دعوتنامه یک نامه رسمی است که از طرف فرد برای بستگان یا افراد خانواده اش در کشور دیگر ارسال می گردد. وجود یک دعوت نامه آلمان از دوستان یا خانواده شما موجب می شود که دریافت ویزای آلمان توسط شما آسان تر صورت گیرد و موجب شود که نیازی به ارائه مدارک بیشتر نداشته باشید. کشور آلمان برای ارائه ویزا به متقاضیان خود بسیار سخت گیر می باشد بنابراین وجود دعوت نامه می تواند به روند دریافت ویزای شما بسیار کمک کند در ادامه با انواع دعوتنامه آلمان و شرایط دریافت ویزا به کمک آن آشنا می شوید.

دعوت نامه غیر رسمی صرفا برای درخواست ویزا استفاده می شود. دعوتنامه شما باید به زبان آلمانی باشد. اما اهمیتی ندارد که دست نویس یا تایپ شده باشد. همچنین فرد دعوت کننده باید آن را امضا کند. اما چنانچه دعوتنامه آلمان شما رسمی باشد برای شما یک امتیاز است زیرا نشان می دهد که فردی هزینه های سفر شما به این کشور را تقبل کرده است. دعوتنامه نیز تاریخ انقضا دارد و این مسئله مهم است که در زمان اعتبار دعوت نامه خود اقدام به سفر کنید.

شرایط دریافت دعوت نامه آلمان

در حقیقت دعوتنامه ای که برای شما ارسال می شود می تواند هر عنوان یا دلیلی داشته باشد. دقت کنید که آیا این دعوتنامه آلمان برای دعوت شما است یا اینکه شما را برای کشور آلمان ضمانت می کند. این مسئله در روند دریافت ویزا برای کشور آلمان بیسار مؤثر خواهد بود. اولین مسئله ای که با فکر کردن به دعوتنامه آلمان به فکر شما می رسد این است که دعوتنامه سریع ترین راه برای دریافت ویزای آلمان است. به این نکته دقت نمایید که ارائه دعوتنامه و تعهد نامه به معنای دریافت قطعی ویزا نیست و این مسئله صرفا سرعت دریافت ویزا را برای شما افزایش می دهد. پس ارائه دعوتنامه آلمان از طرف دوستان یا همکاران به معنای دریافت قطعی ویزای آلمان نمی باشد.

انواع دعوتنامه آلمان

برای سفر به این کشور و گرفتن ویزای این کشور راه های مختلفی وجود دارد؛ اما اقامت در این کشور نیازمند وجود دعوتنامه آلمان است. دعوت نامه ها انواع گوناگونی دارد که مهم ترین آنها می توان به دعوت نامه خویشاوندی، دعوت نامه تجاری، دعوت نامه پزشکی جهت درمان، دعوت نامه کاری، دعوت نامه نمایشگاهی و دعوت نامه تحصیلی اشاره کرد.

دعوتنامه آلمان از نوع تجاری

دعوت نامه تجاری یک فایل پی دی اف است که شرکت میزبان برای شرکت میهمان از طریق پست یا ایمیل می فرستد. ظاهر و شکل دعوت نامه تجاری هیچ اهمیتی ندارد. چیزی که سفارتخانه آلمان به آن اهمیت می دهد این است که این دعوتنامه آلمان توضیحات کاملی درباره فرد یا افراد دعوت شده و علت دعوت آن ها و همچنین مهر و تاریخ و امضای شرکت میزبان را داشته باشد.

دعوت نامه آلمان از نوع کاری

در صورتی که  کارفرمایی در کشور آلمان از رزومه کاری شما مورد توجهش قرار گیرد برای شما یک دعوت نامه رسمی ارسال می کند و شما را دعوت به کار می کند. فراموش نکنید که دعوت نامه کاری برای کارفرما کمی دوار و مهم است. چرا که کارفرما باید بتواند فرد دعوت شده را که استخدام می کند کاملا ضمانت کند و این ضمانت توسط کارفرما در کشور مقصد صورت می گیرد. به طور کلی سخت ترین دعوت نامه آلمان از نوع کاری می باشد و خیلی از افرادی که به دنبال دعوتنامه کاری هستند بعد از مدتی منصرف می شود چون هرکارفمایی به راحتی نمی پذیرد. چرا که کارفرما باید متقاضی را به صورت همه جوره ضمانت کند و هر تخلفی که متقاضی پس از ورود به کشور آلمان انجام دهد مسئولیت آن با دعوت کننده می باشد.

دعوت نامه آلمان از نوع توریستی

پرتقاضاترین دعوتنامه آلمان، دعوتنامه توریستی آلمان می باشد. دعوتنامه آلمان که به عنوان دعوت اقوام از طرف شهروندان آلمان صادر می گردد به دو شکل رسمی و غیر رسمی صادر می شود. اگر دعوت نامه آلمان که توسط خویشاوند شما برایتان ارسال می شود رسمی باشد، به این معنا است که دعوت کننده، مخارج و هزینه های سفر شما را برعهده دارد. دعوت کننده با ارائه یک تعهد نامه به سفارت آلمان هزینه های سفر خانواده خود را تقبل می کند. بعد از تعیین وقت سفارت کشور آلمان نیز بعد از بررسی شرایط و اطمینان از رابطه خویشاوندی دو طرف، پس از بررسی مدارکی مانند شناسنامه، گواهی تولد و … دعوتنامه را تأیید می کند.

دعوتنامه آلمان از نوع تجاری

دعوت نامه تجاری آلمان به منظور خرید و فروش و امور مشابه رد و بدل ارسال می گردد. در این نوع دعوتنامه آلمان، فرد دعوت کننده باید دقیقا هدف از دعوت خود و مدت آن را تعیین نماید. در بعضی موارد دعوت کنندگان هزینه های سفر فرد دعوت شده را پرداخت می کنند. چنانچه دعوت نامه شما تجاری باشد، نمی توانید برای هیچ یک از خانواده و بستگان خود را با آن درخواست ویزا کنید.

دعوت نامه آلمان از نوع نمایشگاهی

این کشور همه ساله میزبان نمایشگاه های بسیاری در سطح بین المللی است. از جمله این نمایشگاه ها می توان به نمایشگاه فرش، اتوموبیل، غذاهای گیاهی، مد و جواهرات و … اشاره کرد. به طور معمول برگزار کنندگان نمایشگاه ها از شرکت ها و افرادی که در زمینه های مرتبط در سراسر جهان به فعالیت مشغولند و کیفیت کاری قابل قبولی دارند برای شرکت در این نمایشگاه ها دعوت می کنند. از طرف برگزار کنندگان برای این افراد دعوت نامه این کشور ارسال می شود. این دعوت نامه شبیه به دعوت نامه تجاری است و قوانین کشور درباره آن تا حد زیادی سخت گیری دارند. مدت سفر و اهداف شرکت کنندگان از سفر و دعوت باید به طور دقیق در این نوع دعوتنامه آلمان ثبت شود.

دعوتنامه آلمان از نوع پزشکی

همانطور که می دانید  این کشور از نظر پزشکی در سطح بسیار بالایی قرار دارد. بسیاری از بیماران تمایل دارند برای دسترسی به امکانات بیشتر یا درمان هایی که در کشور خودشان وجود ندارد به این کشور سفر کنند. به این منظور باید مدارک بیماری برای پزشک و بیمارستان معالج ارسال شود و فرد توسط بیمارستان تایید شود. در دعوتنامه آلمان که به منظور درمان پزشکی ارسال می شود، مدت سفر و هزینه های سفر و خدمات نیز مشخص می شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ دعوتنامه آلمان

شخصی که قصد ارسال دعوتنامه آلمان را برای فرد متقاضی دارد باید اطلاعاتی از او را در متن دعوتنامه به ثبت برساند، برخی از این اطلاعات عبارتند از: نام و نام خانوادگی کامل دریافت کننده دعوتنامه، تاریخ تولد او، آدرس و شماره تلفن دقیق، نسبت خانوادگی و مدارک لازم برای اثبات آن، هدف فرد متقاضی از سفر به آلمان که نوع دعوتنامه آلمان را نیز تعیین می کند، مدت زمانی که قرار است در این کشور بماند، زمان بازگشت او به کشور مبدا و آدرس دقیق محل اقامت وی. اما در ادامه باید مدارکی هم ارائه دهند عبارتند از:

سفارت کشور آلمان در تهران

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *