ایرانیان برای ورود به کشور کانادا باید ویزای این کشور را درافت کنند ویزای کانادا به دو صورت حضوری و مجازی صادر می شود سفارت کشور کانادا در ایران تعطیل است و شهروندان ایرانی برای دریافت ویزا باید شخصا یا از طریق نماینده قانونی به سفارت کانادا در کشورهایی مانند ترکیه مراجعه و درخواست ویزا دهند به عبارت دیگر با توجه به اتلاف زمان و هزینه برای سفر به سایر کشورها دریافت ویزای کشور کانادا به صورت آنلاین معقول تر می باشد.

[aparat id=’kGotY’]

انواع ویزای کشور کانادا

ویزای کشور کانادا به دو صورت دائمی و موقت صادر می شود.

ویزای دائم کانادا

در صورتی که یکی از اهداف ذیل را داشته باشید برای شما ویزای دائمی کانادا صادر می شود.

ویزای دائم کانادا

ویزای موقت کانادا

در صورتی که می خواهید برای مدت مشخصی در کشور کانادا اقامت داشته باشید می توانید اقدام به دریافت ویزای موقت این کشور کنید هر ساله بیش از 5 میلیون نفر از کشور کانادا دیدن می کنند به طور کلی ویزای موقت کانادا به چند دسته تقسیم می شود:

لازم به ذکر است در صورت اخذ ویزا به صورت سینگل و مولتیپل اجازه ی اقامت بیش از شش ماه در کانادا را ندارید و باید بعد از این مدت کشور را ترک کنید ویزای موقت کانادا فقط برای یک دوره معتبر است و بعد از پایان اعتبارش نمی توان از آن استفاده کرد.

اهدافی که می توان برای آن ویزای موقت کانادا دریافت کرد به شرح زیر است:

درخواست ویزای کانادا به دو صورت حضوری و مجازی صورت می گیرد.

1.     درخواست ویزای کانادا به صورت مجازی

ابتدا باید به سایت مهاجرت مراجعه کرده و برای خود یک حساب کاربری ایجاد کنید در مرحله ی بعدی مدارک مورد نیاز را باید تهیه و بعد از اسکن در اکانت خود آپلود کنید فرد متقاضی موظف به پرداخت آنلاین هزینه ی ویزای کانادا و انگشت نگاری می باشد.

در مرحله ی بعد نامه ی انگشت نگاری و تاییدیه ی ثبت نام به شماره همراه شما ارسال خواهد شد برای انگشت نگاری شخص متقاضی باید حضورا به visa application center مراجعه کند. در صورتی که از درخواست آنلاین شما یک ماه گذشته باشد و شما مراحل مربوط به انگشت نگاری را انجام نداده باشید درخواست ویزا برای شما لغو خواهد شد در ضمن هیچ گونه هزینه ای به شما پس داده نمی شود.

بعد از انجام مراحل انگشت نگاری رسیدگی به پرونده شروع خواهد شد زمان بررسی بین 4 تا 6 ماه طول می کشد.

بعد از پایان مراحل شماره پیگیری برای شخص متقاضی فرستاده می شود فرد متقاضی باید با این شماره وارد سایت VAC شده و وضعیت پرونده خود را پیگیری کند بعد از اعلام صدور ویزای کشور کانادا متقاضی یا موکل قانونی با داشتن پاسپورت به مکان انجام انگشت نگاری مراجعه کند و ویزا را دریافت کند.

2.    درخواست ویزای کانادا به صورت حضوری

در این روش فرد متقاضی باید با همراه داشتن مدارک خود به سفارت کشور کانادا در سایر کشورهای همسایه سفر کند پرداخت هزینه در سفارت های مختلف متفاوت خواهد بود به عنوان مثال در سفارت کشور ترکیه باید رسید بانکی واریز وجه تحویل داده شود ولی در کشور امارات وجه را باید به صورت نقدی پرداخت کنید بعد از انجام این مراحل درخواست شما ثبت خواهد شد و ویزای کانادا برایتان صادر خواهد شد.

شرایط تمدید ویزای کانادا

در صورتی که تصمیم به تمدید ویزای خود دارید باید قبل از تاریخ انقضای ویزایتان نسبت به تمدید آن اقدام کنید شما موظف هستید حداقل 30 روز قبل از پایان انقضای ویزای خود نسبت به تمدید ویزا اقدام کنید.

در صورت قانونی بودن دلایل تمدید ویزا شانس شما برای موفقیت در درخواست تمدید ویزا بیشتر خواهد بود.

تمدید ویزا فرآیندی زمان بر است درخواست تمدید ویزا باید 90 روز بعد از انقضای ویزا به دست CIC  برسد. در صورتی که ویزای دائم دارید باید در 5 سال در محموع 730 روز در کشور کانادا حضور داشته باشید تا اقامت دائم خود را از دست ندهید.

شرایط تمدید ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کانادا

برای دریافت وقت سفارت کانادا و اخذ ویزای کانادا نیاز به ارائه ی مدارکی دارید برخی از این مدارک به شرح ذیل است:

3.     اسناد ملکی به همراه ترجمه

4.     شناسنامه ی ترجمه شده ی تمام متقاضیان

5.     تکمیل فرم درخواست ویزا و فرم اطلاعات خانوادگی(  family information form وapplication)

6.     دو قطعه عکس رنگی به ابعاد 3.5  در 4.5 با زمینه ی سفید

7.      رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما

8.     رزرو هتل در کانادا

9.     ارائه ی دعوت نامه و مدارکی که رابطه ی خویشاوندی شما را با شخص دعوت کننده ثابت می کند.

10.کارت شناسایی و مدارک مالی فرد دعوت کننده

11.  پرینت گردش حساب سه یا شش ماه اخیر که نشان دهنده ی درآمد ماهیانه ی شخص متقاضی باشد.

12. ارائه ی نامه ی تمکن مالی به زبان انگلیسی و مهر شده توسط امور بین الملل بانک

13. اصل پاسپورت جدید و قدیم

14. کپی از تمامی صفحات گذرنامه به همراه مهر ویزای کانادا

15. ترجمه سند ازدواج زوجین

16. جهت اخذ سوپر ویزای کانادا باید مدارک اقامت دائم یا موقت فرد مقیم کانادا ارائه شود.

17. صاحبان مشاغل باید جواز کسب، پروانه نظام مهندسی، روزنامه رسمی و آخرین آگهی تغییرات را به سفارت ارائه دهند کارمندان باید نامه اشتغال به کار و سه فیش آخر حکم حقوقی یا حکم بازنشستگی را تحویل دهند.

ارائه ی تمامی مدارک باید همراه با مهر دارالترجمه و تاییدیه ی دادگستری باشد توجه داشته باشید تمامی فرم های درخواست ویزای کانادا کد دارند در صورت اختلاف این کد با دیگر صفحات با درخواست ویزای شما موافقت نخواهد شد.

ویزای کانادا از نوع تحصیلی

برای ادامه ی تحصیل در کانادا برای مدت زمان بیش از 6 ماه باید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ کنید فرد متقاضی با دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا (نامهQuack در استان کبک) می تواند برای اخذ ویزای کانادا اقدام کند. البته برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از دیپلم باید علاوه بر نامه از سوی دانشگاه نامه ای از موسسات مورد قبول اداره ی مهاجرت را هم به سفارت ارائه دهید.

موسسات آموزشی در کشور کانادا داریا کدی به نام  (Designated learning institues) یا به اختصار DLI هستند این کد باید در نامه ی تقاضای ویزای کانادا ثبت شود. اگر از طرف مدارس کشور کانادا پذیرفته شوید می توانید نسبت به دریافت ویزای دانش آموزی اقدام کنید لیست موسسه های معتبر در سایت آموزش و پروش کانادا قابل مشاهده می باشد در صورتی که فرد متقاضی کمتر از 18 سال سن داشته باشد برای تححویل نامه به اداره ی مهاجرت شخص دیگری باید برود.ایرانیانی که تصمیم به اخذ ویزای تحصیلی دارند نیازی به انجام آزمایش های پزشکی و دریافت سوء پیشینه ندارند.

بعد از اخذ ویزای تحصیلی کانادا می توانید تا پایان مدت اعتبار ویزایتان بدون محدودیت به این کشور سفر کنید برای دریافت ویزای کشور کانادا علاوه بر مدارک عنوان شده نیاز به ارائه ی مدارک دیگری به شرح ذیل می باشد:

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اثبات تمکن مالی فرد متقاضی خیلی مهم است و در صورتی که فرد متقاضی نتواند تمکن مالی خود را ثابت کند ویزای او مردود می شود هزینه ی تحصیل در سال اول بر عهده ی دانشجو بوده و او موظف است از طریق حساب بانکی یا پشتیبان به سفارت ارائه دهد.

ویزای کانادا از نوع تحصیلی

ویزای کانادا از نوع کاری

برای اینکه در کشور کانادا به کاری مشغول شوید باید از اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا ویزای کاری دریافت کنید البته شهروندان و افرادی که در این کشور اقامت دائم دارند احتیاجی به اخذ ویزای کاری ندارند. با داشتن این ویزا نمی توانید به صورت دائم در این کشور زندگی کنید در صورت اخد ویزای کاری کشور کانادا همسر و فرزندان شما می توانند با شما سفر کرده و در این کشور تحصیل و کار کنند.

یکی از شرایط دریافت ویزای کاری کانادا اخذ دعوت نامه از سوی کارفرمایی در کشور کانادا می باشد. کارفرما باید فرم استخدامی به شما دهد که نشان می دهد کارمند کانادایی برای این شغل در دسترس نیست.

اگر درخواست ویزای شغلی همراه با OPEN WORK PERMIT)) باشد دیگر نیازی به ارائه ی گواهی شغلی نیست به عبارت دیگر دریافت ویزای کانادا از طریق اجازه کار در موارد زیر صادر می شود:

1.      همراهی فرزند و همسر در مواردی خاص

2.     حضور در آزمایش های بین المللی کشور کانادا

مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری کانادا

1.      اثبات تمکن مالی برای حضور در کشور کانادا

2.     درخواست فرم مجوز کار

3.     اثبات صلاحیت کاری در کشور کانادا

4.     پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما که در آن حقوق دریافتی، عنوان و مزایای کاری شرح داده شود.

5.     تاییدیه ی اداره منابع انسانی کشور کانادا

ویزای پزشکی کشور کانادا

یکی از راه های اخذ ویزای کانادا دریافت ویزای پزشکی این کشور است چرا که کشور کانادا امروزه نیاز شدیدی به پزشک دارد پزشکانی که تصمیم دارند به کشور کانادا مهاجرت کنند می توانند از طریق Federal Skilled worker اقدام به دریافت ویزا کنند.

این ویزا برای افرادی که دارای مهارت و تخصص هستند ولی حامی ندارند ایجاد شده است پزشکان متخصص که مدرک از دانشگاه های معتبر دارند می توانند این ویزا را اخذ کنند. افراد متقاضی باید امتحانی را در رویال کالج بگذرانند و گواهی آن را ضمیمه ی پروندشان کنند.

متقاضیان دندانپزشک برای اخذ این ویزا باید 4 سال درس خود را تمام کرده و مدرک معتبر داشته باشند.

بعد از ارسال مدارک به سازمان مهاجرت کانادا به شما امتیاز داده می شود در صورت کسب امتیاز بالا ویزا به شما تعلق خواهد گرفت.

ویزای پزشکی کشور کانادا

ویزای کانادا از نوع ازدواج

این ویزا به نام اسپانسر کردن همسر شناخته می شود برای اخذ این ویزا وجود یک سری شرایط الزامی است برای مثال فرد متقاضی باید یک خویشاوند درجه یک در کشور کانادا داشته باشد و این خویشاوند باید فرد متقاضی را از نظر مالی ساپورت کند. همچنین همسر فرد متقاضی باید اقامت دائم داشته باشد یا شهروند کشور کانادا باشد. بر طبق قوانین ویزای ازدواج فرد متقاضی باید به مدت دو سال همراه همسرش زندگی کند در غیر این صورت ویزای کانادا برای او صادر نمی شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای ازدواج

به دلیل تقلب های زیادی که برای اخذ ویزای ازدواج در چند سال اخیر رخ داده است قوانین صدور این ویزا بسیار سخت است و فرد متقاضی باید مدارکی به سفارت این کشور ارائه دهد که نشان از واقعی بودن ازدواجش داشته باشد. برخی از این مدارک عبارت است از:

1.      عقد نامه

2.     شناسنامه زوجین

3.     کارت ملی مرد

4.     کارت پایان خدمت مرد

5.     مدارکی برای اثبات رابطه

6.     کپی کارت PR

7.      ارائه ی برگه ی عدم سوء پیشینه ی مرد

ویزای کانادا از نوع توریستی

ویزای توریستی کانادا برای افرادی که تصمیم دارند با هدف گردشگری به کشور کانادا سفر کنند صادر می شود افراد متقاضی با اخذ این ویزا می توانند به مدت شش ماه در کانادا اقامت داشته باشند.

هزینه ی صدور ویزای کانادا برای بزرگسالان 185 دلار و برای کودکان 110 دلار می باشد حتی در صورت رد شدن درخواست ویزا توسط سفارت هزینه به شما برگشت داده نمی شود.

سفارت کشور کانادا

بر طبق قوانین کشور کانادا مرجع صادر کننده ویزا کارگزاران دولت کانادا هستند دولت کانادا برای انجام امور کنسولگری ایرانیان سه کارگزار در شهرهای استانبول، آنکارا و ابوظبی معرفی کردند قوانین دریافت ویزا از این سه کارگزار یکسان و مطابق با قوانین کشور کانادا می باشد.

بهتر است برای اخذ ویزای کانادا به صورت حضوری به سفارت این کشور مراجعه کنید چراکه دولت کانادا با درخواست های حضوری بیشتر موافقت می کند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *