فرهنگ و سنت غنی کشور لبنان، کوه‌ها و پیست‌ های اسکی، آفتاب درخشان و سواحل زیبا، غذاهای متنوع خوشمزه و سالم و ناآرامی‌های سیاسی و مقداری هم آلودگی به همراه هم نمای لبنان امروزی را تشکیل می دهند.

آشنایی با کشور لبنان

قدیمی ‌ترین نامی که برای کشور امروزی لبنان ذکر شده، فنیقیه است. فینقی ‌ها قومی دریانورد و تجارت ‌پیشه بودند که حدود 3500 سال قبل به سواحل لبنان کنونی مهاجرت کردند. مهم ترین فعالیت اقتصادی فنیقی ‌ها تهیه رنگ قرمز ارغوانی زیبایی بود که از نوعی صدف دریایی استخراج می کردند و این رنگ برای رنگ آمیزی لباس و بخصوص شنل به کار می رفت.

نام فنیقیه را یونانی ‌ها به این مردم داده بودند که هم به معنای رنگ ارغوانی و هم نام صدفی است که از آن رنگ ارغوانی به دست می آوردند. در همان دوران باستان کلمه لبنان نیز رایج شد. لبنان کلمه‌ای آرامی است که به معنای سرزمین سپید می‌ باشد و به خاطر سفید پوش شدن کوه های لبنان بر اثر نزول برف های زمستانی نام لبنان به این سرزمین انتخاب شده است. در زبان لاتینی، لبنان را به صورت لیبانوس در فرانسوی لیبان و در زبان انگلیسی به صورت‌ لبنان و لبانن می ‌نویسند.

لبنان چون در طول تاریخ خود تابع شام یا سوریه امروزی بود تحت عنوان کلی شامات نیز نامیده شده است. در طول دوره حاکمیت عثمانی بر این سرزمین به خاطر وضعیت سیاسی آن، لبنان را سرزمین خود مختار لبنان نامیدند و در سال 1920 میلادی یعنی در زمان حاکمیت استعمار فرانسه به لبنان بزرگ موسوم شد. با استقلال یافتن این کشور از فرانسه در 21 نوامبر سال 1941 میلادی جمهوری لبنان به وجود آمد که هم اکنون نام رسمی آن می‌باشد. در عرف بین ‌المللی بدان لبنان یا لبانن می ‌گویند.

آشنایی با کشور لبنان

لبنان نام کشوری است که در قاره آسیا واقع شده است و با مساحتی بالغ بر 10 هزار و 452 کیلومتر مربع، صد و شصت و دومین کشور بزرگ جهان محسوب می شود و جمعیتی حدود 6 میلیون نفر در آن زندگی می کنند، با این حال صد و دوازدهمین کشور پرجمعیت به شمار می رود.

کشور لبنان از شمال و شرق با سوریه، از جنوب با فلسطین و از غرب با قبرس (از طریق دریای مدیترانه) مرز مشترک دارد. پایتخت کشور لبنان، بیروت نام دارد و از دیگر شهرهای بزرگ آن می‌ توان به شهر طرابلس‎، صيدا‎ و صور‎ اشاره نمود. بیروت شهری بندری است که بر روی دماغه‌ ای کوچک و در کنار دریای مدیترانه واقع شده است. بیروت را پاریس خاورمیانه لقب داده اند، لقبی که با سفر به آن متوجه می شوید که چندان هم اغراق آمیز نیست. مجسمه ها ، سنگ فرش های خیابان، سبک متفاوت زندگی در کـنار یکدیگر و تاریخی که هزاران داستان از آن بیرون آمده، می تواند کمی شباهت را توجیه کـند.

لبنان سرزمینی بلند و کوهستانی است که در کرانه شرقی دریای مدیترانه قرار گرفته است. کرانه‌ های لبنان 255 کیلومتر طول دارد. رودخانه‌ های مهم کشور لبنان شامل عاصی و لیطانی در دره سهل ‌البقاع، و کلب می شودند. از رشته ‌کوه ‌های لبنان می توان به رشته ‌کوه‌ های لبنان شرقی و رشته‌ کوه‌ های لبنان غربی نام برد که میان این دو رشته کوه، دره سهل‌البقاع قرار گرفته ‌است. بسیاری از مناطق آن کوهستانی است به جز مناطق ساحلی کم عرض و دره بقا که بخش مهمی از صنعت کشاورزی لبنان را تشکیل می ‌دهد. صنعت كشاورزی و صنعت توریسم مهم ترین منابع در آمدی کشور لبنان به حساب می آیند. از مهم ترین صادرات این کشور می توان به جواهر آلات، مواد شیمیایی غیرآلی، مرکبات، تنباکو و منسوجات اشاره کرد. البته کشور لبنان از اعضای کشورهای اتحادیه عرب می باشد.

آشنایی با کشور لبنان

فرهنگ و زبان مردم لبنان

زبان و خط رسمی کشور لبنان، زبان عربی است اما عملا زبان فرانسوی، زبان رسمی دوم این کشور محسوب می شود. این کشور بنا بر ویژگی و تنوع مذهبی دارای دین و مذهب رسمی نمی باشد. کشور لبنان با همه کوچکی خود از حیث تعدد و تنوع مذاهب موجود در آن یکی از متنوع ترین کشورهای دنیا و از این نظر از وضعیت پیچیده ای برخوردار است. به طوری که بیش از 18 مذهب رسمی در کشور لبنان وجود دارد که این مذاهب با مسائل طایفه ای نیز پیوند تناتنگی دارد و تفکیک طوایف مختلف از یکدیگر به واسطه نوع وابستگی دینی و مذهبی آنها است. مذاهب رسمی عمده در لبنان هر کدام تشکیلات مذهبی خاص خودشان را دارند که به موازات تشکیلات دولتی، مسائل دینی و امور مربوط به احوال شخصیه مذاهب مختلف را تحت پوشش قرار داده و سامان دهی می کنند. از حدود 18 مذهب موجود در این کشور، 12 مذهب مسیحی، 5 مذهب اسلامی و یک مذهب یهودی هستند. شیعیان 40 درصد از جمعیت مردم را شامل می شوند و بیشتر در بیروت و جنوب لبنان زندگی می کنند. اهل سنت 20 درصد جمعیت را در بر می گیرند که بیشتر در بیروت و طرابلس سکونت دارند و مسیحیان 37 درصد جمعیت را شامل می شوند.

آب و هوای کشور لبنان

هوای سواحل کشور لبنان در زمستان ها سرد و بارانی و در تابستان ها گرم و شرجی است. در نواحی بلندتر به خصوص کوهستان ها، زمستان ها با بارش برف همراه است و دمای هوا به زیر صفر می رسد. اما به طور کلی بهــــار لبنان از بقیه فصل ها دوست داشتنی تر است. در این زمان روزهای طولانی با آفتـــاب ملایـم و شب های خنک با دریایی آرامی را شاهد خواهید بود.

آب و هوای کشور لبنان

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور لبنان

لبنان کشوری است که انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری که از سواحل گرفته تا طبیعت بکر و موزه های تاریخی را در خود جای داده است.

غار جیتا

این غار قدیمی در 20 کیلومتری شهر بیروت و در دره نهر الکلب قرار دارد. ترکیب بازدید از این غار، با باغ‌ وحشی که در نزدیکی آن قرار گرفته، روز هیجان ‌انگیزی را برایتان بوجود خواهد آورد. این غار برای سال‌ ها به دلیل وقوع جنگ بسته نگاه داشته شد، اما خوشبختانه به تازگی امکان بازدید از آن برای گردشگران امکان پذیر شده است. تور بازدید از این غارها، با اتومبیل ‌های مینی کابل آغاز می‌ شود تا شما را به دهانه غار برساند. پس از آن با یک غار بالایی و یک غار پایینی مواجه خواهید شد. بازدید از غار پایینی تنها با قایق ‌های تعبیه شده در آن ممکن خواهد بود، زیرا در کانال‌ های بستر این غار، رودخانه‌ ای جریان دارد. در بازدید از غار بالایی، با بزرگ‌ ترین استالاگتیت شناخته شده در جهان روبرو خواهید شد.

بعلبک

گنجینه‌ های بی‌نظیر و خیره‌ کننده باستان ‌شناسی در دره بقاع واقع شده است. معبد باستانی باکوس در این دره، به بهترین شکل از گزند گذر تاریخ دست نخورده باقی مانده است. معبد زیبای ژوپیتر نیز با شش ستون زیبا در این دره قرار دارد. هرساله در فصل تابستان و بر ویرانه‌ های تاریخی بعلبک، جشنواره تابستانی بعلبک با حضور هنرمندان مشهور بین ‌المللی برگزار می ‌شود. منطقه بعلبک یکی از مناطق ثبت شده در فهرست آثار باستانی سازمان یونسکو می باشد.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور لبنان

بیبلوس

بیبلوس یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان به شمار می رود که هیچ گاه خالی از سکنه نشده است. در این شهر، مناطق دیدنی باستانی، بندری دنج و زیبا و رستوران‌ هایی با غذاهای خوشمزه به چشم می خورد. اگر به شهر بیبلوس سفر کردید، غذا خوردن در رستوران باب المینا با نمایی زیبا از بندر این شهر را از دست ندهید.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *