هنگ کنگ یکی از مقاصد گردشگری مردم ایران به حساب می آید و هر ساله افراد زیادی به این شهر بزرگ سفر می کنند برای سفر به هنگ کنگ باید ویزای هنگ کنگ را دریافت کنید ما در ادامه ی این مطلب اطلاعات مفیدی درباره ی ویزا و انواع آن همچنین شرایط دریافت ویزای هنگ کنگ شرح می دهیم.

[aparat id=’kGotY’]

درباره هنگ کنگ

هنگ کنگ یکی از شهرهای بزرگ چین است این شهر بیش از 150 سال مستعمره ی انگلیس بوده است و بخش زیادی از اقتصاد کشور چین به مبادلات اقتصادی هنگ کنگ بستگی دارد. این شهر به صورت مستقل اداره می شود و در جنوب چین واقع شده است وجود جاذبه های گردشگری و قدمت تاریخی هنگ کنگ از جمله دلایلی است که باعث شده مسافران زیادی به هنگ کنگ سفر کنند.

درباره هنگ کنگ

اخذ ویزای هنگ کنگ

ویزا یا روادید برگه ای است که به شما اجازه ی ورود به آن کشور را می دهد و با پاسپورت متفاوت است در واقع ویزا به پاسپورت الصاق می شود برای سفر به هنگ کنگ ابتدا باید اقدام به دریافت ویزای هنگ کنگ کنید شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا برای ورود به هنگ کنگ که یکی از شهرهای چین است باید ویزا تهیه کنید و نمی توانید با اخذ ویزا چین به این شهر سفر کنید در پاسخ این سوال باید گفت چون هنگ کنگ یک منطقه ی مستقل و خود مختار است شما موظف هستید برای سفر به آن ویزای هنگ کنگ را دریافت کنید.

انواع ویزا از نظر هدف از سفر به هنگ کنگ

از آن جا که برای سفر به هنگ کنگ راه های گوناگی وجود دارد فرد متقاضی باید براساس هدفی که از سفر به هنگ کنگ دارد نسبت به دریافت ویزا اقدام کند اگر می خواهید  برای ادامه تحصیل به هنگ کنگ سفر کنید باید ویزای تحصیلی دریافت کنید در صورتی که بیماری خاصی دارید و می خواهید برای ادامه ی درمان خود به هنگ کنگ سفر کنید باید برای دریافت ویزای پزشکی اقدام کنید.به دلیل اینکه شهر هنگ کنگ قطب اقتصادی کشور چین است افراد زیادی متقاضی کار در این شهر هستند برای این افراد ویزای کاری صادر می شود. همچنین به دلیل جاذبه های گردشگری و آب و هوای مناسب این شهر گردشگران بسیاری به قصد گردش به این شهر سفر می کنند این افراد باید ویزای توریستی هنگ کنگ دریافت کنند.

انواع ویزا از نظر دفعات ورود به هنگ کنگ

براساس تعداد دفعات مجاز برای ورود به هنگ کنگ ویزا را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

ویزای تک ورود

با دریافت ویزای یک بار ورود شما اجازه دارید یک بار به هنگ کنگ سفر کنید و سپس به کشور خود بازگردید توجه داشته باشید که این سفر باید در بازه ی زمانی تعیین شده در ویزای شما باشد. معمولا ویزای یک بار ورود به ویزای پزشکی و توریستی تعلق می گیرد و مدت اعتبار و اقامت محدودی نزدیک به سه ماه دارد.

ویزای چند بار ورود

با اخذ ویزای چند بار ورود شما اجازه دارید به دفعات زیاد به هنگ کنگ سفر کرده و به کشور خود بازگردید البته تا زمانی که ویزای شما اعتبار داشته باشد معمولا ویزا تحصیلی، کار و ازدواج از این نوع اند.

انواع ویزا از نظر دفعات ورود به هنگ کنگ

مراحل اخذ ویزای هنگ کنگ

برای اخذ ویزای هنگ کنگ ابتدا باید ایمیلی به کنسولگری هنگ کنگ ارسال کنید که شامل اطلاعاتی از قبیل نام و نام خانوادگی، تلفن، آدرس ، هدف از سفر و … می باشد بعد از بررسی درخواست شما توسط سفارت در صورت موافقت اولیه باید برای دریافت وقت سفارت هنگ هنگ اقدام کنید در مرحله ی آخر برای الصاق ویزای صادر شده به پاسپورتتان باید آن را پیکاپ کنید.

وقت سفارت هنگ کنگ

درصورتی که با درخواست شما موافقت شد باید برای تعیین وقت سفارت هنگ کنگ اقدام کنید توجه داشته باشید تمامی مدارک خود همراه داشته باشید و به سفارت هنگ کنگ در ایران بخش کنسولگری تحویل دهید در سفارت باید مراحل مربوط به انگشت نگاری را انجام دهید برای همین لازم است که فرد متقاضی شخصا در سفارت حاضر شود البته در صورتی که کودک زیر 6 سال است نیازی به حضورش در سفارت نیست.

شرایط تمدید ویزای هنگ کنگ

در صورتی که با دریافت ویزای تحصیلی وارد هنگ کنگ شده اید ولی هنوز تحصیلتان به پایان نرسیده می توانید ویزای خود را تمدید کنید همچنین در صورتی که  ویزای کاری دریافت کرده اید و مدت اعتبار ویزایتان تمام شده است و هنوز اقامت دائم دریافت نکرده اید و نیاز دارید مدت زمان بیشتری در هنگ کنگ بمانید می توانید نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنید.

توجه داشته باشید قبل از اتمام مدت زمان ویزایتان نسبت به تمدید آن اقدام کنید در غیر این صورت مجبور به ترک هنگ کنگ خواهید بود.

ترجمه ویزای هنگ کنگ

قبل از تحویل مدارک به سفارت چین (هنگ کنگ) باید تمامی مدارک خود را به زبان چینی یا انگلیسی ترجمه کنید توجه داشته باشید تمامی مدارک باید در دارالترجمه ها و مراکز معتبر ترجمه شوند تا دچار مشکل نشوید.

مدارک لازم جهت صدور ویزای هنگ کنگ

برخی از مدارکی که برای دریافت ویزای هنگ کنگ باید به سفارت ارائه دهید به شرح ذیل است:

1.      دو قطعه عکس 4*6 رنگی و جدید

2.     شناسنامه

3.     گذرنامه با حداقل اعتبار 7 ماهه

4.     دعوت نامه

5.     مشخص کردن هدفتان از سفر

6.     مشخص کردن محل اقامت در هنگ کنگ

7.      اثبات تمکن مالی فرد متقاضی

مدارک لازم جهت صدور ویزای هنگ کنگ

ویزای تحصیلی هنگ کنگ

دانشگاه های چین و هنگ کنگ از سطح علمی بالایی برخوردار هستند برای همین افراد زیادی مایل به ادامه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزشی آن جا هستند فردی که تصمیم به تحصیل در هنگ کنگ دارد باید از طرف دانشگاه آنجا دعوت نامه ای دریافت کند همچنین دروس دانشگاه های هنگ کنگ به زبان انگلیسی تدریس می شود برای همین تسلط به زبان انگلیسی یکی از الزامات تحصیل در هنگ کنگ می باشد به دلیل اینکه محل سکونت شما در هنگ کنگ برای کنسولگری سفارت چین مهم است باید بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه هنگ کنگ نسبت به تعیین محل اقامت و خوابگاه در هنگ کنگ اقدام کنید. توجه داشته باشید تنها در شرایطی می توانید در هر مقطع تحصیلی در هنگ کنگ تحصیل کنید که مقطع پیشین را در هنگ کنگ، ایران یا کشورهای دیگری گذرانده باشید.

ویزای پزشکی هنگ کنگ

در صورتی که دچار بیماری شده اید و امکان درمان آن در کشور خودتان وجود ندارد و بخواهید از امکانات،تجهیزات و دانش بیمارستان ها و مراکز درمانی در کشور دیگری مثل هنگ کنگ استفاده کنید باید اقدام به دریافت ویزای پزشکی هنگ کنگ کنید با داشتن اطلاعات و آدرس پزشک معالجتان در هنگ کنگ نسبت به اخذ ویزای درمانی اقدام کنید.

ویزای کاری هنگ کنگ

هنگ کنگ از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار است و افراد زیادی مایل هستند در هنگ کنگ به کار بپردازند برای همین باید نسبت به دریافت ویزای کاری اقدام کنند قدم اول برای اخذ ویزای کاری دریافت دعوت نامه ای از طرف کارفرمای هنگ کنگی است البته دریافت دعوت نامه خیلی آسان نیست و دریافت آن نیاز به تخصص ویژه ای دارد. چراکه اگر کارفرما به دنبال فرد عادی برای کار بود آن فرد را در کشور چین پیدا می کرد پس لازم است بدانید کارفرما به دنبال تخصص ویژه ای می گردد در صورت قبولی در مصاحبه ی کاری کارفرما موظف است برای شما دعوت نامه ای ارسال کند که در آن حقوق و محل اقامت شما مشخص شده است و بر عهده ی کارفرما می باشد فرد متقاضی با دریافت دعوت نامه می تواند به سفارت مراجعه کرده و برای دریافت ویزای کاری هنگ کنگ اقدام کند.ویزای کاری هنگ کنگ

ویزای توریستی هنگ کنگ

به دلیل جاذبه های توریستی چین و هنگ کنگ هر ساله گردشگران زیادی به قصد تفریح به هنگ کنگ سفر می کنند در صورتی که سفر شما به هنگ کنگ به قصد گردش و تماشای جاذبه های گردشگری آن جا باشد می توانید برای دریافت ویزای توریستی اقدام کنید از آن جا که ویزای توریستی از نوع ویزای کوتاه مدت است دریافت آن خیلی سخت نیست همچنین در صورت داشتن دعوت نامه ای از سوی خویشاوندان و دوستان خود در هنگ کنگ مراحل دریافت ویزا برایتان آسان تر خواهد شد در صورت نداشتن دعوت نامه می توانید گواهی رزرو هتل در هنگ کنگ را به همراه سایر مدارک خود به سفارت چین بخش کنسولگری ارائه دهید تا ثابت کنید برای اقامت در هنگ کنگ مشکلی نخواهید داشت.

ویزای ازدواج هنگ کنگ

یکی از راه های دریافت اقامت دائم ، ازدواج با شخصی چینی (هنگ کنگی) یا کسی که اقامت دائم در هنگ کنگ دارد می باشد البته برای دریافت اقامت دائم باید حداقل 5 سال از تاریخ ازدواجتان گذشته باشد همچنین زوجین باید ثابت کنند که مشکلی برای محل اقامت و تامین هزینه هایشان در هنگ کنگ ندارند.

مشخصات سفارت هنگ کنگ

برای دریافت ویزای هنگ کنگ باید به سفارت چین در تهران مراجعه کنید توجه داشته باشید سفارت چین و هنگ کنگ هر دو یکی است اما باید برای دریافت ویزای هنگ کنگ اقدام کنید.

ساعات کاری سفارت : روزهای فرد از ساعات 8:45 تا 12:30 و 14:30 تا 16:30

آدرس سفارت هنگ کنگ در تهران: اقدسیه روبه روی آتش نشانی پلاک 73

تلفن سفارت:1 -22291240(021)

فکس : 22290690(021)

سایت سفارت: ir.china-embassy.org

شما باید به صورت غیر حضوری وقت سفارت گرفته و در تاریخ و زمان تعیین شده به همراه مدارک خود در سفارت حاضر شوید.

نکات مهم برای دریافت ویزای هنگ کنگ

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *