شهر تهران به عنوان مرکز استان تهران و پایتخت کشور ایران دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی گوناگونی است. تور تهران گردی از جمله موارد جذاب برای ساکنین تهران می باشد. این شهر دارای فرهنگ و آداب و رسوم مختلفی از سرتاسر ایران است. شهر تهران از زمان حکومت قاجاریه به عنوان پایتخت ایران شناخته شده است و دارای پیشینه تاریخی طولانی است. امروزه با توجه به صنعتی شدن و مدرن شدن شهر ها این شهر نیز طی چند سال گذشته به این سمت حرکت کرده است. در اینجا به تفسیر در مورد مردم و جاذبه های شهر تهران صحبت می کنیم.

راهنمای سفر به تهران

شهر تهران مساحتی بالغ بر 730 کیلومتر مربع دارد و جزء شهرهای وسیع ایران محسوب می شود. این شهر از شمال به رشته کوه های البرز و از جنوب به دشت های ورامین و شهریار منتهی مش سود. شهر تهران در حدود 8.5 میلیون نفر را در خود جای داده است درحالیکه این رقم شامل شهرهای اطراف تهران نمی باشد. شهر تهران دارای ارتفاعی در حدود 2000 متر از سطح دریا می باشد و دارای آب و هوایی کاملا متغیر است.

شهر تهران توسط رود های پرآبی از جمله رود کرج و رود دربند و رود چیتگر احاطه شده است و سد های متعددی بر روی این رود ها ساخته شده است. شهر تهران بر روی گسل های خطرناکی قرار گرفته است و در صورت فعالیت می تواند خسارات سنگینی را بر جای بگذارد.

راهنمای سفر به تهران

در شهر تهران تعداد زیادی از مهاجران را می بینید که در گذشته جهت جستجوی کار و یا تحصیل به تهران مهاجرت کرده و در این شهر ماندگار شده اند. اقوام مختلفی در این شهر یافت می شود از خراسانی و گیلکی تا عرب و آذری زبان در این شهر زندگی می کنند. اکثر مردم این شهر با یکدیگر به زبان فارسی صحبت می کنند و گویش آن ها تهرانی می باشد. آذری زبان ها قسمت عمده ای از شهر تهران را به خود اختصاص داده اند. در تور تهران گردی شرایط مختلف شهر تهران را تجربه کنید و لحظات شیرینی را ثبت خواهید کرد.

بهترین زمان سفر با تور تهران

آب و هوای شهر تهران اغلب به سختی قابل پیش بینی می باشد. چون از یک طرف به کوه های البرز و از طرف دیگر به دشت های ورامین متصل است اما اغلب آب و هوایی معتدل و مرطوب دارد. معمولا شهر تهران با توجه به ترافیک شدید و آلودگی بالا شهر مناسبی برای گردشگران نمی باشد اما اغلب در فصل بهار به خصوص در اوایل ماه فرودین به دلیل کاهش جمعیت و بهبود شرایط آلودگی در شهر تهران زمان مناسبی برای تور تهران گردی به این شهر است.

آب و هوای شهر تهران همانطور که گفته شد تاثیر گرفته از کوهستان شمالی و دشت جنوبی این شهر است. در مجموع آب و هوای این شهر معتدل و مرطوب است دارای باد های آرامی از سمت کوه های توچال می باشد. بارش ها در شهر تهران به طور میانگین سالیانه در حدود 230 میلی متر است. در مجموع شهر تهران در تابستان آب و هوایی گرم و خشک دارد و در زمستان دارای آب و هوایی سرد و مرطوب است. مناسب ترین زمان برای تور تهران گردی فصل بهار است.

بهترین زمان سفر با تور تهران

فرودگاه های شهر تهران

شهر تهران دارای 2 فرودگاه می باشد. فرودگاه مهرآباد و فرودگاه بین المللی امام خمینی این دو فرودگاه های این شهر هستند.

فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد معروف ترین فرودگاه ایران است چرا که این فرودگاه قدمت زیادی دارد و در دو دوره حکومت را به خود دیده است. این فرودگاه اولین فرودگاه شهر تهران بود. درواقع فرودگاه مهرآباد بزرگ ترین و مهم ترین فرودگاه کشور ایران است درحالیکه سالانه حدود ۱۳ میلیون مسافر از طریق آن جابجا می شوند. فرودگاه مهرآباد ۶ ترمینال مختلف دارد: ترمینال شماره ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶ . برای ورود و خروج پروازهای داخلی از ترمینال شماره ۱  ۲ استفاده می شود. ترمینال شماره ۴ فقط مخصوص خروج از تهران به سمت هر کدام از شهرهای داخلی است.

ترمینال شماره ۶ فقط مخصوص ورود به تهران از هر کدام از شهرهای داخلی است. ترمینال های ۳ و ۵ مخصوص ورود و خروچ پروازهای حج تمتع و همینطور پروازهای ورودی حج عمره است. از ترمینال شماره ۴ هم برای خروج هواپیمایی های ماهان، تابان، آسمان، کاسپین، سپاهان و اترک استفاده می شود. فرودگاه مهرآباد از جنوب به بزرگراه فتح، از شرق به بزرگراه آیت الله سعیدی و از شمال به بزرگراه لشکری منتهی می شود و با توجه به اینکه در داخل شهر تهران قرار دارد بنابراین دسترسی راحتی به هتل هل و مراکز خرید و حتی سازمان ها و نهادها دارد.

فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه امام خمینی شاهراه اصلی پروازهای بین المللی ایران می باشد. این فرودگاه در ۳۰ کیلومتری شهر تهران و در بزرگراه تهران-قم واقع شده است. فرودگاه بین المللی امام خمینی تاکنون تنها یک ترمینال فعال دارد که سالانه به طور متوسط ۸ میلیون مسافر را جابجا می کند. در این فرودگاه بیش از ۴۰ شرکت هواپیمایی معتبر حضور دارند. از جمله ایرلاین های معتبر خارجی می توان به ایرفرانس، هواپیمایی امارات، فلای دبی، لوفت هانزا، قطر ایرویز، تای ایرویز، ترکیش ایرلاینز اشاره کرد.

غذاهای محلی تهران

در شهر تهران افراد زیادی از شهرهای خود مهاجرت کرده اند و در این شهر سکونت دارند. به همین دلیل فرهنگ ‌های مختلف آنقدر باهم ادغام شده ‌اند که صحبت از غذاهای محلی این شهر کمی سخت می ‌شود. سرگنجشگی یکی از غذاهای محلی تهران است که از گوشت چرخ‌کرده، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی تهیه می‌شود. برای تهیه این غذا گوشت چرخ‌کرده را با پیاز رنده‌شده مخلوط می‌کنند.  ابتدا پیاز داغ، آب، نمک و زردچوبه به در قابلمه ریخته و سپس گلوله‌های کوچک گوشت چرخ‌کرده را به آن افزوده و کمی بعد سیب‌زمینی را که به شکل مکعب‌های بزرگ خرد شده‌اند، اضافه می‌کنیم.

بهترین جاذبه های دیدنی و تفریحی تور تهران گردی

تهران از جمله شهر های تاریخی و با قدمت ایران است. جاذبه های این شهر بیشتر مربوط به زمان دوره قاجاریه می باشد که مرکز حکومت بوده و همچنین دوره پهلوی که آثار مخصوص خود را دارد. در اینجا به تعدادی از این جاذبه ها و توضیحات مختصر از آن ها اشاره می کنیم.

بهترین جاذبه های دیدنی و تفریحی تور تهران گردی

دشت لار

دشت لار از جمله دشت های زیبا ایران بوده که در فصل بهار با توجه به شقایق های این دشت زیبایی دو چندان پیدا می کند و مکان مناسبی برای تور تهران گردی است. این دشت دارای دره، دریاچه و چشمه های بسیار زیبایی است که از دل قله دماوند سرچشمه می گیرد. این منطقه محیط مناسبی برای طبیعت گردان و ورزشکاران می باشد. این منطقه خوش آب و هوا دارای سد نیز می باشد که این محیط برای ماهیگیری نیز بسیار مورد استقبال قرار می گیرد.

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره قاجار در شهر تهران می باشد این مجموعه که به پنج عمارت بزرگ تقسیم می شود. عمارت مسعودیه در محدوده شمال حصار شاه طهماسبی تهران در عصر ناصری بنا شده است با نقش‌ مایه‌ ها و عناصری از معماری فرنگی مزین شده است.

مشهورترین مراکز خرید تهران

از جمله مهمترین جاذبه های گردشگری بازار ها و مراکز خرید شهر می باشد. شهر تهران به عنوان پایتخت ایران دارای بازار های خرید مجلل و پیشرفته ای است. معروف ترین مراکز خرید شهر تهران برای تور تهران گرردی در این بخش معرفی می کنیم. مرکز خرید تیراژه از جمله مراکز خرید بزرگ و کاربردی تهران است. مجتمع تجاری سام سنتر از جمله مراکز خرید مجلل و مدرن است که در خیابان فرشته تهران واقع شده است. مرکز خرید پالادیوم از دیگر مراکز خرید مجلل تهران شناخته می شود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *