راه ها و روش های مهاجرت به یونان

چرایی مهاجرت به یونان را می توان در چند جمله خلاصه کرد. محبوبیت یونان از نگاه  توریستی مهمترین دلیل مسافرت به یونان است. این جاذبه ها آنقدر زیادند که علاوه بر کار و تجارت دلایل زیادی می شود برای آن شمرد. انبوه  جذابیت های بی نظیر یونان موزه ها آثار باستانی، آب‌های لاجوردی، آب و هوای معتدل و خط ساحلی زیبایش در دنیا بی نظیرند و نمی شود آن ها را ندید. صنعت حمل و نقل و دریایی باستانی و دیدنی یونان به خاطر آب هایی که قرن هاست یونان را در بر گرفته اند بسیار قدیمی، پیشرفته است و قسمت مهمی از صنایع و اقتصاد یونان را تشکیل می دهد.

[aparat id=’Sodp9′]

یونان را خانه فلاسفه و مهد دموکراسی می دانند.تمدن بیزانس و دشت المپیا و اشعار هومر و خدایان یونان هر کدام هزاران داستان برای شنیدن در خود دارند. آتن پایتخت و سالونیک، پاتراس و هراکلیون از شهرهای بزرگ یونان هستند. کسانی که برای تحصیل به دنبال کشوری نزدیک ایران هستند بهتر است بدانند که امروزه یونان را کشوری توسعه یافته و یکی از اعضای اتحادیه اروپا، ناتو، آژانس فضایی اروپا یا ESA است.

راه ها و روش های مهاجرت به یونان

مهاجرت و مفهوم آن

برداشت انسان ها از مهاجرت در رابطه با کشور های مختلف و دلایل و زمان سفر و مدت تامل در آن ها می تواند متفاوت باشد. اما در مورد همه ی مهاجران می توان یک چیز مشترک یافت. همه ی کسانی که کشور شان را ترک می کنند از وضعیت موجود ناراضی هستند و به دنبال بهبود زندگی هستند. از آن جایی که به اندازه تعداد انسان ها دلایل مختلف مهاجرت هست این پدیده هر روز پیچیده تر و بزرگ تر می شود. با داشتن اطلاعات بروز و واقعی و مشاوره های حرفه ای می توان مشکلات و هزینه های این کار را کمتر کرده و سریعتر و مطمئن تر رو به بهبود زندگی و کار و خوشحالی در جهانی تازه حرکت کرد. این حقیقت که با مهاجرت بعد از تولد برای دومین بار خانه و کشورمان را به صورت عاقلانه تری انتخاب می توان کرد، به شگفت انگیزی این پدیده می افزاید.

دسته بندی مهاجرت ها با توجه به علت آن ها

انواع مهاجرت و اهداف آن ها چیست؟ چرا مهاجرت صورت می پذیرد؟ در همه کشور ها مهاجران مدت زمانی را به عنوان شهروندان موقتی سپری می کنند. پس از گذشت زمانی که در هر کشور متفاوت و بسته به جمعیت و پیشرفت و ثروت کشور و افراد متفاوت است به انتخاب افراد و اعطای اقامت به آن ها پرداخته می شود. نیرو های متخصص، تحصیل کرده یا در جستجوی تحصیل، کارگران یا تکنیسین های فنی، دانشمندان، استادان، پژوهشگران، ورزشکاران، سرمایه داران و و و همسران خارجی اتباع، توسط مسئولین وزارت خارجه کشور ها رصد و دسته بندی می شوند و به نسبت کارآیی، ثروت و درخواست آن ها برایشان اقامت و تابعیت در نظر گرفته می شود. درصد بیشتر این افراد با چند راه مشخص که به آن ها اشاره می کنیم موفق به گرفتن اقامت و حق شهروندی می شوند.

حالا به طور مشخص در مورد یونان صحبت خواهیم کرد.

یونان در نهایت زیبایی طبیعی و معماری دیدنی است که خیلی ها با یک سفر ممکن است جذب یونان شده تصمیم بگیرند و برای همیشه در آن زندگی کنند.

مهاجرت به یونان برای متولدین در این کشور

اعطای مهاجرت برای متولدین در کشور ها همیشه مورد مناقشه بوده است و در هر کشور مقررات متفاوتی دارد. مهم ترین آبشن ها در مورد ولادت و مهاجرت مسئله احراز هویت و شرایط انتقال اوست. نکته اول در این مورد گذرنامه فرزند تازه متولد شده است.

در خصوص مهاجرت به یونان از طریق تولد مسایل مختلفی پیش روی شما قرار خواهد گرفت که باید به دقت به تمام جوانب دقت داشته باشید. در واقع مسائلی از قبیل احراز تابعیت نوزادی که متولد می شود تا شرایط انتقال آن. اگر مادر وی در طول دوران بارداری و همینطور زمان تولد فرزند در یونان سکونت داشته باشد در صورت تمایل والدین، فرزند متولد شده در یونان از شهروندان این کشور محسوب می شود. در بندی دیگر از مقررات مهاجرت در یونان، پدر باید در زمان تولد از دسته شهروندان یونان محسوب شود. اگر هیچ کدام از والدین تابعیت یونانی نداشته ولی مقیم قانونی یونان باشند مهم آنست که زوجین 5 سال قبل از به دنیا آمد فرزند خود در یونان زندگی کرده اند یا نه. تمام مقررات و ضوابط مهاجرت و تابعیت فرزندان در یونان وابسته به سه ضابطه هستند که در بالا ذکر شد. در صورت احراز این سه شرط فرزند گذرنامه یونانی دریافت می کند. البته در موارد انگشت شمار نوع دیگر تابعیت به نام تابعیت تبعی وجود دارد که برای افراد زیر 18 سالی است که به سرپرستی پذیرفته می شوند.

مهاجرت به یونان به علت ازدواج

مهاجرت به یونان به علت ازدواج از جمله راه هایی هستند که خواسته و ناخواسته باعث سفر مردم به سمت یونان می شود. کسانی که با یک شهروند یونانی ازدواج می کنند می توانند تابعیت این کشور را بگیرند. مراسم ازدواج در یونان نیز به دو صورت ثبت در دفتر و هم با آداب مذهبی برگذار می شود. طی چند هفته کارهای اداری این نوع مراسم انجام می شود و گواهی های لازم ثبت شده و طرفین می توانند برای کارهای مهاجرت اقدام کنند. معمولا یک کشیش یا شهردار ازدواج را انجام می دهد تا قانونی باشد. در مجموع برای کسانی که همسرشان یونانی است مشکلی برای گرفتن اقامت وجود ندارد و زوجین بعد از گذراندن بوروکراسی معمول ، می توانند زندگی جدیدشان شروع کنند.

ادامه تحصیل با مهاجرت به یونان چگونه است؟

بیشتر داوطلبان مهاجرت تحصیلی جوانان هستند که در ابتدای راه زندگی با انتخاب راه تحصیل می توانند آینده بهتری رقم بزنند. در بحث انتخاب کشور های صاحب علم و سطح آموزشی بالا فاکتور مهم دیگری نیز هست که هزینه زندگی و تحصیل است. فاصله کشور مورد نظر از ایران و توانایی اقتصادی خانواده برای فرستادن فرزندشان برای تحصیل تایین کننده هستند. می توان گفت که بورس های تحصیلی یونان برای تعداد زیادی از دانشجویان از این دست می تواند کار گشا باشد. زبان انگلیسی زبان اصلی تحصیل در یونان است و در مقاطع کارشناسی نیز دروس با زمان رسمی کشور تدریس می شود. با شرایط سخت اقتصادی که یونان در چند سال اخیر به آن دچار بوده است هنوز سطح علمی دانشگاه های یونان عالی است و دانشگاه های آن جزو معتبرترین دانشگاه های دنیا محسوب می شوند. به همین دلیل داشتن مدرک زبان انگلیسی بسیار مهم است. مدت تحصیل در مقاطع لیسانس 3 الی 4 سال ، فوق لیسانس دو سال و برای اخذ دکترا 3 سال است. دانشگاه های خصوصی بسیار معتبری نیز در یونان فعال هستند که شهریه آن ها را می توانید به روز از طریق وبگاه های آن ها جستجو کنید. تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی آموزش عالی در یونان رایگان و با کمک های دولتی به دانشجویان انجام می پذیرد.

ادامه تحصیل با مهاجرت به یونان چگونه است؟

کار، اولین راه برای مهاجرت به یونان

با راه کارهایی که دولت یونان به تازگی در پیش گرفته است، یافتن کار برای ایرانیان در کشور یونان با مشکلات مهاجرت که وجود دارد کمی سخت شده است. شرایط job offer راه تقریبا غیرممکنی برای کارجویان است ولی برای اطلاع به طور خلاصه به آن اشاره می کنیم. در کشور های اروپایی شرکت هایی که نیاز به نیروی کار دارند در صورتی می توانند از نیروی های کار خارجی استفاده کنند که قبل از استخدام آن ها برای آن کار چند ماه در اروپا آگهی کار به چاپ رسانند. در صورتی که شخصی برای آن کار در اروپا یافت نشد باید همان کار را برای خارج از اروپا به چاپ برسانند. کارجویان ایرانی در صورتی که در آن پروسه کسی برای کار در آن شرکت ها داوطلب نبود می توانند کار مورد نظر را به دست آورند. مشخص است که حتی در صورت داشتن تخصص و علاقه کار فرمای یونانی برای دادن کار به ایرانیان، هنوز موانع زیادی برای کار فرما وجود دارد و معمولا داوطلب هر شغلی در اروپا وجود دارد. لذا این شیوه یافتن کار را می توان جزو گزینه های قابل دسترس به حساب نیاورد و صرفا آشنایی با آن برای کار جویان کافی است. در جواب به گزینه های که در جهت مخالف کار یابی ایرانیان در اروپا وجود دارد، کار جویان ایرانی هیچ  پشتیبانی حکومتی و رایزنی فعالی برای اجبار بازار کار اروپا به جذب ایرانیان ندارند. در صورتی که یونان و دیگر کشور های اروپا هر ساله حجم زیادی از سرمایه های ایرانیان را با راه های مختلف جذب می کنند، متاسفانه هنوز بازار کار یونان برای ایرانیان سهم روشنی در نظر نگرفته اند.

روش بهتر یافتن کار برای مهاجرت به یونان

کارجویان ایرانی بهتر می دانند که با job offer نمی توانند در اروپا کار پیدا کنند. به دلایلی که همه می دانیم در حقیقت job offer یک راه برای حذف کارجویان ایرانی و عدم موفقیت مردم ایران در بازار کار اروپاست. ویزای 6 ماهه که یونان به هر مسافری اعطا می کند نیازی به گذشتن از موانع خاص ندارد و نمی شود کسی را از آن مستثنا کرد. ایرانیان می توانند با گرفتن ویزای 6 ماهه وارد یونان شده و به دنبال کار بگردند. کسانی که بر انگلیسی تسلط دارند و یا مهارت فنی و سابقه کار دارند می توانند به سرعت کار پیدا کنند. حقوق پرداختی در یونان می تواند خانواده را نیز تامین کند و بعد از چند ماه می توانید به بردن خانواده به یونان اقدام کنید.

مهاجرت به یونان و گرفتن ویزای کار

در این بخش به معرفی ویزای نوع D می پردازیم. آنانی که پیشنهاد کاری دریافت کرده اند و رزومه آن ها توسط شرکتی تایید شده باشد می توانند از این ویزا استفاده کنند. در صورت گرفتن این ویزا می توانید خانواده تان را به یونان برده و برایشان اقامت بگیرید. این ویزا 5 تا 5 سال اعتبار دارد و در صورتی که توسط دولت یونان پتانسیل قابل قبول باشید ویزایتان تمدید می شود.

برای مهاجرت به یونان چه مدارکی احتیاج است؟

پس از دریافت ویزای کار بقیه مدارک را باید ارسال کنید. گذرنامه و کپی تمام صفحات آن و دو قطعه عکس لازم خواهید داشت. گواهی سلامت و یک گواهی بهداشتی نیز نیاز است. اجاره نامه یا مدرک مالکیت محلی که در آن اقامت دارید نیز برای ارائه به اداره مهاجرت یونان مورد نیاز است.

برای مهاجرت به یونان چه مدارکی احتیاج است؟

معرفی روش مهاجرت به یونان از راه خرید ملک

برای موفقیت در مهاجرت از راه خرید زمین اصول هر کشور را باید رعایت کرد. وقتی تصمیم به خرید ملکی در یونان می گیرید می توانید در دسته سرمایه گذاران برای گرفتن مهاجرت اقدام کنید. خرید ملک می تواند شما را در مهاجرت از راه سرمایه گذاری یاری کند. بهترین راه در یونان مشارکت در یک خرید ده ساله است. مثلا می توانید در ساخت هتل یا مجموعه های آپارتمانی ده ساله سهام بخرید. در این کشور بعد از سرمایه گذاری شخص می تواند برای اعضای خانواده خود نیز اقامت دریافت کند. در آبشن های دیگر از همین راه برای مهاجرت دو متقاضی می توانند هر کدام 50 درصد از سهام زمینی را خریداری کنند و پس از این کار دو خانواده می توانند اقامت یونان را دریافت نماییند. این روش در بند مالیات مشترک قرار می گیرد. در این راه بعد از خرید ملک خریداران الزامی به استفاده از محل خریداری شده را ندارند و می توانیم از ملکمان بنا به انتخاب های پیش رو هر استفاده ای که بهتر است بکنیم.

صرف در دست داشتن اقامت در این کشور، به معنی داشتن اجازه کار نیست ولی می توانند سرمایه گذاری کنند و شرکت تاسیس کنند  یا ملک بخرند. در سرمایه گذاری فوایدی هست مثل آن که در این روش از دریافت مالیات خبری نیست. فایده دیگر زمان کم انجام امور است. قرارداد های سرمایه گذاری در 15 روز ثبت و رسمس می شوند و اجازه اقامت در یک ماه صادر می شود و می شود گفت مثل سایر کشور ها گرفتن مهاجرت با تمکن مالی و انتقال سرمایه بسیار راحت تر از هر راهی است. استفاده از سیستم درمانی و پزشکی پیشرفته یونان برای مهاجران مزیت به حساب می آید. سفر به کشور های عضو شینگن نیز برای دارندگان اقامت یونان مزیت دیگری است. با داشتن ویزای اقامت یونان تقریبا از تمام حقوق شهروندی مساوی با شهروندان یونان برخوردار هستید.

آشنایی با مهاجرت به یونان از راه کار آفرینی

کار آفرینی از روش های محبوب است که در یونان نیز مورد تایید است. از بهترین گزینه ها برای کار در یونان متوجه دانشجویان و فارق التحصیلان گردشگری است. این افراد می توانند در هتل ها و مراکز تفریحی متعدد یونان مشغول به کار شوند. یونان با جاذبه های متنوع توریستی پر است از مراکز تفریحی رنگارنگ و ناگفته پیداست که این صنعت با حضور جهانگردان مشتاق ایرانی به تفریح رشد بسیار کرده است. برای یافتن کار در یکی از این مراکز ابتدا با افتتاح حساب بانکی با سپرده قابل قبول می توان شروع کرد. سپس فرم های مربوط را تکمیل و ارسال می کنید. بعد از گرفتن جواب از کار فرمایان در کشور یونان برایتان قرار مصاحبه تایین می شود. در این نوع مصاحبه ها باید آشنایی کامل با کار در کشور یونان داشته باشید و از قبل اطلاعات مفیدی را جمع کنید تا موفق شوید.

ویزای تحصیلی و گواهی نامه های مورد نیاز برای مهاجرت به یونان

کشور یونان برای ادامه تحصیل دانش پژوهان ویزای تحصلیلی و تحصیل رایگان در اختیار مهاجران قرار می دهد. گواهی نداشتن سوء پیشینه برای مهاجرت تحصیلی لازم است. در یونان این گزینه در بیشتر عنوان های مهاجرت قید شده است. مدارک تخصصی که احتیاج است ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی است. گواهی سلامت و پشتوانه مالی و داشتن حساب با سپرده قابل قبول، گذرنامه و مدارک شناسایی دیگر چیز هایی است که نیاز است. اگر دارای شغل مهم اداری دولتی هستید باید مدارک مربوط به سابقه کاری به اداره مهاجرت ارائه شود.

ویزای تحصیلی و گواهی نامه های مورد نیاز برای مهاجرت به یونان

اقامت از راه ازدواج در یونان

بهتر است بدانید که سند ازدواج در کشور یونان تا 6 ماه بعد تاریخ صدور اعتبار دارد و در صورتی که اشخاص در طول شش ماه نامزد خود را به عقد دائم در نیاورند نیاز به فراهم سازی مدارک جدید خواهد بود. طبق ضوابط کشور یونان اگر شخصی با یک شهروند این کشور ازدواج کند می تواند اقامت دائم بگیرد. به شرطی که سه سال از اقامتش در یونان گذشته باشد و دو سال از ازدواج، می توان اقامت دائم دریافت داشت. یعنی در مجموع بعد از 5 سال گذشت ازدواج می توان اقامت گرفت. کسی که می خواهد همسری اختیار کند ضروری است که بتواند تمکن مالی مناسبش را ثابت کند.

اسناد مورد نیاز برای ازدواج در یونان

مهاجرت آسان به یونان برای متولدین در یونان

در کشور یونان برای صدور تابعیت و اسناد متولدین در یونان سختی وجود ندارد. تمام کسانی که در این کشور به دنیا می آیند می توانند اقامت و تابعیت از یونان دریافت کنند. برای مهاجرت به یونان از طریق تولد تکمیل گواهی در ثبت احوال و قید نام و نام خانوادگی و همینطور ساعت و تاریخ محل ولادت کافی است. نام و محل اقامت گذر و همینطور وضعیت اقامت مادر نیز برای ثبت ضروری است. پس از تایید مقامات شهرداری می توان برای فرزندان مدارک گرفت. خانواده هایی که فرزندانشان در یونان به دنیا می آیند نیاز به ارائه مدارک ازدواج دارند. برای مثال پس از آزمایش دی.ان.ای اگر فرزند با پدر همخوانی اما با مادر همخوانی نداشته باشد و پدر تابعیت یونان را داشته باشد، فرزند می تواند پس از 5 سال مقیم یونان به حساب می آید. این موضوع در خصوص رابطه مادری نیز صدق می کند. دیگر آن که برای مهاجرت به این کشور از راه تولد این است که در یونان ارائه تابعیت با سیستم خونی به صورت فرعی و از سیستم خاک به صورت اصلی است. در واقع فقط از راه رابطه خونی می توان وارد یونان شد و برای تبدیل وضعیت اقامت موقت به دائم نیز نیاز به اقامت 5 ساله در خاک یونان است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *