اوکراین یکی از کشورهای زیبای اروپایی با جاذبه‌ های گردشگری منحصر به فردی است که در سال‌های اخیر مورد توجه گردشگران بسیاری قرار گرفته است. در این مقاله در خصوص کشور اوکراین صحبت می کنیم، با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور اوکراین

قدمت زندگی در این کشور به دوران نوسنگی باز می گردد که ساکنانی از جمله کیمری ها، سکاها، سرمتی ها و سکاها داشته است. بعدها یونانیان، رومیان و امپراطوری شرقی در اوایل قرن 6 میلادی در این سرزمین حکومت کردند. با شروع جنگ جهانی دوم این کشور به اشغال آلمان در آمد ودر سال 1991 کشوری مستقل اعلام شد. در زمان شوروی، اقتصاد اوکراین دومین اقتصاد بزرگ اتحاد جماهیر شوروی بود و یک بخش صنعتی و کشاورزی مهم به حساب می‌آمد. پس از فروپاشی شوروی اقتصاد اوکراین با مشکلات زیادی روبه رو شد و فقر و تورم به اوج خود رسید، به طوری که شاخص رشد اقتصادی این کشور به منفی 22% رسید. بخش گسترده ای از تاریخ کشور اوکراین را موسیقی تشکیل می دهد، از موسیقی بومی سنتی گرفته تا موسیقی هایی که در سطح بین الملل مطرح هستند. در سال 1994 با انتخاب لئونید کوچما به عنوان رئیس جمهور تغییرات زیادی در اقتصاد این کشور صورت گرفت و حتی واحد پول این کشور به گریونا تغییر پیدا کرد، و این تغییرات نتایج مثبت و خوبی را در پی داشت. در سال 2004 با انتخاب نخست وزیر ویکتور یانوکوویچ به عنوان رئیس جمهور نارضایتی مردم با انقلابی به نام انقلاب نارنجی صورت گرفت.

اوکراین کشوری در اروپای شرقی که میان رودخانه های دنیپر، سورسکی و دنیستر و بوگ جنوبی واقع شده است و در انتها به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می شود. کشور اوکراین با کشورهای زیادی مرز مشترک دارد، اوکراین از شمال با بلاروس، از شرق با روسیه و از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان نیز همسایه است. اوکراین مساحتی که دارد بالغ بر 603628 کیلومتر مربع می باشد و حدود 42 میلیون نفر در آن زندگی می کنند. اوکراین با مساحتی که دارد چهل و چهارمین کشور بزرگ جهان به شمار می رود. حدود 8000 معدن از 90 کانی ارزشمند در خاک اوکراین قرار گرفته است. این کشور از زمین‌ های حاصلخیز تشکیل شده‌ است که از میان آن ‌ها رودخانه‌ هایی چون دنیپر، سورسکی دونتس، دنیستر و بوگ جنوبی عبور می کنند و به دریای سیاه و دریای کوچک آزوف منتهی می ریزند. در جنوب غربی کشور اوکراین در مرز با رومانی دلتای رود دانوب قرار گرفته‌ است. رشته کوه‌ های کارپات متعلق به این کشور می ‌باشد که بلندترین کوه آن، کوه هورلا است که 2.061 متر ارتفاع دارد. شهر کیف، پایتخت کشور اوکراین می باشد. این شهر بزرگ ترین شهر اوکراین به حساب می آید. فرهنگ و معماری اتحاد جماهیر شوروی و اروپا نماد شهر کیفت است. این شهر سرسبز ترکیبی از درختان باشکوه و پارک‌هایی است که یادآور خاطرات جنگ جهانی دوم هستند. کیف به نوعی مرکز فرهنگی، هنری، سیاسی، اقتصادی و علمی اوکراین نیز به شمار می رود و زادگاه بزرگان و دانشمندان زیادی بوده است. برای سفر به اوکراین نیاز به ویزا و دریافت وقت سفارت اوکراین دارید.

آشنایی با کشور اوکراین

فرهنگ و زبان مردم اوکراین

زبان رسمی این کشور اوکراینی است، این زبان تلفیقی از روسی و اوکراینی بوده که از گروه زبان های اسلاو شرقی می باشد. عبارت دیگر لغات مورد استفاده در زبان اوکراینی بیشتر بر گرفته از زبان لهستانی است ولی دستور زبان آن به مانند زبان روسی است. الفبای زبان اوکراینی مانند زبان روسی سیریلیک هستند و تفاوت میان این دو خیلی کم است. تا سال 988 میلادی مردم اوکراین مانند بسیاری از مردم اروپا بت ‌پرست بودند ولی با پذیرش آئین مسیحیت از سوی پرنس ولادیمیر این کشور نیز مسیحی شد. در سال 1054 میلادی به دنبال تکفیر متقابل پاپ روم و پاتریارک بیزانس، مذهب ارتدوکس توسط پاتریارک بیزانس به وجود آمد و کشورهای زیادی از جمله اوکراین پیرو ارتدوکس شدند، به همین دلیل بیشتر مردم اوکراین تابع کلیسای ارتدوکس هستند و تعداد اندکی تابع کلیسای کاتولیک می ‌باشند. علاوه بر ارتدوکسها و کاتولیک‌ ها، پیروان مذهب پروتستان و برخی فرقه های مسیحی دیگر نیز در کشور اوکراین وجود دارند. یهودیان هم تعدادی از آنها هستند.

موسیقی در فرهنگ کشور اوکراین جایگاه ویژه ای دارد از موسیقی بومی سنتی تا موسیقی کلاسیک و مدرن راک بسیار ارزشمند هستند، کشور اوکراین محل زندگی موسیقی ‌دان‌های بزرگ و بین المللی مانند چایکوفسکی و اوکان الزی بوده است. مردم اوکراین همواره به رقص های محلی که در جشن های زیادی از جمله کریمس ، عید پاک ، عید گلریزانو عید ایوانا اجرا می کنند، شهرت دارند. مردم این کشور برای مهمانان خود احترام زیادی قائل بوده و مهمان نواز هستند. آنها به کسانی که علاقه دارند آب سرد تعارف نمی کنند چون بر این باورند باعث سردی در رابطه شان می شود.

فرهنگ و زبان مردم اوکراین

فرودگاه های کشور اوکراین

فرودگاه های این کشور عبارتند از: فرودگاه بین المللی بوریسپیل، فرودگاه بین‌ المللی دنیپروپتروفسک ، فرودگاه بین ‌المللی لیو دانیلو هالیتسکی، فرودگاه بین‌ المللی خارکوف ، فرودگاه بین ‌المللی سیمفروپول ، فرودگاه بین ‌المللی دونتسک، فرودگاه بین‌ المللی کریویی ریه، فرودگاه بین‌ المللی ایوان-فرانکیوسک، فرودگاه بین ‌المللی لوانز، فرودگاه کیف ژولیانی، فرودگاه بین ‌المللی زاپروژیا، فرودگاه میکولائیف، فرودگاه بین‌ المللی اودسا، فرودگاه بین ‌المللی چرنیوتسی. دفتر مرکزی فرودگاه کشوری اکراین در شهر کیف قرار دارد.

فرودگاه بین المللی بوریسپیل

فرودگاه بین المللی بوریسپیل در سال 1959 ساخته شد. این فرودگاه به عنوان بزرگ ترین فرودگاه بین المللی در اوکراین شناخته می شود. فرودگاه بین المللی بوریسپیل در 29 کیلومتری قسمت شرقی شهر کیف، پایتخت اوکراین واقع شده است. این فرودگاه یکی از بزرگ ترین فرودگاه های اروپای شرقی به حساب می آید و سالانه بیش از 6 میلیون مسافر را جا به جا می کند.

فرودگاه بین المللی کیف ژولیانی

فرودگاه بین المللی کیف ژولیانی که به آن فرودگاه کیف نیز می گویند. این فرودگاه به عنوان دومین فروگاه بین المللی اوکراین شناخته می شود. فرودگاه بین المللی کیف ژولیانی دومین فرودگاه پررفت و آمد این کشور محسوب می شود. فرودگاه مدنظر در 9 کیلومتری شهر کیف و در نزدیکی منطقه ژولیانی واقع شده است.

آب و هوای کشور اوکراین

کشور اوکراین آب و هوای معتدل قاره ‌ای دارد. ولی در سواحل جنوبی کریمه شرایط آب و هوایی مدیترانه‌ ای برقرار است. سفر به کشور اوکراین در تمام طول سال امکان‌ پذیر است اما بهترین زمان سفر به اوکراین، فصل بهار و پاییز می باشد.

آب و هوای کشور اوکراین

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور اوکراین

در رتبه بندی سازمان جهانی گردشگری، اوکراین از نظر تعداد گردشگران جایگاه هشتم را از آن خود کرده ‌است. همچنین عجایب هفت‌ گانه اوکراین از اصلی ‌ترین جاذبه‌ های گردشگری این کشور می ‌باشند که از هفت بنای تاریخی و فرهنگی تشکیل شده ‌است و شهرهای مهم توریستی آن کریمه، کیف و خارکف هستند.

میدان استقلال

این میدان در شهر کیف قرار دارد، میدان استقلال مرکز وقایع تاریخی و سیاسی زیادی در اوکراین بوده است، از جمله انقلاب نارنجی که در سال 2004 رخ داد. می توانید در کنار تماشای مجسمه اصلی از فروشگاه های اطراف خرید کنید. در نزدیکی میدان هم کافه و رستوران های بسیاری وجود داره که برای استراحت کردن مناسب هستند.

میدان استقلال

پارک آبی ژوراسیک

این پارک در پاتخت اوکراین قرار دارد. در پارک آبی ژورایسک 14 سرسره آبی با شیب های متفاوت آرام و شدید، دو استخر، 3 رودخانه وحشی و یک زمین برای بازی بچه ها ساخته شده است.

سالن اپرا اودسا

شهر اودسا به شهر موسیقی شناخته شده است و موسیقی نمادی از این شهر می باشد. از این رو یکی از جاذبه های دیدنی این شهر سالن تئاتر ملی و اپرا است که به منظور برگزاری کنسرت های موسیقی ساخته شده است. قدمت این سالن متعلق به قرن نوزدهم می باشد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *