کشور نیوزیلند جایی است که در آن فرهنگ سنتی مائوری با مدرنیته در شهرهای بزرگ، روستاهای زیبا و سطوح وسیعی از حیات وحش دست نخورده ترکیب شده است.

آشنایی با کشور نیوزیلند

نخستین ساکنان سرزمین نیوزلند اقوام پولینزی بودند که در گذشته ساکن جزایر اقیانوس آرام بودند و در حدود قرن 8 تا 13 میلادی به این سرزمین مهاجرت کردند. پولینزی‌ های نیوزلند ملت و تمدن متمایزی را به نام مائوری تشکیل دادند و برخی از آنها با سفر به جزایر چاتهام تمدنی را در آن جزایر ایجاد کردند. در 1649 آبل جانسون تاسمان دریانورد هلندی اولین اروپایی بود که در سواحل نیوزلند پا گذاشت. کشته ‌شدن چند تن از ملوانان کشتی جانسون توسط مائوری ‌ها مباعث شد که اروپایی ‌ها علاقه ‌ای به ارتباط دوباره با این جزیره نداشته باشند. مهاجرت به سرزمین نیوزلند از قرن 19 میلادی شروع شد. اولین مهاجران این منطقه گروه ‌های مذهبی از جمله انگلیکن ها، کاتولیک ها، پرسبی ‌ترین ها، متدیست ها و باپتیست ها بودند که از انگلستان و اسکاتلند وارد می شدند. در سال 1840 قرارداد وایتانگی میان دولت بریتانیا و مائوری ها این کشور را را تحت ‌الحمایه بریتانیا و بخشی از این امپراطوری ساخت. در سال 1856 اولین دولت خودمختار در این کشور شکل گرفت و در سال 1876 دولت مرکزی سراسر خاک جزیره را تحت تسلط خود درآورد.

آشنایی با کشور نیوزیلند

کشور نیوزلند در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور از 2 جزیره بزرگ و تعدادی جزیره کوچک شکل گرفته است و البته مناطق خود مختار نیو، جزایر کوک، توکلائو بخشی از این سرزمین محسوب می شوند. کشور نیوزلند با دیگر کشورها فاصله زیادی دارد و تنها با استرالیا مرز آبی دارد. مساحت کشور نیوزلند به 268 هزار کیلومتر می رسد و حدود 5 میلیون نفر جمعیت دارد. از شهرهای مهم این کشور می توان به شهر اوکلند، کرایست چرچ، ولینگتون، هامیلتون، کویینزتاون و اینورکارگیل اشاره کرد، درحالیکه شهر ولینگتون، پایتخت این سرزمین شناخته می شود. ولینگتون در قسمت جنوب غربی کشور واقع شده است و سومین کلان شهر کشور نیوزیلند است و همچنین به شهر بادی معروف می باشد. شهر اوکلند، پرجمعیت ترین شهر در این کشور بوده و بالاترین سرانه قایق های بادی در جهان را دارا است. هامیلتون، بزرگ ترین شهر غیر ساحلی بوده که زیباترین و طولانی ترین رودخانه نیوزیلند به نام رودخانه وایکاتو در آن جریان دارد. بلندترين قله در این کشور، کوه کوک در آلپ جنوبی قرار دارد و دارای 3764 متر ارتفاع می باشد. کشور نيوزيلند يکی از زيباترين و بکرترين کشورهای جهان است. اين کشور بخاطر منابع طبيعی از جمله آتشفشان ها، آبفشان ها، يخچال ها، آبدره ها، رودخانه ها و پوشش گياهی فراوان، مورد توجه قرار گرفته است.

فرهنگ و زبان مردم نیوزیلند

زبان رسمی مردم این کشور زبان انگلیسی است ولی عده زیادی از ساکنان بومی نیوزیلند همچنان زبان محلی خود را به همین نام حفظ کرده اند. از نظر نژادی 85 درصد از جمعیت این کشور را نژاد سفید که اکثرا انگلیسی تبار هستند شامل می شوند و حدود 12 درصد را مائوری ها که از حدود هشتصد سال قبل از ورود اروپائیان در این کشور زندگی می کردند شکل می دهند. مذهب اکثریت مردم نیوزیلند مسیحیت می باشد درحالیکه پیروی از هرگونه دین و مذهب در این کشور آزاد است. تعداد مسلمانان نیوزیلند حدود 30 تا 40 هزار نفر می شوند که اکثرا اهل سنت هستند. اکثر مسلمانان مقیم کشور نیوزیلند را افراد هندی الاصل تشکیل می دهند. هر چند در بین آنان تعداد قابل توجهی عرب و اروپائیان مسلمان وجود دارند. اکثر مسلمانان در شهر اکلند زندگی می کنند.

قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان گردان بسیار سخت گیرانه است. این مجازات ها می تواند شامل حبس های طولانی و پرداخت جریمه های سنگین باشد. برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه ملی آن کشور یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از 160 کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید. به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می بایست دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید. درکشور نیوزلند دانشگاه‌ های مختلفی با کیفیت بالا وجود دارند که می توان از آنها دانشگاه اوکلند که بر اساس آخرین رده‌ بندی علمی دانشگاه‌ های معتبر دنیا، در رتبه 64 قرار دارد، دانشگاه صنعتی اوکلند در شهر اوکلند، دانشگاه اتاگو در شهر دنیدن، دانشگاه ویکتوریا در شهر ولینگتون و…. نام برد.

فرهنگ و زبان مردم نیوزیلند

فرودگاه های کشور نیوزیلند

فرودگاه آوکلند، فرودگاه بین‌المللی ولینگتون، فرودگاه بین‌المللی کرایست‌چرچ، فرودگاه بین‌المللی دنیدن، فرودگاه بین‌المللی همیلتون، فرودگاه بین‌المللی پالمرستون نورث و فرودگاه بین‌المللی رتروا از مهم ترین و اصلی ترین فرودگاه های کشور نیوزیلند محسوب می شوند. فرودگاه بین المللی اوکلند بزرگ ترین و پررفت و آمدترین فرودگاه در کشور نیوزلند است چراکه سالانه 19 میلیون مسافر را جا به جا می کند. فرودگاه اوکلند دارای دو ترمینال مسافربری برای پروازهای بین المللی و ترمینال پروازهای داخلی می باشد. برای ورود به این کشور نیاز به ویزای نیوزیلند دارید.

آب و هوای کشور نیوزیلند

نیوزلند کشور کوهستانی هست و بیشتر بخش های آن را جنگل های مختلف پوشیده است. آب و هوای کشور نیوزیلند اقیانوسی و معتدل می باشد. در جزیره شمالی در ماه های گرم سال می توانید از سواحل لذت کافی ببرید و با فرارسیدن زمستان به جزیره جنوبی بروید تا از تفریحات زمستانی استفاده کنید. درضمن فصل بهار و پاییز شرایط هوایی مشابهی در این کشور برقرار است با این تفاوت که میزان بارش به نسبت زمستان کمتر است.

آب و هوای کشور نیوزیلند

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور نیوزیلند

نیوزیلند کشوری بسیار زیبا است و بهترین مکان برای گذراندن تعطیلات می باشد. این جزیره ناهموار خانه جنگل های بومی، کوه ها، سواحل، یخچال های طبیعی، مناطق حرارتی و آب دره هایی فراوانی دارد.

برج آسمان

برج آسمان یک برج مخابراتی است که در بزرگ ترین شهر نیوزیلند قرار دارد. برج آسمان با 328 متر ارتفاع بلندترین سازه در نیمکره جنوبی به شما می رود. درواقع برج آسمان نماد شهر آکلند تبدیل شده است. از این برج امکان مشاهده تا فاصله ی 80 کیلومتر دورتر فراهم شده، همچنین می توانید در رستوران گردان آن غذا میل کرده و از مناظر شگفت انگیز اطراف لذت ببرید.

آب و هوای کشور نیوزیلند

غارهای وایتومو گلوورم

برای بازدید از این غارها باید تاریکی مطلق باشد تا بتوانید تمام شگفتی های آن را ببینید. نور کرم های شب تاب در این غار بسیار زیبا و دیدنی هستند. بسیار هیجان ‌انگیز است که وقتی سوار بر جریان رودخانه یا در حال پرش از آبشارها هستید، آسمان مجازی پرستاره از نور شب ‌تاب‌ های داخل غار را تماشا کنید.

موزه کانتربری

این موزه نشان دهنده فرهنگ و تاریخ نیوزیلند هستند. موزه کانتربری در شهر کرایست چرچ واقع شده است که توسط جولیوس ون هاست، افتتاح گردید. کسی که اولین مدیر موزه شد و مجموعه او نیز، مهم ترین مجموعه موزه می باشد.

پارک ملی تونگاریرو

تونگاریرو اولین پارک ملی نیوزیلند بوده و به خاطر شگفتی های خود شناخته شده است. گستره اکوسیستم های متنوع پارک شامل دریاچه های آرام، آتشفشان های فعال، جنگل های بکر و دشت های کویری می شود.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *