زندگی در جزایر مدرن و لوکس و به همراه بافت سنتی، پیاده‌ روی در طبیعت رنگارنگ و تماشای جانوران متنوع دریایی را تنها در جزایر زیبای کشور مالدیو می ‌توان تجربه‌ کرد. پس برای آشنایی بیشتر با این نگین گرمسیری تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با جزیره مالدیو

جزیره مالدیو در اقیانوس هند و در جنوب غربی کشور هند واقع شده است. این جزیره بر روی فلات زیر آبی چاگوس لاکادیو قرار دارد و تا کرانه های هند فاصله چندانی ندارد. این کشور با سریلانکا مرز مشترک آبی دارد. این مجمع الجزایر از 1192 جزیره مرجانی زیبا تشکیل شده است. درحالیکه از این تعداد فقط 200 جزیره قابل سکونت هیتند و در مابقی امکان اسکان و زندگی وجود ندارد. این جزیره 298 کیلومتر مربع مساحت داشته و حدود 328 هزار نفر جمعیت دارد. مالدیو از لحاظ جمعیت و هم از نظر مساحت کوچک‌ ترین کشور قاره آسیا محسوب می شود. زمین‌ های مالدیو به طور میانگین 1.5 متر از سطح دریا ارتفاع دارند و بنابراین کم ‌ارتفاع ‌ترین کشور جهان شناخته شده است. پایتخت کشور مالدیو، شهر ماله می باشد. جزیره مالدیو بهترین مکان برای ماه عسل زوج هایی است که به دنبال گذراندن تعطیلات در یک جزیره‌ لوکس هستند. آب های فیروزه ای رنگ مالدیو و جزایر زیبایی که در اطرافش دارد باعث شده اند که شهرت جهانی پیدا کند. مالدیو نگین نواحی گرمسیری است و دلیل عمده سفر گردشگران به اینجا را سواحل زیبا و تفریح ‌های آبی تشکیل می‌دهد. زندگی زیر آب بسیار تماشایی است و البته مالدیو به بهشت شیرجه زنان شهرت دارد.

کشور مالدیو به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم‌ شده است و جزایر شمالی امکانات بهتری برای گردشگران فراهم کرده است و همینطور جمعیتی که در این جزایر زندگی می کنند از جزایر جنوبی بیشتر است. بهترین و شلوغ‌ ترین جزیره در قسمت شمالی گافاروفالو است. این جزیره تا شهر ماله فاصله بسیار کمی دارد. ماراندهو، تایفوشی، هیتادهو، هالیف، رادهو، آری و تودو نیز از معروف ترین جزایر بخش شمالی مالدیو هستند. اما از معروف ‌ترین جزایر جنوبی مالدیو می توان به جزیره گورایدهو و واوو اشاره کرد. در جنوبی ‌ترین نقطه‌ کشور مالدیو جزیره‌ ای نسبتا بزرگی به نام مافوشی واقع شده است که در آن تمام زندان ‌ها و همچنین زندان مخصوص کودکان کمتر از 18 سال قرارداد.

آشنایی با جزیره مالدیو

در این کشور امکانات حرفه ای برای برگزاری کلاس های غواصی فراهم شده است. مالدیو هتل های آبی و ویلاهای اختصاصی بسیاری دارد که از طریق اسکله های چوبی به ساحل متصل شده اند و یا به صورت شناور در حرکت هستند. سواحلی با شن های سفید، درختان نخل، آفتاب گرم و دل پذیر و امکانات غواصی همه و همه دست به دست هم می دهند تا گردشگران جزیره مالدیو سفرر لذت بخش و خاطر انگیزی را تجربه کنند. کشور مالدیو مقصد ارزانی نیست و در این کشور جای واقعا ارزانی برای اسکان پیدا نمی شود. جدایی از اینکه در پایتخت آن، شهر ماله هتل ساخته شده است بلکه در دیگر مناطق مالدیو هتلی وجود ندارد، بلکه مجموعه‌ های اقامتی گوناگونی برای مسافران در نظر گرفته شده است. غذاهای مالدیوی بسیار خوشمزه هستند، به خصوص اگر غذاهای دریایی دوست داشته باشید. اسنک‌ ها، که معمولا با نام هدیکا  شناخته می ‌شوند بسیار لذیذ هستند و یک منوی کامل به آنها اختصاص داده شده است. همه نوع شیرینی ‌های مغزدار گوناگون و رول ‌های ماهی سرخ ‌شده در جزیره مالدیو پیدا می ‌شود. خوردن اسنک های مالدیوی هیچ ‌وقت به این اندازه هیجان ‌انگیز نخواهد بود. صبحانه‌ های مالدیو بدون شک یکی از لذیذترین صبحانه‌ های عمرتان خواهد بود. ماس هونی گران ‌ترین و خوشمزه‌ ترین صبحانه می باشد که در آن گوشت ماهی، پیاز، نارگیل را در کنار نان روشی سرو می ‌کنند، این لذت را حتما تجربه کنید. کشور مالدیو با تهران اختلاف زمانی دارد یعنی یک ساعت و نیم از ما جلوتر هستند.

فرهنگ و زبان مردم مالدیو

زبان رسمی کشور مالدیو، زبان دیوهی است، این زبان که از خانواده هندوآریایی می باشد و با زبان سینهالی هم ‌خانواده است. دین رسمی این کشور اسلام است و مذهب اصلی مردم مالدیو مسلمان سنی هستند. مردم این کشور ترکیبی از اهالی هند و سریلانکا هستند و فرهنگ مردم مالدیو نیز از این دو کشور گرفته ‌شده است. مالدیوی‌ ها برای خود فرهنگی از ترکیب فرهنگ اقوامی که در آن سکونت دارند پدید آورده ‌اند. افسانه‌ های زیادی در خصوص موجودات دریایی در فرهنگ این کشور وجود دارد. مردم مالدیو به کارهای سختی مانند حکاکی روی سنگ علاقه ‌مند هستند. لباس سنتی خاص مردم بومی مالدیو نیز جزئی از فرهنگ آنان به‌ حساب می‌آید. برای آشنایی بیشتر با فرهنگ مردم مالدیو باید در جشن ها و مراسم ملی آنها شرکت کنید. در این کشور هر سال جشن های مختلفی برگزار می شود. جشن کودا  که مخصوص مردم مسلمان مالدیو است و در پایان ماه مبارک رمضان به مدت سه روز برگزار می‌شود. جشن تولد پیامبر اسلام، جشن روز جمهوری، روز ملی ماهیگیران، جشن غذا و جشن قایق ‌سواری از دیگر جشن‌ های بزرگ کشور مالدیو محسب می شوند.

فرهنگ و زبان مردم مالدیو

فرودگاه های جزیره مالدیو

ورود کشور مالدیو از طریق فرودگاه بین ‌المللی ماله صورت می ‌گیرد و جابجایی در سطح شهر ماله نیز از طریق قایق، تاکسی هوایی و قایق‌ های بادبانی خصوصی انجام می شود. فرودگاه بین المللی ولانا یا همان فرودگاه ماله اصلی ترین فرودگاه کشور مالدیو است. این فرودگاه در جزیره ای به نام هول هوله (Hulhule) قرار دارد، با توجه به اینکه این جزیره در منطقه مرکزی مالدید واقع شده به دیگر نقاط مالدیو دسترسی راحتی دارد. شهر ماله در فاصله 3 کیلومتری فرودگاه قرار گرفته است.

آب و هوای جزیره مالدیو

با توجه به موقعیت جغرافیایی مالدیو که در نزدیکی اقیانوس هند می باشد، آب و هوای گرم و استوایی دارد. این کشور دو فصل بارانی داشته و اغلب اوقات باراندگی های کوتاهی دارد. اما به طور کلی شرایط آب و هوایی مالدیو برای گردشگری بسیار مناسب است به خصوص برای کسانی که علاقمند به تفریحات آبی و ساحلی هستند.

آب و هوای جزیره مالدیو

جاذبه های دیدنی و تفریحی جزیره مالدیو

این جزیره خیره‌کننده علاوه بر آرامش فوق‌العاده‌ای که به شما هدیه می‌دهد، تفریحات و دیدنی های زیادی مانند قایق ‌های تفریحی، هواپیماهای دریایی، ورزش‌ های آبی وغذاهای بین ‌المللی و محلی نیز برای گردشگران فراهم کرده است.

موزه ملی

ای موزه در شهر ماله واقع شده است. این موزه تنها قسمت به جای مانده از قصر سلطان است که پس از تخریب آن در سال 1968 به یادگار مانده است. در اطراف موزه ملی ماله پارک سلطان قرار دارد. موزه ملی مالدیو در سه طبقه، آثارهای تاریخی، اشیاء قدیمی، تاج پادشاهی، زیورآلات، ظروف کنده‌کاری شده، لباس و اسلحه را به نمایش گذاشته است.

جزیره مافوشی

جزیره مافوشی یکی از بزرگ ‌ترین و پرطرفدار‌ترین جزیره‌ های مالدیو به شمار می رود. این جزیره که در نزدیکی شهر ماله قرار دارد، نسبت به جزیره‌ های دیگر مالدیو از هتل‌ ها و اقامتگاه‌ های بیشتری برخوردار می باشد.

جزیره مافوشی

ساحل درخشان جزیره وادهو

جزیره وادهو، قطعه ‌ای از بهشت و یکی از شگفت ‌انگیزترین پدیده‌ های طبیعت را در خود جای داده است. ویژگی خاص و دیدنی این ساحل تنها در شب، زمانی که آب ساحل زیبای این جزیره به صورت کاملا رویایی در تلالو نور مهتاب می ‌درخشد، نمایان می ‌شود. این پدیده نتیجه وجود فیتوپلانکتون‌ها یا میکروب‌ های دریایی شب‌ تاب است که آب دریا را مانند آینه ستاره‌ ها می ‌کنند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *