اصولا شما برای سفر به انگلیس و دیگر کشور ها نیاز به ویزا یا روادید دارید. گرفتن ویزا کار چندان راحتی نیست اما یکی از کارهایی که می تواند فرآیند دریافت ویزا را برای شما تسهیل کند، ارسال دعوتنامه انگلیس از طرف دوست، خانواده، همکاران، دانشگاه و…. می باشد. به عبارت دیگر می توان گفت دعوتنامه به نوعی ضمانت کننده حضور شما در کشور انگلیس است.

دعوت نامه انگلیس

چیزی که بسیار مهم است صداقت در نوشتن دعوتنامه و ارسال آن از اهمیت بالایی برخوردار است و فردی که دعوتنامه انگلیس را برای شما می نویسد می بایست تمامی موارد نوشته شده را تضمین کند. برای مثال اگر در دعوتنامه تمامی مخارج شما را متقبل شده است باید به عنوان ضمانت مقداری پول در حساب خود داشته یا فیش حقوقی خود را تسلیم کند. در دعوتنامه انگلیس مواردی که به صورت کلی باید درج شود شامل اطلاعات کلی شناسایی فرد می شود.علاوه بر این می بایست مدت اقامت و زمان خروج فرد نیز در دعوتنامه انگلیس مشخص شود.

انواع دعوتنامه انگلیس

دعوتنامه با توجه به دلیل مسافرت فرد به انگلیس انواع مختلفی دارد. دعوت نامه ها انواع گوناگونی دارد که مهم ترین آنها می توان به دعوتنامه خویشاوندی، دعوتنامه تجاری، دعوتنامه پزشکی جهت درمان، دعوتنامه کاری، دعوتنامه نمایشگاهی و دعوتنامه تحصیلی اشاره کرد.

دعوت نامه انگلیس از نوع خانوادگی و خویشاوندی

هر سال اشخاص زیادی از طریق دعوت نامه خویشاوندی به انگلیس سفر می کنند. شهروندان انگلیس و مهاجرانی که اقامت دائم در انگلیس دارند در صورت تمکن مالی مناسب و داشتن شرایط لازم می توانند برای اعضا خانواده خود دعوتنامه انگلیس بفرستند و البته باید مسئولیت مالی و زندگی و اسکان آن ها را نیز بر عهده بگیرند. خویشاوند در انگلیس به معنی پدر و مادر، فرزند، همسر، شریک زندگی و …. است. و تنها این افراد می توانند برای شما دعوتنامه انگلیس برای اقامت دائم ارسال کنند.

دعوتنامه انگلیس از نوع کاری

افرادی که قصد دارند ویزا کاری دریافت کنند و اقامت دائم بگیرند باید این نکته را درنظر بگیرند که شرط داشتن شغل در انگستان و اخذ ویزا کاری، گذراندن حداقل یک دوره تحصیلی در انگلیس است. پس اگر در انگلیس تحصیل نکرده اید اول می بایست یک ویزا تحصیلی دریافت کرده و بعد از گذراندن دوره تحصیلی و فارغ التحصیلی، اقدام به گرفتن دعوتنامه کاری کنید. اما از طرق دیگر نیز می توان دعوتنامه انگلیس برای کار دریافت کرد.

اگر شما در آگهی استخدام پذیرفته شدید می توانید بعد مدت 4 سال کار کردن در انگلیس، برای اقامت دائم در انگلیس اقدام کنید. البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که برای دریافت دعوتنامه انگلیس اگر دارای سرمایه هستید و ایده کارآفرینی دارید راحت تر می توانید مراحل دریافت دعوتنامه انگلیس و اخذ ویزا و اقامت دائم را طی کنید. گرفتن دعوتنامه کاری، سخت ترین نوع دعوتنامه انگلیس است، چرا که فرد کارفرما با ارسال دعوتنامه انگلیس برای شما مسئولیت شما را بر عهده گرفته و هرگونه اشتباه از سمت شما عواقب سختی را برای کارفرما و حتی خود شما به دنبال دارد. شما می بایست برای دریافت دعوتنامه انگلیس کارفرما را متقاعد کنید که برای گرفتن این شغل کاملا صلاحیت دارید و وجود شما برای شان مفید خواهد بود.

دعوت نامه انگلیس از نوع تجاری

شرکتی در انگلیس برای جذب مشتری و تجارت بیشتر، از شرکت های مشابه در دیگر کشورها دعوت به حضور در انگلیس را کند. شرکت انگلیسی برای عقد قرارداد کاری یا شرکت در نمایشگاه های خاص از شرکت مهمان تقاضای حضور در انگلیس را دارد بنابراین برای آنها دعوت نامه تجاری می فرستد. اعضا شرکت مقصد ملزم به داشتن دعوت نامه تجاری هستند. افرادی که برای شرکت در یک کنگره یا همایش علمی یا تجاری و…. ثبت نام می کنند، نیاز به برگه دعوتنامه انگلیس ندارند.

دعوتنامه انگلیس از نوع نمایشگاهی

در هر کشوری در طول سال نمایشگاه ها و کنفرانس های بسیاری برپا می شود که گاهی می تواند داخلی باشد و گاهی نیز نمایشگاه به صورت بین المللی برگزار شود، که در این مورد نیاز به دریافت دعوتنامه انگلیس برای افراد شرکت کننده در نمایشگاه می باشد. دعوت نامه انگلیس برای دعوت به نمایشگاه معمولا بسته به شغل شما ارسال می شود.

در این نوع دعوت نامه از شما خواسته می شود تا برای شرکت در برگزاری یک نمایشگاه بین المللی مرتبط با شغل تان در انگلیس حضور پیدا کنید. البته باید این را در نظر داشت که در دعوت نامه برای برپایی نمایشگاه هیچ گاه از مقدار دستمزد یا هزینه سخن به میان نمی آید. البته این نوع دعوتنامه انگلیس یکی از راحت ترین نوع دعوت نامه ها را دارد حتی گاهی به منزله داشتن ویزا نیز عمل می کند. و آن به این دلیل است که عموما در دعوت نامه های نمایشگاهی لازم نیست فرد دعوت کننده مسئولیت مالی شما را برعهده بگیرد یا مقدار خاصی پول در حساب تان داشته باشید.

دعوت  نامه انگلیس از نوع تحصیلی

دانشجویان بسیاری هستند که علاقه بسیاری به تحصیل در دانشگاه های اروپا و به خصوص انگلیس را دارند. برای گرفتن دعوتنامه انگلیس برای تحصیل و دریافت ویزا تحصیلی باید شرایط خاصی از قبیل سن بالای 16 سال، اعلام پذیرش از دانشگاه انگلیسی، داشتن حداقل پس انداز برای گذراندن مراحل تحصیل و هزینه اقامت و شهریه های دانشگاه و مهم تر از همه شما باید توانایی صحبت کردن و خواندن انگلیسی داشته باشید تا بتوانید دعوت نامه انگلیسی دریافت کنید. همه موارد بالا را باید قبل از تحصیل و اخذ ویزا بررسی و انجام دهید. در انگلستان دانشگاه ها در 3 سطح طبقه بندی می شوند.

گروه اول دانشگاه های رتبه 1 تا 10 هستند که شرایط بسیار سختی برای پذیرش دارند و گذشته از آن هزینه های گزافی نیز از دانشجویان خارجی دریافت می کنند. اما رتبه علمی آن ها بسیار خوب است. دسته دیگر دانشگاه های سطح متوسط هستند که هزینه و شهریه های منصفانه ای دارند و رتبه علمی آن ها نیز چندان بد نیست و بهترین گزینه برای دریافت دعوتنامه انگلیس و گرفتن پذیرش تحصیلی می باشند. البته دسته سومی هم وجود دارد که مربوط به دانشگاه های با سطح علمی پایین انگلستان است که البته شرایط و امکانات عالی و باورنکردنی دارد که این خود دلیلی برای بالا بودن هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها است که اصلا توصیه نمی شود در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ دعوتنامه انگلیس

شخصی که قصد ارسال دعوتنامه انگلیس را برای فرد متقاضی دارد باید اطلاعاتی از او را در متن دعوتنامه به ثبت برساند، برخی از این اطلاعات عبارتند از: نام و نام خانوادگی کامل دریافت کننده دعوت نامه، تاریخ تولد او، آدرس و شماره تلفن دقیق، نسبت خانوادگی و مدارک لازم برای اثبات آن، هدف فرد متقاضی از سفر به انگلیس که نوع دعوت نامه را نیز تعیین می کند، مدت زمانی که قرار است در این کشور بماند، زمان بازگشت او به کشور مبدا و آدرس دقیق محل اقامت وی. اما در ادامه باید مدارکی هم ارائه دهند عبارتند از:

سفارت کشور انگلیس در تهران

این کشور در ایران هیچ سفارت و مرکز فعالی ندارد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *