کشور رومانی علاوه بر فرهنگ بسیار غنی، مناظر و چشم‌ اندازهای فوق ‌العاده زیبایی دارد که آن را به یکی از بهترین مقاصد گردشگری تبدیل کرده است. با دیدن تصاویر شگفت ‌انگیز این کشور، بدون شک تحریک می شوید که حتما سفری به آن داشته باشید. پس برای آشنایی بیشتر با این کشور تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور رومانی

کشوری که امروزه به نام رومانی در جهان شناخته شده، در قدیم به نام داچیا شهرت داشت. مردمانی که در این سرزمین زندگی می کردند، از مناطق تراچ در یونان بودند که یونانی ها آن ها را به نام گتای می شناختند. بین سال های 101 تا 106 میلادی، سرزمین داچیا توسط ترایان، امپراطوری روم تصرف شد و به یکی از استان های این امپراطوری تبدیل گردید. سال 270 میلادی، رومی ها از داچیا عقب کشیدند اما تعدادی از آنها ترجیح دادند در همان منطقه بمانند و به زندگی خود ادامه دهند که از این رو تحت نفوذ رومی ها مردم داچیا زبان لاتین را انتخاب کردند. اسلاوها در قرن 4 میلادی مسیحیت را به این منطقه وارد کردند و با اقامت در رومانی تغییراتی به سرزمین دادند. کم کم اسلاوها تبدیل به گروه نژادی قوی شدند. سال 1003 میلادی شاه اشتفان اول از مجارستان کنترل خود را بر اغلب بخش های ترانسیلوانیا اعمال کرد و در قرن 13 مجارستان ساکسون ها و قبائلی از آلمانی ها را به این منطقه انتقال داد تا نفوذ و کنترل خود بر آنجا را بیشتر کند.

آشنایی با کشور رومانی

نام رومانی از کلمه لاتین رومانوس گرفته شده که به معنی قلمرو امپراتوری روم می باشد. کشور رومانی در جنو شرقی اروپا واقع شده است که از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان مرز مشترک دارد. این کشور دارای 238391 کیلومتر مربع مساحت دارد، در این مساحت حدود 20 میلیون نفر زندگی می کنند. پایتخت این کشور، شهر بخارست است، قدمت این شهر به قرون 15 و 16 میلادی برمی گردد. طبیعت و تاریخ رومانی منبعی الهام بخش برای خلق دو رمان مشهور قلعه کارپاتها اثر ژول ورن و داستان دراکولا اثر برام استوکر بوده است. یک ‌سوم کشور رومانی کوهستانی، یک‌ سوم دیگر را تپه ‌های سرسبز و مابقی مساحت رومانی را دشت ‌های حاصلخیز مناسب کشاورزی پوشش می دهد. رودخانه ‌های فراوانی در کشور رومانی جریان دارد که بزرگ ‌ترین آنها رود دانوب ‌است. در اطراف این رود بخش وسیعی از دلتای دانوب تشکیل می دهد، دومین دلتای بزرگ اروپا بعد از دلتای ولگا خزر، در کشور رومانی قرار گرفته است. جالب است بدانید که گونه های متنوعی از پرندگان و ماهیان در این دلتا زندگی می کنند و هزاران نوع پرنده در زمستان‌ های سرد به این منطقه زیبا مهاجرت می ‌کنند. خرس های قهوه ای اروپا که در حال انقراض هستند، آخرین بازمانده های شان در جنگل های رومانی زندگی می‌ کنند. درواقع حدود پنج هزار خرس در جنگل های راش و بلوط منطقه جنگلی کارپاتیان کشور رومانی درحال زندگی هستند. بزرگ ترین معادن طلای اروپا در دل کوه های روشا مونتانا کشور رومانی جای گرفته است. با توجه به تحقیقات انجام شده نشان می دهند که از دوره روم باستان تا کنون حدود 55 میلیون انس طلا از معادن روشا مونتانا استخراج شده است و تخمین زده می شود که حدودا 110 میلیون انس دیگر باقی مانده باشد. برای سفر به این کشور نیاز به دریافت ویزا و اخذ وقت سفارت رومانی دارید.

فرهنگ و زبان مردم رومانی

زبان رسمی این کشور، زبان رومانیایی می باشد درحالیکه این زبان ریشه لاتین دارد، لذا با زبان های ایتالیایی، ‌فرانسوی، پرتغالی، اسپانیایی هم خانواده است. شایان ذکر است که در جمهوری مولداوی نیز زبان رسمی این کشور اعلام شده است اما لهجه مولداوی با لهجه رومانیایی آن متفاوت است. خط رومانیایی هم ریشه لاتین دارد و کلمات آن را همان گونه که تلفظ می ‌شود می ‌نویسند. زبان های رایج در رومانی عبارتند از رومانیایی، مجاری و آلمانی می باشد. در کشور رومانی 18 دین رسمی و 30 انجمن دینی و مذهبی وجود دارد. درحالیکه قانون آزادی در دین در این کشور تصویب شده است و همه اقلیت ها در برابر قوانین یکسان هستند. دین اکثریت مردم رومانی را مسیحیت ارتدوکس تشکیل می دهد. کشور رومانی دارای فرهنگ و تمدن بسیار غنی می باشد در هیچ جای دیگر از اروپا به اندازه رومانی، لباس های سنتی به مانند گذشته رواج ندارد. ساختار لباس سنتی مردان و زنان رومانیایی بدون هیچ تغییری در طول تاریخ باقی مانده است و همچنان در مراسم ها و جشنواره ها از آنها استفاده می کنند.

فرهنگ و زبان مردم رومانی

فرودگاه های کشور رومانی

فرودگاه بین ‌المللی هنری کواندا، فرودگاه بین‌المللی کلوژ-نپوکا، فرودگاه بین ‌المللی میهایل کوگیالنیچونو، فرودگاه بین‌ المللی یاش، فرودگاه بین‌المللی سیبیو و فرودگاه بین ‌المللی ترایان وویا اصلی ترین فرودگاه های کشور رومانی محسوب می شوند. فرودگاه بخارست رومانی یکی از فرودگاه های بین المللی کشور رومانی است. این فرودگاه که به فرودگاه بین‌المللی هنری کواندا بخارست شهرت دارد. این فرودگاه پر رفت و آمدترین فرودگاه بین المللی رومانی محسوب می شود که در 17 کیلومتری شهر بخارست واقع شده است.

آب و هوای کشور رومانی

کشور رومانی از آب و هوای معتدل قاره ‌ای برخوردار است. تابستان ‌های گرم و طولانی و زمسان‌ های سرد از ویژگی ‌های آب و هوای این کشور می باشد. بهترین زمان سفر به کشور رومانی ماه های آوریل، می و ژوئن می باشد. در این ماه ها آب و هوای مطلوبی جریان دارد، البته در ماه می تا حدودی بارندگی رخ خواهد داد.

آب و هوای کشور رومانی

جاذبه های دیدنی و تغریحی کشور رومانی

کشور رومانی دارای جاذبه های تاریخی و بسیار زیبایی هست، این کشور علاوه بر تاریخ و فرهنگی که دارد می توانید از خیابان ها و مردمان خونگرم رومانی دیدن کنید.

کاخ پارلمان

دومین ساختمان اداری بزرگ در جهان، کاخ پارلمان می باشد. سبک معماری این کاخ نئو کلاسیک است که از مرمر و فولاد ساخته شده است. این کاخ در شهر بخارست قرار دارد و یکی از جاذبه های دیدنی کشور رومانی محسوب می شود. این کاخ شامل مجلس سنا، مجلس نمایندگان، مرکز کنفرانس بین المللی، موزه ملی هنرهای معاصر، موزه های توتالیتاریسم کمونیست و … می باشد با این حال حدود 70 درصد از بخش های کاخ خالی است.

کاخ پارلمان

دلتای دانوب

‏بیشترین بخش های دلتای دانوب که از لحاظ وسعت دومین دلتای بزرگ اروپا محسوب می شود، در رومانی واقع شده است. در اصل این دلتا بخشی از دریای سیاه بوده و مکان مناسبی برای مشاهده طبیعت به شمار می رود. دلتای دانوب خانه گونه های خاص گیاهی و جانوری در اروپا و 32 اکوسیستم مختلف از جمله بزرگترین تالاب های جهان است. بهتر است که در سفر به رومانی سوار قایقی شده و در آرامش زیبایی ها و غروب بی نظیر آفتاب را نظاره کنید.

مامایا

مامایا که در لبه دریای سیاه قرار گرفته است. معروف ترین تفرجگاه ساحلی در کشور رومانی مامایا می باشد. مامایا کوچک است اما 8 کیلومتر طول دارد. مامایا دارای یک پارک آبی مخصوص کودکان می باشد. علاوه بر این این منطقه ساحلی آرام برای آفتاب گرفتن دارد.

کلوج ناپاکا

بزرگ ترین دانشگاه در کشور رومانی است که به عنوان پایتخت غیررسمی منطقه تاریخی Transylvania شهرت دارد. این شهر قبل از تاریخ استعمار رومی، یکی از مراکز فرهنگی رومانی بوده است. در شهر کلوج ناپاکا یک مجسمه برای احترام به یک پادشاه مجارستانی دارد که در قرن 14 ساخته شده است و دارای بلند ترین برج کلیسا در سراسر کشور می باشد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *