تایوان

کشور تایوان توانسته فرهنگ منحصر به فرد خود را حفظ کند و آن را توسعه دهد. این کشور جذابیت هایش برای گردشگرانش در هر قشری بسیار زیادتر کرده است.

آشنایی با کشور تایوان

در سال 1590 میلادی پرتغالی ها این جزیره را کشف کردند و آنجا را فورموزا نام نهادند که به معنای زیبا را می دهد. این جزیره طی سالیان در دست کشورهایی که قصد توسعه مستعمرات خود را داشتند بسیار گشته است و حتی هلندی ها در جنوب و اسپانیایی ها در شمال، قلعه هایی را در این جزیره بنا نهادند که هنوز هم برخی از آن ها پابرجا باقی مانده اند. از بین تمامی این کشورها، هلندی ها بیشترین مدت زمان بیشتری در این کشور را حضور داشتند. کشور تایوان یا همان چین تایپه که نام رسمی ‌اش جمهوری چین است، این کشور در شرق آسیا قرار دارد که از جزایر تایوان، پنگو، کینمن، ماتسو و همچنین تعدادی جزیره کوچک در سواحل شرقی سرزمین اصلی تشکیل شده است. این کشور تنها مرزهای آبی دارد و از غرب با جمهوری خلق چین، از شمال شرق با ژاپن و از جنوب با کشور فیلیپین مرز مشترک دارد. این کشور دارای 36.190 کیلومتر مربع مساحت دارد که حدود 24 میلیون نفر در آنجا زندگی می کنند. کشور تایوان عضو سازمان تجارت جهانی و سازمان اقتصادی آسیا اقیانوسیه می باشد و از اقتصاد صنعتی پیشرفته ‌ای برخوردار است. این کشور با در اختیار داشتن نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا و فناوری صنعتی پیشرفته، نقش مهمی را در اقتصاد جهانی دارد و از نظر شاخص ‌های آزادی بیان، مراقبت سلامتی، آموزش همگانی و آزادی اقتصادی در رده‌ های بالای دنیا قرار گرفته است.

آشنایی با کشور تایوان

کشور تایوان از نظر مساحت جغرافیایی کشوری کوچک به محسوب می شود اما تایپه، پایتخت این کشور یکی از غنی ترین منابع بصری تاریخ این جزیره زیبا نیز می باشد. شهر تایپه، پایتخت و بزرگ ترین شهر کشور تایوان است. تایپه ترکیبی از طبیعت، فرهنگ، تاریخ و مدرنیته در کنار هم است از این رو جذابیت های بسیاری دارد که می تواند گردشگران را شگفت زده کند. شهر تایپه زندگی مدرن خود را کنار اصالت فرهنگ غنی به نمایش گذاشته است و با داشتن معابد کهن، جشنواره های سنتی چینی و طبیعت زیبا باعث شده تا این روزها به یکی از انتخاب های گردشگران حرفه ای تبدیل شود. از مهم ترین شهرهای کشور تایوان می توان به شهر تای چونگ و شهر تای نان اشاره نمود. شهر تای چونگ در بخش مرکزی و غرب جزیره تایوان قرار گرفته است. جمعیت 2.6 میلیونی تای چونگ باعث شده این شهر را به عنوان سومین شهر بزرگ جزیره بعد از تایپه و کائوسیونگ تبدیل بشناسند. شهر تای نان یکی از شهرهای ساحل جنوب غربی تایوان و از قدیمی ترین شهر این کشور به شمار می رود. شهری مدرن با آثار تاریخی بسیار زیاد که به شهر ققنوس مشهور می باشد. زندگی مدرن در کنار معابد، ساختمان های تاریخی و طبیعت زیبا، رنگ و بویی ویژه به این شهر داده است. از نظر اقتصادی، معمولا همگان در جهان تایوان را معمولا با کامپیوتر و قطعات آن، پلاستیک، منسوجات، لوازم الکترونیکی و فلزات و به تازگی با صنعت گردشگریش می شناسند.

فرهنگ و زبان مردم تایوان

بیش از چهار پنجم مردم تایوان از قوم هان هستند که بین قرن هفتم تا نهم میلادی به این جزیره مهاجرت کردند. پس از آن از قرن دوازدهم میلادی مالایایی‌ ها و اقوام فوکیئن و کوانگ تونگ به این جزیره آمدند. نژاد مردم آن 84 درصد تایوانی و 14 درصد نیز چینی می ‌باشند، همچنین دین مردم تایوان، مخلوطی از بودایی، آیین کنفیسیوسی و تائویست و نیز مسیحی هستند. حدود اندکی از مردم تایوان، مسلمان هستند و در سال‌های اخیر اسلام در این جزیره رو به رشد بوده است. زبان رسمی تایوانی ‌ها، زبان ماندارین است. زبان‌ های تایوانی و زبان هاکا نیز از دیگر زبان های رایج این کشور می باشد.

فرهنگ و زبان مردم تایوان

آب و هوای کشور تایوان

کشور تایوان دارای آب و هوای منطقه حاره و نیمه حاره می باشد . با توجه به اینکه اطراف تایوان را دریا در بر گرفته، این منطقه تحت تاثیرات بادهای موسمی دریایی قرار داشته و آب و هوای مطلوبی دارد و هیچ اثری از سرمای سخت و شدید زمستان و گرمای سوزان تابستان در این جزیره دیده نمی شود. دمای متوسط هوا در سال در سراسر این کشور به غیر از مناطق کوهستانی حدود 22 درجه سانتیگراد می باشد.

غذاهای مشهور کشور تایوان

درباره غذاهای تایوانی همواره یک مسئله بسیار معروف است و آن این است که شما نمی دانید قرار است چه چیزی را میل کنید در واقع شما نمی دانید که غذایی را که برایتان آورده اند از چه موادی تشکیل شده و چگونه پخته شده است اما، تنها چیزی که می توانید از آن اطمینان داشته باشید این است که این غذاها، طعمی فوق العاده دارند.

نودل بیف: نودل بیف یکی از محبوب ترین غذاهای تایوان است که هر سرآشپزی آرزو دارد عنوان بهترین نودل بیف را از آن کرده است.

گوآ بائو: گوآ بائو نوعی همبرگر تایوانی محسوب می شود. در این همبرگر از گوشت، بادام زمینی و ترشی کلم چینی استفاده می شود.

تیان بولا: این غذا از ماهی تهیه می شود که به شکل و اندازه های مختلفی خرد و سرخ می شوند. این ماهی ها را بعد از سرخ شدن در آب گوشت می پزند و با سس قهوه ای سرو می کنند.

اسپرینگ رول بخارپز: اسپرینگ رول ها غذای محبوب جشن ها و فستیوال های تایوانی هستند که با مواد مختلفی پر می شوند.

غذاهای مشهور کشور تایوان

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور تایوان

امروزه در کنار شهرهای مدرن و آینده گرا در تایوان، این کشور هنوز هم پارک های ملی، طبیعت و میراث معتبر و اولیه خود را در اختیار دارد.

معابد فو گوئِنگ شان

پایگاه یک جنبش مذهبی بین المللی بودایی چینی در میان این معبد عظیم قرار دارد و امروزه درب آن به روی بازدید کنندگانش باز است. این جنبش به ترویج دارما یعنی برقراری توازن میان فرد و جهان پرداخته است. بخشی از صومعه این مکان برای عموم باز است و به دنبال مکانی برای آموزش شاخه ای از مذهب بودایی با نام پیور لَند بودیسم می باشد.

معابد فو گوئِنگ شان

روستای رنگین کمان

این روستا توسط هنرمندی به نام هوانگ یونگ فو و در قرن بیستم احداث شد. این هنرمند که قبلا یک سرباز جنگی بوده است، از اوایل دوران کودکی خود همواره توانایی ها و مهارت هایش را به نمایش قرار می داد. روستای محل زندگی او در معرض تخریب قرار گرفته بود و بدین ترتیب او به هدف حفظ این مکان، شروع به نقاشی بر روی آن کرد. کار وی به خوبی نتیجه داد و تا جایی که امروزه این محل به یک مکان مشهور برای جذب گردشگران تبدیل شده است.

پارک ملی یوشان

این پارک که در محدوده کوهستان مرکزی این منطقه واثع شده است، بر اساس بلندترین قله همین منطقه یعنی یوشان عنوان گرفته است. این پارک ملی مملو از قله های مرتفع، دره های عمیق و باریک، گردنه های سرسبز و باشکوه و صخره های با شیب بسیار تند است. به دلیل موقعیت مکانی نسبتا دور دست آن، این پارک همچنان طبیعت خارق العاده و دست نخورده خود را حفظ کرده است. با وجود اینکه این پارک فاصله زیادی تا پایتخت تایوان یعنی شهر تایپه دارد اما هر ساله میلیون ها توریست به آنجا می روند و از طبیعت آن لذت می برند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.