تانزانیا کشوری در شرق قاره آفریقا قرار گرفته است و مانند اغلب کشورهای آفریقایی اقتصاد آن بر پایه کشاورزی و صادرات آن استوار است. برای آشنایی بیشتر با این کشور با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور تانزانیا

نام کشور تانزانیا واژه‌ ای مرکب از تانگانیکا و زنگبار است. این دو کشور در سال 1964 میلادی با یکدیگر متحد شده و جمهوری تانزانیا را تشکیل دادند. بازرگانان عرب نخستین بار در سال 700 میلادی در این منطقه شروع به تشکیل مستعمره کردند. پرتغالی ‌ها در 1500 میلادی به مناطق ساحلی این ناحیه رسیدند و تا قرن 17 کنترل منطقهٔ تانزانیای کنونی را در دست داشتند. پس از آن سلطان عمان بر این منطقه مسلط شد. مناطقی که اکنون روآندا و بوروندی نامیده می‌شوند به انضمام تانگانیکا به مستعمرات شرق آفریقای آلمان بدل شدند. بعد از جنگ جهانی اول قیومیت منطقه از طرف جامعه ملل به بریتانیا واگذار شد. زنگبار از عمان اعلام استقلال کرد و تحت الحمایگی بریتانیا را پذیرفت. تانگانیکا در 1961 از بریتانیا اعلام استقلال کرد، دو ملت در 1964 با یکدیگر ادغام شده و جمهوری متحد تانگانیکا و زنگبار را تشکیل دادند، شش ماه بعد نام این جمهوری به تانزانیا تغییر یافت.

آشنایی با کشور تانزانیا

کشور تانزانیا در قنواحی شرقی آفریقا قرار گرفته است و با کشورهای کنیا، روآندا، بوروندی، زامبیا، مالاوی و موزامبیک مرز مشترک دارد و همچنین در شرق کشور تانزانیا در دریاچه تانگانیکا با کنگو و در شمال در دریاچه ویکتوریا با اوگاندامرز آبی دارد. کشور تانزانیا جمعیتی  بالغ بر بیش از 55 میلیون نفر دارد. پایتخت رسمی کشور تانزانیا از شهر ساحلی و بزرگ دارالسلام به شهر دودوما منتقل شده است. با این حال دارالسلام هنوز پایتخت تجاری و مقر بسیاری از نهادهای حکومتی کشور می باشد و بندری مهم برای تانزانیا و همسایگان محصور در خشکی او می باشد. از شهرهای مهم دیگر این کشور می‌ توان به آروشا، امبیا، موانزا، موروگور و زنگبار اشاره نمود.

بیشتر بخش های تانزانیا از یک فلات با پوشش گیاهی بوته ‌زار و علفزار تشکیل شده که در شمال به ناحیه آتشفشانی کلیمانجارو، در شرق به دریاچه تانگانیکا، و در جنوب به زمین ‌های مرتفع، محدود می‌ شود. کشور تانزانیا از بزرگ ترین تولیدکنندگان ماهی در شرق آفریقا به شمار می رود. ماهی از سواحل دریا و آب ‌های داخلی، به خصوص دریاچه‌ های ویکتوریا و تانگانیکا و نیاسا، صید می شوند. کشور تانزانیا دارای منابع معدنی فراوانی مانند طلا، الماس، فسفات، زغال سنگ، آهن، اورانیوم، نیکل، کروم، پلاتین و قلع می باشد. استخراج و صادرات گاز طبیعی هم در دهه های اخیر افزایش یافته است. این کشور همچنین سومین تولیدکننده بزرگ طلا در آفریقا پس از آفریقای جنوبی و غنا می باشد. بخش صنعت عمدتا محدود به فرآوری محصولات کشاورزی و تولید کالاهای مصرفی است.

آشنایی با کشور تانزانیا

فرهنگ و زبان مردم تانزانیا

دین اسلام، مسیحیت و آئین‌ های بومی، سه دین اصلی کشور تانزانیا می باشد که هرکدام حدودا یک ‌سوم از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده‌ اند. با توجه به تعدد گویش ها کشور تانزانیا زبان رسمی ندارد اما سواحیلی زبان ملی دوفاکتو و عاملی برای وحدت ملی در کشور شده است. اگرچه در آموزش عالی و متوسطه و دادگاه ‌های عالی اغلب از انگلیسی استفاده می ‌شود. مردم کشور تانزانیا از لحاظ فرهنگی از ایرانی ها و اعراب عمانی تاثیرات بسیاری گرفته اند. وجود تعداد زیادی از کلمات فارسی همچون شاه و کاکا و غیره در زبان سواحیلی که یکی از زبان های رسمی این کشور است، نشان دهنده روابط دو فرهنگ است. در خلال سال ‌های پایانی قرن سوم هجری تا اوایل قرن چهارم، گروه‌هایی از خانواده ‌های شیرازی به زنگبار مهاجرت کردند. هنوز هم پس از گذشت قرن ‌ها در زنگبار، اصل و نسب شیرازی به نوعی نجیب زادگی به حساب می آید.

بر اساس سیاست ‌های رسمی زبانی تانزانیا اعلام شد، سواحیلی زبان عرصه اجتماعی و سیاسی کشور و آموزش ابتدایی و آموزش بزرگسالان است. انگلیسی زبان آموزش متوسطه، دانشگاه‌ ها، فناوری و دادگاه‌ های عالی می باشد. اگرچه دولت بریتانیا از کاربرد انگلیسی در تانزانیا پشتیبانی مالی می‌ کند، اما استفاده از این زبان در دهه‌ های اخیر کمتر شده است. پیش‌ تر در دانشگاه‌ های تانزانیا معمولا دانشجویان با یکدیگر انگلیسی صحبت می ‌کردند اما امروزه خارج از کلاس درس فقط از سواحیلی استفاده می ‌شود و حتی در کلاس‌ های دانشگاه‌ ها و دبیرستان‌ ها هم استفاده از ترکیبی از سواحیلی و انگلیسی کاملا رایج می باشد. از دیگر زبان های کشور می ‌توان به زبان ‌های هندی، بویژه گجراتی، زبان پرتغالی اشاره کرد که هر دو توسط سیاهان موزامبیکی و گوان ‌ها استفاده می‌ شود و در سطح محدودتری زبان فرانسوی در همسایگی رواندا، بوروندی و کنگو اشاره کرد.

فرهنگ و زبان مردم تانزانیا

آب و هوای کشور تانزانیا

با توحه به شرایط جغرافیایی که کشور تانزانیا دارد این کشور کمی پایین تر از خط استوا واقع شده است و همین خود دلیلی است تا آب و هوایی استوایی در این کشور بجریان داشته باشد، به طور متوسط در این کشور بارش باران وجود دارد و از ماه مارس شروع می شود.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور تانزانیا

کوه مرو

این کوه که در پارک ملی آروشا قرار دارد و به عنوان پنجمین کوه بزرگ قاره آفریقا و دومین کوه مرتفع کشور تانزانیا به شمار می رود. دامنه های سرسبز این کوه، درست در بالای دشت های حاصل خیز تانزانیا قرار گرفته است. فضای اطراف این کوه ها را جنگل های سر سبز پوشیده شده است. این مرکز زیستگاه گونه نادر دیگری هم هست، مانند پلنگ های وحشی در کوه مرو سکونت می کنند.

کوه مرو

قلعه زنگبار

قدیمی ترین بنای شهر زنگبار و یکی از محبوب ترین جاذبه های دیدنی این منطقه، قلعه زنگبار به شمار می آید. این قلعه با دیوارهای نارنجی کم رنگش، توسط اعراب عمانی و بعد از تصرف این جزیره از دست پرتقالی ها احداث شده است. قلعه قدیمی در طول تاریخ کاربری های زیادی داشته است. اینجا زمانی زندان بود و زمانی هم به عنوان زمین بازی تنیس مورد استفاده قرار می گرفت.

کوه کلیمانجارو

یکی از جاذبه های برتر در کشور تانزانیا، پارک ملی و کوه کلیمانجارو می باشد که بلندترین قله کوه آفریقا شناخته می شود. بر خلاف دیگر پارک ها در شمال تانزانیا،  کوه کلیمانجارو را می توان در هر زمان در طول فصل خشک صعود کرد، اگر چه بهترین دوره  از اواخر ماه ژوئن تا اکتبر است. کلیمانجارو، یکی از معروف ترین میراث جهانی یونسکو محسوب می شود. این کوه، خانه حیواناتی چون بوفالو، پلنگ، میمون، فیل ها و نژاد نیوزیلند است.

منطقه حفاظت شده انگورونگورو

این منطقه واقع در بین سرنگتی و دریاچه Manyara قرار دارد، در منطقه حفاظت شده انگورونگورو منطقه معروف آتشفشانی دهانه انگورونگورو است که یکی از محبوب ترین مناطق حیات وحش تانزانیا می باشد. این دهانه آتشفشانی دارای یک منبع دائمی آب  است که به تساوی پخش شده است و باعث شده همه نوع از حیوانات  در این منطقه به جای مهاجرت باقی بمانند و زندگی کنند.

Olduvai یک منطقه مهم باستان شناسی جمجمه و قطعات استخوانی باستانی است که اطلاعات ضروری در مورد انسان های اولیه کشف شده است. انگورونگورو دهانه بزرگ ترین دهانه باستانی دست نخورده در جهان است، که نزدیک به سه میلیون سال قدمت دارد. این آتشفشان انگورونگورو یکی از بلندترین کوه های جهان بود قبل از آن که منفجر شود و سقوط کند. هزاران حیوان وحشی را می توان در کف دهانه، از جمله شیر، فیل ها، کرگدن، آهو تامسون، و گاومیش دید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *