کشور گرجستان سراسر آرامش حاصل خیزی ،اصالت و امنیت است و این ها نیزهدیه های ارزشمند از خداوند به مردم مهربان ودست و دلباز آن کشور است.

آشنایی با کشور گرجستان

با توجه به نشانه های یافت شده می توان رد انسان های اولیه را در قفقاز جنوبی و به خصوص گرجستان، خیلی پیش از دوره پارینه سنگی یافت. قبایل گرجی نیز یگانگی و اتحاد خود را از پایان عصر مفرغ آغاز کردند. از زمان هزاره دوم قبل از میلاد مسیح، همزمان با قدرت گرفتن آشوری ها اقوام گله دار و دام پرور سرزمین بین النهرین در این کشور سکنی گزیدند که بعدها امپراتوری اورارتور را تشکیل دادند. قلمروی اورارتور در زمان خود بزرگترین و وسیع ترین امپراتوری به شمار می رفت. اما همزمان با دوره ضعف آنها در قرن هفتم قبل از میلاد مسیح، آریایی ها پادشاهی ماد را تاسیس کردند. با قدرت گرفتن مادها و شکست امپراتوری اورارتو، مادها در حوالی کشور ارمنستان امروزی ساکن شدند و در نتیجه از ترکیب دو قوم آریایی و گرجی قوم ارمنی به وجود آمد. در اواسط قرن ششم قبل از میلاد مسیح هم هخامنشیان به جای مادها بر جنوب گرجستان باستان حکومت می کردند. کشمکش بین کنفدراسیون های مختلف گرجی درنهایت باعث تشکیل پادشاهی ایبریا به پایتحتی متسختا گشت. به این ترتیب نظام پادشاهی واحد در کشور گرجستان برای اولین بار در سال 1008 میلادی با اتحاد دو قبایل سنتی کولخیس و ایبریا بنیان نهاده شد. در طول قرن های 12 و 13 میلادی اقدامات پادشاه داویت چهارم و پادشاهان پس از وی گرجستان را وارد دوره ای طلایی کردند.

در زمان ملکه تامار گرجستان به دوره ترقی فرهنگ و تمدن خود وارد شد. پس از گذشت قرن ها در قرن سیزدهم میلادی و با شروع حملات ویرانگر مغول به گرجستان عصر طلایی این کشور و پادشاهی آن سقوط کرد اما با تلاش های بسیار در دهه 1340 این سرزمین حق حاکمیت خود را مجدداً یافت. در اوایل دوران مدرن، گرجستان مجددا ضعیف شد و با حمله خصمانه امپراتوری های ایران و عثمانی بار دیگر پادشاهی متحد گرجستان رو به زوال افتاد. وضعیت جغرافیایی و سیاسی پادشاهی این کشور بعد از سقوط قسطنطیه بسیار ضعیف گردید و در پایان دوران امپراطوری شرقی روم زوال پادشاهی گورجستان بیشتر نمایانگر شد. در پایان قرن پانزدهم این آشفتگی ها بالاخره نتیجه خود را نمایانگر کردند و گرجستان به یک کشور مسیحی محاصره شده توسط یورش های خصمانه همسایگان ایرانی و ترک خود تبدیل شد. موجی جدید از این تهاجمات در سال 1386 به گرجستان آغاز گردید، حملاتی که باعث فروپاشی پادشاهی متحد گرجستان در سال 1493 شدند.

آشنایی با کشور گرجستان

گرجستان کشوری در منطقه قفقازِ اوراسیاست. این کشور در مرز آسیای غربی و اروپای شرقی قرار گرفته است و از سمت غرب با دریای سیاه، از سمت شمال با روسیه، از سمت جنوب با ترکیه و ارمنستان و از سمت جنوب شرقی با آذربایجان هم مرز می باشد. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور آسیایی اروپایی تفلیس است. کشور گرجستان با مساحتی بالغ بر 69 هزار 700 کیلومتر یک کشور با جمهوری متمرکز نیمه ریاستی می باشد که حکومت آن از طریق دمکراسی نیابتی انتخاب می شود. از نظر تقسیمات کشوری و اداری، کشور گرجستان به هشت استان و سه منطقه خودمختار تقسیم می شود. سه منطقه خودمختار گرجستان عبارتند از: اوستیای جنوبی به مرکزیت تسخینوالی، آبخازیا به مرکزیت سوخومی و آجاریا به مرکزیت باتومی. شهر تفلیس پایتخت گرجستان و بزرگ ترین شهر این کشور محسوب می شود که حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد. پس از تفلیس پایتخت گرجستان، شهر کوتائیسی با حدود پانصد هزار نفر جمعیت دومین شهر بزرگ گرجستان محسوب می شود، که در 250 کیلومتری غرب تفلیس واقع شده است. سوغات گرجستان شامل کانتسی، دیوارکوب های گرجی، مگنت یخچال با نقاشی هایی از کشور گرجستان، لباس های پشمی، خنجرهای دست ساز، زیورآلات دست ساز نقره و گلیم گرجستان است.

فرهنگ و زبان مردم گرجستان

جمعیت کشور گرجستان چیزی بالغ بر 3 میلیون 973 هزار نفر می باشد. اقلیت های مردم گرجستان عبارتند از: 83.8 درصد نژاد گرجی، 6.5 درصد ترک آذری، 5.7 درصد ارمنی ، 1.5 درصد روسی و 2.5 درصد نژاد و اقلیت های دیگر که به صورت پراکنده در مناطق مختلف گرجستان زندگی می کنند. زبان رسمی مردم کشور گرجستان زبان گرجی است. این زبان یکی از زبان های قفقازی بوده و از خانواده زبان های کارتولی (زبان قفقازی جنوبی) می باشد. همچنین زبان گرجی یکی از 14 زبانی است که دارای الفبا هستند.

فرهنگ و زبان مردم گرجستان

طیف گسترده مردم ساکن گرجستان به معنی آرایه ای غنی از مذاهب فعال در این کشور است. امروزه بیشتر جمعیت این کشور یعنی 83.4 درصد را مسیحیان ارتدوکس تشکیل داده اند که در درجه اول پیروان کلیسای ارتدوکس گرجی هستند. در حدود یک درصد متعلق به کلیسای ارتدوکس روسی و 2.9 درصد پیروان کلیسای ارتدوکس شرقی می باشند که تقریبا تمام آنها ارامنه هستند. پیروان دین اسلام نیز 10.7 درصد از کل جمعیت گرجستان را تشکیل داده اند و اغلب در استان های آجارستان و کومو کارتلی و یک اقلیت قابل توجهی در تفلیس ساکن می باشند. کاتولیک های کلیسای ارامنه و لاتین نیز 0.8 درصد جمعیت را به خود اختصاص داده اند و بیشتر در جنوب این کشور و عده کمی از آنها نیز در تفلیس ساکن هستند. 2 درصد باقیمانده را هم پیروان ادیان دیگر تشکیل می دهند. همچنین یک جامعه یهودی قابل توجهی هم در تفلیس ساکنند.

آب و هوای کشور گرجستان

برخلاف تصور خیلی از افراد که گمان می کنند که گرجستان سرزمین سردی است همواره این کشور دارای آب و هوای معتدل . گرم می باشد. البته حرارت و گرمای هوای گرجستان، در مناطق مختلف این کشور متغییر است. به طور مثال، اگر عاشق گرما هستید، می توانید به مناطق هموار که کوهستانی نیستند سر بزنید. همچنین در شهرهای بندری مانند باتومی، هوا در تابستان، شرجی می باشد. البته، در نواحی کوهستانی گرجستان، که زیبایی خاصی نیز دارند، آب و هوا کمی خنک تر می باشد.

آب و هوای کشور گرجستان

جاذبه های دیدنی و تفریحی کشور گرجستان

گرجستان، کشوری با رشته کوه های معروف و بلند، زیبا، پوشیده از برف قفقاز که غنی از گونه های گیاهی و جانوری زیبا و منحصر به فرد است. سرشار از یخچال های طبیعی، و تعداد کمی دریاچه بوده و تاریخچه بسیار غنی دارد.

کلیسای گرگتی

کلیسایی مربوط به قرن ششم و واقع بر روی کوه که شما را قادر می سازد دشت های زبیا و کوه های پیرامون را به همراه نسیم روح نواز این منطقه تماشا کنید. از همین روست که به این منطقه بهشت تفلیس هم گفته می شود. گفتنی است که این صومعه حدود 13000 قدم بالاتر از دشت قرار داشته و در محدوده ی کوه واقع است. شما با اتومبیل یا پیاده می توانید از این منطقه دیدن کنید و غرق لذت و زیبایی طبیعت بکر این منطقه شوید.

صومعه جواری

این صومعه در قسمت شرق ارتفاعات تفلیس قرار گرفته و زیبایی خیره کننده ای دارد. این مکان در قرن ششم ساخته شد و جزء میراث فرهنگی و مذهبی این کشور است. لازم به ذکر است که این صومعه بر فراز کوه و در بین دو رودخانه واقع شده که می توانید به همراه دوستان و آشنایان خود از این مکان زیبا و بکر لذت ببرید.

صومعه جواری

کارتلیس ددا

مجسمه مشهور و زیبای کارتلیس ددا یا مادر گرجستان که به خاطر بزرگی و جذابیتش توجه گردشگران را به خود جذب کرده است. این مجسمه عظیم الجثه قدمت تاریخی داشته و بر روی تپه سولولاکی در تفلیس واقع است. این مجسمه از داخل شهر هم مشخص می باشد.

منبع: سفریتو راهنمای سفر و مرجع خرید بلیط هواپیما ، رزرو هتل ، خرید تور و مهاجرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *