اگر تصمیم دارید به کشور اتریش مهاجرت کنید و در این کشور شغل و درآمد مناسبی داشته باشید در ادامه ی مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات جامعی در خصوص ویزای کار ، ویزای جستجوی کار و ویزای job seeker  به شما ارائه دهیم.

درباره کشور اتریش

اتریش کشوری است با 9 ایالت و جمعیتی حدود 8700421 نفر که 21 درصد از آن را مهاجرین تشکیل داده است، پایتخت این کشور وین بوده و بیشترین جمعیت مربوط به این شهر است. اتریش حکومتی فدرال دارد و از نظر اقتصادی و تولید ناخالص ملی در سطح خوبی قرار دارد. عمده اقتصاد این کشور بر پایه ی صنایع الکترونیکی، کاغذ و چوب، صنایع فولاد، صنایع خودرو سازی می باشد.

درباره کشور اتریش

اخذ ویزای جستجوی کار اتریش

کشور اتریش برای آن دسته از افرادی که به هدف کار به این کشور مهاجرت می کنند کارتی به نام (قرمز-سفید-قرمز) صادر می کند.انتخاب شخصی که برای کار می خواهد وارد کشور اتریش شود براساس ارزیابی فردی صورت می گیرد متقاضیان می توانند از طریق این سیستم ارزیابی متوجه شوند که آیا شرایط لازم برای اخذ ویزای اتریش را دارند یا خیر. به طور کلی در صورتی که شخص متقاضی بتواند نمره ی 70 از 100 را کسب کند می تواند ویزای جستجوی کار را اخذ کند.

کارت (قرمز- سفید- قرمز)

اگر شخص بتواند بعد از گذشت شش ماه شغل مناسبی پیدا کند و در آن مشغول شود برایش کارت قرمز سفید قرمز صادر می شود شخص باید کارفرمایی داشته باشد که به او کار بدهد یا به صورت خویش فرما به کار بپردازد در این صورت می تواند اقامت کاری به دست آورد. این کارت نشان دهنده ی ویزای جست و جوی کاری اتریش است و به صورت کارت بانکی صادر می شود و در صورتی که  دارندگان قادر باشند بعد از 12 ماه از زمان صدور کارت به مدت 10 ماه شاغل باشند برایشان این کارت با علامت + صادر خواهد شد. افرادی که کارت آبی اتحادیه اروپا دارند و اعضای خانواده ی شخص می توانند کارت قرمز سفید قرمز پلاس را از ابتدا دریافت کنند.

کارت (قرمز- سفید- قرمز)

افراد واجد شرایط برای دریافت کارت قرمز سفید قرمز

کارگران ماهر محدود، کارگران متخصص و ماهر، کارگران مهم و کلیدی و فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور اتریش که با ویزای تحصیلی وارد کشور شده اند همچنین کارگران خویش فرما می توانند ویزای جست و جوی کار و کارت قرمز سفید قرمز را دریافت کنند. اما قبل از هر اقدامی در جهت اخذ ویزا باید وقت سفارت اتریش رزرو کنید.

کارگران  ماهر محدود

کارگران ماهری که در زمینه های شغلی مورد نیاز کشور اتریش تخصص دارند می توانند درخواست ویزای جست و جوی کاری را ارائه دهند. در صورتی که این افراد می خواهند از لیست مشاغل مورد نیاز کشور اتریش اطلاع پیدا کنند باید با مراجعه به وب سایت اداره ی مهاجرت اتریش اطلاعات لازم را به دست آورند موسسات مهاجرتی با داشتن مشاوران و وکلای زمینه ی مهاجرت قادر هستند اطلاعات مفیدی در مورد مشاغل مورد نیاز در اتریش در اختیار شما قرار دهند.

کارگران متخصص  و ماهر

کارگران متخصص و ماهر دسته ی دیگری از متقاضیان ویزای جست و جوی کار هستند که توانسته اند در سیستم ارزیابی نمره ی هفتاد را به دست آورند. برخی از شرایط مورد نیاز برای دریافت 70 امتیاز شرایط سنی مناسب، میزان تحصیلات فرد و تسلط به زبان انگلیسی می باشد.

کارگران متخصص  و ماهر

کارگران مهم و کلیدی

این دسته از متقاضیان اخذ ویزا جست و جوی کاری اتریش افرادی هستند که قادر به ارائه ی مدارکی دال بر توانایی و مهارت های خود نیستند برای این افراد ویزای جست و جوی کار با اعتبار یک ساله صادر خواهد شد این افراد شامل ورزشکاران ، هنرمندان و نوازندگان می شود.

فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور اتریش در صورتی که با ویزای تحصیلی وارد این کشور شده باشند و تحصیلاتشان به اتمام رسیده باشد می توانند به مدت یک سال در این کشور بمانند و به دنبال شغلی مناسب با رشته و تخصص خود باشند با داشتن ویزای جست و جوی کاری یک ساله می توانند ویزای کاری و ویزای اقامت دریافت کنند.

کارگران خویش فرما

در بین افراد متقاضی ویزای جست و جوی کار ، گروهی از افراد هستند که می خواهند برای خود کسب و کاری جدید راه اندازی کنند و تصمیم دارند به صورت خویش فرما  به کاری مشغول شوند این دسته از افراد در سیستم ارزیابی امتیاز بندی نمی شوند و به امتیاز نیازی ندارند و باید بتوانند توضیح درستی از طرح و بیزینس خود ارائه دهند.

مراحل اخذ ویزای جست و جوی کاری اتریش

برای دریافت ویزای جست و جوی اتریش باید به سفارت خانه ی اتریش بخش کنسولگری مراجعه کنید در صورتی که شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای جست و جوی کار مانند شرایط سنی مناسب، مدرک شغلی ، تحصیلی و سطح زبان خوب را داشته باشید می توانید به راحتی ویزای جست و جوی کار اتریش را دریافت کنید. در صورتی که ویزای جست و جوی کاری اتریش را دریافت کردید می توانید برای اخد کارت سفید قرمز سفید درخواست داده و اقدام به دریافت آن کنید.

شرایط دریافت ویزای جست و جوی کار اتریش

در صورتی که مدرک لیسانس یا فوق لیسانس داشته باشید در سیستم ارزیابی فردی برای شما 20 امتیاز در نظر گرفته می شود، در صورت داشتن مدرک دکترا این امتیاز به 40 خواهد رسید همچنین با داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی 10 امتیاز برای شما در نظر گرفته می شود.

با توجه به سن شخص متقاضی دریافت ویزای جست و جوی کار امتیاز او متفاوت خواهد بود:

·        شخص تا 35 سال 20 امتیاز

·        شخص تا 40 سال 15 امتیاز

·        شخص تا 45 سال 10 امتیاز دریافت خواهد کرد.

یکی دیگر از عواملی که در امتیاز دهی تاثیرگذار است شرایط شغلی و سابقه کاری شخص متقاضی است که می تواند حداکثر تا 20 امتیاز برای فرد داشته باشد در صورتی که سابقه کاری دارید به ازای هر سال 2 امتیاز به امتیازات شما اضافه خواهد شد و اگر سابقه ی کاری شما در کشور اتریش کمتر از شش ماه است به شما 10 امتیاز تعلق خواهد گرفت.

شرایط دریافت ویزای جست و جوی کار اتریش

مدت زمان اخذ ویزای جستجوی کار اتریش

به طور کلی زمان دقیقی برای دریافت ویزای جست و جوی کاری وجود ندارد ولی مدت زمان انتظار برای اخذ این ویزا به عوامل متعددی مانند تعداد متقاضیان بستگی دارد. مدت زمانی که فرصت دارید بعد از دریافت ویزای جست و جوی کار، کارفرمای خود را پیدا کنید و به کار مشغول شوید شش ماه می باشد.

شرایط کاری در اتریش

با توجه به مشکلات اشتغال و تعداد بالای افرادی که بیکار هستند کشور اتریش گزینه ی مناسبی برای کارگران و متخصصان ایرانی به حساب می آید، برای دریافت ویزای کاری اتریش باید در زمینه ی مهارتی خود حداقل مدرک لیسانس داشته باشید علاوه بر این داشتن تسلط به زبان انگلیسی هم یکی از الزامات اخذ ویزای جست و جوی کاری اتریش می باشد.

مدت زمان اخذ ویزای جستجوی کار اتریش

کاریابی در اتریش

کشور اتریش از نظر شرایط کاری در سطح خوبی قرار دارد و در حوزه های مختلف به نیروی کاری نیاز دارد مشاغلی مانند مدیریت و بازاریابی، مشاغل خدماتی و فناوری اطلاعات در کشور اتریش از رونق بالایی برخوردار است شما می توانید از طریق کارآموزی یا توریسم به کار در کشور اتریش مشغول شوید.

سازمانی به نام AMS  که به کشور اتریش وابسته است و به برای کاریابی اتریش است می تواند به شما در زمینه ی یافتن شغل کمک کند همچنین می توانید از طریق اینترنت و روزنامه ها یا آژانس های کاریابی به دنبال پیدا کردن شغل مناسب با رشته و تخصص خود  باشید.

اقامت در اتریش با اخذ ویزای جست و جوی کار

متقاضیانی که موفق به دریافت ویزای جست و جوی کاری اتریش شده اند و توانستند بعد از شش ماه کار پیدا کنند و ویزای آنان کاری شد می توانند بعد از 5 سال کار در اتریش و کسب درآمد در این کشور اقدام به دریافت اقامت دائم کنند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *