بسیاری از دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف علاقه دارند تا در یک کشور خارجی و در یک دانشگاه معتبر خارجی تحصیلات خودشان را ادامه بدهند. برای اینکه مجوز ورود به کشور مورد نظر برای آن ها داده شود باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. دعوتنامه تحصیلی مدرکی است که در آن دانشگاه از دانشجو برای ادامه تحصیل دعوت می کند. دعوتنامه های تحصیلی باعث بالا رفتن احتمال موافقت با ویزای تحصیلی خواهد شد.

تحصیل در کشورهای خارجی

افراد زیادی علاقه دارند تحصیلات خود را در یک دانشگاه معتبر خارجی ادامه دهند و علاوه بر تحصیلات سطح بالا و با کیفیت از مزایای تحصیل رایگان نیز بهره ببرند. البته گاها تحصیل در دانشگاه های خارجی به دلیل رایگان بودن آن نیست و افراد ممکن است دلایل متفاوتی برای تحصیل خود داشته باشند. برای اینکه شما بتوانید در یک کشور خارجی تحصیل کنید لازم است تا از سفارت خانه آن کشور ویزای تحصیلی دریافت کنید. در صورتی که شما از دانشگاه مقصد دعوتنامه دانشجویی داشته باشید بدون شک تأثیر بسیار زیادی در احتمال پذیرش ویزای دانشجویی شما خواهد داشت.

کشورهای اروپایی به ایران نزدیک تر هستند و این یک امتیاز به شمار می رود. عده ای نیز کشورهای آسیای را می پسندند. بنابراین انتخاب کشوری که قرار است در آن تحصیل کنید و یا دعوتنامه تحصیلی برای شما ارسال شود، بستگی به شما دارد. از مناسب ترین و بهترین کشورهایی که دانشجویان علاقه بسیار زیادی برای تحصیل رایگان در آن و دریافت دعوتنامه تحصیلی از آن را دارند می توان به آلمان، فرانسه، کشور های اسکاندیناوی، اتریش، بلژیک، جمهوری چک، یونان، ایتالیا، اسپانیا، آرژانتین، هند، تایوان، لهستان، مالزی، نروژ، مکزیک و فنلاند اشاره کرد.

دعوتنامه چیست

به طور کلی دعوتنامه یک برگه کاغذ است که در روی آن مطالبی نوشته می شود و از یک فرد خاص و یا تعدادی از افراد برای انجام دادن کار و یا ملاقات دعوت می شود. امروزه برای دریافت ویزا یا روادید برای اکثر کشورهای خارجی داشتن یک دعوتنامه الزامی است. گاهی نیز برای دریافت ویزای یک کشور خاص دعوتنامه نیاز نیست، اما وجود آن باعث تسریع فرایند دریافت ویزا می شود و احتمال موافقت با ویزا را بالا می برد. دعوتنامه ها بر اساس نوع ویزای شما می توانند یک دعوتنامه تحصیلی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه دیدار از خویشاوندان، دعوتنامه پزشکی، دعوتنامه نمایشگاهی، دعوتنامه کاری، دعوتنامه توریستی و یا دعوتنامه تحصیلی باشند. دعوتنامه ها معمولا به صورت یک فایل پی دی اق از طرف اداره پست بین الملل ارسال می شوند.

دعوت نامه تحصیلی

امروزه یکی از مهم ترین دعوتنامه ها در اخذ ویزای هر کشور دعوتنامه تحصیلی به شمار می رود. این نوع دعوتنامه با هدف تحصیل در کشور خارجی برای افراد صادر می گردد. در صورتی که شما قصد تحصیل در یک کشور خارجی را داشته باشید نیازمند اقامت طولانی مدت در آن هستید و بنابراین شرایط دریافت ویزای تحصیلی با دیگر ویزاها متفاوت است و حساسیت بالاتری دارد. داشتن یک دعوتنامه تحصیلی از دانشگاه معتبر خارج از کشور می تواند مشکلات بسیاری در مسیر خروج از کشورتان حل کند.

مراحل دریافت دعوتنامه تحصیلی

برای اینکه شما بتوانید دعوتنامه تحصیلی و یا سایر دعوتنامه ها را به سفارت مورد نظر تحویل دهید باید یکسری اطلاعات مهم در روی آن نوشته شده باشد. مشخصات و نام فرد دعوت کننده به همراه تاریخ تولد او باید در فرم دعوتنامه به طور دقیق نوشته شود. در صورتی که دعوتنامه تحصیلی باشد، مشخصات دانشگاه دعوت کننده باید ذکر شود. اطلاعاتی همچون آدرس دقیق و شماره تماس باید در برگه دعوتنامه نوشته شده باشند. در صورتی که دعوتنامه از طرف یک شخص است باید شغل فرد مورد نظر در آن نوشته شده باشد و بیان شود که آیا فرد تابعیت آن کشور را دارد و یا مقیم آن جا است.

در ضمن اطلاعات دقیق اعضای خانواده، همچون تعداد و مشخصات هرکدام از افراد باید در دعوتنامه ذکر شوند. پس از نگارش مشخصات دعوت کننده لازم است تا در دعوتنامه تحصیلی و یا دیگر دعوتنامه ها مشخصات دعوت شونده همچون نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس، شماره تلفن، نسبت و یا ارتباط فرد دعوت شونده با دعوت کننده و هدف سفر به صورت کامل، دقیق و صادقانه نوشته شوند. دعوتنامه ها بر اساس نوعشان دارای شرایط و مشخصات خاصی نیز هستند که باید به طور دقیق بیان شوند.

مدارک مورد نیاز برای دعوتنامه تحصیلی

پس از آنکه شما از یک دانشگاه خارجی موفق به دریافت دعوتنامه تحصیلی شدید باید مدارک زیر را برای تحویل دادن به سفارت کشور مورد نظر تهیه کنید.

مشخصات دعوت نامه تحصیلی

دعوتنامه تحصیلی امروزه مختص افراد بالای 18 سال مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که وضعیت مالی خوبی دارند و می توانند هزینه تحصیل خود را پرداخت کنند می توانند کاندیدای دریافت دعوتنامه تحصیلی باشند. افرادی که از طریق دعوتنامه تحصیلی به دانشگاه ها دعوت می شوند، می توانند در دوره های کار آموزی شرکت کنند و سطح تحصیلات دانشگاهی و مهارت های شغلی خود را ارتقا دهند. جالب است بدانید که اگر شخصی به دنبال تحصیل در کشور خارجی باشد و در کشور خود دارای شغل دولتی باشد، در این صورت زمانی اجازه تحصیل در کشور خارجی برایش صادر می شود که کارفرما تایید کند و اجازه خروج وی را صادر کند.

تأثیر دعوتنامه تحصیلی در اخذ ویزا

می دانید که برای سفر به اکثر کشورها باید اقدام به دریافت ویزای آن کشور از کنسولگری و یا سفارت کنید. ویزا دارای انواع مختلفی است و نوع آن بستگی به نوع سفر شما دارد. ویزای تحصیلی که بدون شک با داشتن دعوتنامه تحصیلی اخذ آن بسیار آسان تر خواهد بود، یکی از انواع مختلف ویزا است و برای دانشجویانی که قصد تحصیل در کشورهای خارجی را دارند صادر می شود. ارزان ترین، بهترین و آسان ترین راه مهاجرت به کشورهای خارجی استفاده از ویزای تحصیلی است. به همین دلیل افراد زیادی علاقه دارند تا با دریافت دعوتنامه تحصیلی سفر خود را تضمین کنند.

اولین مدرک مورد نیاز در روند اخذ ویزای تحصیلی، دعوتنامه تحصیلی می باشد. ویزای تحصیلی کخ خود دارای شرایط مختلف می باشد که شرط اول آن پذیرش در یک دانشگاه خارجی است. افرادی که در این مسیر هستند باید بدانند که دانش زبانی خیلی مهم و مثر در صدور ویزای تحصیلی می باشد بنابراین هرچه دانش زبانی تان بیشتر باشد به نفع خودتان خواهد بود. برخی از افراد تصور می کنند با داشتن دعوت نامه تحصیلی موافقت با ویزای تحصیلی آن ها قطعی است درحالیکه دارا بودن دعوتنامه تحصیلی تنها لازمه اخذ ویزا نیست. درواقع دعوت نامه تحصیلی یک امتیاز مثبت برای مصاحبه در سفارت به شمار می رود و تا حدود بسیار بالایی باعث متقاعد کردن افسر مربوطه می کند.

نکاتی در مورد دعوت نامه تحصیلی

در صورتی که سطح علمی شما برای دریافت بورسیه تحصیلی کافی نیست و شرایط مالی کافی را برای زندگی و تحصیل در دانشگاه مورد نظر را دارید اقدام به دریافت دعوتنامه تحصیلی به صورت سهمیه آزاد کنید. در صورتی که موفق به دریافت دعوتنامه تحصیلی شوید اما سن شما کمتر از 18 سال باشد، باید رضایت نامه محضری والدین و اثبات توانایی مالی یکی از آنها را به همراه دعوتنامه تحصیلی به سفارت مورد نظر تحویل دهید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *