دانشجویان بسیاری هستند که برای ادامه تحصیل در مقاطع عالیه به کشور فرانسه سفر می کنند. اخذ ویزای تحصیلی فرانسه مراحل مختلفی را دارد و متقاضیان برای مهاجرت و تحصیل در این کشور باید با این روند با دقت آشنا شوند. ما نیز در این متن قصد داریم شرایط تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه را مورد بررسی قرار دهیم.

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور فرانسه می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور فرانسه به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند.

ویزای تحصیلی چیست

ویزای تحصیلی فرانسه با توجه به مقاطع تحصیلی که متقاضیان قصد دارند در آن شرکت کنند، متفاوت می باشند. تفارت در انواع ویزای تحصیلی در مدت زمان آنها می باشد. به طور مثال افرادی که قصد دارند یک دوره آموزشی کوتاه شش ماهه را طی کنند ویزایی را که دریافت می نمایند به مدت آن دوره آموزشی بستگی دارد و کوتاه مدت می باشد.

اما بعضی از افراد قصد دارند تا با تحصیل در مقاطع تحصیلی دانشگاهی مانند لیسانس، فوق لیسانس یا دکتری مدت زمان بیشتری را در این کشور طی نمایند که این ویزاها با یکدیگر تفاوت دارند. پس می توان گفت ویزای تحصیلی فرانسه به دو نوع ویزای بلند مدت و کوتاه مدت دسته بندی می گردد. گفتنی است یک نوع دیگر از ویزای تحصیلی فرانسه وجود دارد، که به منظور شرکت در آزمون های دانشگاهی برای افراد صادر می شود، که اگر افراد بتوانند در آن آزمون موفق شوند، می توانند ویزای خود را به ویزای بلند مدت تحصیلی تبدیل نمایند.

ویزای تحصیلی چیست

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور فرانسه

اکثر دانشگاه هایی که در کشور فرانسه فعال هستند به صورت دولتی مشغول به کار می باشند. این دانشگاه ها در مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد و متقاضیان می توانند با توجه به مقطع تحصیلی خود در یکی از این دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند. از مهم ترین و معروف ترین این دانشگاه ها می توان دانشگاه های ای ان اس پاریس، پاریس تیچ، یو پی ام سی، سنترال سوپلک، گرانوبل الپس و …  را نام برد و همچنین بیشتر این دانشگاه های از رتبه علمی بالایی در دنیا برخوردار هستند.

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های فرانسه شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور فرانسه فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته باشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین افرادی که در دروس انگلیسی، امار، ریاضی و … نمره بالاتری دارند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه برخوردار خواهند بود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور فرانسه در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های فرانسه داشتن مهارت زبان است.

پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید. شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. دانشجویان در حین تحصیل در کشور فرانسه، از 10 ساعت تا 30 ساعت در هفته به صورت پاره وقت می توانند کار کنند، البته این ساعت با توجه به مقطع تحصیلی تان تغییر خواهد کرد. دسمتمزد کارتان می توانید کمک خرج هزینه های زندگی تان شود.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور روسیه

مراحل درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

درخواست ویزای تحصیلی فرانسه مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور اروپایی روند مشابهی دارد که باید طی شود. برای دریافت روادید یک روند منظمی را باید طی کنید. اولین مرحله دریافت ویزای تحصیلی فرانسه دریافت وقت سفارت فرانسه می باشد. افراد باید به صورت غیر حضوری از طریق یکی از موسسات معتبر و یا آژانس های مسافرتی وقت سفارت این کشور را دریافت کنند و در روزی که برای آن ها معین گردید، نسبت به انجام مصاحبه حضوری در سفارت حضور پیدا کنند. افراد متقاضی باید در روز مصاحبه همه مدارک خود را برای قانع نمودن افسران سفارت به این کشور ارائه و تلاش کنند. بعد از انجام مصاحبه مسئولین سفارت به بررسی مدارک مشغول شده تا شرایط فرد متقاضی ویزای تحصیلی فرانسه را بسنجند و در صورت امکان این ویزا را برای او صادر کنند.

بسیاری از دانشگاه های معتبر کشور فرانسه با شناسایی کردن افرادی که از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند، برای آنها درخواست ادامه تحصیل در فرانسه می فرستند، تا در این کشور و در دانشگاه های آن به ادامه تحصیل بپردازند.  دریافت دعوتنامه های تحصیلی می تواند، روند دریافت ویزای فرانسه را سرعت دهد. افراد می توانند با ارائه دعوتنامه تحصیلی خود به سفارت فرانسه، ویزای تحصیلی خود را اخذ نمایند. توجه داشته باشید که دریافت دعوتنامه تحصیلی به منظور صدور صد در صدی زوادید تحصیلی فرانسه نمی باشد و تنها شرایط دریافت آن را آسان تر می کند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

هزینه اخذ روادید تحصیلی فرانسه

هزینه صدور ویزای دانشجویی فرانسه مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه فرانسه تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. این هزینه ها شامل هزینه های دریافت وقت سفارت و دریافت ویزا می باشند. لازم به ذکر است تحصیل در فرانسه نسبت به سایر کشورها بسیار مناسب می باشد. زیرا هزینه های تحصیل در اکثر دانشگاه های این کشور رایگان می باشند و نظام تحصیلی این کشور به دانشجویان اهمیت زیادی می دهد و به افرادی که در این کشور تحصیل می نمایند، تحصیلات ویژه ای اعطا می نماید.

مراحل درخواست ویزای تحصیلی دانمارک

مدت اعتبار ویزای تحصیلی فرانسه

هر گونه ویزایی که صادر می شود، دارای یک بازه زمانی مشخص می باشد. متقاضیان می توانند در آن بازه زمانی در کشور فرانسه بمانند و بعد از آن زمان مجبور هستند، که خاک فرانسه را ترک کنند و به کشور خود بازگردند. این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. اعتبار ویزاهای تحصیلی فرانسه با توجه به نوع مقطع تحصیلی که افراد در آن مشغول هستند ، متفاوت می باشد.

این زمان برای دوره لیسانس به مدت 3 سال، دو سال برای فوق لیسانس و چهار سال برای مقطع دکتری می باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. افراد می توانند با مراجعه به سفارت این کشور درخواست تمدید ویزای خود را ارائه دهند. در صورتی که این درخواست مورد پذیرش مسئولین سفارت قرار بگیرد، افراد می توانند به راحتی ویزای خود را تمدید اعتبار نمایند.

سفارت کشور فرانسه در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *