ویزای تحصیلی آلمان

کشور آلمان از سطح آموزشی بالایی برخوردار است و هزینه ای که از دانشجویان دریافت می کند نسبت به امکاناتی که در اختیار آن ها قرار می دهد بسیار کم است افرادی که در دانشگاه های آلمان تحصیل می کنند می توانند بعد از اتمام تحصیلاتشان آینده ی شغلی خوبی داشته باشند در ادامه ی مقاله به بررسی ویزای تحصیلی آلمان و شرایط  دریافت آن می پردازیم و اطلاعاتی در زمینه ی مدارک لازم جهت دریافت ویزا و نحوه ی اخذ آن در اختیار شما قرار خواهیم داد.

معرفی انواع ویزای تحصیلی کشور آلمان

ویزای تحصیلی کشور آلمان در انواع مختلفی صادر می شود که در ادامه به تفصیل درباره ی هر کدام از آن ها صحبت خواهیم کرد .

1.      ویزای دانشجویی: ویزای دانشجویی کشور آلمان برای افرادی صادر می شود که رشته و دانشگاه مورد نظر خود را در کشور آلمان انتخاب کرده و از دانشگاه مورد نظر تاییدیه و پذیرش دریافت کرده باشند.

2.      ویزای دوره زبان: این نوع از ویزای آلمان برای اشخاصی که با زبان آلمانی آشنایی ندارند و تصمیم دارند زبان آلمانی یاد بگیرند مناسب است.

3.      ویزای دانشجویان متقاضی : اخذ این ویزا به افرادی پیشنهاد می شود که تصمیم دارند در کشور آلمان به ادامه تحصیل بپردازند ولی رشته و دانشگاه مورد نظرشان را انتخاب نکرده اند به عبارت دیگر این اشخاص از دانشگاه مورد نظر دعوت نامه ای دریافت نکرده اند و باید برای اخذ دعوت نامه به کشور آلمان سفر کنند.

معرفی انواع ویزای تحصیلی کشور آلمان

شرایط سنی برای دریافت ویزای آلمان

در بسیاری از کشورها به خصوص کشور آلمان محدودیت های سنی وجود دارد این محدودیت سنی با توجه به مفید بودن شما برای آن کشور انجام می شود چرا که بیشتر افرادی که در کشور آلمان تحصیل می کنند دیگر به کشور خود بازنمی گردند و در آلمان به کار مشغول می شوند به عنوان مثال در کشور آلمان افراد می توانند از سن 18 سالگی به کار مشغول شده و بیمه شوند برای همین اگر شخصی 30 ساله بخواهد برای تحصیل در دوره ی کارشناسی به کشور آلمان سفر کند بعد از پایان تحصیلاتش 34 ساله خواهد شد و این به معنای از دست رفتن بخشی از عمر او خواهد بود برای همین محدودیت های سنی در کشور آلمان برای بهبود نیروی کاری در نظر گرفته شده است.

در صورتی که می خواهید در کالج به تحصیل بپردازید سن شما نباید بیشتر از 23 سال باشد اگر تصمیم دارید در مقطع لیسانس در کشور آلمان تحصیل کنید حداکثر سن شما باید 25 سال باشد و در صورتی که می خواهید برای مقطع کارشناسی ارشد در این کشور تحصیل کنید باید حداکثر 28 سال سن داشته باشید همچنین برای مقطع دکترا نباید بیش از 40 سال داشته باشید افراد کمتر از 40 سال می توانند از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت کنند.

شرایط ادامه تحصیل در کشور آلمان

شرایط و نحوه ی دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای مقاطع تحصیلی متفاوت می باشد که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

از آن جا که کلاس های درس در دانشگاه های کشور آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می شود شخص متقاضی موظف به ارائه ی مدارک زبان خود می باشد و باید حداقل در یکی از دو زبان آلمانی یا انگلیسی نمره ی خوبی گرفته باشد. یکی دیگر از شرایط پذیرش از سوی دانشگاه های کشور آلمان محدودیت های سنی است که در مطلب قبل به آن اشاره شد.

شرایط ادامه تحصیل در کشور آلمان

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان با مدرک دیپلم

افرادی که مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دارند برای تحصیل در کشور آلمان باید از طریق کالج ها اقدام کنند این شخص باید دو ترم از تحصیل خود را در کشور آلمان بگذراند و این موضوع حداقل یک سال زمان نیاز دارد. اما قبل از اخذ ویزا نسبت به دریافت وقت سفارت آلمان اقدام نمایید.

البته به دلیل برگزاری کلاس های کالج به زبان آلمانی شخص متقاضی برای تحصیل در کالج باید به زبان آلمانی مسلط باشد. رشته های تجربی و فنی مهندسی از یکدیگر جدا هستند و شخص متقاضی باید با توجه به مدرک دیپلم خود یکی از این رشته ها را انتخاب کند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان با مدرک کاردانی

در این بخش به دریافت ویزای تحصیلی آلمان با مدرک کاردانی می پردازیم در کشور آلمان مدرکی با نام کاردانی شناخته شده نیست برای همین شخص متقاضی باید از طریق دیگری اقدام کند.

اشخاصی که مدرک کاردانی دارند به دو دسته تقسیم می شوند:

گروه اول متقاضیانی هستند که مدرک پیش دانشگاهی دریافت کرده اند این اشخاص می توانند با انتخاب رشته ای نزدیگ به رشته ی تحصیلی کاردانی خود با استفاده از روش تطبیق واحد تحصیلات خود را در مقطع لیسانس شروع نمایند.

گروه دوم متقاضیانی هستند که مدرک پیش دانشگاهی ندارند این اشخاص می توانند مدرک کاردانی خود را به جای مدرک پیش دانشگاهی ارائه دهند و از دانشگاه مورد نظر درخواست تحصیل در مقطع لیسانس را داشته باشند درخواست این اشخاص توسط دانشگاه های مورد نظر بررسی و نتیجه ی آن اعلام خواهد شد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان با مدرک کاردانی

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان در مقطع لیسانس

در صورتی که تصمیم دارند با داشتن مدرک لیسانس اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان کنید این بخش را مطالعه کنید. برای تحصیل در این مقطع شخص متقاضی باید مدرک زبان آلمانی سطح b1 به همراه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را ارائه دهد.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان در مقطع فوق لیسانس

برای تحصیل در کشور آلمان در این مقطع شخص متقاضی باید به یکی از دو زبان آلمانی و انگلیسی تسلط داشته باشد رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند باید معدل بالای 15 و رشته های زبان آلمانی نیاز به معدل بالای 13 دارند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی آلمان در مقطع دکترا

در صورتی که قصد دارید ویزای تحصیلی آلمان در مقطع دکترا را اخذ کنید باید مدرک فارغ التحصیلی در مقطع ارشد و مرک زبان با نمره ی بالا را ارائه دهید برای دریافت این نوع ویزا پروژه های تحقیقاتی هم باید ارائه شود لازم به ذکر است که یکی از الزامات دریافت این ویزا قانع کردن استاد راهنمایی است که در پروژه ی شما همکاری داشته است.

تاثیر معدل در اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزا تحصیلی کشور آلمان معدل مهم است و معدل تعیین شده بستگی به رشته و دانشگاه شخص دارد ولی به طور کلی معدل شخص متقاضی دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان باید بالای 15 باشد به هر حال امکان پذیرش با معدل های پایین تر از 15 هم وجود دارد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان

اولین مرحله برای اخذ ویزا تحصیلی یا دانشجویی دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر در کشور آلمان می باشد بعد از آن شخص متقاضی باید اقدام به دریافت وقت سفارت کند و بعد از کامل کردن مدارک درخواستی می تواند در صورت کامل بودن مدارک و شرایط لازم ویزای تحصیلی کشور آلمان را دریافت کند.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی آلمان

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان بسته به مقطع تحصیلی شخص متقاضی متفاوت خواهد بود ولی لیست مدارک عمومی که باید ارائه شود به شرح ذیل می باشد:

1.      مقالات بین المللی چاپ شده برای پذیرش در مقطع دکترا

2.      12 قطعه عکس 4*6

3.      ارائه ی مدرک دیپلم به همراه ترجمه ی آن

4.      مدارکی که نشان دهنده ی قبولی در کنکور سراسری می باشد البته این مورد الزامی نیست.

5.      مدارکی که نشان دهنده ی مناسب بودن سن شما با مقطع تحصیلی درخواستی می باشد.

6.      ارائه ی مدرک زبان(سطح B1)

7.      شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت

ویزای پیوست آلمان

ویزای پیوست یا همراه دانشجویی برای افراد متاهل صادر می شود شخص متقاضی می تواند همسر و فرزندان خود را با این ویزا به کشور آلمان ببرد.

دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان

برای دریافت ویزای تحصیلی یا دانشجویی کشور آلمان بدون مدرک زبان مشکلات زیادی خواهید داشت لازم به ذکر است با ویزای توریستی آلمان نمی توانید در این کشور به تحصیل بپردازید و حتما باید ویزای خود را به ویزای تحصیلی تغییر دهید در این صورت می توانید از دو نوع ویزایی که در ابتدای مقاله ذکر کردیم استفاده کنید برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان

شرایط تمدید ویزای دانشجویی آلمان

ویزای تحصیلی یا دانشجویی کشور آلمان اعتباری سه ماهه دارد و شخص متقاضی بعد از اتمام مدت اعتبار ویزایش باید از کشور آلمان خارج شود یا با مراجعه به اداره اتباع خارجی نسبت به تمدید یک یا دو ساله ی ویزای خود اقدام کند.

اخذ ویزای تحصیلی آلمان برای متاهلین

افراد متاهلی که ویزای تحصیلی کشور آلمان را دریافت می کنند اجازه دارند همسر و فرزندان کمتر از 18 سال خود را به این کشور ببرند البته همسر شخص متقاضی که با این ویزا وارد کشور آلمان می شود محدودیت های کاری و تحصیلی خواهد داشت اما فرزندان می توانند در مراکز آموزشی به تحصیل مشغول شوند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.