یکی از پرتقاضاترین و پرطرفدارترین راه های مهاجرت، از طریق تحصیل می باشد.  ارزان تر بودن و مطمئن بودن این نوع ویزا، در کنار امکان ادامه تحصیلی در مراحل مختلف تحصیلی، از جمله دلایل محبوبیت ویزای تحصیلی است. ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور مجارستان می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور مجارستان به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود.

افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند. اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور مجارستان برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 6 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور مجارستان

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های مجارستان شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور مجارستان فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته باشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد.

در کشور مجارستان در مقطع کارشناسی یا لیسانس این امکان وجود دارد که تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته ها ارائه شود. برای تحصیل در این مقطع داشتن دیپلم الزامی می باشد. برای رشته های پزشکی باید در امتحان ورودی شرکت نمایید. این آزمون در دو مرحله کتبی و شفاهی برگزار می شود. آزمون کتبی شامل رشته های زیست شناسی، زبان و شیمی است. بعد از مرحله کتبی، وارد مرحله شفاهی می شوید. در این بخش با شما یک مصاحبه حضوری انجام می دهند. پس از گذراندن مراحل آزمون و ثبت نام اولیه دوره تحصیلی اغاز خواهد شد. دانشجویان مقطع لیسانس در مجارستان می توانند ۱۰ ساعت در هفته کار کنند.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور مجارستان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان ۱ تا ۲ سال طول می کشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و فوق لیسانس در مجارستان نیاز به مدرک کارشناسی خواهد بود درحالیکه مدرک کارشناسی شما باید مورد تایید دانشگاه های کشور مجارستان قرار گیرد. این دوره به زبان انگلیسی هم ارائه می شود. این دانشجویان در مدت تحصیل خودشان در مجارستان می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. شرکت در مقطع دکتری قطعا نیاز به مدارک دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد خواهد داشت. مهمترین نکته در مقطع دکتری پیدا کردن استاد راهنما است. بهتر است برای پذیرش رزومه تحصیلی قوی داشته باشید و از اساتید خود توصیه نامه دریافت کنید. یک طرح تحقیقاتی به همراه سابقه کاری نیز می تواند برای شما بسیار کاربردی باشد.

جالب است که بدانید متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پزشکی مجارستان بیشترین تعداد را در جهان از آن خود کرده است. تحصیل در رشته پزشکی مجارستان ۶ سال طول می کشد که دو سال اول تحصیل در این رشته دروس پزشکی عمومی خواهد بود و از سال سوم تخصصی خواهد شد و دانشجو دوره پزشکی باید دوره های کلینیکال را طی کند و همچنین در سال آخر دانشجو باید ٣٧ هفته طرح خود را در بیمارستان ها شیفت بدهد تا فارغ التحصیل شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور مجارستان در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد.

از دیگر شرط برای دریافت ویزای تحصیلی، توانایی متقاضی و تسلط وی بر زبان خارجی مورد نیاز که اغلب زبان انگلیسی است و معمولاً برای اثبات این امر نیاز به ارائه مدرک قبولی در یک آزمون زبان معتبر مانند تافل، آیلتس، تولیمو و … است.  پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور مجارستان سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

مراحل درخواست ویزای تحصیلی مجارستان

درخواست ویزای تحصیلی مجارستان مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. افرادی که متقاضی دریافت ویزای تحصیلی هستند در مرحله نخست باید مراحل پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد را طی کرده و موفق به دریافت پذیرش شده باشند، در مرحله بعد لازم است که تعیین وقت سفارت مجارستان کنند.

با داشتن تمامی مدارک در روز مصاحبه با ظاهری مرتب و موجه حاضر شوید. ویزای تحصیلی مجارستان همانطور که از اسمش پیداست با هدف تحصیل بوده بنابراین پوشیدن لباس های غیر رسمی و یا به نوعی نامرتب قطعا این ذهنیت را ایجاد می نماید که شما هدفی غیر از تحصیل دارید و تنها ویزای تحصیلی مجارستان را بهانه ای برای خروج از کشور می دانید. در روز مصاحبه تمامی سوالات را به سمت مسائل علمی بکشانید و سعی کنید بر روی هدف تحصیلی خود پافشاری نمایید تا بتوانید افسران سفارت را نسبت به هدفتان متقاعد کنید. بعد از آن نوبت مرحله انگشت نگاری می شود که توسط ماموزین سفارت مجارستان انجام می شود.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی مجارستان

مدارک مورد نیاز متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان به شرح زیر است که باید آنها را به سفارت مجارستان تحویل دهید:

هزینه اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

هزینه صدور ویزای دانشجویی مجارستان مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه مجارستان تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. هزینه اخذ ویزای تحصیلی مجارستان عموما ارزان تر از سایر ویزاهای این کشور می باشد و حدودا 200 هزار تومان است. شهریه تحصیل در مجارستان به صورت میانگین سالیانه ۵٠٠٠ یورو میباشد، شهریه دوره پزشکی در مجارستان، و همچنین دوره دندانپزشکی در مجارستان، بالاتر بوده و برای دوره های پیش پزشکی در مجارستان متقاضی باید شهریه ۶٠٠٠ یورو در سال و برای دوره های پزشکی ١٠ هزار یورو به بالا بپردازد.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

مدت اعتبار ویزای تحصیلی مجارستان

آغاز سال تحصیلی در مجارستان از ماه های اکتبر و همینطور ژانویه بوده و دانشجو باید ۲ ماه زودتر از این زمان اعلام شده اقدام به اخذ ویزای مجارستان نماید. ویزای دانشجویی مجارستان ممکن است 6 تا 8 هفته کاری زمان ببرد تا صادر شود. با این حال ویزا دانشجویی مجارستان و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند.

بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر یک ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور مجارستان در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *