صربستان یکی از کشورهای اروپایی است که جاذبه‌ های آن تابحال آنگونه که باید برای گردشگران ایرانی شناخته شده نبود. اما با لغو ویزای این کشور برای ایرانیان، فرصت مناسبی برای هموطنانمان بوجود آمده که بتوانند سفری به این کشور اروپایی داشته باشند.

آشنایی با کشور صربستان

کشور صربستان به همراه مقدونیه، مونته ‌نگرو و بوسنی و هرزگوین از سال 1389 میلادی  تحت سلطه امپراطوری عثمانی قرار گرفت و بعد از 4 سده در سال 1912 میلادی به دنبال جنگ کوزوو به آزادی دست پیدا کرد و از آن پس به‌ عنوان یکی از جمهوری‌ های سه‌ گانه، همراه با کرواسی و اسلوونی، پادشاهی یوگسلاوی را تشکیل داد که این حکومت نیز تا سال 1945 میلادی و به قدرت رسیدن تیتو ادامه داشت. مهاجرت صرب ها به سوی مناطق غربی ‌تر به دنبال ورود ترک‌ های عثمانی صورت گرفت و اصولا اولین هسته‌ های تداخل و تلفیق در جهت یوگسلاوی کنونی از همین زمان شروع شد. کشور صربستان با نام رسمی جمهوری صربستان، یک کشور محاط در خشکی در مرکز جنوب خاوری اروپا می باشد که بخش جنوبی جلگه پانونی و جنوب شبه ‌جزیره بالکان را فرا گرفته ‌است. کشور صربستان با مجارستان از شمال، رومانی و بلغارستان از شرق، جمهوری مقدونیه و مونته ‌نگرو از جنوب، کرواسی و بوسنی و هرزگوین از غرب مرز مشترک دارد.

صربستان به ۲۹ ناحیه علاوه بر شهر بلگراد تقسیم شده ‌است. ناحیه‌ها و شهر بلگراد نیز به چندین شهر تقسیم شده‌ اند. صربستان دو استان خودمختار دارد: کوزوو و متوهیا در جنوب، و ویوودینا در شمال صربستان. کوزوو اعلان استقلال کرده‌ است، اما کماکان زیر نظر نمایندگان موقت سازمان ملل اداره می ‌شود. کوزوو در سال 2008 با وجود مخالفت بلگراد اعلان استقلال کرد. آن بخش از صربستان که نه در کوزوو قرار دارد و نه در وویوودینا، صربستان مرکزی نام گرفت. صربستان مرکزی بر خلاف دو استان خودمختار، بعنوان یک تقسیم کشوری به‌ شمار نمی ‌آید و حکومت محلی جداگانه ‌ای ندارد. آنچنان که می ‌توان صربستان مرکزی را یک صربستان سره و کامل دانست. شهر بلگراد پایتخت این کشور است. این شهر که در حد فاصل رودخانه ‌های دانوب و رود ساوا قرار دارد بیش از 1.5 میلیون نفر سکنه دارد که با احتساب محدوده حومه شهر جمعیت آن به بیش از دو میلیون نفر می‌ رسد. از این‌ رو بلگراد یکی از بزرگ ترین شهرهای جنوب غرب اروپا به حساب می آید. شهر بلگراد حدود 4 درصد از مساحت خاک صربستان را در برمی گیرد و 15 درصد از جمعیت این کشور در شهر بلگراد ساکن هستند. مساحت شهر بلگراد 360 کیلومتر مربع می باشد.

آشنایی با کشور صربستان

صربستان در قاره اروپا، در شبه‌جزیره بالکان و در جلگه پانونین قرار گرفته است. جایی که پیوندگر میان مرکز، جنوب و خاور اروپا است. رودخانه دانوب در یک ‌سوم شمال کشور جاری است. طول 588 کیلومتری این رودخانه در کشور، مرز با کرواسی و بخشی از مرز با رومانی را تشکیل داده‌ است. از دیگر رودخانه‌ های صربستان می ‌توان ساوا، تیمیش، درینا و بگج را نام برد. بیش از یک چهارم سرزمین صربستان پوشیده از جنگل می باشد. شرایط طبیعی و به ویژه ناهمواری‌ ها و شرایط توپوگرافیک صربستان به ‌گونه ای است که برخلاف دیگر جمهوری های پیشین یوگسلاوی که غلبه مناطق کوهستانی در آنها چشمگیر است، بهره ‌مند از دشت ‌های واسطه ‌ای کوچک و بزرگ است که به همراه اقلیمی نسبتا مساعد و متنوع و وجود منابع آب تقریبا کافی به بزرگ ترین مرکز تولیدات فراورده‌ های کشاورزی یوگسلاوی تبدیل شده بود. عبور رودخانه دانوب و شاخه‌ های آن نیاز آب کشاورزی 94 درصد از زمین‌ های زیر کشت صربستان و وویوودینا را بر طرف می ‌کند.

فرهنگ و زبان مردم صربستان

بیشتر جمعیت صربستان را صرب ها به خود اختصاص داده‌ اند. مهم ترین اقلیت‌ ها شامل آلبانیایی ها که عمدتا در کوزوو زندگی می کنند، مجارها، بوسنیایی ها، کولی ها، کروات ها، چک ها و اسلواک ها، مونته‌ نگرویی ‌ها، مقدونیه‌ ای‌ ها، بلغارها، رومانیایی ‌ها و … هستند. دو استان وویوودینا و کوزوو از لحاظ تبار و مذهب کاملا متفاوت می باشند. برای قرن ‌ها دین ‌های ارتودوکس و کاتولیک و پس از آن اسلام در این کشور نفوذ داشته‌ اند. صربستان از لحاظ مذهبی یکی از ناهمگون‌ ترین کشورهای قاره اروپا ‌است. استان کوزوو با 90 درصد مسلمان، استان ویوودینا با 25 درصد کاتولیک یا پروتستان و صربستان مرکزی و بلگراد با بیش از 90 درصد مسیحی ارتودوکس نشان دهنده این گوناگونی است. زبان رسمی این کشوز، زبان صربی است درحالی که بيشتر صرب‌ ها به دلیل آنکه در مدارس‌ خط و زبان انگلیسی تدریس می شود، توانایی چندانی به صحبت با زبانی به غیرانگلیسی ندارند.

فرهنگ و زبان مردم صربستان

آب و هوای کشور صربستان

آب و هوای صربستان، قاره‌ ای است یعنی تابستان‌ های گرم و زمستان‌ های سرد دارد. نواحی جنوب غربی صربستان که کوهستانی و مرتفع است، دمای هوا پایین‌ تر و تابستان ها خنک ‌تر می باشد. به طور کلی نواحی غربی نسبت به نواحی شرقی پرباران‌ تر هستند.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور صربستان

کشور صربستان با تمام زیبایی هایی که دارد به یکی از مقصدهای محبوب گردشگری تبدیل شده است. جاذبه‌ های گردشگری در کشور صربستان بسیار متنوع و دیدنی هستند.

پارک ملی درداپ

پارک ملی درداپ دارای چهار دره تنگ و به طول 115 کیلومتر می‌ باشد. دره درداپ نیز در این محل از ترکیب این چهار دره تشکیل شده است. یکی از این چهار دره به نام گوسپودین ویت دارای یکی از عمیق‌ ترین رودهای جهان است. با توجه به اینکه این دره ‌ها ورودی جنوبی کوه‌ های کارپات هستند، از آن‌ها با عنوان دروازه آهن نیز یاد می ‌شوند. پارک درداپ در رود دانوب در نزدیکی قلعه گلوباک واقع شده است و میزبان گیاهان و حیوانات فراوانی است که با زیبایی‌های خاص خود یکی از معروف ‌ترین مکان‌ های دیدنی کشور صربستان محسوب می ‌شود.

پارک ملی درداپ

پریزن

پریزن زمانی در قرون وسطی پایتخت صربستان بوده است،‌ اما هم ‌اکنون بخشی از جمهوری کوزوو محسوب می ‌شود. اگر چه صربستان آن را به عنوان ایالتی که به صورت غیرقانونی جدا شده است می ‌شناسد و استقلال آن را قبول نکرده است. در حال حاضر نیز صرب ‌ها در آن اقلیت جامعه را تشکیل می ‌دهند. مهم ‌ترین و معروف ‌ترین جاذبه گردشگری که در پریزن وجود دارد، قلعه پریزن است که قدمت آن به دوره عثمانی برمی‌ گردد. با توجه به اینکه پریزن شهری کوچک بوده و همه چیز در این شهر به هم نزدیک است، برای پیاده‌ روی و گشت و گذار در شهر و لذت بردن از مناظر زیبا بسیار مناسب است. در مرکز پریزن نیز کلیساهای زیادی دیده می ‌شود که از جمله آنها می ‌توان به کلیسای مشهور بانو لیوویس اشاره کرد که بیانگر معماری صرب‌ ها در عصر قرون وسطی است.

پریزن

شهر شیطان

شهر شیطان در جنوب کشور صربستان واقع شده است. فرسایش صخره‌ ها در طول زمان در یکی از شهرهای صربستان باعث بوجود آمدن صخره‌ هایی با اشکال عجیب و غرب شده است و به دلیل همین شکل‌ های عجیب و غریب نیز به این شهر نام شهر شیطان گذاشته اند. افسانه‌ های محلی در رابطه با بوجود آمدن این صخره‌ های عجیب این چنین می ‌گویند که این صخره ‌ها در‌واقع افرادی بوده ‌اند که در یک میهمانی شرکت کرده بودند، اما شیطان آنها را تبدیل به این صخره‌ ها کرده است. شهر شیطان بیش از 200 صخره در خود جای داده است که در سراسر دو دره زیبا بر روی کوه رادان پراکنده شده ‌اند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *