کشور اندونزی سرزمینی پهناور تشکیل شده از تعداد زیادی جزیره است که در هر گوشه آن می توان تجربه شگفت انگیزی داشت و از سفر به این کشور لذت برد. در این مقاله کوشیده ایم تا با کشور اندونزی بیشتر آشنا شوید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با کشور اندونزی

نام کشور اندونزی، برگرفته شده از واژه لاتین Indus (ایندوس) و واژه یونانی nesos (نسوس) به معنی جزیره، می باشد. با توجه به پیداشدن آثاری تاریخی در کشور اندونزی نشان می دهند که در 2 میلیون و 600 هزار سال پیش، انسان ها در آنجا سکونت داشتند. نژاد اکثر مردم اندونزی از نژاد استرونزی بوده که از تایوان به جنوب شرق مهاجرت کرده اند و در حدود 2000 سال پیش به سرزمین اندونزی رسیده بودند. شهرها و روستاهای زیادی به همراه پادشاهی های کوچک در قرن اول قبل از میلاد در این منطقه شکل گرفت که دلیل آن شرایط بسیار خوب و خاک حاصلخیز برای کشاورزی و توسعه کشت آبی بود. تنگه های بین جزایر در اندونزی، طوری است که هم تجارت بین جزایر و هم تجارت برون مرزی را گسترش می دهد. این تجارت ها، تأثیر فراوانی در تاریخ اندونزی داشته اند. در قرن 16 میلادی این منطقه توسط اسپانیایی ها و پرتغالی ها تصرف شد بعد از دو قرن هلند بر این سرزمیت حکومت کرد. در این حکومت بیش از 20 هزار اندونزیایی و چینی کشته شدند اما حکومت تا سال 1942 در دست هلندی ها باقی ماند. کشور اندونزی تا پایان جنگ جهانی دوم مستعمره هلند بود تا اینکه در سال 1945 اعلام جمهوری نمود و پس از چهار سال جنگ با هلند در سال 1949 مستقل شد.

آشنایی با کشور اندونزی

کشور اَندونِزی یا جمهوری اندونزی کشوری است که در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه قرار دارد. کشور اندونزی یک مجمع ‌الجزایر است که از 17.508 جزیره، و ۳۳ استان شکل گرفته است، از این تعداد تنها 3000 جزیره مسکونی هستند. اندونزی با این تعداد جزایر بزرگ ترین مجمع الجزار جهان به شمار می رود. مساحت این کشور حدود 1919440 کیلومتر مربع است. اندونزی در جایگاه پانزدهمین رتبه جهان از لحاظ مساحت از آن خود کرده است. وسعت آب های این کشور تقریبا سه برابر خشکی های آن می شود. در این کشور حدود 238 میلیون نفر زندگی می کنند، با این حال اندونزی چهارمین کشور  پرجمعیت دنیا محسوب می شود. از مهم ترین شهرهای اندونزی می توان به شهر جاکارتا، سورابایا، مدان، باندونگ، سامارانگ، پالم بانگ و اوجونگ پاندانگ اشاره کرد. پایتخت این کشور، شهر جاکارتا می باشد که در جزیره جاوه واقع شده است و در گذشته باتاویا نام داشت. مردم این کشور در سواحل جزایر و یا در دره ها و بخصوص در جزیره جاوه زندگی می کننده و اغلب کشاورز هستند، به خصوص در زمینه کشت برنج، قهوه و کائوچو. اندونزی کشوری است که از منابع طبیعی بسیار غنی برخوردار است، مشهورترین معادن اندونزی معادن قلع، نفت، زغال‌سنگ و مس هستند. این درحالیست که بسیاری از مردمش هنوز در فقر زندگی می کنند. علاوه بر منابع طبیعی، اندونزی منابع طبیعتی بکر و بزرگی دارد، این کشور بزرگ ترین جنگل های جنوب آسیا از آن خود کرده است. بیش از دو سوم از مساحت اندونزی پوشیده از جنگل های استوایی می باشد.

فرهنگ و زبان مردم اندونزی

اين كشور پرجمعيت ترين كشور اسلامي محسوب مي شود درحالیكه بيشترين درصد مسلمانان را به خود اختصاص می دهد و بعد از آن مسیحی، هندو و بودایی ها را تشكيل می دهند. اسلام از قرن چهارم توسط برخی تجار مسلمان و تجار هندی وارد این کشور شد، البته اکثر مسلمانان اندونزی پیرو مذهب شافعی هستند. زبان رسمی این کشور اندونزیایی است. در این کشور بیش از 300 قوم زندگی می کنند و هرکدام با زبان و گویش متفاوت صحبت می کنند. ممکن است به شهر دیگری سفر کنید و از زبان آنها چیزی متوجه نشوید چون آنها با زبان دیگری حرف خواهند زد. زبان اندونزیایی شبیه زبان مالایی بوده، درواقع نوع استاندارد شده مالایی محسوب می‌شود و به عنوان زبان ارتباطی بین اقوام استفاده می شود همانطور که در گذشته برای ارتباط با هلندی ‌ها از آن استفاده میشد. اگرچه این کشور بیش از سه قرن در استعمار هلند بوده اما هلندی ‌ها بر خلاف دیگر استعمارگران، زبان خود را به مردم اندونزی تحمیل نکردند. در کشور اندونزی در اماکن شلوغی که پر از وسایل نقلیه است حواستان را جمع کنید چرا که جیب بری و دزدی در این کشور بسیار رایج است. در این کشور احترام به افراد مسن از اهمیت بالایی برخوردار است. اندونزیایی ها هنگام سلام و خداحافظی با دست راست دست تکان می دهند. صدای بلند تحقیرآمیز تلقی می شود از این رو آن ها با صدای بلند صحبت نمی کنند مگر این که در مواردی خاص مجبور شوند.

فرهنگ و زبان مردم اندونزی

فرودگاه های کشور اندونزی

از مهم ترین کشورهای اندونزی می توان به فرودگاه بین ‌المللی سوئکارنو-هتا، فرودگاه بین ‌المللی مینانگکابو، فرودگاه سلطان آجی محمد سلیمان، فرودگاه بین ‌المللی اچماد یانی، فرودگاه بین‌ المللی ادیسومارمو و فرودگاه سلطان محمود بدرالدین دوم اشاره کرد. فرودگاه جاکارتا یا سوئکارنو-هتا فرودگاه اصلی شهر جاکارتا، پایتخت کشور اندونزی می باشد. نام این فرودگاه به یادبود سوئکارنو، نخستین رئیس جمهور و محمد هتا، نخستین نخست وزیر اندونزی نامگ ذاری شده است. فرودگاه بین المللی سوئکارنو-هتا در جزیره‌ جاوا قرار دارد. فرودگاه سوئکارنو-هتا پررفت و آمدترین فرودگاه اندونزی و یکی از پرترددترین فرودگاه های جهان به شمار می رود. این فرودگاه بین المللی سالانه بیش از 40 میلیون مسافر را جا به جا می کند.

آب و هوای کشور اندونزی

کشور اندونزی با خط استوا به دو قسمت تقسیم می‌ شود، به طور کلی، آب‌ و‌هوای گرم و استوایی دارد و اغلب روزها بارندگی می باشد. فصل خشک اندونزی از ژوئن تا سپتامبر بوده و فصل بارانی از دسامبر تا مارس می باشد. بخش‌ های شمالی و غربی اندونزی، بیشترین میزان بارندگی را دریافت می ‌کنند. بهترین زمان سفر به کشور اندونزی، در فصل خشک سال یعنی بین ماه های ژوئن تا سپتامبر خواهد بود.

آب و هوای کشور اندونزی

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور اندونزی

کشور اندونزی برای هر سلیقه ای، جاذبه دیدنی دارد. از سواحل شنی سفید و آتش‌ فشان ‌های بالی گرفته تا جاکارتا پایتخت پرجنب ‌و ‌جوش و جنگل های بکر سوماترا. در هر گوشه‌ ای از این سرزمین شگفتی های زیادی وجود دارد.

مبعد هیندی پرامبانان

این معبد هندو در قرن 10 میلادی ساخته شده است. این مکان به لحاظ معماری، شگفت‌انگیز و جالب توجه است. این معبد با 50 متر ارتفاعی که دارد، از برودودور بلندتر می باشد. البته برای ورودی معبد هیندی پرامبانان باید هزینه پرداخت کنید.

جزیره بالی

بالی مشهورترین جزیره‌ کشور اندونزی است. جزیره‌ زیبایی که به بهشت شهرت دارد. در سواحل این جزیره می‌ توانید موج‌ سواری کنید و از معابد اطراف بازدید کنید. بالی نسبت به سایر جزیره‌ های اندونزی به علت امکاناتی که دارد، گران ‌تر است. جزیره  بالی غیر از سواحل زیبا، جاذبه ‌های فرهنگی و سنتی بسیاری دارد. به دلیل محبوبیت بالی در بین گردشگران، در بالی هیچ کمبودی از نظر رستوران، اقامتگاه، جاذبه‌ های گردشگری و فعالیت‌ های تفریحی وجود ندارد.

جزیره بالی

اژدهای کومودو

تا به حال حتما مستندهای بسیاری در مورد اژدهای کومودو دیده اید. در کشور اندونزی این امکان وجود دارد که این حیوان را از نزدیک ببینید و لمس کنید. پارک ملی کومودو که در سازمان یوسکو هم به ثبت رسیده است، مکان زندگی آنها هستند. در پارک علاوه بر کومودو، مارمولک های بزرگ دنیا را نگه داری می کنند.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *