کشور عربستان سعودی بزرگ ترین قطب‌ گردشگری دینی در جهان است. به دلیل واقع شدن کعبه در این کشور، بسیاری از مسلمانان جهان، به کشور عربستان سفر می ‌کنند.

آشنایی با کشور عربستان

عربستان سعودی بزرگ ترین کشور در غرب آسیاست. این کشور که بخش عمده شبه جزیره عربستان را در بر گرفته‌، از شمال با عراق، اردن و کویت، از سوی غرب با امارات متحده عربی، قطر و خلیج فارس، از جنوب غربی با عمان، از سوی جنوب با یمن و از سوی غرب با دریای سرخ مرز مشترک دارد. عربستان سعودی با 2149690 میلیون کیلومتر مساحت بزرگ ترین کشور غرب آسیا و دومین کشور وسیع عرب ‌نشین پس از الجزایر است. این کشور بیش از 27 میلیون جمعیت دارد که فقط 16 میلیون آنها شهروند این کشور و بقیه از اتباع خارجی هستند. شهر رياض پايتخت كشور و بزرگ ترين شهر آن با 3.7 ميليون نفر جمعيت است. تراكم جمعيتی در کشور عربستان 8/3 نفر دركيلومتر مربع می باشد. 67 درصد از مردم كشور عربستان ساكن شهرها بوده و پرجمعيت  ترين شهر آن (رياض) حدود 8 درصد جمعيت كشور را تشكيل مي دهد. از جمله ديگر شهرهای پرجمعيت کشور می توان به شهرهای جده، مكه معظمه، طائف، مدينه منوره، ظهران و هفوف اشاره نمود. این کشور از نظر منابع طبیعی چون طلا و مس، نفت، گاز و آهن غنی است. هر چند از نظر جنگل و مناطق جنگلی، کشتزار دایمی و زراعت با مشكل رو به‌ روست. مخاطرات طبیعی چون طوفان‌ های شن بسیار روی می ‌دهد. بیشتر گیاهان در واحه‌ها می ‌رویند. شتر در زندگی سنتی عربستان نقش مهمی بازی می‌ کند. جانوران اهلی از جمله شتر، گوسفند و بز بیش از دیگر جانوران دیده می ‌شوند. روباه، خرگوش، موش صحرایی، جوجه ‌تیغی، عقاب، کرکس و جغد در عربستان دیده می ‌شوند. فلامینگو، پلیکان، حواصیل و پرندگان آبزی در بخش‌ های ساحلی عربستان مقیم می باشند هستند. مارهای کشنده بیابانی از جمله مار کبری و افعی شاخدار در بعضی بخش ‌ها فراوانند.

آشنایی با کشور عربستان

عربستان سعودی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت دنیا است. این کشور بیشترین ذخایر نفت جهان را داراست که این ذخایر به شکل عمده‌ ای در استان شرقی متمرکز شده‌اند. نفت 95 درصد از صادرات و 70 درصد درآمد دولت را تشکیل می ‌دهد. هر چند اخیرا صادرات غیرنفتی افزایش یافته‌ اند. نفت باعث تبدیل این کشور به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا شده است. درآمدهای گسترده نفتی سبب مدرنیزه شدن سریع کشور و ایجاد رفاه شده است. عربستان همچنین دارای ششمین ذخایر گاز طبیعی بزرگ جهان است. دولت بر فعالیت‌ های عمده اقتصادی کنترل دقیق دارد. حدود 35 درصد محصولات عمده داخلی به بخش خصوصی تعلق دارد. حدود 9 میلیون کارگر مهاجر در عربستان سعودی مشغول به کارند. عربستان سعودی در تولید نفت خام، پالایش نفت، پتروشیمی، سیمان، فولاد، کود شیمیایی و پلاستیک صنعت موفقی داشته ‌است.

فرهنگ و زبام مردم عربستان

زبان رسمی این كشور، زبان عربی می باشد كه از زبان های سامی است. زبان دوم مردم عربستان زبان انگلیسی می باشد كه در دستگاه های دولتی، مراكز تجاری و دانشگاه ها از آن استفاده می شود. زبان مراودات بازرگانی وگاها زبان آموزشی زبان انگلیسی است. علاوه بر این دو زبان، زبانهای اردو و پشتو نیز در میان مهاجرین رایج است. همچنین خط مردم عربستان نیز عربی می باشد. اسلام تنها دین رسمی در عربستان سعودی است و مذهب اكثر مردم حنبلی می باشد. مذاهب دیگر اهل سنت و نیز مذهب تشیع هم در عربستان سعودی رواج دارد. احکام و فتواهای دینی در عربستان سعودی ، فرهنگ و سیاست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 60 درصد از جمعیت عربستان سعودی را عرب‌های بومی حنبلی و بیش از چهار میلیون نفر شیعه دوازده امامی، زیدی و اسماعیلی هستند كه سکونت آنان بیشتر در مدینه النبی (ص)، قوار، قطیف و احسا می باشد. مردمی با فرهنگ های مختلف به مدت بیش از 5000 سال در شبه جزیره عربستان زندگی می کردند. فرهنگ Dilmun در سرتاسر سواحل خلیج فارس همزمان با فرهنگ سامورایی ها و مصریان باستان بود و اکثر امپراتوری های جهان باستان با شهرهای شبه جزیره عربستان مبادلات تجاری داشتند. به استثنا تعداد کمی از شهرهای بزرگ و آبادی های میان کویر، شرایط آب و هوایی سخت از اسکان مردم در شبه جزیره عربستان جلوگیری می کند.

فرهنگ و زبام مردم عربستان

فرودگاه های کشور عربستان

فرودگاه  بین المللی ملک فهد بی شک بزرگ ترین فرودگاه جهان از نظر مساحت است. این فرودگاه در شهر دمام عربستان سعودی قرار دارد. برای آنکه تصور درستی از مساحت این فرودگاه داشته باشید باید بگوییم که فرودگاه ملک فهد از کل مساحت کشور بحرین بزرگ تر است. البته کل این مساحت برای خدمات ترابری و حمل و نقل هوایی استفاده نمی شود. تنها چند هکتار از این مساحت وسیع برای امور فرودگاهی استفاده می شود. این فرودگاه از نظر جابجایی مسافر هم چندان جایگاهی ندارد و سالانه حدود 10 میلیون مسافر را جابجا می کند. بنابراین می توان گفت که این فرودگاه، بزرگ ترین فرودگاه جهان و کم بازده ترین آن هاست.

آب و هوای کشور عربستان

عربستان سعودی دارای آب و هوای گرم و خشک صحرایی است. دمای هوا در روزهای تابستان بطور متوسط 45 درجه و در شب با اختلاف دمای زیاد نسبت به روز است. در بعضی مناطق کوهستانی حاشیه دریای سرخ و استان اصیر آب و هوا در 8 ماه از سال نسبتاً مناسب است اما سرما بندرت به زیر صفر درجه می‌ رسد.

آب و هوای کشور عربستان

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور عربستان

بیشتر مردم جاذبه ‌های گردشگری عربستان را معطوف به شهرهای مکه و مدینه می‌ دانند. اما این کشور علاوه بر آثار باستانی، طبیعی و جشنواره‌ های فرهنگی در سال‌های اخیر شهرهای مدرنی نیز برای جذب گردشگر ساخته است.

مدائن صالح

مدائن صالح مکانی تاریخی در عربستان سعودی  است  که از صخره ای  سنگی  و چندین کتیبه مهم تاریخی تشکیل شده است. این اثر تاریخی  در شمال کشور عربستان سعودی واقع در جنوب دومه الجندل قرار گرفته است. مدائن صالح یکی از آثار ثبت جهانی کشور عربستان است که پای گردشگران هنوز به آن باز نشده و ورود به داخل این محوطه ممنوع است. مدائن صالح یا حجر نام بنایی است از سازه‌های سنگی تاریخی در شمال کشور عربستان سعودی که قدمت آن به زمان پیش از نبطیان و قوم ثمود باز می‌گردد.

مسجد شناور

مسجد شناور در شهر جده عربستان كه در سواحل دریای سرخ ساخته شده همواره موجب جذب بسیاری از گردشگران و زایران برای ادای نماز و مشاهده منظره بیرونی و داخلی آن بوده است. نقاشی ها و دكوراسیون زیبای این مسجد كاملا آن را منحصر به فرد كرده است. به این مسجد نام شناور اطلاق شده كه به دلیل محصور بودنش در دریای سرخ است و در هنگام مد و بالا آمدن آب، مسجد گوی شناور در آب است.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور عربستان

جشنواره شترها

بیش از قرن ‌ها است که شتر را به عنوان کشتی بیابان می‌ شناسند و امروزه هم شتر به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره تبدیل شده است. در قلب جشنواره، شتر نقش بسیار دوست‌ داشتنی و مشهوری دارد که منعکس‌ کننده نقش مهم شتر برای عربستان سعودی در طول تاریخ است. این جشن یکی از بزرگ ‌ترین جشن‌ های ملی در نوع خود در جهان است و نمایش امسال، یکی از موفق‌ ترین آ‌ها است. هدف این جشنواره؛ افزایش آگاهی، ترویج غرور ملی و جشن گرفتن فعالیت‌های فرهنگی و میراثی منطقه ‌ای در قلمرو پادشاهی است. این یک جشنواره سنتی است که علاقه ‌مندان خود را در سراسر جهان دور هم جمع می ‌کند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *