ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی کشور بلژیک می باشد که نوعی اقامت موقتی محسوب می شود. ویزای تحصیلی اجازه اقامت از طرف کشور بلژیک به دانشجوی پذیرفته شده در دانشگاه این کشور را می دهد. با گرفتن ویزای تحصیلی امکان تحصیل، کار و زندگی در این کشور برای دانشجویان فراهم می شود. افرادی که این نوع ویزا را دارند می توانند به مدت معینی در این کشور زندگی کنند و در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول به تحصیل شوند.

اخذ ویزای دانشجویی برای ادامه تحصیل در کشور بلژیک برای دانشجویان متقاضی الزامی می باشد. این نوع ویزا را افرادی بالای 4 سال می توانند جهت دریافتش اقدام نمایند. اولین گام برای دریافت ویزای دانشجویی بلژیک، انتخاب و درخواست نوع درست و صحیح آن است.  جهت اخذ ویزا شما می ‌توانید دو نوع درخواست ویزا داشته باشید، ویزای کوتاه مدت که حداکثر زمان آن 90 روز است و ویزای بلند مدت. برای تحصیل در کشور بلژیک باید ویزای بلند مدت درخواست دهید.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور بلژیک

برای گرفتن پذیرش ار دانشگاه های بلژیک شما باید مراحل زیر را طی کنید. در ابتدا باید آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، معرفی نامه از سوی یکی از اساتید معتبر  دانشگاهی و رزومه تحصیلی و … توسط دارالترجمه های معتبر ترجمه کنید. بعد از آن طریق سایت دانشگاه مورد نظر در کشور بلژیک فرم درخواست پذیرش را با دقت پر کنید و مدارک تان را برای آنها بفرستید. توجه داشته اشید که در این بخش حدود 100 دلار توسط دانشگاه از شما دریافت می شود تا اینکه مدارک تان مورد بررسی قرار گیرد. بعد از آن منتظر بمانید تا دانشگاه به شما پاسخ دهد. نکته ای که در این بخش حائز اهمیت است تسلط به زبان انگلیسی می باشد و همچنین افرادی که در دروس انگلیسی، امار، ریاضی و … نمره بالاتری دارند، از شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک برخوردار خواهند بود.

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور بلژیک

شرایط اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

کشور بلژیک را خیلی از دانشجویان برای ادامه تحصیل شان در نظر می گیرند زیرا این کشور به تحصیلات اهمیت ویژه ‌ای می ‌دهد. در دانشگاه‌ های این کشور بالاترین استانداردهای جهانی رعایت می ‌شود. همچنین بیشتر افرادی که ویزای تحصیلی بلژیک را دریافت می ‌کنند، در سال‌ های بعد می ‌توانند برای دریافت اقامت دائم در این کشور اقدام کنند. اگر شما نیز مایل هستید ویزای تحصیلی بلژیک را دریافت کنید و شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه‌ های این کشور آزمایش کنید، بنابراین درخواست خود را ارائه دهید.

متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی باید واجد شرایط باشند. در ابتدا باید پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه تان را دریافت کرده باشید، بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت کافی را خرج کنید. دانشجویانی که ویزای تحصیلی بلژیک را دریافت می کنند، می توانند در رشته های مختلف مانند حقوق، پزشکی، موسیقی، کامپیوتر، معماری، بهداشت و … تحصیل خود را ادامه دهند. دروس دانشگاهی بلژیک به صورت دو مقطعی تدریس می شود. آموزش ها هم به صورت عملی و هم به صورت پژوهشی صورت می گیرند.

با توجه به دانشگاه و یا موسسه ای که شما را پذیرفته است باید هزینه های تحصیل و زندگی را در نظر بگیرید، داشتن تمکن مالی برای سفارت کشور بلژیک در روند صدور ویزای تحصیلی شما بسیار با اهمیت می باشد. از دیگر شرایط ممکن تحصیل در دانشگاه های بلژیک داشتن مهارت زبان است. پیشنهاد می شود که در ارتقای دانش زبانی خود تلاش کنید تا با شرکت در آزمون های تافل یا آیلتس نمره قبولی خوبی را کسب کنید.

شرط مهمی که در اخذ ویزای تحصیلی کشور بلژیک سن شخص متقاضی می باشد، در واقع نباید فاصله زمانی زیادی بین فارغ التحصیلی تان تا پذیرش دانشگاه وجود داشته باشد. دانشجویان در حین تحصیل در کشور بلژیک، از 10 ساعت تا 30 ساعت در هفته به صورت پاره وقت می توانند کار کنند، البته این ساعت با توجه به مقطع تحصیلی تان تغییر خواهد کرد. دسمتمزد کارتان می توانید کمک خرج هزینه های زندگی تان شود.

مراحل درخواست روادید تحصیلی بلژیک

درخواست ویزای تحصیلی بلژیک مانند دیگر انواع ویزاهای این کشور روند مشابهی دارد که باید طی شود. در اولین گام این روند پرکردن فایل درخواست ویزای تحصیلی یا دانشجویی می باشد. سپس با کمک آژانس های معتبر مسافرتی وقت سفارت بلژیک دریافت کنید. در این زمان برای شما یک ایمیل جهت تایید زمان مصاحبه برای شما ارسال می شود که در این تاریخ معین شما باید در سفارت بلژیک حاضر شوید. در این روز شما باید از قبل مدارک مورد نیاز سفارت را کامل و دقیق آماده کرده باشید و تحویل دهید.

مراحل درخواست روادید تحصیلی بلژیک

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی بلژیک

هزینه اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

هزینه صدور ویزای دانشجویی بلژیک مانند سایر انواع ویزاهای این کشور از سوی وزارت امور خارجه بلژیک تعیین و توسط سفارت از متقاضیان دریافت می ‌شود. برای متقاضیانی که موفق به دریافت ویزای تحصیلی بلژیک می ‌شوند و در یکی از دانشگاه‌ های این کشور پذیرش می ‌شوند، هزینه‌ های تحصیلی چندان بالا نخواهد بود. در حقیقت تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به جز چند رشته خاص، تقریبا رایگان است. البته هزینه‌ های اقامت، خوابگاه و غذا بر عهده دانشجو خواهد بود. پایه‌ های تحصیلی در بلژیک تقریبا مشابه با ایران است و سه مقطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان برای دانش آموزان وجود دارد و پس از آن وارد دانشگاه می‌شوند.

اگر شما موفق به پذیرش در یکی از رشته ‌های پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی شدید، لازم است که در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید. علت دریافت این آزمون، بالا بودن تعداد درخواست دهندگان پذیرش در این رشته‌ ها و تأیید صلاحیت علمی داوطلبان است. بنابراین در زمان اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک، باید به یاد داشته باشید که صرف پذیرش نمی ‌تواند شما را در این رشته ‌های خاص وارد دانشگاه کند. به همین دلیل هم بسیاری از افراد به‌جای تلاش برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک و پذیرش دانشگاهی این کشور، راهی کشورهای اتریش یا آلمان می ‌شوند تا در این کشورها ادامه تحصیل دهند.

هزینه اخذ روادید تحصیلی ایتالیا

مدت اعتبار ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای دانشجویی بلژیک حدودا 3 ماه زمان می برد تا صادر شود. با این حال ویزا دانشجویی بلژیک و دیگر کشورها از ویزاهای کوتاه مدت به حساب می آیند. بنابراین این ویزا‌ می تواند به صورت سه ماهه، ۶ ماهه یا یک ساله اعتبار داشته باشد. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی با توجه به وضعیت باقی مانده تحصیل تان تمدید می شود. جهت تمدید ویزای تحصیلی این کشور باید قبل از پایان یافتن تاریخ اعتبار ویزای تان، اقدام به تمدید کنید. در صورتی که اگر 3 ماه از زمان درخواست تمدید گذشت و پاسخی دریافت نکردید به معنی خواهد بود که با درخواست شما موافقت نشده است.

سفارت کشور بلژیک در تهران

آدرس سفارت بلژیک : تهران – خیابان ولی عصر – خیابان  ‏فیاضی(فرشته) – پلاک  ‏‏۱۵۵

تلفن سفارت بلژیک : ۲۲۰۴۹۲۴۷‏، ‏۲۲۰۴۱۶۱۷‏

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *