به طور کلی افرادی که به کشور آلمان سفر می کنند دو هدف کلی دارند دسته ی اول تصمیم دارند بعد از فارغ التحصیلی به کشور خودشان بازگردند و دسته ی دوم افرادی هستند که با تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم تصمیم دارند در آلمان بمانند و اقامت خود را به تابعیت آلمان تبدیل کنند برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم این کشور روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه ی مقاله به تفصیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان

تحصیل در کشور آلمان  به دو صورت امکان پذیر خواهد بود یا در ابتدا ویزای توریستی دریافت کرده اید و برای مدت مشخصی در آلمان با کسب اطلاعات موفق به اخذ ویزای تحصیلی شده اید یا در همان ابتدای کار ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرده اید البته ویزای تحصیلی یا به صورت بورسیه خواهد بود یا تمامی هزینه های تحصیلی و زندگی شخص در آلمان برعهده ی خودش خواهد بود ولی در حالت کلی تا زمانی که در این کشور به تحصیل مشغول هستید مشکلی برای تمدید ویزا و اقامت نخواهید داشت.

به طور کلی برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم در این کشور یا باید به کاری اشتغال داشته باشید یا سرمایه ی زیاد و یا قصد ادامه تحصیل داشته باشید.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان

شرایط تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم در این کشور

برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان شخص متقاضی باید به مدت 5 سال در این کشور به صورت پیوسته اقامت داشته باشد یعنی اگر برای دریافت مدرک لیسانس در یکی از دانشگاه های این کشور مشغول تحصیل باشید مدت 5 سال پر نمی شود و باید فکری کنید. فرد متقاضی باید ثابت کند تمکن مالی دارد و می تواند هزینه های خود را پرداخت کند چرا که تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم این کشور نیازمند هزینه  است.

شخص باید کشور آلمان را عنوان کشوری دموکرات قبول داشته باشد تمامی رفتارهای فرد متقاضی در مدت زمان تحصیلش در این کشور کنترل می شود و سیستم های کنترلی این کشور تمامی رفتارهای شما را زیر نظر دارند در صورتی که اقدامات شما ضد منافع این کشور باشد به هیچ عنوان با درخواست تبدیل ویزای تحصیلی شما به اقامت دائم در آلمان موافقت نخواهد شد.

شرایط کلی  تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان

فرد متقاضی بعد از 8 سال اقامت موقت در کشور آلمان می تواند تابعیت این کشور را به دست آورد تمامی فرم های تقاضای تابعیت دائم آلمان باید با دقت تکمیل شوند ممکن است تبصره هایی مبنی بر اخذ سریع تر اقامت دائم آلمان وجود داشته باشد ولی شامل طرح های تحصیلی نخواهد بود.

لازم به ذکر است که افراد متقاضی باید بتوانند از عهده ی هزینه های خود در آلمان برآیند چون امکانات رفاهی آلمان یا حقوق بیکاری شامل حال افرادی که ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم آلمان تبدیل کرده اند نخواهد شد. شخص متقاضی برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان نباید سوء پیشنیه داشته باشد همچنین داشتن مدرک تحصیلی زبان آلمانی در سطح B1 یکی از الزامات دریافت اقامت دائم در این کشور می باشد. اما توجه داشته باشید که قبل از اقدام به اخذ ویزا، وقت سفارت آلمان را دریافت کنید.

آزمون تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم در آلمان

تمامی افرادی که می خواهند تابعیت کشور آلمان را به دست آورند باید در آزمون تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم آلمان شرکت کنند در ابتدا این آزمون برای افراد خاصی در نظر گرفته شده بود ولی امروزه تمامی افراد با اهداف مختلف تحصیلی، کاری، ازدواج یا… که بخواهند تابعیت این کشور را به دست آورند باید در این آزمون شرکت کنند.

لازم به ذکر است افرادی که سن آن ها از 16 سال کمتر است و از مدرسه های کشور آلمان فارغ التحصیل شده اند یا دارای بیماری یا معلولیت هستند نیازی به گذراندن این آزمون ندارند. توجه داشته باشید که دولت آلمان در خصوص دو تابعیتی بودن افراد بسیار سخت گیر است و فردی که می خواهد تابعیت کشور آلمان را به دست آورد باید تابعیت قبلی خود را کنار بگذارد.

آزمون تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم در آلمان

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان با مدرک زبان آلمانی

افرادی که برای تحصیل به کشور آلمان وارد می شوند باید به زبان آلمان مسلط باشند در صورتی که در ایران فرصت مناسبی برای اخذ مدرک آلمانی دارید بهتر است قبل از سفر به آلمان به یادگیری زبان آلمانی بپردازید چون هم هزینه ی کمتری صرف خواهید کرد و هم دانستن زبان آلمانی یک امتیاز مثبت برای شما در روز مصاحبه خواهد داشت.

در هر صورت یادگیری زبان آلمانی یا در ایران انجام می شود یا در کشور آلمان ولی مدرک زبان باید در هنگام فارغ التحصیلی در پرونده ی شما باشد، با داشتن مدرک زبان و مدرک دانشگاهی خود می توانید به مدت دو سال در این کشور به کار مشغول شوید برای این کار باید ویزای خود را برای مدت دو سال تمدید کنید در این صورت می توایند به راحتی برای تبدیل ویزای تحصیلی خود به اقامت دائم آلمان اقدام کرده و تابعیت این کشور را دریافت کنید.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق کار

یکی از روش های تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق کار در این کشور می باشد به طور کلی شخصی که به مدت 5 سال در این کشور به کاری مشغول باشد می تواند اقامت دائم گرفته و بعد از آن تابعیت آلمان را به دست آورید به طور کلی برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم و گرفتن تابعیت این کشور 8 سال زمان لازم است البته تبدیل ویزا و اخذ اقامت از طریق کار به روش های مختلفی صورت می گیرد که در ادامه ی مقاله به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق دوره های تخصصی

برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم این کشور بهتر است زودتر اقدام کنید شما در طول تحصیلی می توانید با حضور در کارگاه های تخصصی حرفه ای را یاد بگیرید در صورتی که فنی را یاد بگیرید که مرتبط با رشته ی تحصیلیتان باشد می توانید در مدت زمانی که به دنبال کار هستید به راحتی به کاری مشغول شوید.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق دوره های تخصصی

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم در آلمان از طریق کار در شرکت

به طور کلی برای دریافت اقامت دائم آلمان باید بعد از اتمام تحصیل در این کشور به کاری مشغول شوید اگر رشته تحصیلی و رزومه ی شما مورد توجه شرکتی در کشور آلمان قرار بگیرد یا یکی از آشنایان شما صاحب شرکتی باشد و برایتان دعوت نامه ای مبنی بر همکاری ارسال کند می توانید برای مدت مشخصی در این شرکت مشغول به کار شوید و در صورت داشتن حقوق بیش از 3500 یورو در ماه قادر خواهید بود کارت آبی اروپا را دریافت کنید و بعد از 21 ماه کاری ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم در کشور آلمان تبدیل کنید البته در صورت داشتن مدرک زبان آلمانی این روند برایتان آسان تر خواهد شد.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق پژوهش

روش دیگری که می توانید برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم انجام دهید استفاده از سیاست های تحصیلی است البته این روش دشوار بوده و مختص نخبگان می باشد، در صورتی که در حین تحصیل طرح جدیدی ارائه دهید یا ثابت کنید شرایط کار در پژوهشکده های آلمان را دارید در صورت تامین هزینه هایتان یک سال به شما زمان داده می شود تا پژوهش های خود را در زمینه های مختلف آغاز کنید.

توجه داشته باشید که در این مدت طرح شما باید پیشرفت های مشخصی داشته باشد در این صورت با تمدید سالانه می توانید مدت 5 سال در کشور آلمان اقامت داشته باشید. در شرایطی که طرح شما باعث بهبود شرایط اقتصادی کشور آلمان شود موفقیت شما حتمی خواهد بود.

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق پژوهش

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان از طریق  ازدواج

یکی از روش های آسان برای اخذ اقامت دائم آلمان ازدواج با فردی از تبعه ی کشور آلمان است اگر شما در این کشور به تحصیل مشغول باشید و در طول تحصیل خود با شخص آلمانی ازدواج کنید می توانید بعد از گذشت  سه سال از زندگی مشترک تابعیت این کشور را به دست آورید به عبارت دیگر شما باید حتما دو سال در این کشور اقامت داشته باشید و بعد از ازدواج با همسرتان به مدت 3 سال با او زندگی کنید پس باید در مجموع 5 سال در کشور آلمان اقامت داشته باشید و سه سال از آن را با همسرتان زندگی کرده باشید در این شرایط شما با ویزا ی تحصیلی وارد آلمان شده اید و می توانید از طریق ازدواج اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

مدارک مورد نیاز برای تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان

1.      گواهی بیمه سلامت

2.     گذرنامه ی معتبر با اعتبار شش ماهه که دو برگه از آن برای مهر و امضا خالی باشد.

3.     اثبات تمکن مالی

4.     ارائه ی آخرین مدرک تحصیلی که باید دارای مهر رسمی باشد.

جست و جوی کار و اقامت هجده ماهه در آلمان

فرد متقضای می تواند هنگام تحصیل با مراجعه به  دفتر محلی نسبت به دریافت اقامت 18 ماهه اقدام کند شخص موظف است در مدت 18 ماه تمامی هزینه های خود را تامین کرده و در جست و جوی شغل مناسبی باشد در آخر امتحاناتی برگزار خواهد شد که شخص باید در آن ها شرکت کرده سپس ویزای تحصلی خود را به ویزای دائم آلمان تبدیل کند.

جست و جوی کار و اقامت هجده ماهه در آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان

فرد متقاضی می تواند بعد از اتمام تحصیلاتش با درخواست ویزای شش ماهه در کشور آلمان بماند و به جست و جوی کار بپردازد البته دریافت ویزا تاییدی برای پیدا کردن کار نخواهد بود در صورتی که شخص در مدت زمان شش ماه توانست شغل مناسبی پیدا کند می تواند ویزای تحصیلی خود را به اقامت دائم تبدیل کند البته شخص متقاضی باید در این مدت بتواند تمامی هزینه های خود را پرداخت کند.

روش های تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان

تبدیل ویزای آلمان به اقامت دائم می تواند همراه با موارد دیگری مانند ثبت شرکت، خرید سهام و… صورت بگیرد در این صورت اگر شخص سرمایه ی قابل توجهی دارد می تواند بعد از اتمام تحصیلاتش به ثبت شرکت بپردازد یا ملکی خریداری کند در این صورت می تواند با تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم تابعیت کشور آلمان را به دست آورد.

کلام آخر

تبدیل ویزای تحصیلی آلمان به اقامت دائم آلمان خیلی سخت نیست و به روش های مختلفی انجام می شود مشاوران و وکلای زیادی می توانند شما را در این امر یاری کنند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *