کشور لتونی یکی از کشورهای شمالی اروپا است که دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری می باشد. قبل از سفر به این کشور شما نیاز به اطلاعات کافی از کشور لتونی دارید، ما در این بخش قصد داریم اطلاعات کاملی برای سفر به کشور لتونی در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با کشور لتونی

کشور لتونی از شمال با کشوراستونی، از جنوب با کشور لیتوانی، از شرق با روسیه و از غرب با دریای بالتیک همسایه می باشد.  این کشور کوچک از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا شده است. پایتخت این کشور شهر ریگا می باشد و بیش از نیمی از کشور لتونی را جنگل های سرسبز پوشانده است. لتونی مساحتی برابر با 64.589 کیلومتر مربع بودهو حدود 1.953.000 نفر جمعیت دارد. لتونی با توجه به مساحت اندکی که دارد جمعیت کمی از مردم در آنجا زندگی می کنند و رفاه و آسایش مردم لتونی در بالاترین شرایط قرار دارد.

مردم کشور لتونی بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و کمتر پیش می آید که بیکار باشند و شغل نداشته باشند. کشور لتونی به 77 شهر یا بخش تقسیم شده است. ریگا یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت لتونی محسوب می شود و از نظر تجاری و اقتصادی بسیار مهم تلقی می شود، در این شهر حدود 706.000 نفر زندگی می کنند. از دیگر شهرهای پرجمعیت کشور لتونی شهر دائوگاوپیلس می باشد. این شهر لتونی در نزدیکی بلاروس واقع شده است و جمعتی کمتر از ریگا را دارد. شهر دائوگاوپیلس دومین شهر بزرگ لتونی معرفی شده است و اما سومین شهر مهم کشور لتونی شهر زیبای لیه پایا می باشد. مردمی از نژاد هند و اروپایی در اطراف دریای بالتیک ساکنین ابتدایی کشور لتونی بودند. بعدها این مردم به روم و بیزانس راه تجارت را باز کردند و آنها کهربا صادر می کردند و فلزات قیمتی وارد کشور می کردند. نام لتونی از قبیله لاتگالی از قبایل اولیه گرفته شده است.

آشنایی با کشور لتونی

فرهنگ و زبان مردم لتونی

به دلیل مهاجرت قومیت های مختلفی در این کشور زندگی می کنند بنابراین مردم لتونی با زبان های مختلفی با یکدیگر صحبت می کنند. از زبان های رایج در کشور لتونی می توان به زبان بالتیک و لتونیایی و لاتگالی اشاره نمود. در سال 1991 بعد از استقلال، آموزش زبان لتونیایی شروع شد. کشور لتونی سالیان درازی با آلمان، روسیه و لهستان در ارتباط بودند به همین دلیل فرهنگ های مختلفی با فرهنگ مردم لتونی تلفیق شده است. البته باید بدانید که از لحاظ زمانی کشور لتونی یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است.

دین رسمی کشور لتونی مسیحی بوده و اکثر مردم لتونی مسیحی هستند اما به دلیل وجود قوم های مختلف، مذاهب و ادیان مختلفی در کشور وجود دارد. رشد جمعیت در لتونی زیاد نیست و روند نزولی دارد به همین دلیل مسئولین این کشور اعلام کرده اند که کودکان هر خانواده را تا سن مشخصی نگهداری می کنند، از این رو هر کودکی که در کشور لتونی به دنیا می آید زندگی خانواده تا مدت ها در آرامش به سر می برد.

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور لتونی

کشور لتونی منابع طبیعی و غیر طبیعی بسیاری دارد. اقتصاد این کشور کوچک در حال توسعه و پیشرفت می باشد. کشور لتونی موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی دارد بنابراین تجارتش را از راه های مختلفی به خصوص از طریق بنادر با دیگر کشورهای اروپایی افزایش داده است. صنایعی از قبیل حمل و نقل، کشاورزی، ساخت ماشین آلات، محصولات غذایی و موارد بسیار زیادی در این کشور روز به روز در حال توسعه می باشد. کشور لتونی عضو سازمان تجارت جهانی شده است بنابراین افرادی که می خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند بدون شک موفق خواهند بود. بخش اعظمی از درآمد کشور به واسطه صادرات تأمین می شود و همچنین بانک جهانی کشور لتونی از بالاترین درآمد برخوردار است. میزان صادرات سالانه در این کشور به 12/7 میلیارد دلار رسیده است و میزان واردات آن نیز 1/17 میلیاد دلار می باشد. از مهم ترین و اصلی ترین محصولات صادراتی کشور لتونی می توان به فلزات و مواد غذایی آبزیان و اتومبیل و مبلمان و تجهیزات هواپیمایی و خشکبار اشاره نمود.

در سیاست کشور لتونی رئیس جمهور قدرت اجرایی ندارد و بیشتر وظایف تشریفاتی دارد. بیشتر مسئولیت های اجرایی برعهده نخست وزیر است. مجلس لتونی دارای 100 کرسی بوده که نمایندگان آن توسط رای مردم برای مدت 4 سال انتخاب می شوند. رئیس جمهور هم توسط نمایندگان انتخاب و تعیین می شود که برای مدت یک دوره 4 ساله فعالیت خود را شروع می کند. برای سفر به این کشور نیاز به ویزای لتونی دارید.

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور لتونی

آب و هوای کشور لتونی

لتونی آب و هوای خوبی دارد، بخشی از کشور درای آب و هوای معتدل و بخشی دیگر اقیانوسی می باشد. کشور لتونی در تابستان و بهار هوای خنکی دارد و ماه های توریستی به شمار می روند. این کشور به علت آب و هوای مطلوبی که دارد، خاک حاصل خیز زیادی دارد و اکثر منطق مملو از جنگل ها و درختان کاج هستند. شاید جالب باشد که بدانید کشور لتونی با مساحت اندکی که دارد پنجمین کشور اروپایی از نظر پوشش جنگلی محسوب می شود.

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور لتونی

کشور لتونی دارای جنگل های انبوه و سواحل زیبای بسیاری است. مرز مشترک این کشور با دریای بالتیک سواحل زیبایی پدید آورده است که از جاذبه های گردشگری لتونی به شمار می روند. معماری کشور لتونی ترکیبی از معماری سنتی و مدرن است و سازه های چوبی آن بسیار معروف هستند. علاوه بر این کشور لتونی موزه های بسیاری دارد که هرکدام از آنها بخشی از تاریخ این کشور را روایت می کنند.

وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور لتونی

قصر و موزه راندیل

یکی از قصر های بسیار با شکوه لتونی کاخ ورسای بالتیک است که در شهر راندیل و جنوب شهر ریگا واقع شده است. این قصر رویایی توسط فرانچسکو راسترلی، که خانقاه سنت پطرزبورگ از کارهای دیگر اوست، طراحی شده است. اتاق نمایش در بخش شرقی قصر، سالن گیلت، سالن سفید و گالری بزرگ بخش هایی هستند که برای ورود عموم باز هستند و همه گردشگران می توانند از آنها بازدید کنند.

معبد آلگونا باسیلیکا

عبادتگاهی بزرگ کاتولیک که به سبک باروک ساخته شده که در 40 کیلومتری شمال شرقی شهر داگاوپیلز واقع شده است. در این معبدگاه هر ساله در 15 ام آگوست جشن عروج مریم مقدس برگزار می شود. در این مکان مقدس مجسمه ها و نقاشی هایی از قرن 17 ام به نمایش گذاشته است.

شهر سسیس

شهر تاریخی سسیس با بیش از 800 سال تمدن، یکی از شهرهای قرون وسطایی است که تا به امروز پا برجا باقی است. این شهر در قسمت شرقی کشور لتونی قرار دارد. کلیسای سنت جان و قلعه قرون وسطایی زیبا ترین دیدنی های تاریخی شهر سسیس هستند.

شهر سسیس

موزه تورایدا

کشور لتونی سرزمین سنتی و کهن اروپایی است. موزه ای در نزدیکی شهر سیگلد به نام تورایدا وجود دارد که آثار باستانی این موزه به قرن 11 بر می گردد.

شهر تاریخی ریگا

شهر ریگا یکی از مهمترین مراکز تجاری و صنعتی در منطقه بالتیک است. ریگا یک شهر بندری است که از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت می باشد. این شهر در دوره های مختلف تحت استعمار کشورهایی مثل روسیه قرار گرفته و فرهنگ های مختلفی به خود دیده است بنابراین آثار تاریخی به جای مانده از دوران مختلف با فرهنگ های متفاوت می باشد. به همین دلیل معماری شهر ریگا با دیگر شهرهای لتونی منحصر به فرد است.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *