کشور مونته نگرو با سواحل دیدنی، چشم اندازهای طبیعی بی نظیر و بکری که دارد، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. پس برای آشنایی بیشتر با کشور مونته نگرو تا پایان مقال با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور مونته نگرو

قدمت کشور مونته نگرو به قرن 9 بازمی ‌گردد که در آن زمان یک حکومت محلی وابسته به امپراطوری بیزانس به نام دوکیا نامیده می ‌شد. در سال 1910 میلادی کشوری به نام پادشاهی مونته نگرو تشکیل شد که پس از جنگ جهانی اول با پادشاهی صربستان متحد شد. یوگوسلاوی پس از جنگ جهانی دوم نظام کمونیستی را انتخاب کرد و سال ‌ها بعد دچار جنگ ‌های قومی و قبیله ‌ای دهه 90 شد. در سال 2006 پس از برگزاری همه ‌پرسی 56 درصد از مردم رای موافق به استقلال مونته نگرو دادند و در 3 ژوئن 2006 این کشور به صورت رسمی اعلام استقلال کرد. حکومت این کشور در حال حاظر جمهوری و دارای نظام تک پارلمانی است.

مونته نگرو به معنای کوهستان سیاه می باشد. کشور مونته نگرو در جنوب‌ شرقی اروپا واقع شده است. این کشور از غرب با کشور کرواسی، از شمال ‌غرب با بوسنی و هرزگوین، از شمال ‌شرق با صربستان و از جنوب ‌شرق با آلبانی مرز مشترک دارد. البته کشور مونته نگرو از جنوب‌ شرق با دریای آدریاتیک متصل است. شهر ستینیه به عنوان پایتخت تاریخی این کشور زیبا شناخته می ‌شود اما پایتخت رسمی و سیاسی مونته نگرو شهر پودگوریتسا می باشد و بسیاری از مراکز اقتصادی، سیاسی، اداری، فرهنگی و آموزشی مونته نگرو در این شهر قرار دارد. کشور مونته نگرو کشوری کوچک است که جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر در آن زندگی می کنند اما اقتصادی شکوفا دارد. صنعت گردشگری، ساخت فولاد و آلومینیوم و تولید و پرورش گیاهان خوراکی ازجمله صنعت‌ های پررونق کشور مونته نگرو محسوب می شود. از دیگر هنرهای پررونق این کشور می ‌توان به بافت فرش، نجاری، ساخت جواهرات و سرامیک اشاره نمود.

آشنایی با کشور مونته نگرو

یکی از بلندترین قله‌ های مونته نگرو بوبوتوف کوک نام دارد که ارتفاع آن به 2522 متر می ‌رسد. خلیج کوتور در مونته نگرو، به عنوان یکی از زیباترین خلیج های قاره اروپا شناخته می شود. کشور مونته نگرو در همسایگی بالکان و دریای آدریاتیک شرایط خاکی بسیار مناسبی داشته درحالیکه این منطقه از تنوع زیستی بالایی برخوردار می باشد. این کشور از لحاظ زیبایی طبیعی بسیار غنی است و مناظر طبیعی فوق العاده ای دارد. 3250 گونه آونداران در مونته نگرو وجود دارد که از این میان 392 گونه بومی منطقه هستند. دریاچه اسکادار در کشور مونته نگرو مهم‌ ترین منزلگاه ماهی ‌های آب شیرین است که بیش از 40 گونه آبزی در آنجا زندگی می کنند. غذاهای سنتی مونته نگرو تحت تاثیر اقوام مختلفی که در آنجا زندگی می کنند، قرار گرفته است. به طوریکه غذاهای شمال این کشور با بخش مرکزی آن کاملا متفاوت است. غذاهای مونته نگرو به طور کلی از کشورهای ایتالیا، ترکیه، صربستان، عراق، مجارستان و اروپای مرکزی الهام گرفته اند. در این میان، غذاهای ترکی بیشترین تاثیر را در ذائقه غذایی این کشور گذاشته است. همچنین در پخت نان های خانگی، ایتالیا بیشترین تاثیر گذاری را در مونته نگرو داشته است.

فرهنگ و زبان مردم مونته نگرو

زبان رسمی این کشور، زبان مونته نگرویی است. البته مردم به زبان‌ های صربی، بوسنیایی، آلبانی و کرواتی نیز صحبت می‌کنند. بیشتر مردم صربی را زبان مادری خود می‌ دانند در حالی که 37 درصد افراد، مونته نگرویی را زبان اصلی خود اعلام کردند. این دو زبان از جهات بسیاری به هم شبیه هستند. همچنین، به دلیل اقامت عده کمی از ایتالیایی ها در خلیج کوتور، در این منطقه زبان ایتالیایی هم رایج شده است. مونته نگرو در طول تاریخش با فرهنگ ‌های بسیاری مواجه‌ بوده است که امروزه باعث ایجاد جامعه منحصر به ‌فردی از مسلمانان و مسیحیان شده است. در واقع مونته نگرویی ‌ها در طول تاریخ متعلق به کلیسای ارتدوکس صربی بوده‌ اند و امروزه هم مسیحیت دین اصلی مردم این کشور به شمار می ‌رود. به تازگی کلیسای ارتدوکس مونته نگرویی افتتاح شده است که طرفداران اندکی دارد. طی جنگ‌ های بوسنیایی و درگیری‌ هایی که بین گروه‌ های مذهبی شکل گرفت، مونته نگرو در اعتقادات خود ثابت قدم ماند و تغییر نکرد چرا که این ملت به قبول اعتقادات دیگران و احترام به آنها معتقداند. دومین دین مهم و بزرگ کشور اسلام است و حدود 20 درصد از جمعیت مردم را شامل می ‌شود. یک ‌سوم آلبانی‌ ها کاتولیک هستند. در چند سال اخیر توافق ‌نامه‌ ای اسلام به عنوان دین رسمی کشور اعلام شد، که نتیجه آن سرو غذای حلال را در ارتش، بیمارستان‌ ها، خوابگاه‌ ها و تمام مکان‌ های عمومی دیگر است. از دگیر نتایج این توافق این است که خانم‌ های مسلمان اجازه دارند در مدارس یا مکان ‌های عمومی حجاب داشته باشند.

فرهنگ و زبان مردم مونته نگرو

فرودگاه های کشور مونته نگرو

مونته نگرو کشور کوچکی است و تنها دو فرودگاه بین‌المللی دارد. این فرودگاه ها عبارتند از فرودگاه بین المللی تیوات و فرودگاه بین المللی پودگوریتسا. فرودگاه بین المللی تیوات در 3 کیلومتری شهر تیوات واقع شده است. این فرودگاه در سال 1957 میلادی افتتاح گردید. فرودگاه بین المللی تیوات به نسبت دیگر شهرهای کشور مونته نگرو بیشترین مسافر را با بیش از 1 میلیون نفر مسافر را جا به جا می نماید. فرودگاه بین المللی پودگوریتسا در شهر پودگوریتسا واقع شده است و یکی از اصلی ترین فرودگاه های این کشور اروپایی محسوب می شود.

آب و هوای کشور مونته نگرو

مونته نگرو آب و هوای مدیترانه ‌ای دارد. د این کشور تابستان های گرم و رمستان های ملایمی مشاهده می شود و در بخش های ساحلی بارندگی بیشتر رخ می دهد. از لحاظ آب و هوایی بهترین زمان سفر به مونته نگرو از ماه مه تا سپتامبر می باشد. اما در مناطق ساحلی، به خاطر تفریحات ساحلی، تابستان فصل مناسب‌ تری است به ‌خصوص در ماه‌ های جولای و آگوست. در این فصل معمولا هوا آفتابی خواهد بود.

آب و هوای کشور مونته نگرو

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور مونته نگرو

مونته نگرو یکی از زیباترین مقاصد گردشگری اروپا است که سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر از سراسر دنیا می باشد.

ستینیه

ستینیه شهر کوچکی است که در گذشته پایتخت این کشور بود اما امروزه جای خود را با شهر دیگری عوض کرده است. مهم ترین جاذبه های شهر ستینیه، موزه ملی مونته نگرو می باشد. موزه ای که برای آشنایی با تاریخ و فرهنگ این کشور باید از آن بازدید کرد. اقامتگاه رسمی رئیس جمهور و صومعه‌ ستینیه دو مورد دیگر از دیدنی های این شهر تاریخی است که گردشگران را به تماشای خود وا می دارند.

دریاچه اسکادار

دریاچه اسکادار بزرگ ترین دریاچه در ناحیه بالکان محسوب می شود. در این دریاچه بیش از 280 نوع پرنده زندگی می کند که یکی از گونه های پلیکان را هم شامل می شود. تفریحاتی از جمله قایق ‌سواری، تماشای پرندگان، دوچرخه سواری و پیاده ‌روی در طبیعت در کنار این دریاچه بزرگ می توان انجام داد.

دریاچه اسکادار

غار آبی

غار آبی یکی دیگر از جاذبه ‌های مهم و مشهور مونته نگرو است. تنها راه برای رسیدن به این غار، استفاده از قایق یا کایاک است. در سیر رسیدن به غار، چشم‌اندازهای بسیار زیبایی از طبیعت اطراف خواهید دید. تورهای زیادی برای بازدید از این غار رگزار می‌شود. در مسیر یک قلعه‌ قدیمی هم وجود دارد که در زمان جنگ جهانی دوم به‌عنوان زندان مورد استفاده قرار می ‌گرفت.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *