کشور فیلیپین از شمار بسیار زیادی جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده‌ است که هرکدام زیبایی منحصر به فردی دارند. قبل از سفر به این کشور این مقاله را مطالعه فرمایید.

آشنایی با کشور فيليپين

کشور فیلیپین در سال‌ های پیش از میلاد یکی از مراکز بازرگانی در منطقه جنوب شرقی آسیا به شمار می رفت. نخستین اروپاییانی که به این جزایر آمدند، همراهان فردیناند ماژلان کاشف معروف بودند که در سال 1521 میلادی به همراه او این جزیره را کشف کرده و پای به این سرزمین نهادند. فیلیپین از سال 1521 تا 1989 مستعمره کشور اسپانیا بود و نام این کشور نیز از نام پادشاه اسپانیا فیلیپ دوم انتخاب شده است. نام اصلی سرزمین فیلیپین درابتدا las islas filipinas بود که به معنی جزایر فیلیپ می باشد. در نیمه اول قرن بیستم و در خلال  جنگ بین آمریکا و اسپانیا، این سرزمین مدتی مستعمره آمریکا قرار گرفت و سپس در جنگ جهانی دوم به تصرف ژاپن درآمد و سپس در سال 1946 در حالی که شهر مانیل پایتخت امروزی ویرانه ‌ای بیش نبود، به استقلال رسید و در 12 ماه ژوئن، حکومت جمهوری در این کشور بوجود آمد. حضور پرقدرت آمریکا تاثیری عمیق بر جامعه فیلیپین نهاده ‌است به طوری که این جامعه هم اکنون تلفیقی از فرهنگ آسیایی و کاتولیک اسپانیایی و سرمایه داری آمریکایی است.

کشور فیلیپین در جنوب شرق آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در شرق کشور ویتنام، قرارگرفته‌ است. این کشور از قرن 17 میلادی تا 20 مستعمره کشور اسپانیا بود. این کشور از ناحیه شمال با تایوان، از جنوب با اندونزی از جنوب غربی با مالزی، تایلند و سنگاپور مرز مشترک دارد. این کشور مجمع الجزایری با بیش از هفت هزار جزیره است که بین دریای فیلیپین و دریای جنوب چین، درشرقی‌ترین بخش آسیا قرار دارد. سواحلی بسیار زیبا در کشوری با پنجمین نوار ساحلی طولانی در دنیا همواره جذب کننده گردشگرانی از اغلب نقاط جهان می باشد.

آشنایی با کشور فيليپين

شهر مانیل پایتخت کشور فیلیپین می باشد که در طی سال‌ های گذشته پیشرفت زیادی داشته‌ است. این شهر بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از متراکم ‌ترین شهرهای جهان از لحاظ جمعیت است درحالیکه مانیل هنوز از ارزان ترین شهرهای دنیا محسوب می شود. شهر مانیل مملو از گروه‌های متنوع قومی و نژادی چینی، اسپانیایی، آمریکایی، ژاپنی و مالایی است که تاثیرش را می‌توان در فرهنگ و مد و آشپزی و مذهب به آشکاری مشاهده نمود و از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر در دهانه رود بزرگ پاسیگ قرار دارد که در شرق آن خلیج مانیل و در غرب آن ناحیه لوزون واقع شده است. رودخانه پاسیگ از میان شهر مانیل عبور می‌ کند و تقریبا تمام شهر به آن دسترسی دارد. از مهم ترین شهرهای فیلیپین می توان به باکالاد، باگویو، سیبو، کاگایان، داوائو و ویگان اشاره کرد.

كشور فیلیپین ازتعداد زیادی جزیره با وسعت 300 هزار کیلومتر مربع  تشكیل شده و بیش از نیمی از خاک آن را جنگل پوشیده است. این جزایر که تعداد آنها به 7107 جزیره می ‌رسد عموما در سه گروه بزرگ طبقه ‌بندی می ‌شوند كه عبارتند از: لوزون، میندانائو، و ویسایا. دو جزیره لوزون و میندانائو مجموعا نیمی از کل مساحت کشورفیلیپین را شامل می ‌شوند. از این تعداد جزیره فیلیپین فقط 100 جزیره آن قابل سکونت می باشد. بزرگ ترین رودهای این کشور شامل کاگایان و پاکساهان در جزیره‌ لوزون و رودهای پالانگی و آگوسان در جزیره میندانائو جریان دارد. مرتفع‌ ترین قله آن کوه آپو می باشد که 2945 متر ارتفاع دارد.

آشنایی با کشور فيليپين

فرهنگ و زبان مردم فيليپين

اکثریت مردم فیلیپین از نژاد مالایی هستند که در بین آنها مردمانی از چین، اسپانیا، آمریکا و عرب نیز وجود دارد. مردم این کشور خون ‌گرم و مهربان هستند. فیلیپینی ها به دوستی و رفاقت با یکدیگر شهرت دارند و روابط نزدیکی بین خانواده ‌ها وجود دارد. مهمان‌ نوازی ویژگی مشترک اکثر فیلیپینی‌ ها محسوب می شود. حاکمیت اسپانیا بر کشور فیلیپین باعث شد تا 90 درصد مردم این کشور مسیحی و کاتولیک شوند و با مهاجرت گروه ‌های مختلف مردم اسپانیایی زبان از اروپا و آمریکای جنوبی، فرهنگ این کشور شباهت زیادی با کشورهای آمریكای لاتین پیدا نمود و زبان ‌های محلی آنان نیز تحت تاثیر زبان اسپانیایی قرار گرفت.

با این حال 90 درصد مردم فیلیپین مسیحی ( کاتولیک و پروتستان) هستند و 10 درصد باقیمانده عمدتا مسلمان می باشند که اکثرا در جزیره میندانائو در جنوب ساکن هستند. 29 درصد از نژاد مردم فیلیپین را فیلیپینی و 23 درصد را سبوئانو و 10 درصد را ایلکانو تشکیل می‌ دهند و بقیه از سایر اقوام هستند. مردم در کشور فیلیپین به زبان تاگالوگ صحبت می ‌کنند و این در حالی است که زبان انگلیسی و اسپانیایی نیز بسیار رایج است و نزدیک به نصف جمعیت این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند، با این حال بیش از 1000 نوع لهجه در فیلیپین موجود است.

آب و هوای کشور فيليپين

آب و هوای کشور فيليپين گرم و با رطوبت زیاد است و در طول سال همواره با طوفان و باران‌ های موسمی روبرو است لذا نیمی از این جزایر را جنگل ‌های سرسبز استوایی فرا گرفته ‌است. دمای هوا بین 20 تا 40 درجه متغیر است. با توجه به اینکه کشور فیلیپین در نزدیکی خط استوا قرار گرفته است بنابراین بهترین ماه های سفر به فیلیپین از نوامبر تا فوریه (آبان تا بهمن) است که این کشور آب و هوایی معتدل دارد.

آب و هوای کشور فيليپين

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور فيليپين

کشور فیلیپین با آب و هوایی نسبتا گرم و استوایی و جنگل ها و پوشش گیاهی خاص که بدین واسطه پدید آمده است، جنگل‌ هایی با درختان سر به فلک کشیده، که نمونه های آن فقط در مناطق استوایی دیده می‌ شود، محیط زیست غنی و بسیار متنوع که بسیاری از نادرترین گیاهان و جانوران را شامل می شود.

ساگادا

این دهکده که در استان کوهستان در شمال فیلیپین واقع شده است در واقع منبع فرهنگ ایفوگائو است که تا به امروز زنده و سالم باقی مانده است. تابوت های آویزان شده روی صخره ها و زمین های برنج کاری شبیه به تراس همه از زیبایی های منحصر بفرد آن هستند و کوه های سرسبز کارست نیز گویی زیر پایتان گسترده شده اند. ساگادا با دنیایی از شب های سرد و صبح های مه آلود با بقیه کشور که بسیار گرم است زمین تا آسمان فرق دارد.

ال نیدو

این دهکده ساحلی کوچک که روی لبه خلیج باکوئیت در پالاوان شمالی قرار گرفته است بخاطر داشتن بیش از 50 پوشش سنگی کارست در آب های نیلگون پر از ماهی ها و مرجان های رنگارنگ شهرت جهانی دارد. جزیره های کوچک و بزرگ ال نیدو پر از غارهای عمیق و تالاب های باشکوه و سواحل شنی سفید زیبای رویایی هستند و حیات وحش آنها در هیچ کجای دنیا دیده نمی شود.

ال نیدو

بانائوئه

دیواره های گلی تراس های برنج در بانائوئه آنقدر زیبا هستند که برای بازدید از آنها سوار اتوبوس شده و خود را به این شهر بومی منحصر به فرد برسانید. سیستم کشاورزی این مکان 2000 سال پیش ساخته شده و از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است و در عین حال بسیار نیز کاربردی می باشد. بنا بر باور عموم، این مجسمه های باستانی و زمخت برای حفاظت از دانه های برنج در مقابل آسیب های مختلف به کار می رفته اند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *