در این مقاله به بررسی ویزای هند و شرایط دریافت آن می پردازیم برای اخذ ویزای این کشور بعد از جمع آوری مدارک لازم باید مراحلی طی شود تا فرد موفق به دریافت ویزای این کشور شود برای آشنایی با مدارک مورد نیاز و مراحلی که برای اخذ ویزا باید طی کرد تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

[aparat id=’kGotY’]

درباره کشور هند

هند یکی از زیباترین و جذاب ترین کشورهای دنیا می باشد جذابیت های این کشور شامل غذاهای متنوع، ادویه های گوناگون، خیابان ها و بازارهای پر رفت و آمد، طبیعت زیبا و رنگارنگ ، کاخ و خانه های مجلل می باشد.

پول رایج مردم هندوستان روپیه و زبان رسمی مردم هندی است آب و هوای این کشور وسیع مختلف می باشد به طور کلی آب و هوا در هر فصل متفاوت می باشد برای سفر به این کشور زیبا ابتدا باید ویزای هند را دریافت کنید.

ویزای هند

متقاضیانی که تصمیم دارند به کشور هند سفر کنند در قدم اول باید مدارکی که سفارت درخواست می کند تهیه کرده و به سفارت این کشور ارائه دهند. سفر به این کشور بدون اخذ ویزا ممکن نخواهد بود البته نپال، بوتان و مالدیو استثنا بوده و نیازی به اخذ ویزا ندارند ویزا را از جهات مختلف می توان دسته بندی کرد  در ادامه ی مطلب با انواع ویزای این کشور آشنا خواهیم شد.

انواع ویزای هند

ویزا از جهت هدف فرد متقاضی از سفر به هند به دسته های مختلفی تقسیم می شود هر کدام از انواع ویزا مدارک خاصی نیاز دارد انواع ویزا شامل ویزای فیلم، دانشجویی، تحصیلی، درمانی، ازدواج، کنفرانس،گردشگری، تجاری، کارورزی و تحقیقاتی می باشد. برخی از این ویزاها قابلیت تمدید دارند و در صورت اتمام مدت اعتبار می توان آن را تمدید کرد هزینه ی اخذ هر کدام از این ویزاها با یکدیگر متفاوت است در ادامه ی مطلب به طور مفصل درباره ی انواع ویزا ، شرایط و هزینه ی اخذ آن می پردازیم.

انواع ویزای هند

انواع ویزای هند براساس دفعات ورود به کشور

ویزا را از جهت تعداد دفعات ورود به کشور می توان به انواع مختلف یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود تقسیم کرد هزینه ی اخذ هر کدام از انواع ویزا با یکدیگر متفاوت خواهد بود به طور کلی هر چه تعداد دفعات ورود به کشور بیشتر باشد هزینه ی اخذ ویزا افزایش می یابد.

اخذ ویزای خویشاوندی هند

در صورتی که شخصی که اصالتا هندی است یا چندین سال در این کشور زندگی کرده است برای اقوام خود دعوت نامه ارسال کند شخص متقاضی می تواند راحت تر مراحل دریافت ویزا را سپری کند برای این کار فرد ساکن هند بعد از مراجعه به پلیس مهاجرت این کشور با ارائه ی مدارک و هدف خود از ارسال دعوت نامه می تواند مراحل لازم برای دعوت نامه را انجام دهد بعد از آن فردی که دعوت نامه را دریافت می کند به همراه دعوت نامه و سایر مدارک خود بعد از مراجعه به سفارت کشور هند در تهران می تواند مراحل لازم برای اخذ ویزای  این کشور را طی کند. افرادی که با این ویزا به کشور هند سفر می کنند اجازه ی اقامت دائم در این کشور را ندارند و بعد از اتمام تاریخ ویزایشان باید به کشور خود بازگردند.

اخذ ویزای تفریحی و گردشگری هند

در صورت دریافت ویزای گردشگری این کشور اجازه دارید به مدت 15 روز در کشور هند به تفریح و گردش بپردازید ولی اجازه ی اقامت دائم یا اشتغال در هند را نخواهید داشت.

متقاضیانی که ویزای تفریحی هند را دریافت می کنند به قصد گردش و تفریح به این کشور سفر می کنند و بعد از مدت زمان مشخص شده ی ویزا ملزم به بازگشت از این کشور هستند چرا که ویزای توریستی هند قابل تمدید نمی باشد و در صورتی که فرد بیشتر از زمان مشخص شده در این کشور بماند باید جریمه پرداخت کند از زمان صدور ویزا فرد متقاضی به مدت سه ماه فرصت دارد که به کشور هند سفر کند بعد از گذشت سه ماه ، تاریخ ویزای متقاضی به پایان می رسد.

اخذ ویزای تحصیلی هند

دانشگاه ها و موسسات آموزشی هند از سطح بالایی برخوردار است و افرادی که می خواهند برای ادامه تحصیل به این کشور سفر کنند باید از سطح علمی خوبی برخوردار باشند و در کشور هند بورسیه شوند این افرد با ارائه ی مدارک و اخذ دعوت نامه از دانشگاه پذیرش شده در کشور هند می توانند برای دریافت ویزای این کشور اقدام کنند.

اخذ ویزای تحصیلی هند

اخذ ویزای کاری هند

افرادی که مهارت یا تخصصی دارند و از سوی یک ارگان در کشور هند پذیرفته می شوند باید ابتدا برای اخذ ویزای کاری کشور هند اقدام کنند افرادی که دعوت نامه دارند می توانند راحت تر از باقی افراد مراحل دریافت ویزا را سپری کنند البته توجه داشته باشید دریافت ویزا به معنای اجازه ی صد در صدی برای ورود به این کشور نخواهد بود ممکن است فردی دعوت نامه ی کاری داشته باشد ولی موفق به اخذ ویزا نشود البته کارفرمایی که دعوت نامه ارسال می کند باید تمامی مسئولیت های شخص دعوت شونده را بر عهده بگیرد.

اخذ ویزای ازدواج هند

ویزای ازدواج هند متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده است البته تمامی افرادی که با تبعه ی هندی ازدواج می کنند موفق به دریافت این ویزا نمی شوند.

اخذ ویزای پزشکی هند

افرادی که برای درمان بیماری به کشور هند مراجعه می کنند باید ویزای پزشکی این کشور را دریافت کنند برای اخذ ویزای درمانی هند فرد متقاضی باید مستندات و مدارک لازم را به سفارت این کشور ارائه دهد در صورت موافقت با درخواست شخص ویزای پزشکی برایش صادر خواهد شد متقاضی موظف است بعد از اتمام مراحل درمان خود کشور هند را ترک کند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای هند

1.      دو قطعه عکس رنگی با زمینه ی سفید به ابعاد 4*3

2.     بیمه ی مسافرتی

3.     کپی از صفحات اول و دوم شناسنامه

4.     ارائه ی بلیط رفت و برگشت به هند

5.     تکمیل فرم درخواست ویزا

6.     رزرو هتل در کشور هند برای مدت زمان اقامت

7.      گواهی اشتغال به تحصیل

8.     گواهی اشتغال به کار

9.     آدرس دقیق محل کار و زندگی فرد متقاضی

10.اصل پاسپورت به همراه کپی از صفحات 1 تا 5 آن(اعتبار پاسپورت باید حداقل 6 ماه بیشتر از مدت ویزای درخواستی باشد و حداقل یک برگه ی سفید برای چاپ ویزای هند داشته باشد)

11.  اثبات تمکن مالی فرد متقاضی

12. کپی کارت ملی، شناسنامه، رزور هتل که باید بر روی برگه ی A4 باشد.

توجه داشته باشید اصل تمامی مدارک را در روز مصاحبه با خود به همراه داشته باشید بعد از تایید صلاحیت و بررسی های لازم اصل مدارک به شما بازگردانده می شود.

در صورتی که شخص متقاضی دعوت نامه ای از یکی از آشنایان خود در کشور هند دارد نیازی به رزرو هتل در هند نخواهد بود.

در صورتی که مایل به دریافت ویزای تجاری هستید علاوه بر مدارک عنوان شده نیاز به ارائه ی دعوت نامه ای معتبر از یک مرکز تجاری یا شرکت در هند می باشید.

مراحل لازم برای دریافت ویزای هند

برای دریافت ویزای کشور هند بعد از تکمیل فرم های مربوطه باید به سفارت این کشور به صورت حضوری مراجعه کرده یا به سایت اینترنتی سفارت به بخش تقویم و وقت سفارت رفته و زمانی را برای مصاحبه تعیین کنید. بعد از این فرد متقاضی باید در زمان مشخص شده حاضر شده و فرم و سایر مدارک خود را به سفارت این کشور در تهران ارائه دهد حضور متقاضی برای انجام مصاحبه و مراحل انگشت نگاری الزامی است.

در صورت تایید شدن صلاحیت فرد متقاضی با صدور ویزای هند، برای این فرد موافقت می شود و پاسپورت او برای الصاق ویزای هند به آن پیکاپ می شود.

توجه داشته باشید به سوالات پلیس مهاجرت با دقت و صداقت پاسخ دهید چرا که هر گونه نقص در مدارک و ابهام در پاسخ گویی به سوالات باعث عدم تایید ویزای شما خواهد شد.

قیمت صدور ویزای هند

قیمت ویزای کشور هند با توجه به نوع ویزا متفاوت خواهد بود چندین مورد بر قیمت ویزا تاثیر می گذارد متقاضیان برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به قیمت ها می توانند به آدرس اینترنتی به نشانی www.indianembassy-tehran.ir مراجعه کنند یا باشماره های سفارت این کشور تماس بگیرند لازم به ذکر است هزینه های پرداختی به هیچ عنوان بازگردانده نخواهد شد.

آدرس سفارت هند

آدرس سفارت هند: تهران،خیابان شهید مطهری،خیابان میرعماد پلاک 46

تلفن سفارت: 88755102(021)

ساعات کاری سفارت هند: روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 8:30 صبح تا 17 بعد از ظهر

وب سایت سفارت : www.indianembassy-tehran.ir

افراد متقاضی می توانند در ساعات مشخص شده به صورت حضوری به سفارت این کشور مراجعه کنند.

در سفارت این کشور کارهایی از قبیل جابه جایی کالا از ایران به هند و بالعکس،اطلاعات گردشگری مورد نیاز در سفارت هند اقداماتی از قبیل صادر کردن ویزای هند برای افراد متقاضی، اطلاعات گردشگری مورد نیاز برای سفر به هند، جابجایی اشیا و کالا از هند به ایران و بالعکس و … صورت می گیرد.

آدرس سفارت هند در تهران: تهران، خیابان شهید مطهری، خیابان میرعماد، شماره ۴۶

ساعات کار سفارت هند روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷می باشد و افراد می توانند در این زمان به صورت حضوری به سفارت مراجعه نمایند. هم چنین می توانند به صورت غیر حضوری و آنلاین به سایت.

آدرس سفارت هند

مدت زمان لازم جهت صدور ویزای هند

بعد از ارائه ی مدارک لازم و پرداخت هزینه ها، شخص متقاضی باید مدت زمانی برای صدرو ویزا منتظر بماند این مدت زمان برای ویزای توریستی و تجاری 4 روز کاری و برای دیگر ویزاها 10 تا 14 روز کاری می باشد البته توجه داشته باشید منظور از روز کاری، روزهای کاری در سفارت است یعنی روزهای جمعه،شنبه و تعطیلی رسمی جزء روزهای کاری به حساب نمی آید.

تمدید ویزای هند

در صورت اتمام اعتبار برخی از انواع ویزا می توانید با ارائه ی مدارک به سفارت کشور هند نسبت به تمدید ویزایتان اقدام کنید به عنوان مثال اگر شخصی ویزای پزشکی این کشور را دریافت کرده و برای درمان به هند سفر کرده است ولی مراحل درمانش در این کشور به پایان نرسیده  و باید مدت زمان بیشتری در این کشور اقامت داشته باشد می تواند با ارائه ی مدارک به سفارت هند نسبت به تمدید ویزای این کشور اقدام کند. توجه داشته باشید ویزاهایی مانند ویزای خویشاوندی و تفریحی امکان تمدید ندارند.

ذکر چند نکته برای دریافت ویزای هند

ذکر چند نکته برای دریافت ویزای هند

ذکر چند نکته برای سفر به کشور هند

برای سفر به هر کشوری ابتدا باید با قوانین و نکات ضروری آن کشور آشنا شوید برخی از این نکات به شرح ذیل می باشد:

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *