کشور لیتوانی در شمال شرقی اروپا واقع شده است که با کشورهای روسیه، بلاروس، لتونی و لهستان همسایه می باشد. افراد زیادی با اهداف توریستی، تجاری و تحصیلی به این کشور سفر می کنند. در این مقاله قصد داریم در خصوص فرهنگ و زبان و جاذبه های دیدنی و تفریحی لیتوانی صحبت کنیم و اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با کشور لیتوانی

کشوری که امروزه با عنوان لیتوانی فرا می خوانیم، سرزمینی کهن و قدیمی است که اولین انسان ها بعد از دوره یخبندان قبل از میلاد مسیح در لیتوانی مستقر شدند، بعد از آنها مردم هندی و اروپایی به این منطقه آمدند. در اوایل قرن 13 میلادی میندوگاس دوک بزرگ تمامی مردم مناطق لیتوانی را متحد کرد و یک ملت واحد تشکیل داد. این اتحاد در قرن 14 میلادی به بزرگ ترین کشور اروپایی تبدیل شد اما در سال های بعد بخش های مختلفی از کشور لیتوانی جدا شدند و جزئی از امپراتورری روسیه در آمدند. بعد از جنگ جهانی اول این کشور دوباره استقلال خود را به دست آورد و متاسفانه در جنگ جهانی دوم مورد تجاوز قرار گرفت و به دست شوروی ها افتاد و پس از فروپاشی شوروی، لیتوانی استقلال خود را اعلام کرد، درحال حاضر کشور لیتوانی جزئی از اتحادیه اروپا و پیمان شینگن به شمار می رود.

آشنایی با کشور لیتوانی

پایتخت کشور لیتوانی شهر ویلنیوس می باشد که بزرگ ترین شهر این کشور محسوب می شود، کاوناس دومین شهر مهم کشور لیتوانی بوده، شهر بندری کلاپیدا و پلانگاه نیز از دیگر شهرهای مهم این کشور است که شهرت آن بیشتر به دلیل برگزاری جشن های مختلف در طول سال می باشد. با این حال حدود 3500000 نفر در این کشور زندگی می کنند و به زبان رسمی لیتوانی صحبت می کنند، طبق بررسی ها بیش از 83 درصد ساکنان لیتوانی مردم بومی هستند و از شهرهای مهم این کشور می توان ویلنیوس، کاوناس، کلایپدا و … نام برد. واحد پول در کشور لیتوانی یورو می باشد. این کشور در کنار دریای بالتیک واقع شده است از آنجا که لیتوانی به صورت جلگه ای می باشد، دریاچه ها و رودهای فراوانی دارد که از مهمترین آنها می توان به دریاچه ویشتیتیس و رود نمانوس اشاره کرد.

فرهنگ و زبان مردم لیتوانی

زبان اکثریت مردم این کشور، لیتوانیایی است این زبان شاخه ای از زبان های بالتیک می باشد که جزئی از زبان های هندواروپایی به شمار می رود. یکی از مشخصات این زبان این است که جداسازی کلمات بر پایه مونث و مذکر بودن است. زبان هایی که از شاخه بالتیک هستند بسیار قدیمی هستند. قبل از قرن 16 اولین آثار ادبی که ممنتشر می شدند به زبان لیتوانیایی بود و همچنین رسم الخط این زبان هم لاتینی می باشد و امروزه آثار باستانی فراوانی به زبان لیتوانیایی کشف شده است. کشور لیتوانی یکی از کشورهای سنتی قاره اروپا محسوب می شود. کشور لیتوانی در اروپا به کشوری سنتی معروف است، ورزش های سنتی زیادی در این کشور وجود دارد که به همراه رقص های محلی انجام می شود، در سال 2009 لیتوانی به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی شد. در زمینه موسیقی سنتی کشور لیتوانی سابقه ای بسیار قدیمی دارد که ریشه های آن مربوط به قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

با توجه به اینکه بیش از 80 درصد از مردم این کشور لیتوانی تبار هستند، در این کشور به شدت با کمبود نیروهای متخصص و سرمایه گذار خارجی مواجه می باشد. به همین دلیل سرمایه گذاران خارجی که به مدت 5 سال در این کشور فعالیت داشته باشند می توانند اقامت دائم کشور لیتوانی را دریافت کنند و یکی از شهروندان این کشور محسوب شوند. مذهب رسمی کشور لیتوانی مسیحی، به خصوص فرقه کاتولیک می باشد. در این کشور آذادی مذهبی وجود دارد و مردم می توانند با هر دینی در کشور لیتوانی زندگی کنند، اما با این حال حدود 80 درصد از مردم لیتوانی مذهب کاتولیک دارند. برای سفر به این کشور شما باید ویزای لیتوانی دریافت کنید.

فرهنگ و زبان مردم لیتوانی

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور لیتوانی

حکومت کشور لیتوانی، جمهوری چند حزبی می باشد. شخص اول کشور، رئیس جمهور است و از طریق رای های مردم برای دوره های 5 ساله انتخاب می شود. مسئولیت قانون گذذاری برعهده مجلس می باشد و بیشترین مسئولیت اجرایی با نخست وزیر است، این شخص توسط نمایندگان مجلس برای مدت 4 سال انتخاب می شود.

این کشور از لحاظ اقتصادی کشور پیشرفته ای به شمار می رود و بسیاری از شاخصه های اقتصادی اش در وضعیت مطلوبی قرار دارد. کشور لیتوانی 9 منطقه صنعتی و 2 بندر تجاری که دارد از مهم ترین صادراتش می توانیم به پارچه، صنایع چوبی، تجهیزات الکتریکی و شیمیایی، مکانیکی و برخی از تولیدات معدنی اشاره کنیم که بیشتر با کشورهایی همچون هلند، روسیه، آلمان، بلاروس، لتونی و لهستان صادرات و واردات دارد. همان طور که قبلا گفته شد لیتوانی در دریای بالتیک قرار گرفته است و بندری مدرن در این منطقه دارد و بین اروپای شرقی و غربی نقش ترانزیت را ایفا می کند.

آب و هوای کشور لیتوانی

این کشور آب وهوایی 4 گانه دارد یعنی در طول یک سال 4 فصل را به خود می گیرد. بخش غربی کشور لیتوانی آب و هوایی معتدل حاکم است به همین دلیل بخش وسیعی از آن پوشش جنگلی دارد. روزهای زمستانی در این کشور بسیار کوتاه است و گاها به 7 ساعت هم نمی کشد اما روزهای تابستانی طولانی تر می باشد. بنابراین بهترین زمان برای سفرهای توریستی به کشور لیتوانی ماه می تا سپتامبر می باشد.

آب و هوای کشور لیتوانی

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور لیتوانی

کشور لیتوانی به دلیل داشتن آثار و بناهای تاریخی متعدد، هر سال گردشگران زیادی به این کشور سفر می کنند تا تعطیلات خود را آنجا سپری کنند.

شهر کاوناس

این شهر سرسبز و زیبا در میان دو رودخانه بزرگ نموناس و نریس قرار گرفته است. در این شهر دیدنی های زیادی از جمله قلعه های آجری با معماری سنتی و نمایشگاه هنری از آثار هنرمند لیتوانی به نام ام. کی. سیلیونز وجود دارد که دانشجویان بسیاری به این شهر سفر می کنند و از آن نمایشگاه بازدید می کنند. مهمترین برنامه تفریحی شهر کاوناس جشن ها و برنامه های شبانه ای است که برای جوانان مهیا شده است.

کلیسای سنت آن

بدون شک یکی از جذاب ترین بناهای تاریخی منطقه ویلنیوس، کلیسای سنت آن بوده که نماد ویلنیوس تبدیل شده است. این کلیسا شاهکاری از اواخر دوره گوتیک محسوب می شود و بیش از ۵۰ سال است که بدون هیچ تغییری باقی مانده است. در کنار این کلیسای قدیمی برج ناقوسی به سبک گوتیک قرار دارد که در قرن ۱۹ ساخته شده است.

پارک ملی اوکسیتیا

این پارک در شمال شرق کشور لیتوانی قرار گرفته است و چشم اندازهای زیبایی از دریای بالتیک را به نمایش گذاشته است. پارک اوکسیتیا اولین پارک ملی لیتوانی معرفی شده که مملوء از جنگل های کاج، دریاچه ها و رودخانه است.

پارک ملی اوکسیتیا

شهر قدیمی ویلنیوس

شهر باستانی ویلنیوس که در سایت میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر در سراسر دنیا علاوه بر پایتخت لیتوانی به میدان های سنگ فرش شده، مکان های تارخی، قلعه ها و کلیساهای قدیمی شهرت دارد که همه آنها با معماری گوتیک و نئوکلاسیک از دوران قرون وسطایی باقی مانده اند. کلیسای سنت آن و قصر ریاست جمهوری ار مهم ترین جاذبه های دیدنی ویلنیوس است.

دروازه داون

این دروازه یک دیوار دفاعی است که در قرون وسطی ساخته شد. این اثر شامل 9 دروازه اصلی بوده که روی تک تک آنها نقش های هنری زیبایی حک شده بود اما متاسفانه در سال 1799 توسط حمله روس ها بخش عظیمی از آن از بین رفته و فقط دروازه داون باقی مانده است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *