع ویزای ایران اعتبار سه ماهه دارد. که در ازای آن فرد دارنده ویزا سی روز می تواند در ایران اقامت داشته باشد. برای ادامه اقامت در ایران باید ویزای خود ار تمدید کند. چنانچه بیشتذر از مدت مشخص شده در ویزا در ایران اقامت کنید خلاف قانون عمل کرده اید و مشمول جریمه خواهید شد. باید پیرو قوانین و مقررات کشور میزبان خود باشید و اگر مطابق قانون جمهوری اسلامی عمل نکنید با شما برخورد قانونی خواهد شد.

نکته ای بسیار مهم که باید به آن دقت کنید این است که : دولت جمهوری اسلامی ایران برای تائید و یا رد درخواست شما مبنی بر اخذ ویزا کاملا مختار بوده و هیچ تضمین 100 درصدی برای شما وجود ندارد. لازم به ذکر است شرایط ویزای بلند مدت ایران با ویزای کوتاه مدت با هم متفاوت است. ویزاهای بلند مدت 3 ماهه ، 6 ماهه و یک ساله است.

قوانین ویزای ایران از نوع بلند مدت

به طور کلی سه شرط زیر برای اخذ ویزای بلند مدت ضروری است:

ویزای سه ماهه از سه ویزای یک ماهه تشکیل شده . همچنین ویزای 6 ماهه ایران از دو ویزای 3 ماهه تشکیل شده و در رابطه با ویزای یک ساله باید اقدام به اخذ 2 ویزای 6 ماهه کنید .

کسانی که دفعات زیادی به ایران سفر می کنند برای راحتی کار خود بهتر است از ویزای کثیرالمسافر استفاده کنند تا هر بار درگیر مسائل اخذ ویزا نشوند. این نوع از ویزای ایران بسته به تعداد سفر متقاضی به چند صورت صادر می شود. البته صدور این ویزا به تابعیت متقاضی نیز بستگی دارد. ویزای مولتی 3 ماهه ، 6 ماهه و یک ساله صادر می شود. این کار بسیار مقرون بصرفه می باشد.

مدارک ویزای مولتی ایران

جهت دریافت ویزا ایران اصل نامه تقاضای موسسه حتما با سربرگ شرکت و ممهور به مهر و امضا مدیرعامل شرکت باشد.عمر پاسپورت نباید کمتر از 6 ماه باشد و از صفحه اول آن یک کپی رنگی و با وضوح بالا تهیه شود.کپی برگه گذرنامه مربوط به وارد و خارج شدن از ایران طی یک سال پیش تهیه شود. میزبان باید از صفحه اول شناسنامه خود کپی رنگی تهیه کند.

تایمی که جهت ارسال کد ارجاع این نوع ویزا اختصاص داده شده است نسبت به ویزای توریستی بیشتر است.

مدارک ویزای توریستی بلند مدت

آخرین آپدیت روزنامه رسمی هر شرکتی باید تحویل شود. شناسنامه شخص میزبان باید اسکن رنگی شود لازم به ذکر است که صفحه ابتدایی شناسنامه باید ارائه شود

مشخصات شخص میزبان باید کامل و صحیح بیان شود.

آدرس محل سکونت و محل کار وی نیز باید کامل ارائه شود.

اسکن رنگی پاسپورت مسافر و یا فرد مورد دعوت نیز الزامی است

شخص دعوت کننده باید شماره ملی خود را صحیح وارد کند و این نکته بسیار مهم می باشد.

محل سکونت شخص مسافر در طی اقامت در ایران باید بطور دقیق مشخص شود.

مدارک ویزای تجاری ایران

اسم و کد ثبت شرکت دعوت کننده فرد باید صحیح و بدوم اشتباه اعلام شود. این دعوتنامه باید رد سربرگ شرکت مورد نظر ثبت شود و اسکن آن تهیه شود.آدرس محل شرکت و شماره ان نیز باید اعلام شود. در مورد ویزای تجاری باید نامه ای از طرف شرکت ارائه شود

وقت سفارت ویزای ایران

جهت گرفتن ویزا و تعیین وقت سفارت باید فرم مربوط به هرکدام را تکمیل کنید و به آدرس ایمیل گفته شده ارسال کنید.مدت زمان بررسی درخواست شما و فرم ارائه شده 3 ال 4 روز کاری می باشدو درخواست شما رد یا پذیرفته می شود.

وقت سفارت ویزای ایران

نکات طلایی اخذ ویزای ایران

ویزاهای توریستی بر اساس یک سری شرایط خاص خود صادر و تمدید آن هم سخت می باشد.

هدف سفر شما باید در روز مصاحبه بدرستی و کاملا بیان شود.

همچنین مسافران می توانند ویزای توریستی را در فرودگاه ایران نیز تهیه کنند که شرایط خاص خود را دارد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *