درباره شهر برلین می توان گفت که پایتخت آلمان است. با مساحت ۸۹۲ کیلومتر مربع در شمال شرق آلمان، حدود ۷۰ کیلومتری غرب مرز لهستان، در منطقه ای باتلاقی واقع شده است. مرکز شهر در طول رودخانه ی اسپری در دره ی رودخانه ی قدیمی برلین که از دوب شدن لایه های یخ در پایان عصر یخبندان به وجود آمده، واقع شده است.

درباره شهر برلین

این دره قدیمی که اوراشترومتال نام دارد ، بین فلات پست بارنیم در شمالی در جنوب، واقع است. شهر برلین با جمعیت ۳،۴۱۵٬۷۴۲ نفر، پرجمعیت ترین شهر آلمان و دومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا بعد از لندن شناخته شده است. تراکم جمعیت نیز در این شهر، ۳۸۳۰ نفر در هر کیلومتر مربع است. حدود ۶۰ درصد مردم برلین ، فاقد دین مشخصی ، ۲۳ درصد پروتستان، ۹ درصد کاتولیک رومی ، ۶ درصد مسلمان ، ۰/۴ درصد یهودی و بقیه پیرو سایر ادیان هستند.

برلین ، همیشه مرکز جذب مهاجران خارجی بوده است. بیشتر مهاجران، به دنبال موقعیت های بهتر اقتصادی، از دیگر کشورهای اروپایی به آلمان مهاجرت کرده اند. بیش از ۳۰ درصد از مهاجران برلین، ترک تبارها هستند. این شهر دارای یکی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان است. ساختمان پایانه این فرودگاه با توجه به قدمتی که دارد، هنوز هم جذاب است. معمار این فرودگاه معمار معروف انگلیسی، سرنورمن فوستر بوده که این فرودگاه را (مادر همه ی فرودگاه ها) توصیف کرده است.

در ناحیه اشپانداو، غربی ترین بخش برلین رودخانه اسپری به رود هاول ، می پیوندد که در برلین غربی ، از شمال به جنوب سرازیر می شود. مسیر رودخانه هاول بیشتر شبیه به زنجیرهای از دریاچه هاست که بزرگترین آنها تگلرزہ و گروبر وانزہ ھستند. چند دریاچه نیز از قسمت بالایی رود اسپری، که به گروبر موگلزه در برلین شرقی می ریزد ، تغذیه می شوند. بخش های مهم برلین امروزی، در جلگه های پست کناره های درهی اسپری واقع هستند. شهر برلین سومین شهر و یکی از پرکار ترین مراکز تحقیقات و تحصیلات عالی در اتحادیه ی اروپا است.

تاریخچه

پادشاه پروسی اولین بار این شهر را پایتخت کشور آلمان قرار داد. در جنگ جهانی دوم، برلین که زیباترین شهر اروپا بود، ویران شد و جدایی دو آلمان، بعد از سلح جنگ جهانی دوم، این شهر را دو تکه کرد. در سال ۱۹۶۱، حکومت جمهوری دموکراتیک آلمان شرقی، برای جلوگیری از فرار مردم از برلین شرقی به برلین غربی، دیواری بتونی با مجموع طول ۱۵۵ کیلومتر و ارتفاع ۳ متر ، بین این دو قسمت احداث کرد. در جریان وحدت دو آلمان در سال  ۱۹۹۰، دیوار برلین فروپاشید و برلین که از  سال ۱۸۷۱ پایتخت آلمان بود ، بار دیگر، پایتخت کشور متحد شد.

پس از اتحاد دو بخش شرقی و غربی، این شهر به سرعت توسعه یافت و تبدیل به یکی از مراکز فرهنگی و صنعتی اروپا و مهمترین شهر آلمان شد. به دلیل فرآیند محدود سازی در دوران جنگ سرد، تعداد کمی واحدهای صنعتی از گذشته در برلین باقی مانده است. از میان شرکت های معروف آلمانی تنها شرکت زیمنس و شرکت راه آهن دویچه بان در برلین شعبه مرکزی دارند و برخی از شرکته ای آلمانی و بین المللی، شعب کوچکتری در برلین دارند. کارخانه ماشین سازی دایملر، خط تولید موتورهای بی ام و، شعبه ای اصلی و مرکزی شرکت های دارویی بایر شرینگ شده اند.

آب و هوای شهر برلین

برلین آب و هوای معتدل و ملایمی دارد. یعنی دارای تابستان‌ های گرم و زمستان ‌های سرد است. فصل بهار و پاییز در این شهر، دارای آب و هوای ملایم و معتدل است. دمای سالانه ی برلین داهلم، ۹/۴ درجه ی سانتیگراد و میزان بارشی سالانه، ۵۷۸ میلیمتر است. فصل تابستان در برلین از ماه ژوئن تا آگوست می باشد درحالیکه تابستان ‌ها روح زندگی در این شهر بیشتر دمیده شده است و تا ماه‌ های می و اکتبر هم ادامه دارد، چراکه در طول این مدت جشن‌ های فراوانی در محیط‌ های باز شهری برگذار می ‌شود و فستیوال ‌های خیابانی متعددی هم در این شهر انجام می ‌شوند. بهترین زمان برای سفر به این شهر از ماه مه تا سپتامبر است.

مناطق گردشگری شهر برلین

درباره شهر برلین بدانید که علی رغم مصائب بسیاری که طی دوره های مختلف تاریخ دیده، یکی از شادترین شهرهای آلمان است. این شهر از مراکز مهم فرهنگی آلمان است و جاذبه های گردشگری فراوانی دارد طوری که سالانه حدود سه میلیون نفر از این شهر بازدید می کنند. یکی از میراث های فرهنگی یونسکو است و شامل گروه موزه های مختلف است که در قسمت شمالی جزیره ی اسپری،  بین اسپری و کوپفرگرابن واقع شده است. این منطقه به خاطر موزه وسیع پرگامن  که جایگاه مجموعه ای وسیع از آثار یونان باستان خاورمیانه و هنر و معماری اسلامی است مشهور است.

موزه التز یا موزه قدیمی که در لوستگارتن با مجسمه ی نیم تنه ای از ملکه نفرتیتی معروف شده و مجموعه ای از آثار باستانی مصر دارد، گالری ملی التی که نقاشی هایی از قرن نوزدهم، به ویژه از هنرمندان آلمانی دارد، موزه بود با مجموعه ای از مجسمه های بسیار عالی و هنرهای روم شرقی و موزه نویزه اشاره کرد.

موزه علوم طبیعی نزدیک ایستگاه اصلی راه آهن واقع شده است. این موزه یک مجموعه بزرگ از اسکلت دایناسورها ، فسیل و کانی ها که برای بازدید کنندگان تور آلمان بسیار جالب است. کلیسای جامع برلین کنار جزیره موزه واقع شده و کلیسای جامع پروتستان هاستدر اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم ساخته شده است و از بالای گنبدان، می توان چشم انداز زیبایی از برلین را دید. برج تلویزیون در الکساندر پلاتز واقع شده و بلندترین برج آلمان و بعد از برج مسکو دومین برج مرتفع اروپا است. این برج در سال ۱۹۶۹ ساخته شده، ۳۶۸ متر ارتفاع دارد و یک محلی دیده بانی دارد.

بالای برج، یک کافی شاپ گردان وجود دارد که هر ۳۰ دقیقه ۳۶۰ درجه به دور خود میچرخد. از بالای این برج، چشم اندازهای بسیار زیبایی از شهردیده می شود. باغ وحشی در سال ۱۸۴۴ در غرب برلین تأسیس شده و به خاطر خرس های پاندا و یک توله خرسی قطبی که در اواخر سال ۲۰۰۶ در ان متولد شد، معروف است. (دروازه فیل) از ورودی های این باغ وحشی در نزدیکی آکواریوم است که به علت معماری خاصی آن، یکی از قسمت های مورد علاقه جهان گردان برای عکاسی است.

سوغات شهر برلین

شهر برلین یکی از مراکز فرهنگی جهان و یک مقصد گردشگری محبوب در آلمان است بنابراین دارای سوغاتی های منحصر به فردی می باشد. از بهترین محصولات برندهای برتر مد تا سوغاتی ‌های محلی و صنایع دستی را می توانید انتخاب کنید. شکلات یکی از محبوبترین خوراکی های دنیا می باشد. برلین در زمینه تولید شکلات یکی از شهرهای برتر دنیا است. ساعت کوکو به شدت مورد پسند گردشگران قرار گرفته است. با خرید ساعت کوکو خاطرات سفر به برلین را در هر لحظه از زندگی خود جاری کنید.

بهترین هتل های شهر

درباره شهر برلین نه تنها در جاذبه‌ های تاریخی بی ‌نظیر است، بلکه در علم، صنعت و اقتصاد زبانزد جهانیان است به همین دلیل در این شهر انواع هتل و هاستل و اقامت گاه های مختلف وجود دارد، از هتل های گران قیمت و لوکس گرفته تا هاستل های ساده و ارزان قیمت. هتل‌ های متنوعی در شهر برلین با خدمات متفاوت برای گردشگران وجود دارد که با توجه به بودجه خود می ‌توانند در آنها اقامت کنند و از سفر خود اذت ببرند. در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین و مشهورترین هتل های شهر برلین می پردازیم.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *