مهاجرت به لهستان

راه ها و روش های مهاجرت به لهستان

نام این کشور را در بیشتر دنیا به (پول pole)، له یا لخ نیز معروف است. این کشور به لحاظ کلی کشوری ارزان و محلی مناسب برای زندگی است. می توانید برای کار، تحصیل و یا تفریح و برای مهاجرت به لهستان سفر کنید و از اقامت در آن لذت ببرید. در لهستان و تمام شهر های آن می توانید سبک های مختلف معماری را که از دوره های مختلف تاریخی به جا مانده اند ببینید که شبیه به یک موزه بزرگ تاریخ معماری اروپا و جهان است. این کشور در مسیر تاریخ تا امروز فراز و نشیب های بسیاری داشته است ولی اکنون از قدرتمند ترین اقتصاد های اروپاست. در فارسی این کشور را لَهستان یا لِهستان می گویند که بسیار شبیه تلفظ ارمنی ها یعنی Lehastan  است.

[aparat id=’Sodp9′]

معنی مهاجرت

می توان ادامه زندگی در یک کشور غریبه را  که به دلایل مختلفی روی می دهد، مهاجرت نامید. دلایل بسیار و متفاوتی هستند که افراد را مجبور به تغییر کشور و وطن خود می کنند. اگر مهاجرت به صورت دائمی باشد و اشخاص تابعیت کشور دیگری را بپذیرند می توانند از تمام حقوق شهروندی آن کشور به مثابه وطن مادری خویش بهره ببرند و در بهبود آن سرزمین نیز چون خانه اصلی خودشان کوشا باشند. چه چیزهای باعث می شود که مردم چنین تصمیمات و تغییراتی را در زندگی خود تحمل کرده و یا به دنبال آن باشند؟ پاسخ این سوال در نابسامانی های چندین کشور دنیاست و تفاوت سطح زندگی، درآمد و امنیت شغلی و آینده خود و فرزندان. دلایلی که قرن هاست ملت های زیادی را مجبور به چنین انتخاب هایی کرده است. به عنوان مثال تعداد زیادی از مردم  لهستان در زمان نه چندان دور مجبور به مهاجرت به ایران شدند که این امر باعث یک رابطه قدیمی مردمی فرهنگی میان کشور ها شده است. مردم ایران با میهمان نوازی و فرهنگ جوانمردی کهن در آن دوران میزبانانی شایسته بودند که تاریخ به خوبی این سال ها را به یاد سپرده است. می بینیم که چطور واقعیتی به نام مهاجرت حتی از نوع ناخواسته آن چه تاثیرات مهم و فراموش نشدنی در زندگی معاصر مردم دنیا دارد و تا امروز آثار آن باقی مانده است. در این سال ها بسیاری از مردم دنیا علاقمند و نیازمند به مهاجرت به لهستان هستند و می توانند در پناه رشد اقتصادی و امنیت سیاسی لهستان با بی طرفی، زندگی جدیدی را در این کشور آغاز کنند. در آینده نیز تاریخ تکرار خواهد شد و چه خوب است که همه کشور ها و حکومت هایشان بدون تعصب، رفتاری شایسته با مهاجران و پدیده مهاجرت داشته باشند.

معنی مهاجرت

بررسی مهمترین انگیزه های مهاجرت به لهستان

به سبب مختلفی هر ساله رشد مهاجرت به نقاط مختلف دنیا را شاهدیم. حتی در مواردی افرادی از کشور های پیشرفته به کشور های دیگر مهاجرت می کنند. ولی بیشترین مهاجرت از کشور های متوسط به سمت کشور های پیشرفته اتفاق می افتد. پدیده مهاجرت بستگی به سلسله اتفاقاتی دارد که در بیشتر موارد کنترل آن ها توسط مردم قابل انجام نیست و مردم مجبور به تحمل شرایطی هستند که در اثر کاستی ها و کوتاهی ها و اشتباهات دیگران اتفاق افتاده است. حتی عوامل طبیعی مثل سیل و زلزله در جهان امروز و با وجود تاسیسات فنی و مهندسی که در اختیار حکومت هاست، قابل  کنترل هستند و با مدیریت درست و مردم دوستانه می توان جلوی ضرر هایی که متوجه مردم است را گرفت. دیگر عوامل مهاجرت، مستقیم و غیر مستقیم نتیجه بحران های اقتصادی و نابسامانی عمومی در برخی کشور هاست ولی سختی هایی که برای مردم به وجود می آورند، بسیار گران و غیرقابل اندازه گیری هستند. در حقیقت چیزی که باعث رشد پدیده مهاجرت در چند سال گذشته شده است، پیشرفت بعضی کشور ها نیست. مقصر و مشوق مهاجرت، حکومت هایی هستند که در بهبود شرایط مردم عقب مانده اند که در اکثر موارد از بیشترین ثروت ها و ذخایر نفتی و منابع طبیعی و مردمی در جهان برخوردارند. به نظر می رسد که برای بسیاری از آن ها، مهاجرت توده های مردم ناراضی نه تنها مسئله نیست، بلکه در بسیاری از این کشور ها از بروز اتفاقات دامن گیر مهاجران و خروج ناراضیان از کشور هایشان خرسندند. این امر باعث شده که با بی توجهی  از مرگ و از دست رفتن سرمایه های ناچیز مهاجران که هر روزه در مسیر یافتن خانه ای بهتر پیش می آید، هیچ مسئولیت پذیری دولتی در کشور های عقب مانده وجود ندارد و همه مصائب مردم را متوجه تصمیم مردم برای کسب زندگی شایسته تری می دانند. جنگ، شرایط بد اقتصادی،  نا امنی، نبود آینده روشن، بیشترین مسبب برای رشد مهاجرت است. در این میان عده ی زیادی توانایی پرداخت مخارج تحصیل و یا زندگی را در کشور های پیشرفته دارند که آنان نیز به لحاظ آماری در جامعه مهاجران به حساب می آیند. امکانات عالی دانشگاه های کشور های پیشرفته مشوق بسیار خوبی برای تعدادی از مردم است. زندگی در قسمت های خوش آب و هوای زمین فرصت منحصر به فردیست که در یک بار زندگی هر انسانی به دنبال آن است.

تعداد کمی نیز به جهت ازدواج با یک تبعه خارجی مجبور به مهاجرت می شوند. مهم ترین دلایل مهاجرت را در میان چند خط بالا می توان یافت. مهاجرت به لهستان نیز از این قاعده مستثنا نیست و در پس دلایلی که ذکر شد هر ساله تعدادی از نقاط مختلف دنیا به لهستان مهاجرت می کنند.

برتری های مهاجرت به لهستان کدامند؟

مناسب بودن خرج زندگی به نسبت دیگر کشور های اروپا را می توان برتری مهاجرت به لهستان دانست. خرید یک خانه با کمترین پول در لهستان حتی در مرکز آن امکان پذیر است. قیمت منزل و زمین در لهستان مناسب و مقرون به صرفه است که باعث خوشحالی کسانی است که می توانند در شروع اقامت صاحب خانه در لهستان شوند. داشتن منزل در ورشو امتیاز بسیار جذابی است. از این شهر می توانید به تمام اروپا سفر و یا کار کنید. سایر مخارج زندگی در لهستان پایین و ارزان است. اگر بتوانید یا بخواهید شهروند این کشور شوید می توانید از خدمات بهداشتی و پزشکی رایگان، تحصیل رایگان در دانشگاه های سطح بالای لهستان و دیگر منافع آن کشور استفاده کنید و می توانید بدون ویزای شینگن به تمام اروپا سفر کنید. شهروندان لهستان حساب بانکی تجاری دارند و این امتیاز به آن ها اجازه می دهد با تمام تجار دنیا در ارتباط بوده و بدون محدودیت و تحریم می توانند با تمام دنیا تجارت کنند. کسانی که با هدف ایجاد و ثبت شرکت تجاری به لهستان بروند می توانند از مزایای ویژه و تسهیلات بانکی عالی استفاده کنند. برای توسعه کسب و کار تجار در لهستان معافیت های مالیاتی تا صد در صد نیز در نظر گرفته شده است که کار آفرینان شامل آن می شوند.

آیین و ضوابط تابعیت و مهاجرت به لهستان

چند ضابطه برای گرفتن تابعیت از لهستان وجود دارد که برای مهاجرت به لهستان باید آن ها را بدانید.

 • کسانی که در لهستان متولد شده اند و پدر و مادر لهستانی دارند تبعه لهستان به حساب می آیند.
 • کسانی که متولد لهستان بوده و حتی یکی از والدین آن ها تبعه لهستان هستند نیز می توانند تابعیت لهستانی اختیار کنند.
 • افرادی که با یکی از اتباع لهستان ازدواج می کنند نیز می توانند تابعیت این کشور را اخذ کنند.

 با راه های مهاجرت به لهستان آشنا شوید

با دانستن چند چیز می توانید تابعیت از این کشور بگیرید. طبق مقررات لهستان مهاجران با گذراندن یک دوره تحصیل در دانشگاهی در لهستان می توانند اقامت دائم بگیرند و کار پیدا کنند. گرفتن کار از این نظر اهمیت دارد که برای گرفتن اقامت دائم باید شاغل باشید و یا اسپانسری برای تامین مخارج یا ساپورت خود داشته باشید. با روش ازدواج و گرفتن اقامت بیشتر آشنا خواهیم شد. خرید زمین مثل یک واحد آپارتمان نیز می تواند منجر به گرفتن اقامت پس از مهاجرت به لهستان شود. خرید یک واحد تجاری یا خانگی باعث تایید قدرت و توان مالی شخص و سهولت در امر مهاجرت می شود. استخدام در شرکت های معتبر لهستانی یکی از بهترین روش های اخذ اقامت در لهستان است. برای سرمایه داران، راه اندازی و ثبت شرکت و شراکت در تجارت و اقتصاد لهستان راه پر در آمد و سریعی برای گرفتن حقوق شهروندی خود و خانواده از کشور لهستان است.

 با راه های مهاجرت به لهستان آشنا شوید

مهاجرت به لهستان از راه ازدواج چگونه است؟

در صورت ازدواج با یک تبعه کشور لهستان امور مهاجرت و اقامت شما به سرعت و بدون مشکل انجام می شود. توجه داشته باشید که کسانی که اقامت لهستان را دارند نمی توانند برای همسرشان تقاضای تابعیت کنند. برای این کار حتما یکی از طرفین باید تابعیت و ملیت لهستانی داشته باشد. در ابتدا برای همسر خارجی یک تبعه لهستان، اقامت دائم و بعد از 3 سال زندگی در لهستان برای همسر، تابعیت صادر می شود.

شروط مهاجرت از راه ازدواج

مطابق ضوابط مهاجرت در لهستان اگر کسی با اتباع این کشور ازدواج کند، در صورت تمایل می تواند تابعیت لهستانی اختیار کند. امور اداری این کار تقریبا دو سال طول می کشد و برای اعطای تابعیت معمولا باید 3 سال از ازدواج سپری شده باشد. ازدواج در لهستان شبیه به ایران ابتدا در دفاتر رسمی ثبت می شود و در صورت تمایل در اماکن مقدس نیز پیوند نمادین انجام می شود. دفاتر رسمی را  USC می خوانند.

معرفی روش مهاجرت به لهستان از راه تحصیل

با توجه به خرج کم دانشگاه های تخصصی به ویژه پزشکی در لهستان علاقمندان زیاد داخلی و خارجی دارد. امتیاز دیگر دانشگاه های لهستان برای دانشجویان بین المللی، وجود کمک خرجی نقدی و امکانات غیرنقدی و با ارزش ویژه است. یکی از این امتیازات، اعطای اقامت به محصلان آموزش عالی پس از چند ماه تحصیل و ورود به لهستان است.

شروط مهاجرت از راه تحصیل

اتباع هر کدام از کشور های اروپا می توانند بدون هیچ محدودیتی برای تحصیل به دانشگاه های لهستان بیایند و نیازی به ویزا ندارند. دانشجویان ایرانی پس از گرفتن پذیرش از دانشگاه های لهستان می توانند برای گرفتن ویزا اقدام کنند. دانشجویان خارجی در زمان تحصیل می توانند چند ساعت در هفته کار کنند تا به اندازه مخارج تحصیل و زندگی در آمد کسب کنند. با داشتن مدرک فارق التحصیلی به راحتی می توانید کار تمام وقت و در آمد بالا کسب کنید و از طریق همان کار، اقامت دائم نیز خواهید گرفت.

معرفی روش مهاجرت به لهستان از راه خرید ملک

این روش در سال های اخیر با سخت گیری هایی روبرو است ولی همچنان راه مورد علاقه بعضی از اشخاص و شرکت هایی است که به خرید ملک در لهستان و اروپا علاقه خاصی دارند. در ورشو، پایتخت لهستان هر متر ملک؛1000 یورو ارزش دارد که نسبت به دیگر کشور های اروپا بسیار مقرون به صرفه است.

شروط مهاجرت با روش خرید ملک چگونه است؟

در چند سال گذشته به سبب آن که زمین تبدیل به کالایی در دستان سودجویان نشود در بیشتر کشور های پیشرفته راه کارهای خوبی برای جلوگیری از داد و ستد سودجویان شده است. با نتیجه دادن راه کارهای اینچنینی قیمت زمین در بسیاری از کشور ها ثابت مانده یا ارزان شده است. در همین راستا دیگر شبیه به ایران یا کشور های همسایه ایران در سایر نقاط جهان دیگر زمین به عنوان یک کالای تجملی در انحصار دسته ای از سرمایه داران نیست. برای تجارت راه های بسیاری هست و در کشور های پیشرفته، تصاحب بی رحمانه ی زمین وانبوه سازی و بهره برداری از آن دیگر ابزار سود آوری نیست. می توان بهره برداری از صنعت و سرمایه گذاری را در صنایع دیگر دید. برای رفاه جامعه نرخ زمین در کشور های اروپایی به ویژه لهستان بدون تورم است و ساخت و ساز با پشتیبانی بانک ها انجام می پذیرد. خرید ملکی با ارزش 30000 یورو می تواند برای مهاجرین علاقمند تضمینی باشد برای تامین مخارج اقامتشان در لهستان ولی به خاطر خرید ملک، اقامت یا تابعیت اعطا نمی شود. این کشور بیشتر به دنبال جذب نخبگان یا سرمایه گذاری برای کار آفرینان است در صورتی که سوداگران زمین و تشویق کنندگان به سرمایه گذاری در بازار مسکن به عنوان تجارتی پرسود فقط در کشور هایی که رتبه فساد حکومت بالایی دارند هنوز پشتیبانی و دیده می شود. اگر به عنوان تضمین اقامت، ملکی در لهستان خریداری کنید تا 5 سال نمی توانید آن را بفروشید. خواهید دید که سرمایه گذاری از راه خرید ملک در کشور های مناسب زندگی، راه درستی نیست و به همین خاطر جامعه را به سمت این بازار تشویق نمی کنند. همان گونه اقدامات بلند مدت و مدیریت پاکدست شهری باعث شده است که امروز می توانید به راحتی در بهترین شهر های اروپا، خانه ای بهتر و بسیار ارزان تر در مقایسه با تهران بخرید. ما هم به شما پیشنهاد می کنیم که به خرید ملک در لهستان به عنوان راهی برای گرفتن اقامت نگاه نکنید. حتما دیده اید در کشور های همسایه ما، هجوم سرمایه گذاران با ثروت های باد آورده به سمت به اصطلاح سرمایه گذاری در بخش مسکن چه تاثیر مخربی داشته اند به جز عده معدودی از آینده نگران ثروتمند.

آشنایی با روش های مهاجرت به لهستان با کار آفرینی

از بهترین و جذاب ترین راه های مهاجرت به خصوص در کشور های اروپایی، کار آفرینی و مهاجرت با این روش است. توضیح ساده این روش یعنی سرمایه گذاری سرمایه نقدی و تخصصی به صورت ایجاد یک شرکت و تجارت نوین در لهستان. بعد از ثبت و راه اندازی شرکت و کار آفرینی برای چند شهروند لهستانی می توانید تقاضای گرفتن تابعیت را به این کشور تحویل دهید. با این روش می توان برای هر چند نفر از اعضای خانواده نیز اقامت دائمی گرفت.

آشنایی با روش های مهاجرت به لهستان با کار آفرینی

بررسی شروط مهاجرت با روش کار آفرینی

برای گرفتن اقامت و مهاجرت به لهستان با این روش نیاز به ثبت یک شرکت دراین کشور دارید که مقرراتی دارد. قبل از شروع پروژه کاری در درخواست ویزا موضوع ثبت شرکت را به اطلاع دولت لهستان برسانید و در همین درخواست کلیات اساسنامه شرکتتان را نیز تنظیم و ارائه می کنید.

 • اطلاعات آدرس کامل و واقعی محلی برای شرکت در نظر گرفته شده،
 • مشخصات مدیران و سهام داران و کارمندان شرکت،
 • خط  و مشی و تخصص شرکت،
 • حداقل سرمایه ای که برای این کار اختصاص یافته،
 • نام شرکت،
 • یک قبض تلفن مربوط به آدرس محل شرکت،

حداقل سرمایه مورد نیاز طبق قوانین کشور لهستان متفاوت است و بستگی به نوع شرکتی دارد که قرار است تأسیس شود. مناسب ترین گزینه برای شرکت، پیشنهاد ایجاد شرکت با مسئولیت محدود و شراکت محدود است. در صورت تایید این نوع شرکت چند امتیاز برای موسسان خواهد داشت. می توان با کمترین سرمایه اولیه شروع به کار کرد، دوم آن که کمترین مالیات به شرکت تعلق خواهد گرفت و سومین امتیاز در این نوع شرکت، بالا بودن درصد امکان دریافت تسهیلات و وام برای شرکت است. اقامت دائم لهستان پس از 5 سال کارکرد به اعضای شرکت اعطا خواهد شد.

از راه تخصص یا کار چگونه می توان مهاجرت به لهستان کرد؟

راه دیگری که نیازی به داشتن سرمایه نقدی ندارد کار است. اگر بتوانید در یکی از شرکت های لهستان کاری پیدا کنید می توانید اقامت و تابعیت بگیرید. برای یافتن چنین کاری نیاز به تخصص یا مدرک تحصیلی معتبر یا سابقه کار مفید و مهارت فردی دارید. در این راه باید یک دعوتنامه از شرکتی که می خواهد شما را به کار بگیرد دریافت کنید و سپس ویزای شما صادر خواهد شد.

چیزهایی که برای مهاجرت با روش تخصص یا کار نیاز دارید چیست؟

مهم ترین چیز مورد نیاز، ارسال و دریافت دعوتنامه کاری معتبر از لهستان برای کار شماست.برای شروع در این روش کارفرما در خواست کار را 3 ماه در روزنامه های داخل لهستان منتشر می کند. اگر درخواست مناسب و واجد شرایطی برای کار مورد نظر در داخل لهستان وجود نداشت و یا شخص مورد نظر به هر دلیلی پیدا یا پذیرش نشود آگهی باید به مدت 3 ماه دیگر در اتحادیه اروپا منتشر می شود. در این حالت نیز اگر متقاضی برای این کار پیدا نشود شخصی دیگر در کشور های دیگر می تواند این درخواست را بپذیرد و اگر در مصاحبه شغلی نیز پذیرفته شود آن گاه کارفرما دعوت نامه ای برای او ارسال کرده و مخارج و حقوق او را مشخص می کنند تا در صورت توافق برای دریافت ویزا اقدام کند. در این روش نیروی کار برای ورود به لهستان ویزای کار گرفته و پس از 5 سال برای گرقتن تابعیت اقدام می کند.

مخارج زندگی و مهاجرت به لهستان

بدون آن که نیازی باشد به مخارج دقیق برای مهاجرت اشاره کنیم برای آشنایی کلی شما می توانیم بگوییم که نسبت به تمام کشور های اروپا، در مسیر مهاجرت به لهستان، خرج کمتری خواهید داشت. حتی در صورت توان خوب مالی می توانید خانه خوبی برای سکونت در اول ورود خریداری کنید. با توجه به کم بودن درصد مالیات بر سرمایه و در آمد، نگران پرداخت مالیات نباشید. تحصیل خود یا فرزندانتان در بیشتر دانشگاه های لهستان رایگان است و از بهترین خدمات رایگان درمانی و پزشکی از لجظه ورود به لهستان برخوردار خواهید بود.

مخارج زندگی و مهاجرت به لهستان

 مدارک مهم برای مهاجرت به لهستان

پس از ورود به ورشو یا هر کدام از شهر های لهستان باید مدارکتان را به شهرداری ارائه دهید.

 • 4 نسخه از درخواست اقامت
 • 4 قطعه عکس پرسنلی گواهی
 • بیمه درمانی
 • کپی گذرنامه
 • دعوت نامه کاری
 • قرارداد کار
 • گواهی تایید توان مالی و در آمد و شغل
 • اجاره نامه یا سند ملک محل اقامت

بررسی اجمالی روند اخذ ویزا و مهاجرت به لهستان

تمام متقاضیان کار، اقامت و تابعیت برای دریافت ویزا و مهاجرت به لهستان باید این چند کار را انجام دهند:

 • دریافت فرم ثبت نام ویزا و تکمیل و تحویل آن به سفارت
 • گرفتن وقت سفارت
 • پیکاپ ویزا و گذرنامه

بعد از گرفتن وقت از سفارت لهستان در موعد مقرر باید مدارک را به سفارت برده و پس از ثبت نام برای اخذ ویزا آن ها را تحویل سفارت داد. در مرحله بعد که در حدود 3 هفته تا 1 ماه طول می کشد، اگر متقاضی پذیرفته شده باشد در موعدی که قرار داده شده به سفارت رفته و عملیات انگشت نگاری و دیگر کار های اداری را انجام می دهد. پس از انجام این کار مدارک برای پیکاپ آماده هستند. گاهی برای اخذ ویزای بعضی از کشورها (به دلیل تعطیلی سفارتخانه و یا کنسولگری مدنظر) ملزم به مراجعه به یک کشور واسط هستید. به این روند اصطلاحا پیکاپ گفته می شود. در کشور لهستان نیز اگر تمام شرایط لازم را برای اخذ اقامت دائم داشتید ،می توانید مراحل قانونی کارتان را با سرعت انجام داده و ویزا بگیرید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.