این کشور زیبا در غرب قاره اروپا واقع شده است. بلژیک از ناحیه شمال با هلند، از سمت غرب با دریای شمال، از شرق با آلمان و از ناحیه جنوب با کشورهای فرانسه و لوکزامبورگ همسایه می باشد. این کشور آب و هوای معتدل و مرطوب و پربارانی دارد و سرزمینی کم ارتفاع است که جلگه ‌ها بیش از نیمی از آن را پوشش می دهند. ویزای توریستی بلژیک در بخش ویزاهای کوتاه‌ مدت کشور بلژیک قرار دارد.

شهر بروکسل پایتخت کشور بلژیک می باشد و از دیگر شهرهای مهم آن می ‌توان به آنتورپ، گنت، شارلروآ و لیژ اشاره نمود که قدمت آنها به قرون وسطی بازمی ‌گردد. در کشور بلژیک دین رسمی وجود ندارد زیرا قانون اساسی بلژیک بر جدایی دین ازسیاست و دولت از کلیسا تاکید کرده است. کشور بلژیک جاذبه ‌های گردشگری فراوانی دارد. زیباترین آثار معماری قرون وسطایی را در شهرهای این کشور را می توانید بازدید کنید.

ویزای توریستی بلژیک

برای سفر به کشور بلژیک نیاز به ویزا دارید یعنی برگه یا مدرکی که نشان می‌ دهد که شما اجازه دارید در مدت مشخصی در این کشور اقامت داشت باشید. ویزاها در انواع مختلفی صادر می شوند که به ویزاهای کوتاه مدت و بلند مدت دسته بندی می شوند. این دو نوع ویزا خود دارای زیرمجموعه هایی هستند مانند ویزای کاری، تفریحی، نمایشگاهی، تحصیلی و تجاری. بنابراین ویزای توریستی بلژیک هم یکی از آنها محسوب می شود که با هدف سفر به بلژیک و گردشگری در این کشور جذاب اروپایی درخواست و صادر می‌ گردد. خوب است که بدانید مراحل صدور ویزای توریستی کشور بلژیک معمولا آسان ‌تر طی می‌ شود و پیچیدگی‌ های زیادی ندارد چرا که از ویزاهای کوتاه مدت بوده و مدت اعتبار چندانی ندارد.

ویزای توریستی بلژیک

مراحل اخذ ویزای توریستی بلژیک

قطعا اولین کار برای اخذ ویزای توریستی بلژیک مانند دیگر ویزاها، پر کردن فرم درخواست ویزا می باشد. بعد از آن تعیین وقت سفارت بلژیک می باشد که شما باید از طریق یکی از موسسه های معتبر اقدام نمایید. این مراکز برای شما یکی از تاریخ های اعلام شده توسط سفارت را برای شما رزرو می کنند. توجه داشته باشید وقتی که سفارت بلژیک برای هر متقاضی روزی را که تعیین می کند مختص خود شخص متقاضی است و قابل انتقال به فرد دیگر نیست و همچنین عدم حضور در وقت رزرو شده، فرد تا ۳ ماه آینده از دریافت وقت سفارت مجدد محروم می شود. بعد از بررسی های مختلف نتیجه درخواست شما مشخص می شود و به محض آماده شدن پاسخ درخواست ویزای شما، به صورت اتوماتیک با شما تماس خواهد گرفته شد.

مدارک مورد نیار جهت دریافت ویزای توریستی بلژیک

همان طور که اشاره نمودیم برای اخذ ویزای توریستی بلژیک بایستی یک سری مدارک را تهیه نمایید. از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای بلژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد. توجه داشته باشید که ترجمه رسمی این مدارک از الزامات سفارت بلژیک می باشد.

مدارک مورد نیار جهت دریافت ویزای توریستی بلژیک

دعوتنامه توریستی بلژیک

یکی از مدارک مهمی که در اخذ ویزای توریستی بلژیک می تواند تا حد بسیار زیادی در دریافت آن به شما کمک کند، دعوتنامه توریستی بلژیک می باشد. این نوع دعوتنامه از طرف یکی از دوستان، وابستگان و آشنایان تان که در این کشور زندگی می کند، ارسال می شود. قطعا دعوتنامه تضمینی برای اخذ ویزای بلژیک نیست، اما یک مدرک بسیار مهم برای اخذ ویزا می باشد. مواردی که باید در دعوتنامه درج شوند، شامل اطلاعات هویتی دعوت کننده و دعوت شده، دلایل و انگیزه های سفر به بلژیک، مدت اقامت و بلژیک باشند. در صورت لزوم فرد دعوت کننده باید در دعوتنامه درج کند که می تواند مخارج شما در سفر به کشور بلژیک را تامین کند و محل اقامت مناسبی برای شما فراهم آورد.

هزینه اخذ ویزای توریستی بلژیک

جهت اخذ ویزای توریستی بلژیک با توجه به مراحل کاری آن هزینه ای از شما دریافت خواهد شد. توجه داشته باشید که حتما قبل از ارائه درخواست ویزای توریستی از هزینه اخذ ویزا از آژانس مسافرتی معتبر یا سایت سفارت بلژیک اطلاع پیدا کنید. در حقیقت هزینه‌ ای که از شما برای صدور روادید توریستی کشور بلژیک گرفته می ‌شود، بابت مراحل بررسی تمام مدارک، اسناد و گواهی‌ های شما است که پروسه ‌ای وقت‌ گیر دارد و چه تأیید شود و چه نشود، می ‌بایست حق ‌الزحمه آن را پرداخت نمایید.

بخشی از هزینه های ویزای بلژیک مربوط به زمان مصاحبه در سفارت می باشد که به صورت آنلاین می توانید پرداخت نمایید. توجه داشته باشید که تا زمانی که هزینه مربوطه را پرداخت نکنید هیچ اقدامی برای صدور ویزا از طرف سفارت خانه برای شما انجام نخواهد شد و به همین دلیل حتی در صورت صادر نشدن و مخالفت با روادید توریستی بلژیک، باید این هزینه به طور کامل پرداخت شود.

سایر هزینه ها به صورت نقدی و از طریق مامورین خود سفارت بلژیک از شما دریافت می کنند. هم اکنون هزینه های مربوط به ویزای توریستی بلژیک برحسب یورو پرداخت می شوند. هزینه دریافت ویزای توریستی چیزی حدود 60 یورو برای افراد بزرگسال است و حدوداً 35 الی 40 یورو برای کودکان می باشد. این مبلغ برای اخذ ویزاهای دیگر کشور بلژیک متفاوت است به عنوان مثال برای ویزای کاری یا تحصیلی 180 یورو باید پرداخت شود.

بهترین زمان دریافت ویزای توریستی بلژیک

به دلیل اینکه احتمال دارد روند بررسی مدارک و صادر کردن ویزا توسط سفارت قدری طول بکشد متقاضی باید یک الی سه ماه قبل از زمان سفرتان اقدام کند تا بدون هیچ مشکلی مراحل اخذ ویزای توریستی شما طی شود. با توجه به اینکه زمان بررسی مدارک از طریق سفارت خانه بلژیک حدودا دو هفته الی 20 روز کاری زمان می برد، بنابراین اگر مشکلی نبوده و مدارک کامل و دقیق باشد با صدور ویزا شما موافقت می شود، در غیر این صورت ویزای شما ریجکت می شود و باید زمان کافی برای رفع مشکل مدارکتان را داشته باشید.

بهترین زمان دریافت ویزای توریستی بلژیک

مدت زمان اعتبار روادید توریستی بلژیک

به طور معمول ویزایی که به عنوان ویزای توریستی کشور بلژیک صادر می شود جهت سفر و بازدید از بلژیک می باشد. ویزای توریستی بلژیک چون از نوع ویزای کوتاه مدت محسوب می شود به طور معمول حدود 90 روز اعتبار دارد و تا قبل از پایان یافتن اعتبار ویزای باید کشور را ترک کنند چون پس از اتمام مهلت ویزا شما هیچگونه حقی برای سفر به کشور یا ادامه اقامت در آن نخواهید داشت.

سفارت کشور بلژیک در ایران

سفارت بلژیک در روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر آماده خدمت رسانی می باشد و شما در روند اخذ ویزای خود ی توانید در این روزها به سفارت مراجعه فرمایید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *