قطر بخاطر وجود ذخایر گسترده گاز طبیعی، به عنوان ثروتمندترین کشور جهان از نظر بالا بودن درآمد سرانه شناخته می شود. زبان عربی ، زبان رسمی این کشور و واحد پول آن نیز ریال است. دولت قطر دولتی می باشد که در سال های اخیر رشد بسیاری داشته است. قصد داریم تا در این مقاله به بررسی راه و روش‌ های مهاجرت به قطر بپردازیم.

[aparat id=’Sodp9′]

آشنایی با کشور قطر

موقعیت قطر به این گونه است که در جنوب غرب قاره ی آسیا و جنوب خلیج فارس و در شرق کشور عربستان واقع شده است. کشور پادشاهی قطر از سمتی با عربستان سعودی هم مرز است و از سمت دیگر به آبهای خلیج فارس متصل است. پایتخت این کشور، شهر دوحه نام دارد. این کشور با مساحتی در حدود 11493 کیلومترمربع  از یک صحرای خشک تشکیل شده و با کشور عربستان سعودی از طریق مرز خاکی و با کشورهای عراق و کویت، بحرین، امارات و ایران از طریق مرز آبی همسایه است. اسلام تأثیر اساسی بر زندگی در قطر، در گذشته و حال داشته است. قطری ها به ریشه های خود ایمان دارند، اسلام و روابط قبیله ای و خانوادگی بسیار قوی است. اصول اسلام به کلیه جنبه های زندگی روزمره، اجتماعی و کسب و کار بستگی دارد.

اغلب ثروت بدست آمده در این کشور از طریق منابع طبیعی می باشد که این امر برای سرمایه گذاران خارجی بسیار جذاب می باشد. گاز طبيعي در این شبه جزيره نشان دهنده يک سوم از ذخائر جهان می باشد. با این حال جمعیت غیرقانونی قطر در دهه های گذشته با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است و در این میان حدود 200 هزار نفر از ساکنان این کشور  به عنوان بومیان قطر در نظر گرفته می شوند.

هزینه های زندگی در کشور قطر

قطر به علت کشوری که اقلب جمعیت آن رامهاجران تشکیل میدهد از نظر اجاره مسکن و کمبود این نوع منازل هزینه ی بالایی بر دوش فرد می اندازد. در حالی که قطر هنوز پیروی سنت های قدیمی کشور اسلامی است اما با صنعت توریستی نیز هم سو می باشد. با اینکه سرگرمی ها بیشتر محدود به صرف غذا در خارج از منزل است اما کشور قطر دارای زیبایی های طبیعی هم می باشد و اگر می خواهید از همه چیز دور شوید در آنجا همیشه صحرا و آسمان شب زیبایش را دارد. کشور قطر بعنوان وارد کننده مواد غذایی که 90% آن وارداتی است هزینه روز مره زیادی را به افراد تحمیل می کند.

شرایط و دلایل مهاجرت به قطر

امروزه بسیاری از افراد به دنبال راهی برای کسب اقامت در کشور های حوزه خلیج فارس هستند. کشور کوچک قطر بخاطر منابع عظیم نفت و گاز و استراتژی بسیار عالی خود در زمینه امور مالی به عنوان یکی از بزرگ ‌ترین مراکز بین‌ المللی برای سرمایه‌ گذاری در جهان تبدیل شده است. این امر سبب شده است که مهاجرت به قطر از طریق سرمایه گذاری افزایش پیدا کند.

انواع روش های مهاجرت به قطر

برای مهاجرت و کسب اقامت دائم یا موقت در کشور قطر نیز مانند سایر کشورها روش های گوناگونی به صورت زیر وجود دارد:

مهاجرت به قطر از طریق ثبت شرکت

با مهاجرت به قطر از طریق ثبت شرکت در این کشور می توان از مزایای بسیاری برخوردار شد . دقت داشته باشید که برای مهاجرت به قطر و ثبت شرکت در این کشور باید حتماً بیزینس پلن را ارائه داد. با مهاجرت به قطر و ثبت شرکت در این کشور افراد می توانند از مزایایی همچون آسان بودن فرآیند استخدام، پرداخت مالیات صفر بر درآمد یا کسری‌های قابل پرداخت به تأمین اجتماعی در خصوص اخذ دستمزد یا پرداخت حقوق کارمندان، پرداخت مالیات صفر یا حداکثر ۵ درصد برای هرگونه صادرات و واردات و اماکن اقامتی با کیفیت بسیار بالا و نیروی کار ارزان برخوردار بود.

ثبت شرکت در قطر از انواع زیر برخوردار می‌باشد و کسانی که خواهان مهاجرت به قطر هستند باید یکی از موارد زیر را برای ثبت دنبال کنند. برای ثبت شرکت با سهامی خاص شما نیاز به حداقل دو یا چند شریک مورد اعتماد نیاز خواهید داشت. حداقل میزان سرمایه ‌گذاری در این روش ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال قطر می‌ باشد. همچنین برای ثبت شرکت سرمایه گذاری مشترک از دو یا چند فرد برای همکاری در خصوص جلو بردن کارها استفاده می شود. این شرکت ‌ها با انجام سرمایه ‌گذاری‌ های مشترک یک نهاد متحد و بدون اشخاص حقوقی می ‌باشد.

مهاجرت به قطر از طریق خرید املاک و مستغلات

دولت قطر مجموعه ای از قوانین را وضع کرده است که اهداف تجاری و سرمایه گذاری را پوشش می دهد هدف آنها تسهیل و جذب سرمایه گذاری خارجی است، این موارد قوانینی هستند که برای کارت اقامت دائم برای خارجی ها وضع شده است. امروزه مهاجرت به قطر و سرمایه گذاری در خرید ملک و مستغلات برای اخذ اقامت این کشور کاری دشوار است چرا که اکنون اگر خانه ای را خریداری کردید باید نصف این خانه را به اسم شریک قطری خود زده و بعد از تکمیل تمام مراحل اداری آن، کل خانه را به نام خود کرد.

مهاجرت به قطر از طریق تحصیل

امروز بسیاری از جوانان تمایل به مهاجرت به کشور قطر از طریق تحصیل و اقامت در این کشور دارند و این جز از راه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مقدور نخواهد بود. درواقع انتخاب تحصیل در یک دوره کارشناسی در قطر به معنای داشتن امکان زندگی و تحصیل در یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است. این افراد بعد از به اتمام رساندن دوره تحصیلی خود در این کشور می‌توانند برای اخذ اقامت اقدام نمایند. با وجود کوچکی این کشور، تعداد دانشگاه هایی که می توانید در آن در مقطع لیسانس تحصیل کنید، از لحاظ علمی بسیار بزرگ هستند. می ‌توان برای مهاجرت به قطر به آن ها اشاره کرد. اکثر دانشگاه های قطر در شهر پایتختی دوحه یا در شهر تحصیلی، محوطه کالج تحصیل محوری که در 14 کیلومتری دوحه قرار دارد.

مهاجرت به قطر از طریق ازدواج

در صورتی که فرد تمایل دارد با یکی از شهروندان کشور قطر که توانسته اقامت دائم این کشور را بگیرد، ازدواج کند می تواند به راحتی برای مهاجرت به قطر از طریق ازدواج و زندگی در کنار همسر خود برای اخذ ویزا اقدام کند. به طور کلی، ازدواج های افراد خارجی در کشور قطر در معرض تعدادی از تشریفات و شرایط قرار دارند، که باید قبل از ازدواج نسبت به اطلاع از آنها اقدام کرد.

مهاجرت به قطر از طریق کار

افرادی که مایل به اقامت و کار در قطر هستند نخست باید ویزای کار و مجوز اقامت را به دست آورند. این در صورتی رخ می دهد که شما ابتدا یک شزکت یا کارخانه ای برای شما دعوتنامه کاری ارسال کرده باشد بعدا شما می توانید برای اخذ ویزای کاری قطر اقدام نمایید. چراکه برای کار در قطر، داشتن مجوز اقامت معتبر و ویزای کار اجباری می باشد. نقش اصلی در دریافت اجازه اقامت از طریق ویزای کاری را شرکت پذیرنده شما بازی خواهد کرد.

زیرا او باید شما را برای موقعیت هایی مثل زمانی که حساب بانکی را باز می کنید و یا زمانی که اجاره خانه در کشور را امضا می کنید، ضمانت کند. دارندگان ویزای کاری اگر حقوق 8000 ریال یا بیشتر را دریافت می کنند می توانند خانواده های خود را با خود بیاورند. آن ها باید از اجازه اقامت برای همسران و فرزندان زیر 25 سال حمایت کنند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *